Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Povestea călătorului - Travel, Food si Info utile - Egipt

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Povestea călătorului

Salutare!
O sa incep acest topic stiind ca prima intrebare pentru cei care citesc va fi: "Ahh, alt canal de travel. Ce oferi tu diferit fata de alti youtuberi care calatoresc de mult timp si sunt mai vechi si au experienta?".

Cred ca cel mai bine am prezentat in descrierea canalului Povestea călătorului: "Suntem doi oameni pasionati de calatorii si mancare. Povestea călătorului isi propune cat mai multe calatorii de unde vom prezenta locuri speciale, oameni, traditii, diferite tipuri de mancare si informatii de care sa tinem cont pentru un concediu cat mai placut. Toate acestea urmate de un calcul final a fiecarei calatorii de la inceputul ei pana la sfarsitul ei, toate acestea fara a vorbi despre noi, ci despre locurile minunate in care ne poarta viata!"

Link: https://www.youtube....teacalatorului/

Nu am inceput sa facem asta pentru bani, o facem pur si simplu din placere si cred ca cel mai important lucru, ne vor ramane clipurile ca amintiri peste multi ani!

Urmarim si noi la randul nostru foarte multe canale de YouTube care au content numai de travel, sustinem la randul nostru cei care fac asta chiar de cateva luni sau de cativa ani.

Sincer, daca prin continutul postat de noi am putut sa ajutam 2-3, 5, 20 de oameni cu o informatie utila, ne declaram multumiti si incantati de acest lucru. Inseamna ca ceea ce facem noi este de ajutor si ne dorim sa facem asta si daca avem 500 de subscriberi, 5000 sau 50000.

Primele clipuri au fost dintr-o vacanta de 7 nopti in Hurghada, Egipt. Am fost cazati intre 23-30 Mai la Jasmine Palace Resort and Spa 5* si la clipurile postate din resort am primit mesaje cu foarte multe intrebari cu si despre resort, zbor, viza, lire egiptene, Revolut, mancare etc.
Cel mai vizionat clip de pe canal la momentul acestui post: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1jEhRSYSUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ep.2 Egipt - Prima impresie Jasmine Palace Resort 5*, camera, mancare si excursii

Stiu ca suntem la inceput, nu avem experienta, nu am mai facut asa ceva niciodata si se poate observa asta cu usurinta. Acceptam atat sfaturi, cat si feedback negativ si pozitiv. Multumesc!

#2
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Episod nou pe canalul de YT cu si despre flux/reflux in Egipt, respectiv Hurghada. Ca si nivel al marii scade undeva la 25cm si in unele resorturi e chiar neplacut, mai ales daca nu ai un ponton sau o modalitate de a intra in mare cand refluxul isi atinge punctul maxim.
La Jasmine Palace am avut un ponton si in 5-6 minute intram in mare pentru o simpla baie sau pentru snorkeling, apa avea cam 2 metri adancime.
O sa atasez si 2 imagini sa vedeti cat de mult se retragea marea si las si un link catre clip pentru cine are 7-8 minute libere sa il vizioneze.
Prima poza este de la rasarit de la ora 4:55 AM, a 2 a 11:00 AM, raman blocati diferiti pesti (multi sunt mancati de pasari), scoici, melci, crabi etc.
A fost relaxant sa caut vietati in urma acestui fenomen.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vrNXhHXpKMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#3
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!
Episod nou postat pe canalul de YouTube, excursia optionala de la Luxor care a durat in total 16 ore, am detaliat-o in episodul 9 doar primele 6 ore din cele 16.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/piRpJgL_Pf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am fost placut impresionati de Templul Karnak, de toata istoria povestita de ghidul nostru si de cum scriau egiptenii acum mii de ani cu ajutorul animalelor.
Desi in 2019 nu am vazut Karnak, cand am vazut ce ascunde acest loc si cat de deosebit este ... ne-a parut rau ca nu am mers si in 2019 sa il vedem.

Clar face parte din lista cu #de vazut odata in viata!

Vizionare placuta!

Attached Files



#4
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!
Episod nou cu partea a 2 a a excursiei optionale din Luxor. De data asta am aratat pranzul luat la Crocodile Restaurant si am oprit la o fabrica de obiecte din alabastru si alte tipuri de calcar Imhotep Alabaster Luxor.
Apoi am ajuns si la Templul lui Hatsepsut - singurul faraon femeie din istorie.
Erau 43 de grade Celsius, extrem de cald in luna Mai acolo. Am explicat si in clipul video ... cand ploua in acest loc dureaza 20-30 minute si in 6-7 minute nu vezi urma de balta, de apa de ploaie ... este la fel de cald. Am consumat pana la ora 14:00 aproximativ undeva la 9 sticle cu apa plata la 0.6L(asa se gasesc in Egipt) ... si tot ne era cald.
Ghidul nostru bause in schimb cafea fierbinte si un ceai negru la fel.

Ca si recomandare ... lunile Aprilie si Octombrie cred ca sunt cele mai ok dpdv al temperaturilor pentru excursia de la Luxor.
Clip de 15 minute: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OuLMsJeQlBE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vizionare placuta!

Attached Files



#5
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!
Episodul 11 contine a 3 a parte a excursiei optionale in Luxor, drumul spre #ValeaRegilor si excursia suplimentara catre Banana Island unde am vazut o plantatie de bananieri si crocodili de Nil capturati de fermieri.

La fel ca la templul lui Hatsepsut, si in Valea Regilor a fost extrem de cald. Am cumparat 4 sticle cu apa plata 0,6L, 50 de lire egiptene toate, 1 dolar 2 sticle - apa mereu cumparata de la soferul autocarului (a fost mereu rece, cand iti este sete cumperi in mai putin de 1 minut si esti si sigur de ce cumperi).

Cred ca Banana Island m-a surprins placut, mai ales cand am vazut florile bananierilor, bananele mici de Egipt si mai ales crocodilii tinuti in captivitate de fermieri.
Plimbare printre bananieri a fost relaxanta si recomand sa mergeti acolo daca aveti ocazia!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q2LqumAMhxw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizionare placuta si Duminica frumoasa!

Attached Files



#6
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Episod nou pe canalul de YouTube, episodul 12.
Subiectul preferat al multor oameni care merg in Egipt si vor sa vada cam ce poti manca la all inclusive.

Tinand cont ca a fost un resort low budget, mancarea a fost foarte delicioasa, incepand cu carnea de vita, carnea de rata, pestele gatit de ei si pana la falafel, prajituri de toate felurile si pana la fructele proaspete.

Am tot repetat micul dejun, fiind o combinatie de care nu te-ai putea plictisi, omleta, legume, falafel, masline si branzeturi.
Se poate vedea si in pozele atasate acestui post ca mancarea a fost ok, chiar daca nu prea ne-am priceput sa o aranjam in farfurii.

As face un episod si cu impresia finala asupra acestui resort in care sa mai prezentam si alte dotari si facilitati ale resortului si parerea noastra dupa 7 zile de stat acolo.
Link catre episodul de 15 minute cu si numai despre mancar mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D4xKqqBBqWo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizinoare placuta!

Attached Files



#7
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!
Episod nou, de data asta cu si despre excursia optionala in Orange Bay. Atentie cand mergeti acolo, nu aveti voie cu mancare si bauturi pe insula (nici macar cu dulciuri).\
Am avut in fata mea o familie care aveau la ei o punga mare de Bounty si o sticla de apa la 2L. Le-au fost retinute si inapoiate cand au plecat.

Excursia optionala in Orange Bay a costat 30 de euro, dar am platit-o in lire egiptene, astfel 30 eurox19=1140 lire egiptene.

Sincer, apa aia atat de clara imi aduce aminte de Grecia sincer.

Link YT: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YJFEe65wnSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#8
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!
Episod nou cu si despre snorkeling in Orange Bay. O sa atasez si o poza cu toate tipurile de pesti ce pot fi vazuti.

Am mai fost si in 2019 in Giftun Island, atunci in zona Paradise, acum in 2021 am ales partea mai comerciala - Orange Bay.

Sincer, nu am avut eu cine stie ce camera ... a costat 139 de lei - (Camera video sport A+ CVS9, 4K) cu un card de 64Gb.
Dar mi s-a parut ceva schimbat la corali in astia 2 ani. O sa caut in arhiva sa cum aratau recifele de corali acum 2 ani ... dar 100% s-a schimbat ceva, sunt mai gri acum. Acum 2 ani erau mai colorati si parca am vazut si mai multi pesti.

Link catre YT: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cru00GD87vQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe la minutul 6 am prins foarte multi pesti. Din pacate nu am fost inspirat sa iau 2 chifle de la resort sa ii hranesc, poate aveam parte de mai mult spectacol.

Vizionare placuta!

Attached Files



#9
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare! Episod nou!
Continuarea excursiei la Orange Bay plus explorarea insulei.
Locul unde poti face poze instagramabile, locul unde te poti bucura de un view minunat cu apa turcoaz care de multe ori este comparata cu cea din Maldive.

Link YouTube: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/olfXWPYylxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este o excursie usoara, care nu dureaza asa mult si este ieftina (150 de lei de persoana). O recomand cu tot dragul, mai ales celor pasionati de snorkeling. Chiar si cei mici au sarit in apa si s-au bucurat de pestii colorati.

Attached Files



#10
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!

Episod nou! Sfaturi de urmat pentru intoarcerea in Romania. Stiai de infolierea obligatorie a bagajelor in aeroportul din Hurghada?
Cam ce preturi sunt in Duty Free Hurghada? merita sa cumperi ceva de acolo?
Sincer ni s-au parut cam mari preturile ... Burgher King ... 1 sandwich era intre 25 si 50 de lei. O cana 5 dolari, o cutie cu ceai 2 dolari.

O sa atasez si aici cateva imagini din aeroport. Cum vi se par preturile?

Link catre episodul de pe YouTube: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sfev9lAHlTc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Seara placuta si weekend frumos!

Attached Files



#11
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!

Episod nou in care am tratat toate cheltuielile de la plecarea din Bucuresti pana la intoarcerea inapoi din concediu. Cu tot ce am cheltuit in Hurghada, de la zbor si cazare pana la ultimul magnet, foaie de papirus, pizza, apa plata, absolut toate cheltuielile noastre.

Il consider un episod interesant, mai ales ca daca alegi sa nu parasesti resortul in care stai ... poti scoate un concediu de 7 nopti la all inclusive sub 2500 de lei de persoana lejer. (cu tot cu viza, cartela internet si altele).
Cand am plecat noi in Egipt (luna Mai anull asta) nu se accepta cu adeverinta de vaccinare sau dovada ca ai trecut prin boala in ultimele 6 luni si testele erau in jurul sumei de 250-275 de lei (ma refer la PCR).

Link catre YouTube: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l3zWrOtDAFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca se doresc informatii suplimentare de orice fel despre aceasta vacanta raspund cu drag oriunde, fie aici, pe YouTube, mesaj privat.
Consider ca, cu cat detinem mai multe informatii despre o tara ... cu atat o sa fie un concediu mai linistit si lipsit de griji pentru ca avem majoritatea lucrurilor planificate.
O saptamana usoara si cu gandul la urmatoarea vacanta va doresc!

Attached Files



#12
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare!

Episod nou si ultimul din seria Egipt, in care ne spunem parerea despre Jasmine Palace Resort and Spa 5*, dupa vacanta de anul asta din Mai 2021.

Atunci cand mergeti pentru prima data Egiptul si aveti in plan sa faceti multe excursii optionale (Piramide, Luxor, Safari, Orange Bay) nu cred ca trebuie sa alegeti un resort de foarte multi bani ... cred ca mai bine mergeti pe unul de buget.
Daca din cele 7 zile cat stati in Hurghada, 4 sau 5 le petreceti in afara resortului in acele excursii optionale ... cand va bucurati de toate facilitatile resortului?
De mancare, de piscina, de plaja, de wifi? De ce sa platesti cu 50-100 de euro mai mult de persoana daca nu folosesti acele lucruri cat timp stai acolo.

Link la episod aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QBedaN_kgrI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jasmine Palace nu a avut wifi, sucul produs in Egipt (Coca Cola, Fanta, Sprite etc) avea un gust diferit de ce stim noi.
Cel putin, Fanta avea gust de Mirinda de la noi. Desi era Fanta de portocale ... nu semana ca reteta deloc cu ce bem noi.

Ca lucruri bune:
- era aproape de aeroport
- avea ATM mereu cu bani cash
- tacamurile erau intr-o folie si le atingeai doar tu
- avea o sala de fitness ... mai mult decat dotata
- avea o zona pentru cei mici unde aveau diferite activitati cu angajatii resortului

O nota personala pentru Jasmine Palace Resort and Spa: 8/10!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate