Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cooler procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Salutare,

as dori sa imi fac un nou calculator cu acest tip de procesor: Procesor AMD Ryzen™ 5 3600, 35MB, 4.2 GHz;

Va rog sa imi spuneti daca la procesorul mai sus mentionat merita sa se utilizeze cooler-ul bulk cu care vine sau ar trebui sa iau in considerare un alt cooler mai eficient? Daca trebuie un alt cooler va rog sa imi dat niste recomandari.

Tin sa mentionez ca noul calculator va fi folosit la utilizare programe modelare 3D dar si jocuri.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si recomandari!

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Daca vrei liniste si temperaturi joase mergi pe altceva.
Din moment ce nu ai specificat un buget, iti recomand un cooler Noctua NH-U12S. Altfel, daca e prea scump, lasa un buget si iti recomanda colegii ceva mai ieftin.

Edited by LensFlare, 14 July 2021 - 18:59.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Producatorii pun coolere gandite pentru procesorul respectiv.
Nu ar trebui sa fioe probleme daca temepratura camerei nu este foarte mare + procesorul nu e strasat la maxim mult timp.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
DeepCool GAMMAXX 300 (92 lei).

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu am folosit mai mereu procesorul cu coolerul inclus, în ideea "dacă o să am nevoie, îl voi schimba". Nu s-a întâmplat să am nevoie niciodată. Dacă zgomotul te deranjează, îl poți schimba, dar, ca performanță, la utilizare normală, este același lucru, n-ai neapărată nevoie de gradele alea în minus.

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 __Dan__, on 14 iulie 2021 - 19:09, said:

DeepCool GAMMAXX 300 (92 lei).

+1. Am fix Ryzen 5 3600 si cooler-ul stock este groaznic. Mult prea zgomotos si ineficient pentru ce poate si face procesorul asta.
Cu DeepCool de 1 nu depasesc 40 grade in idle si undeva la 60-70 in load. Zgomotul este insesizabil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate