Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Mai mergeti cu stb?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#37
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu mă înțeleg bine cu aurolacii și copiii străzii că mi-e milă de ei da majoritatea oamenilor nu vor să îi vadă mai ales că put

#38
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 LunaCrystal, on 13 iulie 2021 - 11:04, said:

Cu stb circuli cu un abonament NELIMITAT si fara sa platesti rca, rovinieta, etc. Nelimitat, realizezi ce inseamna, mult si foarte mult. Cu masina nu circuli nelimitat oricat ai plati.


Băi nea, nu toți suntem exploratori neobosiți ca matale.
Ba chiar, majoritatea mergem doar unde avem treabă și atât.
Pe mine, de la vreo 150 de km, mă scoate mai ieftin să mă duc cu mașina până la București, decât cu tren, metrou, autobuz/tramvai.
Chiar la aceiași bani sau și mai mulți, tot cu mașina merg.
Să stau să iau bilete, să merg cu diverse cutii pe roti fără aer condiționat pe care să le aștept în stație, du te mă de aici.

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Preţul călătoriei la S.T.B. trebuia să crească, dar la 2 Lei per călătorie. 2 Lei ar fi fost bun încât să nu producă rumoare.

#40
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Nu au paine? Atunic sa manance cozonac!

#41
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
în islanda e 16 lei un bilet, apropo

Attached Files



#42
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 djl, on 13 iulie 2021 - 11:45, said:

Prețul călătoriei la S.T.B. trebuia să crească, dar la 2 Lei per călătorie. …
Daca ar fi fost o crestere de bun simt, da, era altceva.

Si sa facem un calcul. Ei spun (ca personal nu tin minte) ca pretul nu s-a modificat din 2008. Conform INS, indicele preturilor de consum pe perioada iunie 2008 … iunie 2021 este 148,49 (cel global, la servicii este 151,23). 1,30LEI cat era × 148,49% = 1,93LEI, sau 1,97LEI cu IPC servicii. Deci 2LEI/calatorie ar fi fost de bun simt. Ei dupa aplicarea inflatiei celei mici-mici din declaratiile oficiale au mai adaugat inca 50%.

Iar cu abonamentele pe 6 luni - 1 an e alta magarie. Mai vine un blocaj, un concediu, platit ramane chit ca nu folosesti nimic. De fapt ele sunt folosite ca pretext de a mari exagerat pe cele de 1 luna.

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017

 Flat, on 13 iulie 2021 - 11:54, said:

în islanda e 16 lei un bilet, apropo

Irelevant, având în vedere veniturile și condițiile oferite. Noi trebuie să ne comparam cu țări si orașe de nivelul nostru.

#44
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018

 Flat, on 13 iulie 2021 - 11:54, said:

în islanda e 16 lei un bilet, apropo

Și salariul mediu de 4290 euro în 2017. Asta așa, ca să fie povestea completă.

https://icelandmag.i...ge-wage-iceland

#45
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Pai atât are și @Flat, care e problema ?

#46
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Dacă facem niște comparații mai apropiate de realitate, în Salonic, Gracia, un bilet de trei călătorii în interval de 90 minute, costă 1.3 euro, două călătorii în 70 minute, ceva mai puțin, 1,1 euro.

#47
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 bluesnake, on 13 iulie 2021 - 11:31, said:

Discutia nu e chiar atat de simpla. Nu erai tu si ceilalti bucuresteni fraieri, dar eram tot restul tarii fiindca va plateam voua subventia la transport.
Nu te-am vaut niciodată să vii la mine cu bani, ca să-mi plătești călătoria. :)

Subvențiile la RATB și STB erau plătite din bugetul PMB. Bucureștiul oricum primește înapoi mult mai puțini bani decât plătește taxe, fiind un contributor net la buget. Deci dacă e să plătească cineva pe altcineva, poate că bucureștenii le subvenționau călătoriile altora.

 Flat, on 13 iulie 2021 - 11:54, said:

în islanda e 16 lei un bilet, apropo
Și 1500 de lei salariul, presupun.

#48
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008

 jeffy86able, on 13 iulie 2021 - 11:20, said:

Daca vor sa creasca preturile cei de la STB, ok.
Ma astept totusi macar la o usoara crestere a nivelului de confort in schimb, ca m-am saturat sa fac sauna in 32 zilnic.
Nu cred ca cer mult.
Adica sa vedem scumpirea reflectata in ceva concret.

de cand a fost ultima marire de pret, ai otokarulie si mertanele hibride cumparate de udrea

#49
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Mancam cacat ... era 1.3 lei de 10 ani, poate mai bine.
Era mai bine sa fie ca la metrou, sa creasca la fiecare 3-4 ani si sa fie acum 2.5 si sa-l faca 3 ? Era cresterea mai suportabila ?
Ar trebui sa zica lumea bogdaproste ca a stat jos atat de mult.  In capitala cred ca era cel mai mic tarif din tara la transport public. Si cele mai mari salarii medii.
Sa vina Firea inapoi, huh ?

Ideea nu e cat costa, ci ce ti se ofera. Sper sa ofere ceva mai multa calitate, benzi dedicate si un orar cat mai fix. In rest, jegul din interior, putoarea si stricaciunile, guess what, noi le facem.

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sunteti atenti? Ma numesc Pufu si am facut, fac si voi face blat. Asa. Dar la metrou platesc, ca n-am de ales.

Mi-am dezvoltat un adevarat talent sa recunosc si sa ma feresc de controlori inca de pe vremea in care nu purtau veste albastre.

Ma puteti striga Pufu Blatistu', nu ma supar.

#51
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
tablagiu_xxx: ai dreptate, lipsa educației ne-a adus aici....

eu unul sunt satul de "alifie chinezeasca" si altele similare de la tot felul de vânzători ambulanți

#52
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Mai mergeti cu stb? Da.

Alternativa ar fi auto personal, care e mult mai costisitor sau mersul pe jos.

#53
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 neur0, on 13 iulie 2021 - 10:53, said:

Mă aștept ca în prima zi de după scumpire să circul în vehicule curate, întreținute, cu aer condiționat, să nu fac mai mult de 25-30 de minute cu transportul în comun pe o distanță de 10 kilometri. Perioada de așteptare să nu fie mai mare de 5 minute.

Dacă nu se întâmplă asta, înseamnă ca banii se duc spre partenerii de afaceri ai celor care administrează Ministerul Transporturilor si Primăria .

Batman, Batman...

Va fi fix la fel, doar că mai scump. Ce, tu crezi că în alte orașe unde s-a scumpit biletul au venit dintr-o dată autobuze și tramvaie noi și curate?

#54
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Varonul, on 13 iulie 2021 - 10:30, said:

Dupa ce am citit stirea cu scumpirea abonamentelor stb
https://www.digi24.r...-si-stb-1596175
La un calcul simplu sot+sotie daca ambii merg si cu metroul plus stb ii va costa abonamentul 280 lei lunar.
Mie personal dupa scumpire nu mai mi se pare nici un avantaj sa merg cu transportul in comun.
Nici macar la cumparaturi nu mai renteaza, adica iesi cu sotia si copilul sa zicem asta inseamna 18 lei dus intors.
Mai bine bag benzina de 25 lei si dau o fuga cu masina pana la auchan decat sa iau stb si sa dau 20 lei pe bilete
Pana acum mai foloseam mijloacele de transport in comun dar acum cu dublarea biletului stb nu mai am nici un avantaj.

Si 280 de lei pe luna ti se pare scump pentru doua persoane?

Sambata am mers cu trenul in Germania dupa vreo 4 ani, 28km x 2 , am platit exact 18 euro pentru mine si bicicleta mea.  Asa ca 55 de euro lunar pentru doua persoane mi se pare chiar ieftin, mai ales la salariile din bucuresti.

Oricum, 1 leu pe calatorie doar la voi la bucale era posibil, acolo unde nu platiti nici incalzirea. In orasele civilizate nicio companie de genul asta nu primeste subventii la nesfarsit.

Edited by giuliani, 13 July 2021 - 12:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate