Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ar putea fi Maia Sandu, în anul 2024, viitorul președinte al României?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
228 replies to this topic

#199
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,774
  • Înscris: 08.11.2009

 Wotan, on 20 ianuarie 2023 - 10:10, said:

- deja se circula liber, doar cu buletinul
- Companiile de stat... hm, incercam sa eliminam pierderile la ale noastre si sa le privatizam. Extrem de greoi.
- Moneda... noi incercam sa trecem la euro, e singura moneda cu care leul romanesc se poate sincroniza. Orice alte actiuni ar indeparta acest deziderat al cetatenilor romani, de a fi platiti in sfarsit in euro


Nu exista in realitate scurtaturi. Republica Moldova trebuie sa urmeze toti pasii pe care i-am urmat noi pentru a fi acceptati in UE si sa se reformeze masiv. Altfel e doar un caz de preluare ale pierderilor de catre noi, platitorii de taxe romani.
- Se va circula liber cand vom fi in Schengen
- Poate ca ar fi bine sa incepem sa ne protejam anumite companii de stat.
- Noi nu incercam sa aderam la zona Euro.  Ca sa intram in zona euro trebuie sa avem deficit comercial foarte mic. Ca sa avem deicit comercial foarte mic trebuie sa renuntam la cresterea economica. Ceea ce nu este o idee prea buna. Nu ti se pare ciudat ca nici Ungaria nici Polonia nici Cehia nu vor sa intre in zona Euro?

Ba exista scurtaturi: Moldova ar trebui sa se uneasca cu Romania ceea ce inseamna ca legislatia ar fi armonizata cu legislatia UE peste oapte. Totul ar fi mult mai rapid. In plus, UE ar trebui sa suplimenteze fondurile europene pentru Romania ca sa putem dezvolta infrastructura de acolo. Pana la urma ar trebui sa-si asume si Germania cumva pactul Ribentrop - Molotov care ne-a facut sa suferim atat de mult.  

Problema este ca moldovenii nu vor asa ca discutam ca sa facem discutii. Le urez succes. Daca au noroc si sunt seriosi probabil ca peste 30 de ani vor fi la nivelul nostru de acum. Dar daca ei asa vor....cine suntem noi ca sa-i obligam?

#200
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Apropo de cat de binevoitori suntem noi cu moldovenii. Stiu pe cineva care a redobandit cetatenia romana si s-a programat pentru transcrierea certificatului de nastere la consulatul roman din Chisinau. Dupa ce a asteptat luni de zile se trezeste ca programarea i-a fost anulata. Spune ca transcrierea se face doar prin spaga, iar lui programarea i-a fost anulata pentru ca nu a dat bani, probabil a fost pus altul cu spaga pe programarea lui...
Zic nu se poate, totul e transparent, platforma online... Zic uite ca iti fac eu programare la starea civila sector 1. Zicea pe site ca se da drumul la programari pentru februarie, pe 16 ianuarie ora 10.
Nu am prins loc desi am stat 3 ore la calculator sa dau refresh si sa adtept pagina sa se incarce. Pur si simplu ajungeai la un anumit pas unde pagina de programari te punea sa astepti si se bloca.
Romanii inventivi au reusit sa fraudeze si sistemul online de programari, iar moldovenii inteleg inca de la inceputul redobandirii cetatenieicum functioneaza coruptia din statul mafiot roman.
Si ma pun in pielea lor, de ce ar vrea sa se uneasca si sa fie condusi de un stat mafiot unde mai totul se rezolva doar prin spaga si pile?

Edited by Matrix40, 20 January 2023 - 12:44.


#201
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,774
  • Înscris: 08.11.2009

 Matrix40, on 20 ianuarie 2023 - 12:41, said:

Apropo de cat de binevoitori suntem noi cu moldovenii. Stiu pe cineva care a redobandit cetatenia romana si s-a programat pentru transcrierea certificatului de nastere la consulatul roman din Chisinau. Dupa ce a asteptat luni de zile se trezeste ca programarea i-a fost anulata. Spune ca transcrierea se face doar prin spaga, iar lui programarea i-a fost anulata pentru ca nu a dat bani, probabil a fost pus altul cu spaga pe programarea lui...
Zic nu se poate, totul e transparent, platforma online... Zic uite ca iti fac eu programare la starea civila sector 1. Zicea pe site ca se da drumul la programari pentru februarie, pe 16 ianuarie ora 10.
Nu am prins loc desi am stat 3 ore la calculator sa dau refresh si sa adtept pagina sa se incarce. Pur si simplu ajungeai la un anumit pas unde pagina de programari te punea sa astepti si se bloca.
Romanii inventivi au reusit sa fraudeze si sistemul online de programari, iar moldovenii inteleg inca de la inceputul redobandirii cetatenieicum functioneaza coruptia din statul mafiot roman.
Si ma pun in pielea lor, de ce ar vrea sa se uneasca si sa fie condusi de un stat mafiot unde mai totul se rezolva doar prin spaga si pile?

Pai nu asta trebuie sa fie ideea unirii. Ideea unirii este sa ajungem sa fim si noi, intr-un sfarsit un singur popor. Sa avem cu totii aceleasi drepturi si obligatii si sa luptam impreuna pentru eliminarea coruptiei si o tara mai curata ( din toate punctele de vedere) si mai puternica. Pentru a ne recastiga respectul de sine si constiinta ca am avut puterea sa anulam ( pe cat se poate ) consecintele unui pact criminal care ne-a despartit fara voia noastra.
Ma uitam  zilelea astea la o emisiune si am observat raspunsul invitatului la intrebarea de ce avem atatea diferende cu vecinii privind minoritatile noastre din acele tari. Raspunsul a fost: pentru ca nimeni nu ne respecta. Si da, nimeni nu ne respecta pentru ca noi insine nu ne respectam. Stam sa analizam ce avem de castigat si de pierdut dintr-o eventuala unire cand, de fapt nu asa se pune problema: noi trebuie sa ne unim pentru ca suntem toti romani.
Omul ala de care vorbesti tu este cetatean Roman. Are aceleasi drepturi, obligatii si responsabilitati ca oricare dintre noi. Coruptia din Romania este tot atat de mult responsabilitatea lui cat este si a mea. Cand spui ca noi  nu suntem binevoitori cu moldovenii trebuie sa intelegi ca vreo 40 % din ei sunt deja cetateni romani. Deci " ei " sunt "noi" si au si ei responsabilitati fata de statul roman la fel ca tine sau mine. Toti suntem in aceeasi mocirla si toti trebuie sa facem ceva sa iesim din ea.

#202
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 revenco_andrei, on 20 ianuarie 2023 - 11:00, said:

- din punctul meu de vedere circulatia libera implica desfiintarea granitelor - cat timp ai cozi de masini si de camioane nu se poate spune ca circuli liber.
- anumite companii strategice trebuie sa ramana in continuare controlate de stat (vezi sistemul energetic)
- noi nu incercam sa trecem la euro - in acest moment trecerea la euro pentru Romania ar genera mai multe probleme decat avantaje (sa ne uitam numai la ce s-a intamplat in Grecia). A-ti putea controla politica monetara si a-ti putea devaloriza - la nevoie - moneda reprezinta totusi niste avantaje.
- Noi acum incercam sa intram in Schengen. Asa ca, sorry, in viitorul previzibil vor fi granite cu statele care nu sunt in Schengen. Cred ca majoritatea cetatenilor romani isi doresc mai mult Schengen decat sa intre fara control in Republica Moldova. De asemenea, firmele romanesti care exporta pierd masiv din cauza timpilor de asteptare de la vami.
- In sistemul energatic deja o mare parte dintre companii sunt private, si aduc profit. Cele de stat sunt de obicei pe pierdere si ducem bani de acasa ca sa le mentinem in viata.
- Noi incercam sa trecem la Euro, cel putin majoritatea masiva a cetatenilor romani isi doreste asta
Trei sferturi dintre români vor adoptarea euro - sondaj

Deci e clar care va trebui sa fie preocuparea viitorilor politicieni romani, daca vor voturi: Schengen si Euro pentru popor. Nu va risca nimeni vreo masura care sa distruga sansele de adoptare ale acestor doua deziderate ale populatiei. Chestia cu unirea, Maia Sandu etc. sunt doar propaganda ieftina.

Edited by Wotan, 20 January 2023 - 13:47.


#203
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,774
  • Înscris: 08.11.2009

 Wotan, on 20 ianuarie 2023 - 13:46, said:

- Noi acum incercam sa intram in Schengen. Asa ca, sorry, in viitorul previzibil vor fi granite cu statele care nu sunt in Schengen. Cred ca majoritatea cetatenilor romani isi doresc mai mult Schengen decat sa intre fara control in Republica Moldova. De asemenea, firmele romanesti care exporta pierd masiv din cauza timpilor de asteptare de la vami.
- In sistemul energatic deja o mare parte dintre companii sunt private, si aduc profit. Cele de stat sunt de obicei pe pierdere si ducem bani de acasa ca sa le mentinem in viata.
- Noi incercam sa trecem la Euro, cel putin majoritatea masiva a cetatenilor romani isi doreste asta
Trei sferturi dintre români vor adoptarea euro - sondaj

Deci e clar care va trebui sa fie preocuparea viitorilor politicieni romani, daca vor voturi: Schengen si Euro pentru popor. Nu va risca nimeni vreo masura care sa distruga sansele de adoptare ale acestor doua deziderate ale populatiei. Chestia cu unirea, Maia Sandu etc. sunt doar propaganda ieftina.


Daca ai intreba poporul roman daca ar vrea fiecar cetatean cate 1 mil de euro cred ca 100% ar vrea. Toti vrem intrarea in zona Euro dar trebuie sa intram in zona Euro atunci cand vom avea o economie destul de puternica pentru a nu avea de suferit ca intram in zona Euro.

#204
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005

 Wotan, on 20 ianuarie 2023 - 13:46, said:

- Noi acum incercam sa intram in Schengen. Asa ca, sorry, in viitorul previzibil vor fi granite cu statele care nu sunt in Schengen. Cred ca majoritatea cetatenilor romani isi doresc mai mult Schengen decat sa intre fara control in Republica Moldova. De asemenea, firmele romanesti care exporta pierd masiv din cauza timpilor de asteptare de la vami.
- In sistemul energatic deja o mare parte dintre companii sunt private, si aduc profit. Cele de stat sunt de obicei pe pierdere si ducem bani de acasa ca sa le mentinem in viata.
- Noi incercam sa trecem la Euro, cel putin majoritatea masiva a cetatenilor romani isi doreste asta
Trei sferturi dintre români vor adoptarea euro - sondaj

Deci e clar care va trebui sa fie preocuparea viitorilor politicieni romani, daca vor voturi: Schengen si Euro pentru popor. Nu va risca nimeni vreo masura care sa distruga sansele de adoptare ale acestor doua deziderate ale populatiei. Chestia cu unirea, Maia Sandu etc. sunt doar propaganda ieftina.

Sunt total de acord cu tine in ceea ce priveste Schengen si potentialul economic, insa nu vad in ce fel accederea in spatiul Schengen si unirea Romaniei cu Rep. Moldova s-ar exclude una pe cealalta. Evident, inainte de unire Transnistria va trebui sa devina independenta sau sa se lipeasca de Ucraina, dar asta este doar un alt detaliu.

Energia este un subiect extrem de sensibil in acest moment - dar daca privim cu obiectivitate la ceea ce se intampla in piata vom vedea ca Hidroelectrica de exemplu (controlata de stat) este cel mai ieftin furnizor de energie electrica. Din punctul meu de vedere aceste resurse strategice trebuie controlate in primul rand de stat, altfel preturile o vor lua razna. Dar aici iarasi este cu totul alt topic...

Trecerea la Euro este iarasi un lucru benefic - cel putin in teorie - insa merita sa renuntam la independenta bancii centrale, la posibilitatea de a face inflatie daca este cazul, la posibilitatea de a avea propriie politici monetare? Cred ca BNR-ul este extrem de prudent in ceea ce priveste Euro inclusiv datorita lucrurilor care s-au intamplat in Grecia/Spania/Italia.

In ciuda faptului ca suntem o tara de "plangaciosi fatalisti", Romania a inregistrat progrese fantastice in ultimii 10-15 ani din punct de vedere economic, social si chiar politic. Totul este mai bine, iar diferentele economice fata de vestul europei sunt din ce in ce mai mici (fiind foarte aproape ca nivel de trai de Ungaria/Polonia).

Acum... din punctul meu de vedere trebuie asteptata destramarea Rusiei - lucru inevitabil din punctul meu de vedere, urmand ca dupa accederea in spatiul Schengen urmatorul proiect de tara sa fie unirea cu Republica Moldova si integrarea acesteia prin investitii masive in infrastructura. In acelasi timp, o eventuala accedere a Ucrainei in UE plus construirea infrastructurii de transport (vedeti autostrada moldovei de exemplu) pentru o buna conectare cu Ucraina si eventual cu Chisinaul + Odesa ar putea impulsiona din punct de vedere economic intreaga zona a Moldovei, mai ales in contextul reconstructiei Ucrainei. Evident... vorbim aici de un orizont de timp de 10-15 ani, minim.

#205
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Parerea mea este ca unirea Romaniei cu Moldova e o cheiune expirata, si am sa explic de ce.
Romania poate fi unita cu Moldova doar sub UE, Shengen si NATO, iar in momentul ala Romania si Moldova vor ceda controlul puterii statale catre UE si NATO. Romania si Moldova vor exista atunci ca state doar de forma, deci unirea va fi complet inutila.
Daca in schimb va triumfa nationalismul, nici Rusia, nici SUA, nici Germania, UK sau Franta nu vor sustine o unire intre Moldova si Romania. Modificarea granitelor e o cutie a Pandorei pe care marile puteri nu doresc sa o deschida, pentru ca va exista un precedent pentru modificarea altor granite in alta parte.


#206
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 31.07.2017
Granitele se pot schimba prin vointa partilor, deci nimic gresit in orice idee de reunire. Moldova nu (mai) e romaneasca, cand veti intelege asta, va veti vindeca de naivitati. Hai sa dau un exemplu: Coleg de munca, simpatic, destept, de varsta mea, din satul Glodeni, saracia Glodeni, Republica Moldova, pe nume Nelu, pe scurt. Ce facea Nelu, non stop la munca, era pe vkontacte si odoklaniskii si asculta muzica ruseasca. Cum avea nelu comunicarea cu simpaticii lui din Moldova, in limba colonistilor. Discutam de om care isi face casa pe langa Bucuresti, care intelege de viata  de aici. Parca avusese si bursa data de romani, maldavanilor.

A fost ziua culturiii nationale in Rm pe 15 ian. Dna nemaritata Maia a dat un frumos mesaj cu valori, cu eminescu, cutare. A uitat sa precizeze despre ce cultura era vorba, desigur romana, nu gagauza.


Mottoul  moldovenilor este unul singur, va asigur: Mielul bland suge la mai multe oi - 3/4. Aia e!

Edited by kopac, 20 January 2023 - 15:52.


#207
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Pai la vointa partilor trebuie sa bagi si partenerii din NATO si UE.
Ca doar nu poti baga pe gat Moldova celor din NATO di UE doar prin vointa partilor romane si moldovene.
Mai ales ca pe o zona din Moldova sta armata rusa.
Lucrurile sunt mult mai complicate decat par, iar unirea nu poate fi facuta fara sprijinul marilor puteri.

Edited by Matrix40, 20 January 2023 - 16:00.


#208
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 cristian_sen, on 20 ianuarie 2023 - 11:10, said:

De cand? Anul trecut am vrut eu sa ma duc intr-o excursie de o zi, trebuie pasaport, dovada rezervare hotel sau itinerar cu ghid turistic recunoscut de ei plus 30 euro ptr  fiecare zi petrecuta acolo. Parca era si taxa de viza 40 euro, asa am inteles, m-am lasat pagubas cand am auzit asa cerinte...preteneala da' pe bani seriosi si cerinte sovietice, numai aia au asa. In schimb moldovenii au nevoie doar de viza ptr noi, care e formalitate, dau ai nostri oricui vrea.



de unde pana unde iti cere pasaport si alte chestii? eu trec Sculeniul o data la 2-3 luni cu CI-ul si nu am nici o treaba, ma intreaba ocazional la vama pe partea moldoveana incotro ma duc dar doar atat.

poate ai ajuns la transnistreni.

iar moldovenii nu mai au nevoie de viza pt a intra in Ro de vreo 9 ani.

Edited by horhescu, 20 January 2023 - 18:13.


#209
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009

 cristian_sen, on 20 ianuarie 2023 - 11:10, said:


De cand? Anul trecut am vrut eu sa ma duc intr-o excursie de o zi, trebuie pasaport, dovada rezervare hotel sau itinerar cu ghid turistic recunoscut de ei plus 30 euro ptr  fiecare zi petrecuta acolo. Parca era si taxa de viza 40 euro, asa am inteles, m-am lasat pagubas cand am auzit asa cerinte...preteneala da' pe bani seriosi si cerinte sovietice, numai aia au asa. In schimb moldovenii au nevoie doar de viza ptr noi, care e formalitate, dau ai nostri oricui vrea.

In rest ai dreptate, hai sa ne vedem de ale noastre, avem toata simpatia  si-i ajutam cat putem din saracia nostra dar trebuie sa miste si ei ceva pe tema asta ca dragoste cu sila nu se  face. Iar in afara de raspunsuri in doi peri aproape agresive nu prea am avut parte de altceva de le ei.  Si da, presidenta lor are mai mult prestanta decat orice agarici al nostru dar nu stiu daca legal poate candida la noi, or s-o haituiasca secu' la orice pas.
Ceva despre romanii care trebuie "protejati" de tara mama: https://www.hotnews....-convertiti.htm
Da, e vb de Ucraina, dar daca aia care-s cu rusu-n curte si tot fac nasoale despre noi pai e cam clara situatia din Moldova...

Am fost în RM în anul 2019, se poate trece cu CI sau pașaportnu cere nimeni ce zici acolo. Ce viza?!

Legal poți sta 3 luni din 6 luni sau obții viză de studiu sau muncă sau căsătorie cu un cetățean RM.


situația din 2020 și 2021  a fost diferită din cauza pandemiei



#210
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
Buna fata, doamna Sndu:
https://www.reddit.c...u_has_told_the/

#211
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

 imnotsmith, on 21 ianuarie 2023 - 14:13, said:

se poate trece cu CI sau pașaportnu cere nimeni


scuze, vorbeam de Moldova dar ma gandeam la Tiraspol,

#212
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Cine ar vrea sa mearga acolo? Sunt doar niste ramasite ruinate ale fostei Uniuni Sovietice. E ceva de genul unei vizite la Cernobal. Izolat, ciudat si periculos, fara nimic frumos de vazut.

#213
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Pt mine md nu inseamna nimic

#214
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009

 Wotan, on 22 ianuarie 2023 - 09:05, said:

Cine ar vrea sa mearga acolo? Sunt doar niste ramasite ruinate ale fostei Uniuni Sovietice. E ceva de genul unei vizite la Cernobal. Izolat, ciudat si periculos, fara nimic frumos de vazut.

Merg curioșii, unii din ei au trăit în Vest și vor să experimenteze stilul sovietic sau viața într-un loc de unde toți tinerii fug unde văd.

Eu nu am fost.

Edited by imnotsmith, 22 January 2023 - 21:10.


#215
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Maia Sandu anunță că nu candidează la președinția României: Vreau să fie foarte clar, nu candidez la nicio funcție în România.

https://www.g4media....in-romania.html


#216
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022

View Postkopac, on 20 ianuarie 2023 - 15:51, said:

Granitele se pot schimba prin vointa partilor, deci nimic gresit in orice idee de reunire. Moldova nu (mai) e romaneasca, cand veti intelege asta, va veti vindeca de naivitati. Hai sa dau un exemplu: Coleg de munca, simpatic, destept, de varsta mea, din satul Glodeni, saracia Glodeni, Republica Moldova, pe nume Nelu, pe scurt. Ce facea Nelu, non stop la munca, era pe vkontacte si odoklaniskii si asculta muzica ruseasca. Cum avea nelu comunicarea cu simpaticii lui din Moldova, in limba colonistilor. Discutam de om care isi face casa pe langa Bucuresti, care intelege de viata  de aici. Parca avusese si bursa data de romani, maldavanilor.

A fost ziua culturiii nationale in Rm pe 15 ian. Dna nemaritata Maia a dat un frumos mesaj cu valori, cu eminescu, cutare. A uitat sa precizeze despre ce cultura era vorba, desigur romana, nu gagauza.


Mottoul  moldovenilor este unul singur, va asigur: Mielul bland suge la mai multe oi - 3/4. Aia e!

Cum sa doresti sa te unesti cu noi, romanii, cand am fugit si i-am lasa singuri? Am plecat fara sa incercam sa luptam pentru ei chiar daca, probabil Rusii ar fi luat-o oricum. Exact cum am facut in momentul in care am iesit din pactul facut cu Germania si am intrat cu Rusii. Clar, toate lumea, stie, ca am avut jumatate de coi,si am fost niste lasi si fara demnitate.
Eu am vazut Chisinau, acum 2 ani, mai curat mai frumos in multe locuri fata de mizeria de Bucuresti. Una peste alta, da, nu merita sa se uneasca cu Romania. Daca as fi basarabean nu as dori. Este punctul meu de vedere.

Edited by AzADumitru, 02 July 2023 - 17:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate