Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cash vs revolut vs nimic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
salut, ma duc si eu in Bulgaria pentru prima oara. si aveam nevoie de niste pareri de la voi
am o vancanta in Obzor - all inclusive
Rovinieta vad ca o pot cumpara de pe aplicatia cardului iCard sau chiair de pe internet direct
am inteles ca trebuie platita parcarea chiar daca hotelul are parcare .. asta nu stiu sigur doar ce am citit pe forumuri, daca este asa cum se plateste in euro sau leva? pot platii direct cu cardul de Revolut?
o sa am nevoie de cash Leva daca ma duc intr-o statiune all inclusive?
ma sfatuiti sa imi convertesc in zilele lucratoare de luni pana vineri niste ron in Leva pe contul de revolut ? si sa platec doar cu cardul peste tot daca va fi nevoie ? sau sa cumpar de aici niste Leva.
Multumesc!

p.s  - chestia cu "vandalizarea" masinii mai este valabila si in 2021?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Iti recomand sa ai o suma cash in moneda tarii in care mergi, indiferent de tara. Ca precautie.

Revolut iti face conversia automat cand platesti, nu e nevoie sa convertesti tu manual. In rest, nu stiu sa iti raspund.

Edited by Ann0nyym0us, 15 July 2021 - 11:04.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Revolut face conversia automat leu-leva daca e in cursul saptamanii, in wk iti ia un mic comision. e mic
Da, e all inclusive dar ia si ceva leva cash al tine, sau, poti scoate de la bancomat local cu card revolut

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Intotdeauna e bine sa ai si ceva cash in buzunar - just in case - indiferent de locul unde iti petreci vacanta
Ex. - daca mergi in Botswana, nu ar strica sa ai niste puli in buzunar

Chestia cu "vandalizarea" masinii a fost valabila, este valabila si va fi valabila oriunde in lume nu numai in Bulgaria
Asta e cum o vrea bunul Dumnezeu
Doar el poate sti

#5
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007

View Postpupama, on 15 iulie 2021 - 11:05, said:

Revolut face conversia automat leu-leva daca e in cursul saptamanii, in wk iti ia un mic comision. e mic
Da, e all inclusive dar ia si ceva leva cash al tine, sau, poti scoate de la bancomat local cu card revolut
daca am doar ron pe Revolut si ma duc la bancomat pot scoate Leva? sau mai bine cumpar de aici din Romania Leva

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Poti scoate Leva, uita-te acum spre exemplu in Revolut sa vezi care-i contatia Leu - Leva. Cam tot asa-i cotatia si cand vei scoate de la bancomat.

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Am fost cu Revolut in Bulgaria.
Schimba lei in leva prin aplicatia Revolut, platesti cu cardul pe unde se poate, dar sa ai si niste cash in buzunar. Eu cash-ul l-am scos de la bancomate in Bulgaria, cu cardul Revolut

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Schimba ceva bani in Revolut si scoate de la bancomat cash-ul de care ai nevoie. Nu scoate de la rahaturile de ATM-uri Euronet deoarece iti baga un comision de aproape 6 leva la orice extragere, insa oricum te intreaba inainte. Gasesti destule ATM-uri ale bancilor, asa ca daca primul iti cere comision zici fuck -off si cauti altul.
Vigneta o cumperi si din aplicatia de mobil daca vrei, BGTOLL.

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postebin_os, on 15 iulie 2021 - 10:58, said:

ma sfatuiti sa imi convertesc in zilele lucratoare de luni pana vineri niste ron in Leva pe contul de revolut ? si sa platec doar cu cardul peste tot daca va fi nevoie ? sau sa cumpar de aici niste Leva.
Multumesc!

p.s  - chestia cu "vandalizarea" masinii mai este valabila si in 2021?

Da, creeaza un cont de Leva in Revolut si alimenteaza-l in timpul saptamanii. Cumpara niste Leva, dar in nici un caz de la chioscurile de pe plaja, cursul afisat afara este pt cumparare, cel de vanzare este ascuns inauntru. Teapa clasica.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Parcarea se plateste in Leva (mai merge si lei/euro, dar va trebui sa vezi la fata locului si sa nu te bazezi pe alte monede in afara de leva) intre orele 08-18 (am patit sa-mi puna caracatita in Sofia, desi am incercat sa le explic hingherilor ca a durat putin peste 5 minute sa identific unde se vand tichetele de parcare si sa ma intorc cu ele completate. Amenda a fost 30 leva cu cardul (contestata in banca la intoarcere in Romania. Nu am avut o problema cu plata parcarii, ci de modul in care actioneaza). Daca este parcare privata (a hotelului) este gratuita (hotelul trebuie sa specifice asta)
  • Cahs ai nevoie intrucat mai vezi una-alta si nu accepta cardul (poate vrei un suvenir...)
  • La oficial, leva e cam 2.55 lei. Eu am platit sumele mari cu cardul si cursul era foarte apropiat (ING). In weekend, ai 1% extra la revolut, dar sa ai grija la retrageri. M-au taxat vreo 20 lei la o retragere de 600 lei (sau ceva de genul). In luna respectiva depasisem plafonul, dar nu stiu daca a fost o coincidenta sau nu (retragerea mare a fost in Bulgaria, nu la noi)
  • Am ramas cu un gust amar la parcarea din Sofia, in rest, n-am avut probleme.


#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
E bine să ai ceva leva la tine. Eu am luat de câteva ori țeapă, pentru ca mi-am zis că scot leva de la bancomat, dar până să ajung la bancomat, am ajuns la niște obiective turistice și nu am putut intra.

#12
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
- daca ai de unde, din Romania, cumpara-ti vreo 50 leva, daca nu asa cum spunea cineva, mai sus: scoate de la un atm de banca de pe acolo si nu EURONET, cu grija sa nu depasesti 800 lei sau echivalent in luna respectiva! diferentele sunt mici iar pentru cativa lei fa cum iti este mai confortabil! da cu cardul fara grija la pos unde il gasesti si nu numai cu REVOLUT pentru ca asta e: esti in concediu si bani de-o bere dai si la banci!

#13
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007

View Postspooky51, on 15 iulie 2021 - 11:39, said:

Schimba ceva bani in Revolut si scoate de la bancomat cash-ul de care ai nevoie. Nu scoate de la rahaturile de ATM-uri Euronet deoarece iti baga un comision de aproape 6 leva la orice extragere, insa oricum te intreaba inainte. Gasesti destule ATM-uri ale bancilor, asa ca daca primul iti cere comision zici fuck -off si cauti altul.
Vigneta o cumperi si din aplicatia de mobil daca vrei, BGTOLL.
am cumparat de pe BGTOLL ... sper sa fi cumparat pentru bulgaria.. nu pentru Romania ..  Posted Image
acolo scria sa selectez Nationalitatea numarului de imatriculare si am pus Romania ... oare trebuie sa pun Bulgaria?
am verificat pe alta aplicatie dupa numarul meu de imatriculare si imi scrie ca este cumparata pe o saptamana dar la tara scrie Romania

cred ca am cumparat gresit dar scria clar -  Nationalitatea numarului de imatriculare   /  eu aici inteleg sa trec din ce tara sunt eu

care poate sa verifice.. nr este BV07EDY

Edited by ebin_os, 15 July 2021 - 14:29.


#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Регистрационен номер на превозното средство / License Plate Number: BV07EDY
Националност на превозното средство / Vehicle Nationality: RO - Румъния / Romania
Категория на превозното средство / Vehicle Category: Превозно средство <=3.5 тона / Light Vehicle <= 3.5 t
Период на валидност / Validity Period: 19.07.2021 00:00:00 - 25.07.2021 23:59:59
Дата на издаване / Issue Date: 15.07.2021 15:05:52
Ид. № на електронна винетка / E-Vignette ID: 21071516704018
Обща сума (лв.) / Total Amount (BGN): 15,00
Начин на плащане / Payment Method: VISA **** **** **** 9181
Канал / Channel: Интерфейс за мобилното приложение / Mobile
Interface
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai vinieta valabila 19-25.07 ora 23:29, drum bun!

Edited by spooky51, 15 July 2021 - 14:42.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

View Postebin_os, on 15 iulie 2021 - 10:58, said:

salut, ma duc si eu in Bulgaria pentru prima oara. si aveam nevoie de niste pareri de la voi
am o vancanta in Obzor - all inclusive
Rovinieta vad ca o pot cumpara de pe aplicatia cardului iCard sau chiair de pe internet direct
am inteles ca trebuie platita parcarea chiar daca hotelul are parcare .. asta nu stiu sigur doar ce am citit pe forumuri, daca este asa cum se plateste in euro sau leva? pot platii direct cu cardul de Revolut?
o sa am nevoie de cash Leva daca ma duc intr-o statiune all inclusive?
ma sfatuiti sa imi convertesc in zilele lucratoare de luni pana vineri niste ron in Leva pe contul de revolut ? si sa platec doar cu cardul peste tot daca va fi nevoie ? sau sa cumpar de aici niste Leva.
Multumesc!

p.s  - chestia cu "vandalizarea" masinii mai este valabila si in 2021?
PS - "vandalizarea" asta cand a fost valabila, ca eu nu am prins oferta niciodata.?
Daca ti-e frica mai bine mergi la greci ca ai si parcarea moka si 2-3 agenti de paza personali. Ia macar euro la tine se accepta cam peste tot ...

#16
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007

View Postspooky51, on 15 iulie 2021 - 14:40, said:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Регистрационен номер на превозното средство / License Plate Number: BV07EDY
Националност на превозното средство / Vehicle Nationality: RO - Румъния / Romania
Категория на превозното средство / Vehicle Category: Превозно средство <=3.5 тона / Light Vehicle <= 3.5 t
Период на валидност / Validity Period: 19.07.2021 00:00:00 - 25.07.2021 23:59:59
Дата на издаване / Issue Date: 15.07.2021 15:05:52
Ид. № на електронна винетка / E-Vignette ID: 21071516704018
Обща сума (лв.) / Total Amount (BGN): 15,00
Начин на плащане / Payment Method: VISA **** **** **** 9181
Канал / Channel: Интерфейс за мобилното приложение / Mobile
Interface
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai vinieta valabila 19-25.07 ora 23:29, drum bun!
eu daca dau sa caut pe Bulgaria spune ca nu am. doar daca selectez Romania ....  cand am cumparat am selectat Romania acolo.

aia vad si eu in email dar nu specifica ca este pe Bulgaria sau pe Romania vinieta ...

Attached Files


Edited by ebin_os, 15 July 2021 - 14:55.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Ala apare automat dupa IPul tarii de unde ai facut comanda... nu conteaza ce treci tu acolo :)

#18
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
defapt cred ca de pe BGTOLL  poti cumpara doar pentru bulgaria ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate