Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Vodafone România scumpește abonamentele de telefonie mobilă

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#55
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007

View Postlk1, on 16 iulie 2021 - 13:36, said:

Dar se plătește diferența de discount la telefon dacă se renunță la contract?
Si pe mine ma intereseaza, am contract pana in ian 2022 dar as profita de aceasta majorare ca sa renunt la abonament. Nu ma intereseaza internetul lor nelimitat pentru ca oricum nu e folosibil la tara unde domiciliez

Edited by dvn2007, 27 July 2021 - 17:29.


#56
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru telefoanele luate in rate se platesc in continuare (ori rate pana la terminare, ori toata o data suma ramasa).

Pentru telefoanele reduse, nu se plateste nimic.

In mesajele puse aici, se leaga doar de rate, nu si de telefoanele cu pret redus.

#57
flor80

flor80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.05.2005
Am primit mesajul.
Nu am stat pe ganduri, direct portare in Orange.


#58
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 01.04.2021
mai bine le-ar ieftini....

#59
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021

View Postflor80, on 29 iulie 2021 - 19:07, said:

Am primit mesajul.
Nu am stat pe ganduri, direct portare in Orange.

Ce oferta ai primit de la Orange?

#60
flor80

flor80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.05.2005
Am portat in yoxo, din aplicatie.

#61
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Am cerut reziliere și trecerea pe prepay a numerele din abonament în urma acestui sms a zis ca nu se poate ca voi rămâne fără numere...dânșii ma obliga sa accept oferte

#62
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 28.09.2017
ANPC

#63
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019
Anunta-i ca renunti la ei si portezi fara conditii sau daune. Citeaza si fragmentul relevant din comunicarea lor. Apoi portezi la Orange Yoxo. Asta o faci simplu, de acasa. De acolo esti un om liber, faci portare inapoi pe Vodafone Flex cand vrei.

#64
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Am sunat dinou la *222 si am discutat cu o doamna foarte amabila, si a zis ca nu exista ca vodafone sa opreasca  numerele aleatoriu dupa bunul plac, daca eu am decis sa trec la prepay, dansii sunt obligati sa faca asta si mi-a facut ticket urgent la reziliere.

Mai sunt oameni care inteleg problemele... oricum in discutia noastra a fost subliniat si ANCOM in conversatie...

#65
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Tocmai am primit o notificare ca de la 1 octombrie 2022 abonamentul se va majora cu 1 EUR / luna.
Asta n-ar fi asa o mare problema, desi ma deranjeaza, dar urmatorul paragraf e mai nasol decat majorarea in sine:

Quote

Prin urmare, art.3.1 al contractului tău se completează cu următoarea clauză: Având în vedere
anumite fluctuații ale prețurilor bunurilor și serviciilor pe piață de natură a afecta echilibrul
contractual, în vederea restabilirii acestuia, părțile convin ca tarifele pentru serviciile Vodafone să
poată fi indexate, cu o frecvență anuală, prin simpla notificare transmisă de către Vodafone odată cu
factura, anterior aplicării indexării. Indexarea se va face în funcție de indicele armonizat al prețurilor
de consum (IAPC), respectiv rata inflației, stabilite pentru România de către Eurostat, Oficiul de
Statistică al Comunităților Europene, fără a putea depăși, însă, un procent de 3% pe an. Părțile convin
că indexarea anuală a tarifelor în raport cu rata inflației nu reprezintă o modificare unilaterală a
prețului contractului,
posibilitatea de indexare și mecanismul acesteia fiind agreate de parți încă de la
încheierea contractului. Clientul declară în mod expres că a citit, înțeles și acceptă prezenta clauză.

Din acest motiv as vrea sa renunt la Vodafone si sa trec la alt operator.

Daca mai am aprox. 8 luni din contract, pot sa portez numerele si sa se considere acest lucru ca o denuntare a contractului in baza notificarii sau trebuie sa fac o denuntare pentru ca nu sunt de acord cu aceste modificari si ulterior sa fac portarea ?

#66
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Gata, s-au apucat și de mobil?

#67
bogdanutzuu

bogdanutzuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.07.2010
Am facut cerere de portare, m-au sunat sa-mi faca contraoferta in 5 min.Posted Image

#68
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Primisei notificare de scumpire?

#69
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 10.04.2009
eu am primit doar pe 1 numar (pe la sfarsitul lui august)... pe celalalt nu... desi ambele sunt Red 10 (reduse la €5 TVA inclus)

am sunat la *222, am vorbit cu o tipa super amabila... i-am zis ca vreau sa raman cu actualul abonament, s-a rezolvat :)

#70
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postwfnse, on 16 septembrie 2022 - 11:33, said:

Tocmai am primit o notificare ca de la 1 octombrie 2022 abonamentul se va majora cu 1 EUR / luna.
Asta n-ar fi asa o mare problema, desi ma deranjeaza, dar urmatorul paragraf e mai nasol decat majorarea in sine:



Din acest motiv as vrea sa renunt la Vodafone si sa trec la alt operator.

Daca mai am aprox. 8 luni din contract, pot sa portez numerele si sa se considere acest lucru ca o denuntare a contractului in baza notificarii sau trebuie sa fac o denuntare pentru ca nu sunt de acord cu aceste modificari si ulterior sa fac portarea ?

Atât timp cât ofertele și abonamentele sunt în euro ar trebui sa folosească indicele din UE și nu cel din România.
Dacă doresc sa îl folosească pe cel din România normal ar fi sa oferteze în lei.
O nouă măgărie marca Vodafone.

#71
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Eu sunt puțin nedumerit în legătură cu politicile Vodafone.
La unii măresc prețul abonamentelor și vor să denunțe contractele în derulare în caz de refuz, la alții, care se portează sau nu, oferă abonamente de 15 euro la 3 euro.
Cum vine asta sau ce-i în capul managementului Vodafone România?

Edited by iDorin, 17 September 2022 - 08:14.


#72
donpatron

donpatron

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.02.2022
Practica asta exista de ani buni de zile in Anglia. Si la Vodafone si la ceilalti operatori. In fiecare an majoreaza costul abonamentului. Se pare ca vor sa introduca si la noi regula asta, sa speram insa ca nu toti operatorii o vor prelua, ca sa avem la cine sa ne portam.

View Postwfnse, on 16 septembrie 2022 - 11:33, said:

Tocmai am primit o notificare ca de la 1 octombrie 2022 abonamentul se va majora cu 1 EUR / luna.
Asta n-ar fi asa o mare problema, desi ma deranjeaza, dar urmatorul paragraf e mai nasol decat majorarea in sine:



Din acest motiv as vrea sa renunt la Vodafone si sa trec la alt operator.

Daca mai am aprox. 8 luni din contract, pot sa portez numerele si sa se considere acest lucru ca o denuntare a contractului in baza notificarii sau trebuie sa fac o denuntare pentru ca nu sunt de acord cu aceste modificari si ulterior sa fac portarea ?

Sau prepay.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate