Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

cash vs revolut vs nimic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,814
  • Înscris: 13.07.2011
In Bulgaria se accepta in mare parte si euro, dar este clar ca au un curs mult mai slab. Eu iti recomand sa mergi cu ceva euro sau ron dupa tine si sa ii schimbi acolo in functie de necesitate. In rest banii pe card revolut si platesti direct asa. Comisionul in timpul saptamanii este scazut.

Faza cu vandalizarea masiniilor a fost in mare parte din timp un mit. Vandalizarea masiniilor se intampla in Romania la fel ca si in Bulgaria. Daca nu au un motiv nu au de ce sa ti-o vandalizeze. O posibila problema este furatul masinii, oglinzi, roti, etc. dar aici doar daca vorbim de o masina care sa se si merite. Chiar daca sansa in general este destul de scazuta.

Bulgaria per total nu este mai periculoasa decat Romania.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,638
  • Înscris: 21.03.2020
Cursul la euro este mult mai bun si mai stabil in Bulgaria fata de Romania. Asta se intampla demult de cand cu fixingul cu Banca Mondiala... Asta inseamna ca daca mergi cu euro la ei e echivalent cu a folosi euro in orice stat care foloseste moneda Euro. Dealtfel politica BNB, pentru a usura trecerea la moneda Euro in viitor, a facut ca si monedele si bancnotele lor sa fie foarte asemanatoare cu monezile si bancnotele UE. Trebuie mereu sa fii atent ce scrie pe ele, le poti confunda lejer. Posted Image Cursul este stabil si orice banca iti schimba 1,95leva ptr. 1 euro. La casele de schimb mai pot aparea diferente, dar nu semnificative...

Edited by GlCA_Contras, 15 July 2021 - 16:14.


#21
ac_crazy_dc

ac_crazy_dc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2010
Intrucat m-am intors recent dintr-o vacanta de acolo (Sunny Beach) iti pot da anumite sfaturi:
1. Fereste-te ca de dracu' de casele lor de schimb valutar. Ele afiseaza pe pancartele de afara doar un curs, nu ambele (vanzare-cumparare). In interior, undeva dosit dupa usa de intrare vei gasi ambele cursuri. Daca vrei sa cumperi de la casele lor de schimb vei lua la un curs foarte prost!
2. Daca vrei sa scoti cash leva de la ATM-urile lor, fereste-te de Euronet. Iti vor lua comision suplimentar (te avertizeaza inainte sa scoti). Eu am scos de mai multe ori de la IataBank fara niciun comision.
3. De luni pana vineri platesti cu cardul revolut si ti se face pe loc conversia din lei -> leva la plata. Pentru weekend iti schimbi in revolut de vineri seara o suma aproximativa. Nu te teme sa schimbi mai mult, e mai bine sa ai mai mult schimbat in leva si sa nu ai nevoie de toti decat sa folosesti cursul Revolut din weekend. Ex: Eu am cumparat 250 leva pt weekend, dar am folosit doar 100, asa ca cei 150 de leva ramasi i-am schimbat inapoi in RON luni. Pierderea totala: 4 bani (da, 4 bani, nu 40 de bani! - am si avut putin noroc la curs).
4. Ai nevoie de cash pentru suveniruri si magazine mai mici la care ti se pare dubios sa iti folosesti cardul.

#22
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNaijax, on 15 iulie 2021 - 11:12, said:

Ex. - daca mergi in Botswana, nu ar strica sa ai niste puli in buzunar

offtopic: dar sa ai grija sa-ti ramana in buzunar, sa nu intre prin alte... locuri :)


View PostPololica, on 15 iulie 2021 - 11:48, said:

Parcarea se plateste in Leva (mai merge si lei/euro, dar va trebui sa vezi la fata locului si sa nu te bazezi pe alte monede in afara de leva) intre orele 08-18 (am patit sa-mi puna caracatita in Sofia, desi am incercat sa le explic hingherilor ca a durat putin peste 5 minute sa identific unde se vand tichetele de parcare si sa ma intorc cu ele completate.

De ce, nu exista automate in care bagi contravaloarea timpului dorit in bani(bancnote/monede) si-ti printeaza pe loc chitanta pe care-o lasi pe bord? Sau prin celular/aplicatie?

#23
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007

View Postac_crazy_dc, on 15 iulie 2021 - 17:38, said:

Intrucat m-am intors recent dintr-o vacanta de acolo (Sunny Beach) iti pot da anumite sfaturi:
1. Fereste-te ca de dracu' de casele lor de schimb valutar. Ele afiseaza pe pancartele de afara doar un curs, nu ambele (vanzare-cumparare). In interior, undeva dosit dupa usa de intrare vei gasi ambele cursuri. Daca vrei sa cumperi de la casele lor de schimb vei lua la un curs foarte prost!
2. Daca vrei sa scoti cash leva de la ATM-urile lor, fereste-te de Euronet. Iti vor lua comision suplimentar (te avertizeaza inainte sa scoti). Eu am scos de mai multe ori de la IataBank fara niciun comision.
3. De luni pana vineri platesti cu cardul revolut si ti se face pe loc conversia din lei -> leva la plata. Pentru weekend iti schimbi in revolut de vineri seara o suma aproximativa. Nu te teme sa schimbi mai mult, e mai bine sa ai mai mult schimbat in leva si sa nu ai nevoie de toti decat sa folosesti cursul Revolut din weekend. Ex: Eu am cumparat 250 leva pt weekend, dar am folosit doar 100, asa ca cei 150 de leva ramasi i-am schimbat inapoi in RON luni. Pierderea totala: 4 bani (da, 4 bani, nu 40 de bani! - am si avut putin noroc la curs).
4. Ai nevoie de cash pentru suveniruri si magazine mai mici la care ti se pare dubios sa iti folosesti cardul.
bun sfat.
apropo parcarea la hotel ai platit cu cardul revolut sau cash ? cum se procedeaza se plateste cand pleci sau cand intri pe cate zile o vrei eu intru pe 19 si plec pe 24 ziua (5 nopti)
ma duc intr-un resort all inclusive din obzor . nu cred ca voi avea nevoie de asa mult cash .. voi incerca sa cumpar de aici din Romania daca imi va trebuii cash pe undeva.
Multumesc de sfaturi

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPiscopescu, on 15 iulie 2021 - 20:33, said:



offtopic: dar sa ai grija sa-ti ramana in buzunar, sa nu intre prin alte... locuri :)




De ce, nu exista automate in care bagi contravaloarea timpului dorit in bani(bancnote/monede) si-ti printeaza pe loc chitanta pe care-o lasi pe bord? Sau prin celular/aplicatie?
Pe litoral multe statiuni folosesc o aplicație, urbo parking, în aplicație pui numărul mașinii, cardul, și plătești de pe card. Dacă expira timpul, mai bagi o ora sau cât vrei, nu trebuie sa te duci la masina. Locurile de parcare sunt marcate cu dunga albastra, în burgas am găsit și cu verde, mergeau cu aceeași aplicație.

#25
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
ce legatura au acele dungi? sunt digitale? adica este ocupat/platit ? poti pleca cu masina iar la intoarcere il vei gasii liber fiind platit?
eu credeam ca platesti uneva anume pe 5 nopti 50 leva. si gata ceva de genu

#26
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
am inteles cele care sunt marcate cu albastru respectiv verde pot fi platite online prin aplicatia urbo parking

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Piscopescu, on 15 iulie 2021 - 20:33, said:

offtopic: dar sa ai grija sa-ti ramana in buzunar, sa nu intre prin alte... locuri Posted Image




De ce, nu exista automate in care bagi contravaloarea timpului dorit in bani(bancnote/monede) si-ti printeaza pe loc chitanta pe care-o lasi pe bord? Sau prin celular/aplicatie?

Parcometre nu, dar au aplicatie. Am dat de ea intamplator dupa ce am platit amenda (am cautat Parking Sofia si mi-au aparut cateva, dar nu stiam care ar fi cea oficiala). Tichetele se iau de la statiile de transport (nu sunt convins daca toate) care nu au si "reclama" pentru asa ceva (cum sunt la noi cu diverse cartele sau harti).

Atasat ai unde am primit amenda cu indicatorul. Cei de la Hotel mi-au zis ca nu stiu daca merg si pe telefoane (numere) straine si mi-au indicat un chiosc de bilete de transport in comun.

Attached Files



#28
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
eu merg pe litoral. hotelul chiar pe plaja.. dar specifica acolo parcare pazita a hotelului platita 10 leva/zi
ma indoiesc ca vin si acolo sa dea amenzi . dar cine stie ..  (la tine pare ca hotelul era undeva in oras)

Attached Files


Edited by ebin_os, 16 July 2021 - 19:59.


#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La parcarile hotelurilor (in general private), nu te lasa sa intri sau sa pleci fara achitarea taxelor (daca sunt taxe de plata).


Daca te referi la poza mea, este in Sofia (credeam ca am specificat asta) si este domeniu public, cum sunt astea de la noi. Doar m-am ofticat ca m-au taxat imediat dupa cele 5 minute (stiu, nu e o scuza ca nu am platit parcarea, dar, in Bucuresti, ai cod QR catre aplicatia oficiala de plata). Ma asteptam sa fie ceva similar. Numerele internationale (numerele de telefon romanesti de exemplu) nu prea sunt acceptate la plata parcarii. Am incercat in urma cu aproape 7 ani in Ungaria si nu a mers (la fel, numar scurt). Mai spun ca la ghiseul de transport in comun nu este indicat nimic ca se poate plati parcarea? Nu ofera nicio garantie ca se poate achita la toate tonetele de bilete (teoretic, ar trebui sa se poata, practic n-ai de unde sa stii).

PS: daca tot au facut pasul cu RLAH, poate vor face si o retea de plata cu numere scurte. Stiu, visez, dar... Ar fi un pas in plus pentru digitalizare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate