Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Telekom pune la dispozitia tertilor bazele de date (incalcare GDPR)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Adica persoana care a sunat i s-a adresat mamei cu numele rudei: i-a spus "dna Popescu", iar numele mamei e altul. Pentru ca in baza de date Telekom a fost inregistrat acest numar cu numele rudei. Nicaieri nu mai e inregistrat asa, pentru ca mama n-ar avea niciun motiv sa asocieze numarul ei cu numele rudei.

Edited by Michidoo, 12 July 2021 - 19:46.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai citit mesajul #12
Telekom nu e implicat.
Nu poți dovedi nimic.
Un angajat de acolo a dat numărul unei cunoștințe pt un "ciubuc". Nimeni nu va recunoaște în veci ceva.

#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Cel mai probabil este o scurgere interna, nu la nivel de firma.

Acum multi ani, cand mi-am facut PFA la Registrul Comertului, a doua zi am primit telefon de la o banca sa imi deschid cont la ei. Deci, se poarta la case mai mari, nu doar la excroci marunti.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e prima oara.Chiar anul asta au mai primit o amenda pentru treaba asta.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu când sun la RDS de exemplu spun pentru cine sun (client/amic) și aia ma întreabă după aia cine sunt eu, și pe parcurs dupa ce expun problema, aia cer pe titular la telefon.
Din ce spui, mama ta trebuie ca a explicat situația și etc, caz in care numărul mamei nu avea legătură cu numele rudei, sau a pretins ca este ruda, chestie care nu știu cât de legală e...
Problema e ca mai bine educi bătrânii sa nu răspundă la astfel de telefoane

“Dovezile” tale sunt cel mult circumstanțiale, nu ai cum sa dovedești ...

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMichidoo, on 12 iulie 2021 - 18:37, said:

Mama e abonata Vodafone, n-are cum sa plece de la Telekom.

View PostMichidoo, on 12 iulie 2021 - 19:35, said:

Mama nu a semnat nimic. Nu e abonata Telekom.
Tu înțelegi ceva de aici?

#25
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Teoria cum ca angajatul telekom a facut asta de capul lui pica.
Acel numar si nume nu valoreaza nimica.
Ca sa aiba valoare de vanzare angajatul ar trebui ca pe langa ala sa mai culeaga niste zeci de mii de numere si aia e deja munca de chinez.Un singur angajat nu are cum sa adune o colectie de date care dupa vanzare sa merite timpul pierdut.
E clar ca numerele sunt adunate in sistemul lor,deci Telekom e foarte constient de asta.Angajatii doar introduc datele asa cum sunt instruiti.Si de acolo probabil e tot automat,adica se trimit periodic baze de date la clienti care sunt abonati le ele.
GDPR nu a avut niciodata scopul de a proteja consumatorul ca nu are cum.Nu ai cum sa verifici ce fac companiile intern,iti trebuie mandat de la judecator.
GDPR are acelasi scop care il are orice alta lege care s-a dat in ultimii ani in lume,si anume de a suge si mai multi bani de la consumator.Inainte de GDPR consumatorul avea acces la tot felul de informatii relativ transparent.Dupa GDPR toate companiile pot invoca aceasta lege pentru a le restrictiona accesul la informatii care inainte erau banale, si efectiv sa le traga si mai multe tzepe pentru ca sunt protejati de perdeaua de fum numita GDPR

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmodoran, on 12 iulie 2021 - 19:16, said:

Mama ta a semnat niste chestii fara sa citeasca, cazul clasic. Nu-i nimic ilegal.
Unii scriu pe topicuri fara sa citeasca sau daca citesc fara sa inteleaga despre ce e vorba in text. Caz clasic, nimic ilegal!

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMembruAnonim, on 12 iulie 2021 - 20:00, said:

Nu e prima oara.Chiar anul asta au mai primit o amenda pentru treaba asta.

Ultima amenda 2000 de euro.

Toate cele 5 amenzi impreuna - 18000 de euro.

Iti dai seama cat i-a durut. Posted Image

Amenzile a fi trebuit sa inceapa de la 2000 de euro si sa se dubleze la fiecare urmatoarea amenda pe parcursul unui an.

Edited by Phobos, 12 July 2021 - 20:59.


#28
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postericmario, on 12 iulie 2021 - 20:38, said:

Tu înțelegi ceva de aici?
Desigur. Mama a sunat de numarul Vodafone la Telekom pentru a sesiza o problema a unui abonat Telekom (care nu putea sa faca asta de vreme ce nu-i mergea telefonul). Am mai scris asta si am incercat sa fie cat se poate de clar. Cei care nu au citit cu atentie au recomandat diverse chestiuni care nu se aplica, deoarece vorbim despre un numar Vodafone.

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdexterash, on 12 iulie 2021 - 18:48, said:

Plot twist: a facut chestia asta angajata Telekom, pe persoana fizica. Ia, demonstreaza ca nu ea a facut-o, ci Telekomul - pe care il acuzi.

Ar trebui să demonstreze compania care a sunat de unde are numărul. GDPR-ul este vax atâta timp cât nu există niște mecanisme de cotrol în acest sens. Adică mi se pare penibil să vină DIICOT în control la un magazin de produse din cânepă (care funcționează legal) și de ăștia să nu se ocupe nimeni.

#30
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Sincer, nu cred, e doar o coincidenta

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbenis, on 12 iulie 2021 - 21:31, said:

Ar trebui să demonstreze compania care a sunat de unde are numărul.
Mogombo LTD, din Zimbabwe, companie de consultanta-teleshopping. Acum du-te peste ei sa aplici legea romaneasca acolo...

#32
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.05.2016
https://gadget.ro/te...000-de-clienti/

Ultima amenda pentru divulgarea a datelor gdpr a peste 99000 de clienti e destul de clar ca sunt varza in sistemele lor si se vor mai intampla astfel de scurgeri.

E practica stiuta la T, asa ca, mai bine sesizezi la cei care se ocupa de GDPR ca de acolo vin amenzile. Succes

#33
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Atentie, Vodafone face chestii de astea. Mama mea, abonata UPC nu a avut probleme 20 de ani pana cand a devenit abonata Vodafone prin preluarea UPC-ului.

#34
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postericmario, on 12 iulie 2021 - 20:38, said:

Tu înțelegi ceva de aici?
Altu care nu citeste si intreaba aiurea- nimic ilegal , se poarta mai nou...

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcutzu_rexi, on 12 iulie 2021 - 20:40, said:

Ca sa aiba valoare de vanzare angajatul ar trebui ca pe langa ala sa mai culeaga niste zeci de mii de numere si aia e deja munca de chinez.Un singur angajat nu are cum sa adune o colectie de date care dupa vanzare sa merite timpul pierdut.
simplul numar de telefon a unei persoane nu-i prea valoros. devine mai valoros daca vine la pachet cu puterea financiara, preferintele de consum, varsta si alte informati din astea. de exemplu cu telefoanele cu invitatii la "conferinte" din astea unde se vand saltele minune si alte prostii din astea sunt targhetati batranii. tinerilor e extrem de putin probabil sa reusesti sa le vinzi asa ceva.

Edited by Fane, 13 July 2021 - 00:30.


#36
hexadanus

hexadanus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.02.2016

View Posteiffel, on 12 iulie 2021 - 18:46, said:

Ma intreb daca acel call center e al Telekom sau al unei alte firme...
Care poate face si marketing...

Se practica externalizarea la greu,
Si? Firma aia raspunde, iar Telekom prin asociere.
Cand vezi mai sus raspunsuri precum "si?", "eh, nu e grav, exagerezi", atunci iti dai seama cat de inapoiati suntem fata de restul lumii civilizate. Am lucrat pentru o firma care oferea servicii de relatii cu clientii pentru Panasonic. Un angajat a dat nr de telefon unui client care a sunat sa intrebe de o garantie pentru o produs instrainat intre timp. povestea pe scurt, angajatul a primit avertisment, s-a taiat salariu, iar la urmatoarea abatere de genul desfacerea ccm. Panasonic a amenintat serios ruperea contractului cu firma la care lucram. in occident nu iti permiti asemea scapari. la noi, las ca merge si asa. cu atat mai mult cu cat in cazul asta pare sa fie ceva sistematic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate