Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bicicleta eliptica? Merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! as vrea sa-mi iau o bicicleta eliptica din decathlon. Acum am una normala de apartament si mi se pare cam statica.. doar stai si dai din picioare. As vrea sa slabesc putin la abdomen. am greutatea normala. ar merita?

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
nu

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu poti slabi doar la abdomen. Da, bicicleta eliptica necesita puțin mai mult efort si deci arzi cateva calorii in plus. Pe de alta parte, nu va face minuni. Personal nu cred ca merita investitia.

#4
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
am gasit ceva sh, dar eu lucrez de la birou toata ziua si ma gandeam ca ma ajuta, cumva echivalentul unei alergari

#5
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
  • decathlon
te ajuta, dar nu merita investitia pentru ceva nou

  • sh
tu stii ce pret si calitate primesti

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu prea este echivalentul unei alergari. Intr-o ora de bicicleta eliptica arzi doar jumatate din caloriile pe care le arzi intr-o ora de alergat, presupunand acelasi nivel de efort. Pe de alta parte, poate nu poti alerga.

#7
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Pentru abdomen e mai buna o banca înclinată pentru asa ceva.
Condiția e să o și folosești.

#8
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Nu.
Se va aseza praful pe ea, o vei folosi pe post de cuier.

#9
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Ce exercitii poti face cu banca pt abdomen? Am deja una

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
In primul rand ar trebui sa stii ca pt. "patratele"/"six pack" nu e suficient doar sa lucrezi muschii abdomenului ci si sa cobori in principiu sub 10% (la barbati) grasime corporala altfel acei muschi vor fi mereu ascunsi sub un strat adipos cu mentiunea ca ce vezi in sedinte foto/filme presupune pe langa asta si niste zile de deshidratare serioasa (nesanatoasa) pt a evidentia definitia musculaturii.
Sa atingi si sa menti acel procent de grasime corporala presupune mult mai mult exercitiu fizic si exercitii mai variate decat bicicleta statica sau eliptica (pot face parte din regimul de antrenament dar nu pot fi doar ele ) .
Ideal ceea ce ar fi numit functional training ; exercitii dinamice cu greutati mai mici decat cele folosite la aparate/banca sau in care folosesti greutatea propriului corp .

#11
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
Am inteles, eram curios doar ce se poate face la acea banca pt abdomen. Presupun ca nu abdomene. ci ceva mai altfel

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Și la aia eliptică ce crezi că faci? Stai și dai din mâini și din picioare, e aceeași chestie, nu poți face scheme nici pe aia.
Dacă cea statică stă, va sta și cea eliptică.

Eu am una de spinning, am dat vreo 700 de lei, pot spune că a fost cea mai bună investiție pe care am făcut-o. O folosesc zilnic, câte 30m, în timp ce urmăresc un film.


Dacă ești în dubiu, du-te la o sală de la tine din cartier, ia-ți un abonament, e în jur de 100 pe lună, du-te în fiecare zi și fă 20-25 de minute pe eliptică. Atâta tot. E posibil să te trezești, după vreo 10 zile, că o găsești la fel de banală ca și bicicleta, și nu prea îți mai place. Economisești ceva bani.


View PostAnn0nyym0us, on 14 iulie 2021 - 09:21, said:

Nu prea este echivalentul unei alergari. Intr-o ora de bicicleta eliptica arzi doar jumatate din caloriile pe care le arzi intr-o ora de alergat, presupunand acelasi nivel de efort. Pe de alta parte, poate nu poti alerga.

De ce arzi jumătate din calorii? Arzi în funcție de nivelul cardiac. Dacă inima îți stă la 80% HRmax, în medie, când alergi, iar când ești pe eliptică îți stă la fel, arzi cam tot atâtea calorii. Poate fi o diferență la recuperare, că mai poți arde și atunci, iar din experiența mea cu eliptica, care mi-a rupt picioarele de fiecare dată când m-am urcat pe ea, sunt destul de sigur că eu ard mai mult pe așa ceva decât alergând.

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSmurfK, on 14 iulie 2021 - 11:00, said:

De ce arzi jumătate din calorii? Arzi în funcție de nivelul cardiac. Dacă inima îți stă la 80% HRmax, în medie, când alergi, iar când ești pe eliptică îți stă la fel, arzi cam tot atâtea calorii. Poate fi o diferență la recuperare, că mai poți arde și atunci, iar din experiența mea cu eliptica, care mi-a rupt picioarele de fiecare dată când m-am urcat pe ea, sunt destul de sigur că eu ard mai mult pe așa ceva decât alergând.

Nu depui mai mult efort pe eliptica pentru a mentine 80% * HRmax?

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eliptica are avantaje nete fata ce stationara, deoarece iti lucreaza mai multe grupe musculare.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostSmurfK, on 14 iulie 2021 - 11:00, said:

Dacă ești în dubiu, du-te la o sală de la tine din cartier, ia-ți un abonament, e în jur de 100 pe lună, du-te în fiecare zi și fă 20-25 de minute pe eliptică. Atâta tot.
E posibil să te trezești, după vreo 10 zile, că o găsești la fel de banală ca și bicicleta, și nu prea îți mai place. Economisești ceva bani.
asta, doar vezi ca sala respectiva sa aiba eliptice.
Mai bagi si exercitii pt alte grupe, nu strica.

#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eliptica are avantaje pentru sistemul cardio-vascular imbunatatind rezistenta la efort.Eu o folosesc pentru ca nu mai pot alerga ca am artroza la genunchi.Altfel as alerga sau as inota (aici se cere test de Covid si nu ma duc).

#17
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.05.2012
eu nu am unde sa ma duc la sala de asta vreau ceva acasa

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAnn0nyym0us, on 14 iulie 2021 - 11:48, said:


Nu depui mai mult efort pe eliptica pentru a mentine 80% * HRmax?

Depinde de fiecare persoana și ce grupe de mușchi ai lucrate mai bine. Când mă urcam eu pe eliptica, nu aveam mușchii picioarelor așa dezvoltați, efectiv nu puteam lucra prea mult pentru că mă dureau picioarele.
Acum, sunt sigur că ar fi ok.

Cat timp nu simți dureri la nivelul mușchilor, efortul resimțit e la fel, indiferent că vorbim de 80 din max pe eliptica sau alergand.

Intervale, poți face mai bine alergând decât pe eliptica. Dar efort constant, la o anumit interval, ar trebui sa fie la fel pe ambele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate