Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Sistem de navigatie GPS PNI

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ionaioanei

ionaioanei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.09.2016
https://www.emag.ro/...m/pd/DJM7LWBBM/
Sincer,eu nu cred in"Actualizarea pe viata a hartilor",dar nici in"calitatea"lor. Ce alte harti se pot instala pe acest gps,chiar cumparate.Va multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,001
  • Înscris: 07.11.2006
Ce te face sa nu crezi in actualizarea pe viata a hartilor?

#3
ionaioanei

ionaioanei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.09.2016
Am citit parerile utilizatorilor a mai multor marci navigatoare gps,evident cu actualizarea hartilor pe viata.Reclama acestor actualizari este destul de proasta.Intrebarea am pus-o ca sa vad din partea celor care folosesc acest/e navigatoare,daca se pot folosi si alte harti.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Viata = durata de utilizare garantata de producator

Este 2 ani ? Aia e "viata" produsului

E ca in legenda aia cu distributia pe lant garantata pe viata
Este vorba de "viata" masinii NU viata soferului

Acum e clar mai ionel ?

P.S - matale clona cui esti ? stilul mi se pare cunoscut

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,744
  • Înscris: 30.08.2006
Hartile chiar sunt actualizate pe viata dar navigatorul nu prea o sa tina atat de mult.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Problema vine din ce insemna "pe viata"
Nu inseamna viata ta, inseamna viata media a dispozitivului, adica cativa ani.

Eu am o mare nedumerire de ce cineva ar mai folosi GPS dedicat acum, cand ai Google Maps, Waze, iar daca nu vrei sa cheltuiesti date poti instala HereWeHo, cu hartile offline.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 ionaioanei, on 15 iulie 2021 - 18:12, said:

.... Intrebarea am pus-o ca sa vad din partea celor care folosesc acest/e navigatoare,daca se pot folosi si alte harti.

Sistemul ala are toata Europa

Pentru cultura ta generala, Europa are 51 de tari si 6 teritorii dependente
BONUS - 5 din tarile astea sunt state transcontinentale. Adica pe 2 continente. Adica Europa și Asia
Adica ai harti inclusiv din Asia

Ce alte harti mai vrei ? Antarctica ? Marte ? Jupiter ?

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ionaioanei, on 15 iulie 2021 - 18:12, said:

Am citit parerile utilizatorilor a mai multor marci navigatoare gps,evident cu actualizarea hartilor pe viata.Reclama acestor actualizari este destul de proasta.Intrebarea am pus-o ca sa vad din partea celor care folosesc acest/e navigatoare,daca se pot folosi si alte harti.
N-ai telefon?

 Naijax, on 15 iulie 2021 - 18:29, said:


Ce alte harti mai vrei ? Antarctica ?
Știi cumva pe stradă stă Fram Ursul Polar? Posted Image

#9
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Am acest model de cativa ani buni, e ok, am instalat IGO primo pe el si hartile le iau de pe gpszone. Personal, as opta pentru varianta mai iefina de Emag, fara harti, cu 260 lei + "Parasolar universal PNI 5G pentru GPS 5 inch" tot de pe Emag.

#10
ionaioanei

ionaioanei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.09.2016

 mercur68, on 15 iulie 2021 - 19:54, said:

Am acest model de cativa ani buni, e ok, am instalat IGO primo pe el si hartile le iau de pe gpszone. Personal, as opta pentru varianta mai iefina de Emag, fara harti, cu 260 lei + "Parasolar universal PNI 5G pentru GPS 5 inch" tot de pe Emag.
Multe multumiri.Asta nu stiam,daca acest receptor are o alternativa la hartile date de ei.Cred ca am sa cumpar varianta fara harti.Daca ceva nu pricep te voi aborda.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Sa stii ca nu e foarte usor sa instalezi softul piratat.
Ce e drept, nu e nici ceva foarte complex, dar solutia fara griji implica sa iei ceva cu soft si upgrade harti.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dar nici nu vad rostul sa dai o gramada de bani in plus pt un Mireo, daca tot vrei sa-l dai jos si sa bagi igo.  Plus ca poti baga doar hartile de care chiar ai nevoie la un moment dat, nu are rost sa incarci aparatul cu tarile unde nu vei merge veci. Daca totusi vei merge candva, le pui inainte de a pleca. Stiu ca e la moda saai totul pe telefon, eu prefer totusi gps dedicat. Nu cred ca e o placere deosebita, cand esti undeva plecat, te apropii de o intersectie si te suna soacra... Nu mai stii pe unde s-o iei.

#13
ionaioanei

ionaioanei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 05.09.2016
Eu am harti Sygic cumparate,ramase de la o oglinda retrovizoare pe care nu o mai folosesc,inteleg din parerile voastre ca s-ar putea instala di pe acest navigator,asa-i ?

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Se poat pune sygic pe el, dar nu toate sunt la fel. Nu stiu ce sygic ai tu, daca e pna sau android, parca si aici e nevoie sa ai rezolutia corecta. Apoi, daca e vechi, probabil si hartile sunt la fel.

#15
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

View Postionaioanei, on 15 iulie 2021 - 17:56, said:

https://www.emag.ro/...m/pd/DJM7LWBBM/
Sincer,eu nu cred in"Actualizarea pe viata a hartilor",dar nici in"calitatea"lor. Ce alte harti se pot instala pe acest gps,chiar cumparate.Va multumesc.
la cat de prost este softul de la Mireo Don t Panic degeaba ai actualizari pe viata !  Posted Image

View PostAdm, on 15 iulie 2021 - 18:25, said:

Problema vine din ce insemna "pe viata"
Nu inseamna viata ta, inseamna viata media a dispozitivului, adica cativa ani.

Eu am o mare nedumerire de ce cineva ar mai folosi GPS dedicat acum, cand ai Google Maps, Waze, iar daca nu vrei sa cheltuiesti date poti instala HereWeHo, cu hartile offline.
Pt cineva ce foloseste un GPS de 2 ori pe an este ok un telefon cu waze . Dar pt cineva ce are nevoie zilnic sau aproape zilnic de navigatie in special profesionistii (camion,taxi,delivery) un asemena dispozitiv este esential si cu programe dedicate si cele mai bune harti nu waze si nici Mireo !  In Europa sunt sute de mii de Camionagii si ei nu folosesc altceva decat GPS uri dedicate !  La fel companiile de delivery din vest ! Sa nu folosesti GPS dedicat este ca si cum nu am mai avea TV dedicate caci putem oricand sa vedem toate canalele TV pe laptop sau telefon...Un camionagiu spre exemplu doreste un GPS dedicat de 7 inch in ziua de azi.  Are de studiat zeci de adrese cu puncte intermediare pe un display mare pozat bine in cabina si nu face asa ceva cu telefonul din buzunar...

Edited by ADAMCLISI-2020, 10 November 2021 - 10:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate