Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Anne Boleyn new series

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostBursul, on 15 iulie 2021 - 12:53, said:

Ignorati serialul cu desavarsire, daca nu va place.

Da' cine crezi ca se uita la asemenea malformatii?

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003
Regizorul, producatorii si scenaristii Posted Image + familiile acestora.

Acum m-am uitat: toate-s femei. Nu vreau sa par misogin sau ceva, dar nu-i ciudat?

Edited by Bursul, 15 July 2021 - 15:39.


#39
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalthea, on 15 iulie 2021 - 14:00, said:

Tu o să te uiți?
De fapt ce zic, tu mănânci pizza cu ananas, deeeci...


Exact, exagerarea asta are efect invers celui care cred că-l vor. Provoacă reacții și din partea celor care nu au o problemă cu culoarea pielii oamenilor. Eu m-am uitat cu mare plăcere la Bridgerton, în care regina Angliei e mulatră iar ducele de Nu-mai-știu-cum e negru de-a binelea. M-a amuzat la început, dar atât, pe parcurs nu m-am mai gândit deloc la asta. Era o poveste și-atât.

Nu stiu serialul, dar, daca nu reflecta realitatea istorica, atunci, e la fel ca in cazul Anne Boleyn. Nu e un serial istoric este altceva, doar un show.

Eu am facut o parala la situatia din SUA, cu situatia din Romania si vecinii sai. Noi avem tara noastra, identitatea noastra, suntem romani (cultura, traditie, limba, religie etc.), la fel si bulgarii si sarbii si ungurii. La fel este si in SUA, numai ca atunci cand vorbim de indentitatea lor, vorbim de rasa lor, culoarea pielii lor. Fiecare cu nationalismul lor. La fel si in Orientul Mijlociu, identitatea ta este religia ta.
Gandeste-te la romani vs unguri cand vine vorba de Transilvania...nu conteaza adevarul istoric (eu cred ca noi avem dreptate). Conteaza ca partea mea sa castige. Exact asa e la ei (americani), nu conteaza adevarul, conteaza ca grupul meu sa castige.

Diferenta e ca, nationalismul la noi, nu e ceva rau (unitatea romanilor), dar nu prea e adevarat, exista o doza de subiectivism, pentru ca noi vedem istoria prin ochii nostri de romani. Unirea romanilor ( asta e standardul) din 1918 s-a mai vazut in trecut, atunci cand Mihai Viteazul a unit tara, putem sa mergem si la daci Posted Image...nu prea e adevarat, dar, e ceva sanatos. Pentru ca noi avem granite bine delimitate.

La fel vad si ei, ei vad istoria prin ochii  grupului lor. Practic, ai natiuni in interiorul altor natiuni. Fiecare cu "adevarul" sau.

Observ ca aceste ideologii vin la noi si vor sa ne elimine identitatea de romani si vor sa o inlocuiasca cu altceva...cu rasa ta, cu sexualitatea ta, adica, divizarea populatiei....si nu exagerez. Efectiv vorbim de un dublu standard. Gandeste-te la facultati, sunt locuri pentru tigani. Oricum ai da-o, nu putem sa vorbim de egalitate. Este ceva echitabil. Pentru ca ei sunt discriminati si ca au fost sclavi, trebuie sa fii de acord cu aceste privilegii. Adica acele locuri la facultate sunt date strict pe criterii care tin de rasa. Daca e corect sau nu, tu decizi. Eu iti spun ca trendul nu se aplica doar la facultati, cel putin in SUA si in alte state multiculturale, vorbim efectiv de locuri de munca date minoritatilor...

Si din ce am observat eu, negrii sunt mai cu mot...asiaticii, indienii (nativii din SUA), nu au pretentii atat de mari.

Personal, pot spune ca am ajuns la concluzia ca nu exista cale de mijloc...trebuie sa alegi.

Mai adaug ceva....pana si rasismul si-a cam schimbat definitia. Conteaza foarte mult ce cuvinte folosesti, nu conteaza cum gandesti, conteaza cum te exprimi. Se merge intr-o extrema, asta e ideea.

Sa nu mai spun ca tu nu mai esti o femeie frumoasa....esti o entitate care este peste medie (nu vreau sa fiu sexist, d-aia nu pot sa spun ca esti frumoasa), care se identifica ca femeie. Posted Image)

Edited by jimi91, 15 July 2021 - 15:48.


#40
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"conteaza cum te exprimi.." ca mare dreptate ai colega.."=" nu vreau sa fiu sexist"..probabil vroiai sa spui misogin
https://bunele-manie...i-pentru-domni/

Edited by danb1961, 15 July 2021 - 17:13.


#41
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdanb1961, on 15 iulie 2021 - 17:12, said:

"conteaza cum te exprimi.." ca mare dreptate ai colega.."=" nu vreau sa fiu sexist"..probabil vroiai sa spui misogin
https://bunele-manie...i-pentru-domni/

sexism - SEXÍSM s. n. ansamblul mișcărilor de emancipare feminine pentru a desemna atitudinea și poziția socială dominatoare a bărbaților în societate. (< fr. sexisme)

misogin - 1. (Persoană) care are aversiune sau dispreț față de femei. 2. Adj. Care manifestă aversiune sau dispreț față de femei. [Var.: misoghin, -ă s. m., adj.] – Din fr. misogyne, germ. Misogyn.

Deci, am folosit corect cuvantul.

Daca tot dai lectii, mai bine verifici si tu inainte...nu exista "vroiai", poate "voiai".

#42
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Imi cer scuze pentru greseala gramaticala, neuronu' lipsa a "lovit' din nou..
2.
https://www.coe.int/...nel/stop-sexism
https://ro.wikipedia...minare_sexuală
Acu' colega pe cine sa mai cred, pe aia de la wikipedia+.. sau pe aia cu dex online+.. ?
Fiind mai conservator, inclin sa cred ca definitia ta se refera la feminism=
https://ro.wikipedia.org/wiki/Feminism
PS Fiind de moda veche raman la parerea ca :
"Cine insultă o femeie uită că are o mamă."
PUNCT

#43
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdanb1961, on 16 iulie 2021 - 06:45, said:



O femeie frumoasa...e sexism pentru ca o sexualizezi :)

Putem sa facem teoria chibritului, dar, nu e misoginie

https://ro.wikipedia.../wiki/Misoginie

pe asta nu l-ai cautat...si wiki si dex-ul spun acelasi lucru.

Sa nu mai spun ca mi-as spus "colega", mi-ai identificat gresit sexul (misgender)...Daca ai facut-o intentionat, atunci vorbim de discriminare. De fapt, daca vorbim de cultura PC, nu conteaza intentia ta, vorbim de discriminare sexuala din ignoranta. Trebuie sa fii lisat mediatic (cancel culture)...practic, banat :))

Eu sunt o entitate care se identifica ca barbat :)

#44
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
"Political correctness" = "naked emperor"

https://en.wikipedia...cal_correctness

https://en.wikipedia...r's_New_Clothes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate