Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Schimbare pasta procesor - o necesitate dupa un timp?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna - deschid acest topic pentru a adresa o intrebare putin mai ciudata. Desi e vara si temperaturile sunt ridicate valorile pentru procesor sunt decente (cred si consider) - adica 28-31 grade uz normal si in jur de 58 (cred) pt full-load. Este vorba de un i9 9900K + Noctua NH-D14. Pachetul cred ca il am de 2 ani si ceva - nu am schimbat pasta dar mi-a atras atentia comentariul unui tip pe forum care recomanda schimbarea pastei caci.. "se usuca" in timp.

Tinand cont de rezultatele actuale considerati ca e necesar?
Multumesc pentru idei si comentarii,
Pieptoasa

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
Daca e buna n-are sens, ea face transfer termic in functie de formulare si nu gradul de "uscaciune". Sunt paste care tin 8 ani acuma. Totul e sa fie corect aplicate de la inceput, pe toata suprafata activa, sa nu fie exces, cat mai subtire stratul.

Edited by andreic, 13 July 2021 - 17:40.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Daca stii ce faci, o poti face si saptamanal.
Daca stii cat de cat ce faci si mergi regulat la biserica, o poti face si lunar.
Daca ai 2 maini stangi si ai facut asta de mai putin de 2 ori in viata, las-o asa, nu are nimic.

Curata coolerul de praf regulat si va compesa neschimbarea pastei cu multe grade.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,364
  • Înscris: 01.12.2001
10 ani nu ai ce umbla la coolerul de la CPU sau GPU.
Nu se strica, nu expira. Isi fac treaba in acest timp.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Este super ce ai acolo. Eu cu un i7 4790 cu un Thermalright True Spirit 120M (BW) Rev. A il am la 33-39 in idle si nu sare cu mult in sarcina. Pasta este de cand a fost asamblat sistemul. Planuiesc sa o schimb cand fac o curatenie generala in sistem.

Edited by connectorxp, 13 July 2021 - 17:45.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sufla coolerul cu aer comprimat, găsești si la spray

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dorin_2k, on 13 iulie 2021 - 17:45, said:

10 ani nu ai ce umbla la coolerul de la CPU sau GPU.
Nu se strica, nu expira. Isi fac treaba in acest timp.
Stai liniștit, moare ventilatorul nu se mai învârte. Sunt pățit la niste pc-uri.
A trebuit sa pun alt cooler complet, inclusiv sa schimb pasta la cpu.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,364
  • Înscris: 01.12.2001

 220v, on 13 iulie 2021 - 18:36, said:


Stai liniștit, moare ventilatorul nu se mai învârte. Sunt pățit la niste pc-uri.
A trebuit sa pun alt cooler complet, inclusiv sa schimb pasta la cpu.
Daca nu e praf și nu se fumează în încăpere, o data la 4 ani am tras cu aspiratorul
La munca cred că sunt PC de +10 ani ce nu au fost desfăcute niciodată.
La 10 ani le mai schimba și cele vechi se trimit la casare. Atât.
Nu le schimba nimeni pasta sau sa le curețe vreodată.
Cred că sunt 50-100 PC-uri.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am pasta din 2012. Nicio problema. Nu am auzit sa faca pasta termoconductoare aplicta corect, vreo diferenta, nici in 10 ani. Bine, daca stai cu termometrul de precizie pe CPU, da, se vede ceva. Dar pentru noi astia, oameni de rand, daca ajungi sa schimbi pasta termoconductoare pe motive ca urca CPU prea sus, mai bine il schimbam si pe el.

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Atâta vreme cât ai temperaturile astea e inutilă schimbarea pastei. Oricum la capsularea actuală ar merge și fără pastă. Pe vremuri, când procesoarele erau expuse și aveai o suprafață mult mai mică de contact era obligatoriu să folosești pastă.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Mai fac si producatorii/retailerii un ban cinstit daca tot schimbi pastele astea mereu ...

#12
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
Rolul pastei termice e sa umple golurile (imperfectiunile) dintre procesor si talpa coolerului, zeama din ea e pt a ajuta procesul asta si pt a usura aplicarea, odata ce si-a facut treaba nu mai e nevoie de ea, restul componentelor se ocupa schimbul termic.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
folosit in regim normal e corect ce au spus colegii...forjat din orice motive...nu mai e chiar asa. sa va uitati la un gpu forjat la mining vs unu utilizat normal pt aceeasi perioada de timp...si sa vedeti diferente la pasta.

ideea e ca daca il folosesti normal si a fost aplicata bine la inceput nu ai de ce sa umbli acolo. mai repede cureti coolerul si radiatorul de praf ca au impact mai mare asupra temp. dar daca forjezi...schimba la 3 luni...

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Eu testez cu OCCTfull-loadul, dar oricum, la 58C forjat un timp macar de cateva minute, ar trebui sa fie ok.

Daca schimbi pasta, o sa observi o imbunatatire, dar nu prea mare si nu va tine prea mult timp.
La laptop, daca se usuca pasta si e trantit, coolerul se poate misca, observandu-se o inrautatire semnificativa. Dar la desktop, cat timp coolerul sta la locul lui, n-ai motive s-o schimbi prea des.

#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 smoke, on 13 iulie 2021 - 19:23, said:

folosit in regim normal e corect ce au spus colegii...forjat din orice motive...nu mai e chiar asa. sa va uitati la un gpu forjat la mining vs unu utilizat normal pt aceeasi perioada de timp...si sa vedeti diferente la pasta.

ideea e ca daca il folosesti normal si a fost aplicata bine la inceput nu ai de ce sa umbli acolo. mai repede cureti coolerul si radiatorul de praf ca au impact mai mare asupra temp. dar daca forjezi...schimba la 3 luni...
Te uiti degeaba la pasta, temperaturile sunt importante, nu cum arata.

#16
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
am sugerat comparatia celor care nu cred ca se deterioreaza in timp...in rest fiecare face cum crede...:)

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Pieptoasa, on 13 iulie 2021 - 17:27, said:

Desi e vara si temperaturile sunt ridicate valorile pentru procesor sunt decente (cred si consider) - adica 28-31 grade uz normal si in jur de 58 (cred) pt full-load.
Nu e nevoie să schimbi pasta decât dacă vrei să folosești una mai bună pentru a mai scădea câteva grade temperaturile.

Sub 100 de grade nu e pericol. Oricum dacă ajunge la zona în care e pericol face throttle singur și dacă nici așa nu scade, shut down.
Cu ce măsori temperaturile? Sugerez HWINFO64CPU Tdie.

Ce înseamnă full load? Dacă încerci un stress test AIDA64+ AVX sau AIDA64 CPU + FPU cel mai probabil temperaturile vor sări de 80 de grade.

#18
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011
Daca-i pui o pasta buna aia poate sa tina si 10 ani, daca-i din aia ieftina siliconata de obicei se cam intaraste dupa un an. Si da, da, depinde si la ce variatii de temperatura ii stresata in fiecare zi. Conteaza cum o aplici de la inceput, sa fie in strat subtire pe toata suprafata procesorului si sa ai un cooler ca lumea care sa-ti raceasca procesorul. Temperatura conteaza, asa ca nu are rost sa schimbi pasta decat ai temperaturi prea mari sau schimbi coolerul sau procesorul. Mai bine mai cureti din cand in cand ventilatoarele de praf si mai bagi niste aer rece in carcasa, cu pasta nu rezolvi mare lucru poate cateva grade in plus sau in minus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate