Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mai mergeti cu stb?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Merg regulat cu metroul dar STB evit. Aglomerație + stat în trafic... nu merita nici dacă ar fi moca.

Sunt totuși ok tramvaiele care au linia delimitata de partea pentru autoturisme, dar deja au început să desființeze acele separatoare.

In privința prețului biletelor, dacă nu mă înșel STB avea cele mai mici preturi din țară, ceea ce era puțin cam aiurea având în vedere că București are cel mai ridicat venit mediu din țară (știu pe cineva care sigur mă va contrazice :D)

Edited by george_alexandru, 13 July 2021 - 11:05.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 DarthBane, on 13 iulie 2021 - 10:58, said:

Am mers acum ceva ani buni cu tramvaiul de la Unirii la Rahova, nush ce dracu linie e aia, eu am fost șocat de condiții, pe cuvânt...
Nu tu aer condiționat, claie peste grămadă, un controlor isteric că de ce nu am compostat biletul, păi unde mă ta să l compostez mă
Ani seriosi in urma, demult nu se mai composteaza, se valideaza :) Ai validator langa usi, e loc numai sa vrei.

 george_alexandru, on 13 iulie 2021 - 10:59, said:

Merg regulat cu metroul dar STB evit. Aglomerație + stat în trafic... nu merita nici dacă ar fi moca.
Metroul se aliniaza si el la 3 lei apropo, deci devine egalitate de preturi.

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,215
  • Înscris: 06.01.2007

 Flat, on 13 iulie 2021 - 10:45, said:

dacă fac benzi unice peste tot, va merita
Chiar crezi ca vei vedea chestia asta in timpul vietii tale?

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Cu stb circuli cu un abonament NELIMITAT si fara sa platesti rca, rovinieta, etc. Nelimitat, realizezi ce inseamna, mult si foarte mult. Cu masina nu circuli nelimitat oricat ai plati.

Eu personal da, voi merge cu STB acolo unde pot merge/ajunge pe jos, dar pentru cumparaturi cu ocazia scumpirii daca nu am abonament devine mult mai avantajos sa comand de pe net si mici chestii sa le cumpar de langa bloc in loc de hypermarket. Daca distanta e mica si suntem 3 persoane mai bine cu uber/bolt daca e vreo promotie.

#23
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
avand in vedere ca discutam de o capitala europeana (asa vai mama ei cum e), tinand cont de faptul ca in ultimii 13 ani e prima majorare de pret, nu mi se pare ceva iesit din comun.
pentru orice serviciu sau bun pe lumea asta trebuie sa platim atunci cand beneficiem de el. ca nu ofera si ceva conditii de minim bun simt in banii astia, e alta poveste...

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
In mod normal se venea cu o eficientizare a STB și abia apoi cu scumpiri. Sa ceri mai mult pentru un serviciu de rahat chiar nu e ceva ce așteptam de la Nicușor.

#25
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

 Gbr_smt, on 13 iulie 2021 - 11:04, said:

avand in vedere ca discutam de o capitala europeana (asa vai mama ei cum e), tinand cont de faptul ca in ultimii 13 ani e prima majorare de pret, nu mi se pare ceva iesit din comun.
pentru orice serviciu sau bun pe lumea asta trebuie sa platim atunci cand beneficiem de el. ca nu ofera si ceva conditii de minim bun simt in banii astia, e alta poveste...
Pe partea de abonamente e drept, nu s-a scumpit mare lucru. Dar pe partea de calatorii fara abonament - cu optiunea portofel electronic scumpirea e mai mare de 100%, prea mult. Nu ajungea sa faca 2 lei calatoria sau hai 2,5 lei?

Edited by LunaCrystal, 13 July 2021 - 11:10.


#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil au vrut să încurajeze lumea să-și facă abonament.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu mai merg cu STB - odata pe luna poate...
Unde pot, ma duc pe jos.

Pe de alta parte e destul de ieftin. Nu mai stiu exact cat mai e pe-afara, dar ultima data cand am fost al Paris era un abonament de o zi 9 euro. Unul din cele mai ieftine.
La Londra e dezastru - te rupe. Au alt sistem de tarifare in functie de zone si cat mergi.

#28
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă stau să fac calculul, aș avea de mers de acasă la birou ceva mai puțin de 12km. Dacă iau o mașină Diesel cu motor mic, cu consum de 5% în oraș, gen Kia Picanto, ar însemna ca în 10 zile să dau maxim 72 de lei pe 12 litri de motorină. Transportul în comun, adică tramvai + metrou, m-ar costa 120 de lei. Momentan e pandemie deci costul este 0 cu transportul.

În cazul soției, care are maxim 7 kilometri de mers, costul cu motorina ar fi de 42 de lei, versus 180 de lei (tramvai, metrou, troleibuz).

Poate că n-ar fi rău să mă uit după două Kia Picanto sau Peugeot 107 sehaș. Măcar nu te plouă cât stai să aștepți un tramvai care nu mai vine, nu te înghesui cu toți nespălații într-un spațiu mic, ai aer condiționat.

Și nu e vorba de bani, ci de condițiile extrem de proaste oferite de transportul în comun.

Pe vremea administrațiilor anterioare, se mergea pe ideea: ce pretenții aveți la banii ăștia. Acum se merge pe premiza: mărim prețurile și vă oferim aceleași condiții de kkt. Nu îmi place să fiu luat de fraier.

Edited by neur0, 13 July 2021 - 11:20.


#29
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Daca vor sa creasca preturile cei de la STB, ok.
Ma astept totusi macar la o usoara crestere a nivelului de confort in schimb, ca m-am saturat sa fac sauna in 32 zilnic.
Nu cred ca cer mult.
Adica sa vedem scumpirea reflectata in ceva concret.

#30
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Ca ati pomenit de administratiile anterioare: la un moment dat umbla ideea de transport in comun gratuit.

#31
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006

 neur0, on 13 iulie 2021 - 11:18, said:

Acum se merge pe premiza: mărim prețurile și vă oferim aceleași condiții de kkt. Nu îmi place să fiu luat de fraier.

Discutia nu e chiar atat de simpla. Nu erai tu si ceilalti bucuresteni fraieri, dar eram tot restul tarii fiindca va plateam voua subventia la transport. Acum nu mai suntem fraieri nici unii nici altii. Sau alt punct de vedere, daca suntem fraieri suntem toti.

Acum faptul ca, conditiile sunt jalnice, autobuzele fara AC este cu totul alta poveste. In alta orase s-a putut rezolva.

Edited by bluesnake, 13 July 2021 - 11:31.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017

 sags, on 13 iulie 2021 - 11:28, said:

Ca ati pomenit de administratiile anterioare: la un moment dat umbla ideea de transport in comun gratuit.

Transport în comun gratuit cu o primărie falimentară?

Edited by george_alexandru, 13 July 2021 - 11:31.


#33
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
utopii psd-iste pentru cei care nu stiu nici cate degete au la o mana.

#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Eu daca as avea metrou in TImisoara, chiar as circula cu el...

#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 neur0, on 13 iulie 2021 - 11:18, said:

Și nu e vorba de bani, ci de condițiile extrem de proaste oferite de transportul în comun.

Pe vremea administrațiilor anterioare, se mergea pe ideea: ce pretenții aveți la banii ăștia. Acum se merge pe premiza: mărim prețurile și vă oferim aceleași condiții de kkt. Nu îmi place să fiu luat de fraier.

trebuie angajați ca la metrou paznici în fiecare autobuz câte 1 și să dea jos aurolacii

am întâlnit aurolaci pișați și răhățiți pe ei, controlorii au zis că nu au ce să le facă, că nu au voie conform legii să îi atingă sau să îi dea jos
mai era unu într-o seară pe 282 beat și psihotic, amenința o femeie imaginară  că o taie și agita o sticlă de moonshine
cam 1 din 3 tramvaie întâlnești aurolaci care dorm sau mănâncă sau beau.. mai ales iarna când e frig afară e casa lor preferată să se plimbe cu o linie lungă gen 1 sau 11

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A mai fost cand era Băsescu la primaria generala, bilet si abonament pentru metrou / stb. N-a rezistat și s-au scos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate