Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Stabilire in Perpignan/Franta

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Decat Perpignan, mai bine d,Artagnan.

#20
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 14.01.2013
@relule, nu stiu ce ai visat intr-o noapte, dar planul asta s-ar putea sa esueze inainte sa inceapa :)
ce pensie ai (o sa ai) si de unde?
ca sa beneficiezi de sistemul medical francez 100% (nicidecum cel mai tare din EU !!!), trebuie sa fi lucrat acolo mult si bine - o sa ai ceva, ca nu te lasa aia sa mori, dar nu acces gratuit la physio, therme, gym, reha, masaj...

2. la ce iti trebuie o dama langa tine? Vrei stres sau vrei liniste?

#21
Relumihai

Relumihai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.07.2021
Tonic Water, da tata, m-am uitat pe leboincoin, asa e cu chiriile, eu ma gindeam la un colocation ca e asa cum zici, nimeni nu inchiriaza usor.  Normal ca nu ma reped repede sa cer pomana, prima data sa fac acte, numarul ala, pole d'emploie  etc, o iau incet sa nu ii sperii.  Dar trebuie sa incep de undeva nu?  Pacat ca nu dau de cineva care sta pe acolo, poate ar stii niste chichite...multumesc pentru informatii! Sa fi iubit!

E91, dama cu camelii varule...😂 lasa ca stresul il rezolvi cu dragostea, sunt in forma ca la 20 de ani, problema ca dau peste numai din astea care nu mai au chef, menopauza firar ea sa fie
..si barbatii nu ma atrag...😂
In privinta beneficiilor, pai Franta e cam campioana, dupa google.  Problema e ca trebuie sa fie ceva, ca suntem in europa, si sunt pozitiv de fel, nu ma da inapoi ca zice unul sau altul ca nu se poate.  Mergeam la Viena, dar trebuie sa ma duca unul de mina sau sa ma cuplez cu o baba pe acolo si e riscant.  Cind stii ceva "limbi", te descurci singur.  Multumesc si sa fi fericit!

asul-e, te cred ce spui, dar am citit si contrariul postat undeva ce am gasit pe google; tot asa se plingea cineva ca nu primeste hirtiile, ca e aminata, etc, si tipul a spus ca in cazul lui a fost la un ajutor social si ala l-a ajutat cu actele, casa, masa, medical, etc si omul nu lucrase...acum nu cred ce imi place, zic si eu, ca asa m-as duce in Spania unde imi place mai mult  dar in Franta parca, dupa cele citite, ar fi inaintea la toti in privinta beneficiilor!  Pai daca in Ro platesc apa asta mizerabila la compania franceza, de ce nu as bea si eu apa ca frantuzii in Franta?  Intelegi ce spun?
Bai fratilor si cumnatilor, daca stati in Franta, incurajati imigrarea ruminilor, ca sa o duca si amaritii bine, ca aici e nasol bre, imi pare rau de concetatenii votanti care sunt asa patrioti!  Eu ma consider cetatean universal si ma simt bine unde e bine!  Va pup ca pina la orele 20 nu mai pot posta, dar va citesc cu placere...si care stati in Franta si sunteti strimtorati si aveti o camera de inchiriat, plateste baiatul ca am nevoie...pe urma ma relochez, nu e o problema  startul e important.👍

Edited by Dany_Darke, 14 July 2021 - 09:27.


#22
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Colegule, cateva detalii:
1. Limba - nu e suficient sa te descurci, iti recomand sa faci un curs ca e diferenta mare intre franceza de balta din Romania si ce se vorbeste in Franta.
Daca nu te inteleg bine, o sa ai probleme permanent; dupa ce ajungi aici iti recomand un curs organizat de Greta, sa ai un certificat de absolvire. Sunt sensibil in special la accent (celebrul rrrrrr) si la pronuntie si nu se jeneaza sa se holbeze sau sa se strambe daca nu te inteleg;
2. Ai nevoie de un loc de munca, oricare ar fi el; incepand cu 2014 s-a eliminat necesitatea certificatului de travail pentru romani si bulgari. Daca gasesti pe cineva sa te recomande, e perfect. In general, in Franta ai nevoie de recomandare pentru a obtine rapid servici, inchiria locuinta, etc. Daca nu ai trebuie sa ai rabdare si sa insisti. Sa ai cu tine actele care dovedesc calificarea in meseria pe care o ai, diplome, cursuri, etc; toate traduse in franceza si legalizate la notar in Romania, ca-i mai ieftin. Gasesti si in Franta destui traducatori autorizati, dar e ceva mai scump.  Cu actele poti sa faci un prim drum la Pole Emploi sa vezi ce zic aia si ce-ti pot oferi de lucru rapid ca sa incepi. Dupa, mai vezi (asta daca nu te duci la sigur prin cineva)
2. Cont in banca - fara asta esti halit. Iti recomand sa incerci la Banque Postale, te duci cu 1000 euro si-ti deschizi un cont de debit. In plus o sa primesti card si carnet de cecuri (in Franta se folosesc inca pe scara larga, spre deosebire de Romania unde nu s-a utilizat decat in mediul business)
3. Masina - transportul in comun functioneaza doar in marile orase; in rest ai nevoie de masina. Poti gasi ceva acceptabil intre 1500-3000euro pentru inceput.
Daca te duci cu masina din tara iti recomand s-o inmatriculezi acolo, altfel o sa stie toti ca esti etranger; asigurarile auto sunt scumpe, cca. 50 euro lunar minim pentru un SH
4. Locuinta - ideal sa inchiriezi un studio (T1) singur; nu te baga la gramada ca nu stii peste cine dai. Chiria este intre 250-350 euro, la care se adauga asigurarea (habitation), in jur de 20 euro pe luna care este OBLIGATORIE  (idem pentru masina)
5. Dupa ce incepi serviciul, poti depune actele pentru asigurarea sociala, care se prezinta sub forma unui card (carte vitale) si un cod unic personal. Spre deosebire de Romania, aici sistemul functioneaza foarte bine. Assurance maladie iti ofera un pachet minim de servicii, pentru restul ai nevoie de asa-zisa asigurare complementara (mutuelle) - in general e furnizata de angajator si ofera un plus de servicii multumitor. Dac vrei mai mult sau daca patronul nu-ti da, trebuie sa platesti din buzunar
6. Tot acum poti depune dosarul pentru titre de sejour (un fel de buletin pentru straini). Cetatenii europeni, deci si romanii, nu sunt obligati sa aiba, dar iti recomand insistent sa-ti faci. O sa ai nevoie de un act de identitate peste tot si daca te duci cu pasaportul, o sa se uite crucis la tine (ca sa nu mai vorbesc de mizeria aia de CI romaneasca care nici macar nu-i trilingva).
Sunt 3: primul se elibereaza pentru 1 an, al doilea pentru 5 si al treiela pe 10 ani. Dupa 7 ani poti sa depui cerere de nationalitate (cu test de limba nivel B1) daca nu ai lipsit din Franta mai mult de 6 luni pe an, dovedit cu acte;
7. De evitat cartierele cu arabi si africani; in general vin la pachet cu traficanti si o gramada de alte probleme. Mai bine stai intr-un sat la 5-15 km de oras si faci naveta decat intr-un cité cum sunt alea de prin marile orase;
8. Daca est aproape de pensie, poti sa uiti de pensie frantuzeasca; aici e pe baza de trimestre lucrate si ai nevoie de ani buni sa atingi 1000 de euro. Deci folosesti pensia din Romania si o completezi cu salariul de acolo.
9. Trebuie sa te duci cu bani de buzunar sa-ti ajunga pentru 6 luni  (intre 5000-8000 daca vrei sa stai linistit) pe care-i tii in banca, nu sub saltea. Si bani de intors in tara daca nu ies treburile cum trebuie.
10. Atentie la romani si in special la mexicani; in general se evita unii pe altii prin strainatate din motivele pe care toti le cunoastem. Mai degraba iti faci prieteni francezi (desi te accepta destul de greu);
11. Mobil: preturi acceptabile la cartele si abonamente, Orange e cel mai scump dar are si cea mai buna acoperire. Daca stai la tara atentie la acoperire;
12. Televizor/internet- francezii au vreo 20 canale TNT care se prind cu o antena obisnuita, de camera sau exterioara; in general toate cladirile cu apartamente de inchiriat au sistem de receptie TV in fiecare camera de locuit. Recomand sa faci un abonament la Orange, Boygues sau SFR - primesti internet, telefon fix si un pachet minim de canale TV la care adaugi ce-ti place in functie de cost;
13. La TV totul e tradus in franceza, deci daca nu bunghesti la nivel suficient o sa te uiti ca curca-n lemne. Deci, daca vrei poti sa-ti tragi antena satelit cu receptor si cartela pentru canale romanesti - trebuie sa te interesezi cine ofera servicii de gen in zona;
14. Calculator - neaparat si cu internet . Un laptop mediu e bun, navigat internet, un film, o muzica... gasesti si in Franta la preturi bune un laptop la 600-1000 euro.
Multe servicii s-au mutat online (assurance maladie, mutuelle, servicii bancare, etc.) deci fara laptop o sa alergi de-o sa-ti iasa limba de-un cot, ca sa nu mai vorbim de timpul pierdut pe la cozi.
15. Birocratia - e horror dar paradoxal lucrurile se misca spre deosebire de Romania. Pentru un roman e neplacut sa nu poti da spaga sa rezolvi treaba mai repede, dar te obisnuiestiPosted Image
16. Nu stiu cat te descurci cu calculatorul; recomand sa-ti scanezi toate actele ca o sa ai nevoie. De asemeni, certificatul de nastere in format european, cel de casatorie (daca e cazul), permisul de conducere si pasaportul care sa fie valabil.
Pentru preschimbarea actelor care expira (gen permis, pasaport, CI romanesc, etc.) rezolvi rapid la consulatul romanesc din regiune, baietii se misca foarte bine.
17. Daca ai contract de travail , dupa ceva vreme - macar 6-8 luni - poti sa depui dosar la o agentie imobiliara sa gasesti o locuinta cum vrei. Serviciul se plateste dar ai avantajul eviti surprizele neplacute daca inchiriezi direct de la particulari. Pentru inchiriere exista o intreaga legislatie si multe capcane, deci trebuie sa fii informat. Poti gasi rapid pe Leboncoin dar atentie la tepari;
18. Contractele de munca - sunt de 2 feluri : cu durata determinata (CDD) sai indeterminata (CDI). Daca reusesti sa prinzi un CDI esti mai avantajat la inchiriere, la un eventual imprumut bancar, etc.
19. Spre deosebire de Romania, aici Posta functioneaza la foc continuu (desi in ultimii ani a inceput sa se treaca masiv spre servicii on-line);  multa corespondenta o primesti prin posta, ca si coletele gen Amazon, deci sa ai grija unde inchiriezi sa ai cutie postala incuiata, pe care sa-ti pui numele.
Pentru alte detalii, baga un ochi aici:
https://www.service-public.fr/
Gasesti absolut toate detaliile necesare pentru a te muta in Franta.

#23
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Inca un lucru important: aparent francezii se comporta corect si par foarte amabili, iti vorbesc frumos si zambesc de zici ca-i neam cu tine.
Nu te lasa inselat; in sinea lor au o alta parere pe care si-o ascund cu atentie.
Fii foarte precaut, ca ti-o trag cand ti-e lumea mai draga.
In aceasta privinta romanii sunt mai corecti - le cunosti adevarata parere din prima, cand se uita urat la tine, cu scarba, dispret sau te porcaie.

#24
Relumihai

Relumihai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.07.2021
FatCat33, plecaciuni boierule!

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,671
  • Înscris: 22.01.2015
Studiaza planul B-Anglia.  de vorbit zici ca te descurci,dupa 10 ani de contributii la pensie primesti minima/cca 200 pounds pe saptamana.Dupa ce faci varsta si anii de contributie.  Si de munca numai sa nu vrei nu gasesti!   Curiozitate,de ce asa tarziu iei hotarari radicale(emigrare)?

#26
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Nu ne-ai spus ce stii sa faci ca meserie, din cate inteleg din informatiile date Fat Cat este stabilit in Franta, eu la fel  de 15 ani(locuiesc nu foarte departe de Perpignan, mai spre vest). Te putem ajuta cu un sfat daca putem, chichite nu cunosc.... De smecherii se ocupa arabii.Eu nu am mai facut carte de sejour din 2014. Am fost o data la prefectura si le-am zis ca vreau asa ceva si se uitau crucis, Monsieur, sunteti din UE, nu mai aveti nevoie. Ma legitimez cu pasaportul sau chiar si CI romaneasca, nu zice nimeni nimic. Sincer nu am fost oprit de politie decat o data in 15 ani,  il cautau pe unul si  faceau baraj rutier.
Nu prea sunt de acord cu FatCat cu ce se zice de francezi... aia de care zice el sunt cei din Paris. In provincie sunt foarte simpatici si mult mai deschisi. Eu traiec intr-o provincie numita Bearn, bastinasii sunt foarte draguti. Sunt multi basci pe acolo, aia sunt niste gretosi de nu se poate.  
Daca ajungi... te sfatuiesc sa-ti preschimbi permisul cu cel francez, e pe viata. Nu ai nevoie de vizite medicale si politisti gretosi.
Pentru pensie: ai nevoie de 166 trimestre pentru a avea o pensie completa. Aceste trimestre sunt luate in calcul adaugand toate periadele lucrate in Ro si Fr si pe unde ai mai lucrat. Desigur ca pensia este proportionala, lucrezi 10% din cele 166 trimestre in Fr iei 10% din pensia corespondenta din Fr.
La punctul 13 al lui FatCat  l TV ai optiune ca sa-ti dea sonor la filme in VO pe anumite canale.
La punctul 15: birocratie functionala se numeste. Eu incerc sa schimb permisul meu de conducere carton in cel nou plastic... nu se poate. Inca nu este ilizibil, nu este deteriorat deci nu se poate.
Cel mai naspa este daca ai probleme cu fiscul... esti halit instant.

#27
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostRelumihai, on 14 iulie 2021 - 15:47, said:

FatCat33, plecaciuni boierule!

Cu placere Posted Image
Apropo de engleza, nu faci nimic cu ea in Franta.
Nu-i ca in Olanda sau statele nordice...

View PostTonic Water, on 14 iulie 2021 - 21:44, said:

Nu ne-ai spus ce stii sa faci ca meserie, din cate inteleg din informatiile date Fat Cat este stabilit in Franta, eu la fel  de 15 ani(locuiesc nu foarte departe de Perpignan, mai spre vest). Te putem ajuta cu un sfat daca putem, chichite nu cunosc.... De smecherii se ocupa arabii.Eu nu am mai facut carte de sejour din 2014. Am fost o data la prefectura si le-am zis ca vreau asa ceva si se uitau crucis, Monsieur, sunteti din UE, nu mai aveti nevoie. Ma legitimez cu pasaportul sau chiar si CI romaneasca, nu zice nimeni nimic. Sincer nu am fost oprit de politie decat o data in 15 ani,  il cautau pe unul si  faceau baraj rutier.
Nu prea sunt de acord cu FatCat cu ce se zice de francezi... aia de care zice el sunt cei din Paris. In provincie sunt foarte simpatici si mult mai deschisi. Eu traiec intr-o provincie numita Bearn, bastinasii sunt foarte draguti. Sunt multi basci pe acolo, aia sunt niste gretosi de nu se poate.  
Daca ajungi... te sfatuiesc sa-ti preschimbi permisul cu cel francez, e pe viata. Nu ai nevoie de vizite medicale si politisti gretosi.
Pentru pensie: ai nevoie de 166 trimestre pentru a avea o pensie completa. Aceste trimestre sunt luate in calcul adaugand toate periadele lucrate in Ro si Fr si pe unde ai mai lucrat. Desigur ca pensia este proportionala, lucrezi 10% din cele 166 trimestre in Fr iei 10% din pensia corespondenta din Fr.
La punctul 13 al lui FatCat  l TV ai optiune ca sa-ti dea sonor la filme in VO pe anumite canale.
La punctul 15: birocratie functionala se numeste. Eu incerc sa schimb permisul meu de conducere carton in cel nou plastic... nu se poate. Inca nu este ilizibil, nu este deteriorat deci nu se poate.
Cel mai naspa este daca ai probleme cu fiscul... esti halit instant.

Corect, probleme cu francezii sunt  in aglomeratiile urbane, la tara sunt deschisi si primitori, iti faci usor prieteni.

#28
Relumihai

Relumihai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.07.2021
MikeSpike my friend...uite care e treaba in Anglia:  acum e inchisa, a fost pina la 31 dec. 2020.  Cine nu a mers pina in decembrie anul trecut, a pierdut trenul.  Acolo la 65 de ani ca ai muncit sau nu, luai ajutor social de £800/luna si chiria pina in £400/luna ti-o plateste primaria.  Nimeni nu iti va spune asta, ce si cum.  Romanii si acolo si peste tot sunt la fel.  Eu stiu ca stiu limba si asa am aflat.  Lumea e rea si invidioasa.  Deci acelasi sistem trebuie sa fie si in Franta, dar nimeni nu iti spune.  In Franta trebuie sa fie si mai bine ca asa se spune daca cauti pe google: cel mai bun sistem social din Europa, cel putin.  Singura mare deosebire e ca in Franta mincarea e mai scumpa.  In Anglia mincarea e foarte ieftina ca si in Spania.  Numai bauturile alcoolice sunt mai scumpe in Anglia.  Am fost in multe tari si de asta stiu, nu din auzite.  Deci sunt un vechi client al emigrarii.  De ce Franta, e ca e cotata cel mai bine la ajutoare sociale si ingrijire medicala, plus ca stiu limba, scris si citit.  In citeva luni imi dau drumul si la limba, dar uite chiar in seara asta am vorbit in franceza cu una de linga Toulouse, si ma inteleg cu ea, unele cuvinte imi vin mai greu pe limba, dar le stiu, e nevoie de practica.  E loc pentru toata lumea, si nu e nevoie de invidie si gelozie.  Totul e sa te informezi si sa faci pasul.  Eu trebuie sa il fac ca sa am siguranta sanatatii si imi place sa traiesc printre alte nationalitati.  Ador si respect oamenii destepti ca asa am invatat lucruri bune de la ei.  Tu unde stai, UK sau Franta?

Tonic Water, sa traiesti boss, cum spun "mexicanii"...dar pe bune, romanii sunt mexicanii Europei! Am facut de toate la viata mea tinere...am virsta de pensionare, nu am de gind sa muncesc, ci sa ma integrez in sistem, daca intelegi ce spun...
Nu ma intereseaza daca as avea probleme ca se uita francezii urit la mine, de accent sau mai stiu eu ce.  Pot sa vorbesc la orice nivel cu oricine.  Numai prostii se dau mari.  Oamenii destepti sunt umili ca stiu ce stiu.  Prostul daca nu e fudul, parca nu e prost destul; avem si noi vorbe intelepte, nu?
Ma bucur ca sunteti bine si uite ca vin si eu din urma sa va prind😂.  Sa ne fie bine la toti!  Ma bucur din tot sufletul sa vad oameni ca voi care dau sfaturi, sugestii din experienta lor.  Si eu dau sfaturi gratis la multi ca cer sau nu.  Impartasesc din experienta mea de viata si altora, ca am acumulat si eu destula. Va pup pe toti, ca nu am pe cine sa mai pup, pe cine cunosteam aud in fiecare zi ca a murit! Si eu ma vad inca tinar.  Chiar m-am oprit la o baca azi unde stateau 2 babalici si le-am zis: "ba ca uriti mai sunteti, asa arat si eu ca voi, ca sunt mai batrin ca voi".  Am incercat o gluma, dupa mintea mea, dar romanasii nostri nu sunt obisnuiti cu umor din asta.  Incerc sa ma bag in vorba cu lumea, dar sa dea dracu, parca sunt toti speriati, nu stiu sa vorbeasca, negativisti, moracanosi, etc, si te intrebi de ce nu pot sa traiesc in Romania?  Daia nu ma pot simti acasa, acasa, ca m-am dezobisnuit si m-am schimbat fara sa imi dau seama.

Edited by Dany_Darke, 14 July 2021 - 23:08.


#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
As mai adauga o chestie la ce a spus fatcat

20. Pastreaza TOATE chitantele, extrasele de cont, facturi, etc :) . Ai mei tot timpul au avut obiceiul de a le pastra iar dupa ce au schimbat un apartament cu altul, la cateva luni dupa, cei de la agentie au trimis plic cu instiintare ca mai au de platit ultimele 2 luni de chirie unde au stat + penalitati :) . Ce-i drept, se plateste online, dar na :) iti spun pentru ca s-au mai intamplat chestii de genul iar fara o dovada a platii , o sa trebuiasca sa platesti din nou .

Confirm ceea ce a spus in legatura cu cartierele pline ne africani. NU e sigur deloc. Da, chiriile sunt mici, tentante, dar cum a zis si el, mai bine iti iei undeva in primul sat decat sa stai in cartiere de genul.
La faza cu prietenii ii dau dreptate. Dupa 8 ani de zile, aveam doar cunostinte, nu ii puteam numi prieteni

Quote

In provincie sunt foarte simpatici si mult mai deschisi. Eu traiec intr-o provincie numita Bearn, bastinasii sunt foarte draguti. Sunt multi basci pe acolo, aia sunt niste gretosi de nu se poate.
Eu am locuit in Dijon, si am avut multe probleme pe care le-am mai mentionat si aici pe forum, fapt pentru care mi-am bagat picioarele si am revenit in Ro. Daca nu ai accentul acela de "rrrr" , pentru ei practic vorbesti alta limba, desi la noi daca vine cineva si poceste cuvintele foarte rau, tot il intelegi. In fine :) . Eu am dat doar peste idioti
E bine sa ai Titre de Sejour. Sotia (prietena la vremea aceea) a fost la prefectura cu buletinul, si tipa de la ghiseu avea buletinul ei in mana si a intrebat-o daca e din Bulgaria :)

Quote

Eu trebuie sa il fac ca sa am siguranta sanatatii si imi place sa traiesc printre alte nationalitati.
Vorbim peste cateva luni dupa ce te stabilesti acolo ... si eu am mers acolo cu aceleasi ganduri :)

Daca ai chef de lectura (e doar experienta mea)

https://forum.softpe...l-emigrantului/

#30
Relumihai

Relumihai

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.07.2021
Andreysc7: am citit aseara linkul la povestea ta.  Esti in Ro acum?  Te simti mai fericit?
Acum sa sti ca nu toata lumea se poate acomoda in strainatate.  Da, merge, face bani, trimite in Ro, isi face casa, etc, si nu e nimic rau in asta.  Mie nu mi-a placut de mic in Ro, cam aiurea, dar asa m-am format.  Gindesc altfel, mai logic, mai pragmatic.  De mic copil am fost expus la reviste, ziare frantuzesti si in felul asta faceam comparatie cu ce aveam si in ce traiam.  Cum sa nu vezi diferenta?  Eu am vazut si am prins drag de tarile civilizate.  Na beleaua, ca orice comfort as avea in Ro, nu mai suport, ma simt strain de tot, limba, cultura, societate, oameni, etc.  Poate sunt eu un ciudat, nu ma pot schimba. Fiecare cu ce-l doare, ce vrea, cum vrea, nu judec pe nimeni, doar fac diferenta si caut sa ma bucur de ce e bine  frumos, interesant.  Sa vedem, poate acum experienta unei noi vieti in Franta va fi interesanta, cit nu stiu ca le cam prevad cunoscind la ce ma asteapta.  Poate dau de o baba cu libidou ridicat si atunci sunt aranjat.  Pe urma baiatul merge la rejuvenare in Asia😂...orez sa ai ca e foame mare acolo si cit ai fi de urit, obez, handicapat dar alb, esti Alain Delon😂

#31
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Initiator,miscari de genul ce visezi se fac de foarte tinar.Deja dupa 30 de ani iti miroase a pasarica crunt,vrei o bere,un meci,comoditati.Ca tu vrei sa faci relocarea de foame sau altceva pot intelege,dar sansele sunt minime sa reusesti.

#32
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
@Relumihai
Da, ma simt mult mai bine in Romania iar in prezent pot pleca oricand in Amsterdam la firma la care lucrez remote (de acasa) . Si eu inainte sa plec in Franta , era o parte din mine care abia astepta, taica-miu lucrand deja acolo. Ma simt si mai in siguranta decat in Franta.
M-am intors in 2016 , si da, nu avem strazi / autostrazi ca inafara, sistemul medical si educational e la pamant, poate chiar mai jos , dar pe plan emotional e mult mai bine aici . Era o perioada in care eram frustrat, dar dupa ce am dat unfollow sa nu mai vad stiri / articole de pe adevarul, hotnews, etc ... vad altfel lucrurile .
E clar ca depinde de la fiecare persoana in parte, dar sa plec in strainatate , doar de dragul sistemului medical e cam absurd. Ma duc, si astept sa ma imbolnavesc , ca mai apoi sa pot spune "uite ba ce bine e..." . E cam airuea chestia asta. In Romania, de cand m-am intors am fost la doctor doar in sistemul privat. Da, nu toti isi permit chestia asta, dar sa fim seriosi, daca te aduni putin, stii o meserie si te focusezi pe ea, o poti duce bine in Romania, mai ales acum ca e lipsa de personal cam pe toate domeniile

Ce te astepti sa gasesti in Franta ? Crede-ma ca aia la orice chestie pufaie, nu le convine nimic si chiar se plang de orice cacat.

#33
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostAndreysc7, on 14 iulie 2021 - 23:02, said:

As mai adauga o chestie la ce a spus fatcat

20. Pastreaza TOATE chitantele, extrasele de cont, facturi, etc Posted Image . Ai mei tot timpul au avut obiceiul de a le pastra iar dupa ce au schimbat un apartament cu altul, la cateva luni dupa, cei de la agentie au trimis plic cu instiintare ca mai au de platit ultimele 2 luni de chirie unde au stat + penalitati Posted Image . Ce-i drept, se plateste online, dar na Posted Image iti spun pentru ca s-au mai intamplat chestii de genul iar fara o dovada a platii , o sa trebuiasca sa platesti din nou .

Confirm ceea ce a spus in legatura cu cartierele pline ne africani. NU e sigur deloc. Da, chiriile sunt mici, tentante, dar cum a zis si el, mai bine iti iei undeva in primul sat decat sa stai in cartiere de genul.
La faza cu prietenii ii dau dreptate. Dupa 8 ani de zile, aveam doar cunostinte, nu ii puteam numi prieteni


Eu am locuit in Dijon, si am avut multe probleme pe care le-am mai mentionat si aici pe forum, fapt pentru care mi-am bagat picioarele si am revenit in Ro. Daca nu ai accentul acela de "rrrr" , pentru ei practic vorbesti alta limba, desi la noi daca vine cineva si poceste cuvintele foarte rau, tot il intelegi. In fine Posted Image . Eu am dat doar peste idioti
E bine sa ai Titre de Sejour. Sotia (prietena la vremea aceea) a fost la prefectura cu buletinul, si tipa de la ghiseu avea buletinul ei in mana si a intrebat-o daca e din Bulgaria Posted Image


Vorbim peste cateva luni dupa ce te stabilesti acolo ... si eu am mers acolo cu aceleasi ganduri Posted Image

Daca ai chef de lectura (e doar experienta mea)

https://forum.softpe...l-emigrantului/

Subscriu la treaba cu chitantele, etc. Daca ai un laptop si imprimanta cu scanner, scaneaza tot si pastreaza-le.

#34
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

View PostAndreysc7, on 14 iulie 2021 - 23:02, said:

A


Daca nu ai accentul acela de "rrrr" , pentru ei practic vorbesti alta limba, desi la noi daca vine cineva si poceste cuvintele foarte rau, tot il intelegi. In fine Posted Image .


https://forum.softpe...l-emigrantului/
Sincer, rrrrrr (R grasseyée) este rar folosit  cu exceptia unor babalaci si a elitei intelectuale din Franta Sunt 7 milioane de arabi in Franta ce accent crezi ca au aia? I asculta-i pe aia din PACA sa vezi ce accent au, sau pe cei din Bearn sau in Grand Est, nici profesorii din scoli nu mai graseiaza,
@ Initiator si eu sunt la vreo cativa ani de pensie, am ajuns in Franta acu exact 15 ani, nu am beneficiat nici un minut de sistemul lor social cu exceptia perioadei cand locuiam cu familia in Paris si s-o nascut primul copil. A venit asistenta maternala la usa sa  ne invete cum este cu  bebelusii.
Iar eu nu ma consider emigrant,  sunt expatriat in Franta. Ambitia mea este ca in vreo 3-4 ani sa candidez pe listele de  consilier la primarie pe listele de la RN  desigur Posted Image

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
@Tonic water
Eu am locuit in Dijon, iar cele spuse de mine au fost din experienta mea personala. Am si mentionat chestia asta :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate