Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Obiceiul de a publica anunturi cu Decese

  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021
Pana de curand se obisnuia ca atunci cand murea cineva, cunoscutii, prieteni ori familia raposatului sa dea un anunt in presa locala prin care isi exprimau Sincere Condoleante. Dar acum cine mai citeste presa locala? Nu am vazut pe Olx sau pe alte situri cu anunturi sa aiba si rubrica Decese.

Edited by sicriu, 15 July 2021 - 18:27.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
vrei sa-ti scriem necrologul?

#3
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Nici post-hunting-ul nu mai e ce era odata...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Pui anuntul pe OLEICS.

Pierdut X, il declar mort!

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,107
  • Înscris: 05.06.2002
pui poza din aia cu fundita gri si lumanare pe fond negru pe facebook.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ar trebui sa fie obligatoriu prin lege. Si in articol sa specifice ca defunctul are sau nu are nevoie de sicriu. Preferabil sa aiba nevoie...

#7
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 02.01.2009
Păi uite, ai găsit o nișă. Deathbook.com

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Si pe cine ajuta anunturile de genul? Pe raposat sigur nu. Daca tie iti moare cineva, condoleantele te fac sa te simti mai bine? Nu cred.
Oricum, cine e cu adevarat interesat de cel raposat, afla direct din partea familiei, nu e nevoie sa citeasca in presa locala. In rest nu stiu...mi se pare ca oricum traim intr-o tara care deja e prea trista, nu vad de ce am mai contribui si cu anunturi despre decedati.
Faptul ca s-a renuntat la acest obicei mi se pare un progres firav spre civilizatie, la fel cum s-a renuntat la mesajele alea imbecile pe care si le trimiteau oamenii de sarbatorile de iarna si de Pasti, tuturor din agenda telefonica, in urma 15 - 20 de ani.

#9
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021
Eu personal citeam presa locala doar ca sa ma uit sa vad cine a mai murit. Nu de putine ori am aflat ca printre ei erau persoane pe care le cunosteam. Nu poti sa ai chiar pe toti pe feisbuc.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,107
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsicriu, on 15 iulie 2021 - 19:19, said:

Eu personal citeam presa locala doar ca sa ma uit sa vad cine a mai murit.
nu ne indoim.

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsicriu, on 15 iulie 2021 - 18:27, said:

Pana de curand se obisnuia ca atunci cand murea cineva, cunoscutii, prieteni ori familia raposatului sa dea un anunt in presa locala prin care isi exprimau Sincere Condoleante. Dar acum cine mai citeste presa locala? Nu am vazut pe Olx sau pe alte situri cu anunturi sa aiba si rubrica Decese.
uite o idee de site! Un fel de facebook al decedatilor. Doar ca fiind atat de macabru, probabil ca va fi greu sa "penetreze" piata, cum sa-i faci publicitate intre doua reclame la glovo si tampoane?
La mine in oras, cred ca singura publicatie care are asa ceva este renasterea banateana, la care sunt sau erau abonati majoritatea pensionarilor, probabil tocmai pentru ca are vreo doua pagini de  comemorari si decese. Cam la toate decesele cunoscutilor cineva s-a dus la ziar cu poza, ca sa anunte, sa stie lumea cand si unde este inmormantarea.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Doamne Fereste! Posted Image Posted Image Posted Image

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Mi se pare mult mai practic să dăruiești ceva în numele răposatului, unor oameni în nevoie. 10 roabe cu șampanie în Bamboo.

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Post__Dan__, on 15 iulie 2021 - 19:58, said:

Mi se pare mult mai practic să dăruiești ceva în numele răposatului, unor oameni în nevoie. 10 roabe cu șampanie în Bamboo.
dar direct varsate in roabe, cu ciment, nisip.

#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
Peste ocean treaba e un pic mai avansata. Un ziar important in Canada are o rubrica intitulata "Lives lived" (vieti traite). Un exemplu de articol e https://www.theglobe...rticle36123181/ Nu stiu daca costa ceva ca sa le publici, dar desi sunt istorii de oameni simpli pot spune ca le citesc cu interes si le  prefer articolelor cu tot felul de pitipoance din ziarele romanesti.

O alta posibilitate e intalnita la casele funerare care publica anunturi cu decedati si de multe ori o sa vezi ca scrie ca dorinta decedatului in loc de a trimite flori e sa donezi in scopul eradicarii cancerului sau a cine stie ce boala a suferit decedatul. Asta cu donatul am citit ca se mai intampla si la familiile avute care au in familie pe cineva care sufera de o boala rara (el/ea poate sa traiasca inca)

#16
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002

View Postsicriu, on 15 iulie 2021 - 19:19, said:

Eu personal citeam presa locala doar ca sa ma uit sa vad cine a mai murit. Nu de putine ori am aflat ca printre ei erau persoane pe care le cunosteam. Nu poti sa ai chiar pe toti pe feisbuc.
ai fi surprins sa sti cit de multe persoane (mai ales de virsta a 3-a) citesc ziarul DOAR pentru asta!!!

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postglassofwine, on 15 iulie 2021 - 19:03, said:

Oricum, cine e cu adevarat interesat de cel raposat, afla direct din partea familiei, nu e nevoie sa citeasca in presa locala. In rest nu stiu...mi se pare ca oricum traim intr-o tara care deja e prea trista, nu vad de ce am mai contribui si cu anunturi despre decedati.

Nu prea vad famiia indoliata, la fiecare coleg de serviciu/scoala intalnit pe strada, "Ai auzit de saracu' Nelu al nostru?! Inmormantarea peste 2 zile la "Invierea"..."
Anunturile au o functie sociala, de informare, dar si de evitare a unei inmormantari cu putini participanti - cam jenanta pt. memoria "repauzatului".

View Postvladut01, on 15 iulie 2021 - 20:27, said:

Asta cu donatul am citit ca se mai intampla si la familiile avute care au in familie pe cineva care sufera de o boala rara (el/ea poate sa traiasca inca)

Am vazut solicitari de donatii pt. cauze umanitare si la zile de nastere Posted Image

View PosttEo, on 15 iulie 2021 - 20:35, said:

ai fi surprins sa sti cit de multe persoane (mai ales de virsta a 3-a) citesc ziarul DOAR pentru asta!!!

Eu citesc in scop profesional... Maestrul Piscopescu, testamente si succesiuni :)

View Posttfmercedez, on 15 iulie 2021 - 19:36, said:

uite o idee de site! Un fel de facebook al decedatilor. Doar ca fiind atat de macabru, probabil ca va fi greu sa "penetreze" piata, cum sa-i faci publicitate intre doua reclame la glovo si

Ti-au luat-o inainte... ;) Legacy.com

View Posttfmercedez, on 15 iulie 2021 - 19:36, said:

La mine in oras, cred ca singura publicatie care are asa ceva este renasterea banateana, la care sunt sau erau abonati majoritatea pensionarilor, probabil tocmai pentru ca are vreo doua pagini de  comemorari si decese. Cam la toate decesele cunoscutilor cineva s-a dus la ziar cu poza, ca sa anunte, sa stie lumea cand si unde este inmormantarea.

Pe langa cele de mai sus, "decesele" reprezinta si o sursa importanta de venit pt. respectivele ziare, mai ales ca mica-publicitate s-a cam uscat datorita Oleics& partenerii.

Edited by Piscopescu, 15 July 2021 - 20:40.


#18
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Moartea e o chestie normala pana la urma.

Si in viata intalnesti tot felul de oameni. Ma gandesc ca atunci cand esti pensionar si vrei sa stii ce o mai face cutare, cu care poate te-ai certat acum 40 de ani, dintr-o prostie.
Ti-e  util sa gasesti informatia aceasta  rapid. Poate vrei sa mergi la inmormantare. Poate vrei sa iti ceri iertare familiei.
Poate ca sa nu mai cauti acea persoana. Sau poate doar ca sa iti amintesti ca prin viata suntem totusi trecatori.


Sau poate, doar ca sa te simti un pic invingator ca traiesti un pic mai mult. :D :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate