Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Anne Boleyn new series

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ce parere aveti despre aceasta mini serie ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-r4A9dVwIjQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Regina Angliei Anne Boleyn este nearga...istoric vorbind, nu prea era neagra :|

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Părere proastă! M-am săturat de aiurelile astea până peste cap.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Urmeaza si Alba ca Zapada cu o actrita de culoare si nici nu glumesc, nici nu sunt ironica.
Ma intreb pe cand un film despre viata lui Martin Luther King sau Nelson Mandela, jucat de un alb.

P.S: vad ca are 4.1 pe IMDB. Nu stiu daca e din cauza faptului ca e prea nou sau lumea recunoaste ca e o prostie.

#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O1MIaAD3Ui8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam asta imi inspira..+
directia:
https://en.wikipedia.../Fahrenheit_451
PS Noroc ca speranta de viata la barbati e de 75..

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Yep, corectitudine politica dusa la extrem...Posted Image

Oare pe cand vom avea un biopic despre Obama, interpretat de Bruce Willis?

Edited by Hider141, 15 July 2021 - 07:08.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalthea, on 15 iulie 2021 - 05:25, said:

Părere proastă! M-am săturat de aiurelile astea până peste cap.

Bine ca nu era jucat de un barbat negru transexual. Pana la urma, femeia este o entitate care se identifica ca femeie. Practic, maine poti sa fii barbat.

View PostAlexEn, on 15 iulie 2021 - 06:43, said:

Urmeaza si Alba ca Zapada cu o actrita de culoare si nici nu glumesc, nici nu sunt ironica.
Ma intreb pe cand un film despre viata lui Martin Luther King sau Nelson Mandela, jucat de un alb.

P.S: vad ca are 4.1 pe IMDB. Nu stiu daca e din cauza faptului ca e prea nou sau lumea recunoaste ca e o prostie.

Da, am vazut si eu...dar la Alba ca zapada vedem o mulatra, la Ariel vedem o actrita neagra.

In orice caz, aici vorbim de o regina care a existat si era alba. Nu prea ai cum sa o faci neagra, pentru ca nu era. Si nici nu poti sa vorbesti de serial, ca fiind unul istoric.

Edited by jimi91, 15 July 2021 - 07:10.


#7
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Mai nene daca a fost alba cum dracu sa o faci neagra?Posted Image Posted Image

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjimi91, on 15 iulie 2021 - 07:18, said:

Bine ca nu era jucat de un barbat negru transexual.  
Era un motiv mai bun să-i taie capul Posted Image


Au luat-o razna prea mulți din cinematografie. Când e vorba de ficțiune hai că mai înțeleg personajele cu orientări sexuale diferite de hetero băgate peste tot, nu mă deranjează chiar dacă n-au nicio legătură cu acțiunea și amănuntele astea ar putea lipsi, dar când fac praf istoria mă scârbesc și mă enervează.

Edited by althea, 15 July 2021 - 07:47.


#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View PostAlexEn, on 15 iulie 2021 - 06:43, said:

Urmeaza si Alba ca Zapada cu o actrita de culoare si nici nu glumesc, nici nu sunt ironica.
Ma intreb pe cand un film despre viata lui Martin Luther King sau Nelson Mandela, jucat de un alb.

P.S: vad ca are 4.1 pe IMDB. Nu stiu daca e din cauza faptului ca e prea nou sau lumea recunoaste ca e o prostie.
Ca ai adus vorba despre Alba ca Zapada.......
Nu ma mai mira nimic...

Attached Files



#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Serios sefa ?("Când e vorba de ficțiune hai că mai înțeleg.."); cum ar fi un Othello alb + una "bucata" Iago "pe invers"..Desdemona nu ar fi avut nicio sansa;"I'm too old for this shit."

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalthea, on 15 iulie 2021 - 07:47, said:

Au luat-o razna prea mulți din cinematografie.

Au luat-o razna prea mulți din cinematografie din lumea asa-zis supercivilizata.Legiuni de cretini.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdanb1961, on 15 iulie 2021 - 07:58, said:

cum ar fi un Othello alb + una "bucata" Iago "pe invers"..Desdemona nu ar fi avut nicio sansa;
Posted Image

Eu la filmele cu acțiune în zilele noastre mă gândeam când am scris, foarte puține filme noi am văzut doar cu personaje hetero.

View Postadisz, on 15 iulie 2021 - 08:05, said:

Au luat-o razna prea mulți din cinematografie din lumea asa-zis supercivilizata.
Așa pare, da.

#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 12.03.2010
Bre, voi va uitati la filmele si serialele astea pentru acuratetea faptelor si evenimentelor prezentate? 95% din telespectatorii de ORICE rasa habar n-au cine a fost Anne Boleyn (ati fi bucurosi daca ar fi auzit de Henric al VIII-lea) si se uita la filmele astea ca la povesti cu zîne (pe buna dreptate, de altfel). Ba chiar din contra daca vreun dint-asta de alta culoare e intrigat de personajul istoric si se intereseaza la sursa s-ar putea sa aiba o surpriza, si nu din cele placute.

Dar includerea de actori de culoare in roluri istorice unde altfel n-ar avea ce cauta nu e de condamnat, pentru ca e facut cu scop nobil. Voi nu cred ca aveti habar cum e sa cresti ca minoritate rasiala simtindu-te tot timpul ca un cacat (peste tot unde auzi despre cei ca tine, e numai de rau), poate romanii din diaspora sa stie mai bine, si sa ai generatii de oameni care simt ca nu datoreaza nimic tarii in care s-au nascut si crescut, decit suturi in cur daca se poate, cu prima ocazie.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2021 - 08:52, said:

Bre, voi va uitati la filmele si serialele astea pentru acuratetea faptelor si evenimentelor prezentate?
La unul de-ăsta eu aleg să mă uit datorită titlului și nu, nu am așteptări ca de la un documentar istoric, dar cum zice danb1961, "I'm too old for this shit".

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2021 - 08:52, said:

95% din telespectatorii de ORICE rasa habar n-au cine a fost Anne Boleyn (ati fi bucurosi daca ar fi auzit de Henric al VIII-lea) si se uita la filmele astea ca la povesti cu zîne (pe buna dreptate, de altfel).
Poate nu chiar atât, dar da, procentul cred și eu că e mare. Ăsta e încă unul dintre motivele din care mă scârbesc și mă enervează.

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2021 - 08:52, said:

Dar includerea de actori de culoare in roluri istorice unde altfel n-ar avea ce cauta nu e de condamnat, pentru ca e facut cu scop nobil. Voi nu cred ca aveti habar cum e sa cresti ca minoritate rasiala simtindu-te tot timpul ca un cacat
Ba e de condamnat, dar scopul e manipulator, nu nobil. Eu le-aș interzice dacă aș putea. Sunt doar niște minciuni oribile care nu schimbă trecutul.

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2021 - 08:52, said:

Voi nu cred ca aveti habar cum e sa cresti ca minoritate rasiala simtindu-te tot timpul ca un cacat
N-am habar, dar nici nu înțeleg la ce le folosește minorităților o minciună grosolană. Sau crezi că îi crește self esteem-ul unei negrese care habar n-are cine a fost Anne Boleyn să vadă o regină a Angliei de culoarea ei? Asta vrei să spui?

Edited by althea, 17 July 2021 - 06:31.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAlexEn, on 15 iulie 2021 - 06:43, said:

Ma intreb pe cand un film despre viata lui Martin Luther King sau Nelson Mandela, jucat de un alb.
asta nu se poate, invers e de porc. un alb sa ia locul natural al unui minoritar....

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2021 - 08:52, said:

Bre, voi va uitati la filmele si serialele astea pentru acuratetea faptelor si evenimentelor prezentate? 95% din telespectatorii de ORICE rasa habar n-au cine a fost Anne Boleyn (ati fi bucurosi daca ar fi auzit de Henric al VIII-lea) si se uita la filmele astea ca la povesti cu zîne (pe buna dreptate, de altfel). Ba chiar din contra daca vreun dint-asta de alta culoare e intrigat de personajul istoric si se intereseaza la sursa s-ar putea sa aiba o surpriza, si nu din cele placute.

Dar includerea de actori de culoare in roluri istorice unde altfel n-ar avea ce cauta nu e de condamnat, pentru ca e facut cu scop nobil. Voi nu cred ca aveti habar cum e sa cresti ca minoritate rasiala simtindu-te tot timpul ca un cacat (peste tot unde auzi despre cei ca tine, e numai de rau), poate romanii din diaspora sa stie mai bine, si sa ai generatii de oameni care simt ca nu datoreaza nimic tarii in care s-au nascut si crescut, decit suturi in cur daca se poate, cu prima ocazie.
sunt perfect de acord cu tine ca minoritarii sunt discriminati si lipsa lor de sanse, dar o mascarada nu va rezolva problema. vreti o rezolvare adevarata si sa discutati de la egal la egal cu majoritarii atunci puneti mana pe carte. de fapt puneti-va copii sa invete.

Edited by Fane, 15 July 2021 - 09:49.


#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 12.03.2010
@althea,
In cazul asta ORICE film e o manipulare (pentru ca prezinta sau scoate in evidenta DOAR unele lucruri, nu si celelalte) si orice actor e o minciuna, pentru ca n-are 1,65, nasul coroiat regulamentar si documentar, plus il cheama Winterschnaufenbottom si nu Lancaster.

View Postalthea, on 15 iulie 2021 - 09:21, said:

N-am habar, dar nici nu înțeleg la ce le folosește minorităților o minciună grosolană. Sau crezi că îi crește self esteem-ul unei negrese care habar n-are cine a fost Anne Boleyn să vadă o regină a Angliei de culoarea ei? Asta vrei să spui?
Actually, yes, era o vloggerita pe YouTube care povestea cum a fost floarea tineretii ei (inclusiv profesionale) in New York, cind toate gaitele din jurul ei se adunau in pauze si discutau despre Friends, unde nu aparea nici un negru IN NEW YORK, si nici una din situatiile (comice sau nu) rezonau in vreun fel pentru un negru. Cam cit de integrata in colectiv crezi ca se simtea?

Inca si mai trist, a fost un studiu facu mai demult, cind unor copii negri li se dadeau sa aleaga intre papusi si figurine de ambele culori, si erau intrebati ca cine voiau sa fie, sau cu care din personajele reprezentate de figurinele respective ar vrea sa fie prieteni. APROAPE toti au ales figurine si papusi reprezentind albi. Imagineaza-ti cu ce conflicte interioare creste un astfel de copil, si cu ce resentimente, cind va vedea ca toata frisca de pe tort e rezervata albilor si interzisa lor (nu formal, ci asa, ca atunci cind nu stii daca esti acceptat sau tolerat).

#17
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2021 - 08:52, said:

Bre, voi va uitati la filmele si serialele astea pentru acuratetea faptelor si evenimentelor prezentate? 95% din telespectatorii de ORICE rasa habar n-au cine a fost Anne Boleyn (ati fi bucurosi daca ar fi auzit de Henric al VIII-lea) si se uita la filmele astea ca la povesti cu zîne (pe buna dreptate, de altfel). Ba chiar din contra daca vreun dint-asta de alta culoare e intrigat de personajul istoric si se intereseaza la sursa s-ar putea sa aiba o surpriza, si nu din cele placute.

Dar includerea de actori de culoare in roluri istorice unde altfel n-ar avea ce cauta nu e de condamnat, pentru ca e facut cu scop nobil. Voi nu cred ca aveti habar cum e sa cresti ca minoritate rasiala simtindu-te tot timpul ca un cacat (peste tot unde auzi despre cei ca tine, e numai de rau), poate romanii din diaspora sa stie mai bine, si sa ai generatii de oameni care simt ca nu datoreaza nimic tarii in care s-au nascut si crescut, decit suturi in cur daca se poate, cu prima ocazie.

Eu, daca as fi de culoare, m-as simti jignit sa vad asa ceva. E ca si cum as primi ceva de mila: "uite, sa nu ziceti ca nu v-am dat". Cred ca, daca vrei sa imbunatatesti imaginea anumitor minoritati, oricare ar fi ele, nu ai sorti de izbanda cu a-i pune intr-un rol in care nu au ce cauta. Aia e, cel mult, parodie. Gen cum jucau Arsinel si Stela Popescu roluri inversate.
Cauta, in schimb, personaje istorice din minoritatea aia si fa un film despre ele. Gasesti si caractere puternice acolo.

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008
Stiu ca dinastia Tudor s-a terminat cu Saveta I. Dar ceva urmasi tre sa mai aibe in zilele noastre care sa-i dea in judecata si sa ia chielea de pe ei. Asa cum persoanele cu piele neagra (suficient de PC?) dau in judecata albii pentru chestii similare nu vad de ce reversul medaliei nu ar fi la fel de corect.

View Posthellmarvel, on 15 iulie 2021 - 09:55, said:

Actually, yes, era o vloggerita pe YouTube care povestea cum a fost floarea tineretii ei (inclusiv profesionale) in New York, cind toate gaitele din jurul ei se adunau in pauze si discutau despre Friends, unde nu aparea nici un negru IN NEW YORK, si nici una din situatiile (comice sau nu) rezonau in vreun fel pentru un negru. Cam cit de integrata in colectiv crezi ca se simtea?

Inca si mai trist, a fost un studiu facu mai demult, cind unor copii negri li se dadeau sa aleaga intre papusi si figurine de ambele culori, si erau intrebati ca cine voiau sa fie, sau cu care din personajele reprezentate de figurinele respective ar vrea sa fie prieteni. APROAPE toti au ales figurine si papusi reprezentind albi. Imagineaza-ti cu ce conflicte interioare creste un astfel de copil, si cu ce resentimente, cind va vedea ca toata frisca de pe tort e rezervata albilor si interzisa lor (nu formal, ci asa, ca atunci cind nu stii daca esti acceptat sau tolerat).

Si in acest fel crezi ca se repara ceva? Sincer acum, crezi ca daca o faci pe Alba ca Zapada portocalie cu buline vezi e cu ceva mai bine? Se repara ceva? Nu, dimpotriva se adanceste o prapastie, e mijlocul ideal pentru ca unii moderati sa se radicalizeze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate