Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radiator SSD M.2

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Deoarece SSD-ul meu sta pe la 65 de grade, ma gandeam sa ii adaug un radiator.
SSD-ul: https://www.emag.ro/...w/pd/DS1QNLBBM/
Radiatorul la care ma uitam: https://www.emag.ro/...6/pd/DJG97TMBM/
Multumesc!

#2
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Cu airflow-ul cum stai in carcasa? Tine cont ca in perioada asta fiind foarte cald afara, si la mine am observat o crestere cu pana la 10 grade in plus pe CPU/GPU, in idle. Cu un airflow bun.

#3
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Mersi de raspuns.
Asta e carcasa mea: https://www.pcgarage...master/trooper/
I-am adaugat doua ventilatoare laterale, de cate 120 mm.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Atentie, mai multe ventilatoare nu inseamna airflow mai bun, uneori cand adaugi ventilatoare poti avea temperaturi mai mari - miscarile de aer intra in conflict.

Privind acel radiator, poate temeratura va scadea cu 5-10 grade, as zice ca mai aproape de 5.

#5
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Da, va scadea temperatura, cu cate grade vei vedea ulterior. Din cate setup-uri am, cel mai bun airflow am gasit sa fie cu 2 ventilatoare de 120/140 care sa bage aer din fata, si unul de 120/140 care sa scoata. Si carcasa cu mesh frontal, sa aiba de unde sa traga aer. La cel de pe care lucrez acuma am si un 140 pe tavan care baga aer. Irelevant asta, asa a venit carcasa, nu e nicio diferenta daca il doar las cu cele doua frontale de 120 care sa bage.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View PostGalacticul, on 14 iulie 2021 - 12:05, said:

. La cel de pe care lucrez acuma am si un 140 pe tavan care baga aer.


In tavan care sa bage aer ?   Tui chiar vrei sa schimbi legile fizicii ?  Sau poate tii carcasa invers, cine stie ...

#7
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Cum am scris, dar vad ca citezi doar ce vrei, asa a venit carcasa (sistemul de fapt), si nu m-am deranjat sa il rotesc, pentru ca oricum nu este un sistem high end care sa se incinga. Am observat ca e pus invers, si am incercat cu el deconectat, aceleasi temperaturi ca si cu el conectat. Intreaba tu producatorul daca vrei de ce au trimis asa, nu sunt curios.

Edited by Galacticul, 14 July 2021 - 13:51.


#8
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

View Postmodoran, on 14 iulie 2021 - 12:53, said:



In tavan care sa bage aer ?   Tui chiar vrei sa schimbi legile fizicii ?  Sau poate tii carcasa invers, cine stie ...

Cu ce schimba legile fizicii? Cu prostia aia cu aerul cald care se ridica? Da, aerul cald se ridica, dar aerul cald pompat de un ventilator se duce unde ii zice ventilatorul. Daca ar fi asa, nicio instalatie de incalzire a cladirilor mari din tavan nu ar functiona. Debitul si/sau presiunea generata de aerul cald care se ridica sunt neglijabile cand intervine un ventilator in ecuatie. Este si ceva video de la Gamers Nexus care iti demonstreaza asta cu echipamente de mii de dolari.

#9
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019
buna ziua,
care este temperatura optima a ssd-ului?! al meu este montat pe placa de baza si sta aproape de placa video si la temperatura cred ca este aproape de 70 de grade uneori, i-as monta si eu un radiator dala daca as avea loc si ar fi si eficient

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
De curiozitate am verificat si testat temperaturile unuia dintre SSD-urlle mele M2 NVMe Crucial P5 500 GB, care nu este tocmai un SSD rece. Conform raportarilor mai multor review-eri poate ajunge la 75° C in full load, la o temperatura ambientala de 24-25° C.
SSD-ul meu este instalat pe o placa Gigabyte Z490M Gaming X si are montat radiatorul M2 din pachetul placii de baza.
  • temperatura ambientala: 30° C
  • temperatura Crucial P5 la utilizare normala: 42° C
  • temperatura Crucial P5 in full load (bench intensiv cu CrystalDiskMark): 56° C
Pentru referinta, celelalte HDD si SSD in format SATA 2.5" din carcasa au temperaturi in idle de 34-35° C, iar carcasa nu are niciun ventilator de intake.

Pe alt sistem am montat unui SSD Intel 660p 500 GB un radiator Jonsbo M.2-3, stiu ca imediat au scazut temperaturile cu cateva grade bune. Acum, in aceleasi conditii ca mai sus sta in idle la 36° C, iar in full load a ajuns la 43° C.

Edited by nei-k, 15 July 2021 - 17:25.


#11
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostTidel_wave, on 15 iulie 2021 - 11:12, said:

buna ziua,
care este temperatura optima a ssd-ului?! al meu este montat pe placa de baza si sta aproape de placa video si la temperatura cred ca este aproape de 70 de grade uneori, i-as monta si eu un radiator dala daca as avea loc si ar fi si eficient
Aceeasi problema o am si eu.
Am desfacut PC-ul si cand m-am uitat inauntru, am vazut ca SSD-ul este apropiat de placa video. Oare incape radiatorul?
Placa de baza e asta: https://www.gigabyte...ELITE-rev-10#kf

#12
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,394
  • Înscris: 28.09.2008
@lost_in_a_dream cand am vrut sa iau ssd am urmarit mai multe reviewuri pe youtube si interesant e ca la modelele cu radiator se recomanda eliminarea lui pt o functionare mai buna si o durata de viata mai lunga.

Edited by mariusixy, 23 July 2021 - 12:56.


#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Majoritatea ssd-urilor m2 vin cu eticheta lipită pe partea din fata, unde ar trebui montat radiatorul. Ori îs prosti, ori îți sugerează ceva.

În privința răcirii, cel mai bun airflow e push pull. Ventilatoare care împing  aer la greu în față, ventilatoare de evacuare în spate. Placa video preferabil cu evacuare, sau măcar fante de evacuare în spate.
Sursă separată de incinta plăcii de baza

#14
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
De curand, am achizitionat acest radiator: https://axagon.eu/en/produkty/clr-m2l6
Am vizionat cateva videoclipuri, pe YouTube. Dar am ramas cu unele nelamuriri.

Nu se poate sa nu lipesc benzile alea albastre pe SSD? Ma gandesc ca pierd garantia.
Pot sa lipesc una pe radiator. Iar a doua... Habar n-am. La gunoi!
Si cauciucurile alea micute, sunt 4. Iar in poza arata doar 2. 2 sa fie de rezerva?
Multumesc!

#15
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am primit radiatorul, dar nu stiu sa il instalez: https://forum.softpe...adiator-ssd-m2/
Continuam pe topicul nou. Acesta se va inchide.

Edited by lost_in_a_dream, 31 July 2021 - 17:35.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Benzile alea nu sunt adezive din ce știu eu.
E pad termic

Deci nu lipești
Iar cauciucurile or fi așa cadou, de backup, sau poate poți pune 4

#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Dar unde se pun? Ca am doua.
Deci unul vine intre radiator si SSD. Dar al doilea?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mlw7VMKv5Yg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu nu am carcasa aia micuta in care pune el SSD-ul.
Am radiatorul, cele doua benzi termice si 4 cauciucuri micute.

#18
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am lipit o singura banda si am pus doar doua cauciucuri.
SSD-ul pare a fi la fel de cald. Dar o sa-l tin sub observatie.

Insa am facut o prostie. Vedeti aici. :no:
Topic-ul acesta se poate inchide. Dar sa nu fie lipit cu cel nou, ca sunt discutii diferite.
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate