Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Telekom pune la dispozitia tertilor bazele de date (incalcare GDPR)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Situatia e extrem de clara, altfel nu as scrie aici. Saptamana trecuta, mama a ajutat o ruda mai in varsta careia nu-i mergea telefonul fix (Telekom) si a sunat la call center pentru a-i trimite un tehnician. A lasat si numarul ei de telefon de contact (Vodafone) pentru o comunicare mai usoara.

Astazi mama e sunata pe numarul ei (Vodafone) de escrocii aceia care suna batranii pentru a-i chema la analize gratuite pentru ca in final sa le vanda aparate sau suplimente de mii de lei (stiti despre ce vorbesc. Daca nu, detaliez). Bun, n-ar fi fost o problema asta, cine stie cum a ajuns numarul mamei in baza lor de date (cand sunt intrebati, ei raspund de obicei ca "probabil v-a recomandat cineva"). Doar ca s-au adresat mamei folosind numele rudei mai in varsta. Nu exista nicio legatura intre numarul de telefon al mamei (Vodafone) si numele rudei in varsta, decat legatura facuta la Telekom saptamana trecuta. Ce sa inteleg eu din asta? Ca Telekom a luat un numar care nici macar nu e in reteaua lor, pentru care mama nu si-a dat acordul sa fie folosit in scopuri comerciala, si l-a comunicat tertilor. Si nu la orisicine, ci unor escroci!

Mi se pare destul de grava chestiunea, nu ca ar fi mama deranjata in vreun fel, dar daca Telekom face mizerii din astea la scara larga, nu numai ca e ilegal, dar e si imoral.

O sa scriu un mail la Telekom, dar probabil o sa primesc un raspuns de robotel lobotomizat care o sa-mi spuna ca numarul mamei (Vodafone) nu e in reteaua lor (mai departe nu-s capabili sa gandeasca). Si oricum, in cel mai bun caz obtin sa scoata numarul mamei din baza de date. Dar chestiunea e mult mai ampla, cum ramane cu restul batranilor care probabil ca sunt extrem de usor de escrocat? La dataprotection.ro nu pot scrie decat dupa ce ma adresez operatorului economic. O voi face, si voi incerca si la ANCOM, dar am vrut sa las asta aici, poate aveti si voi alte idei (as trimite informatia la presa, dar nu doresc sa o expun pe mama sau pe ruda mai in varsta).

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Situatia e extrem de clara, altfel nu as scrie aici.
sa nu exageram si dramatizam

Quote

Ce sa inteleg eu din asta?
pare ca deja ti-ai facut o parere

Quote

Mi se pare destul de grava chestiunea
asa e... ti se pare

concluzia: facerea de bine... nu ramane nepedepsita!

aia cu excrocii e putin exagerata...
oamenii ofera servicii... tu poti accepta sa stai de vorba cu ei sau, ai libertatea sa inchizi... nu mai raspundeti la numere necunoscute daca nu ati lasat nr de tel in parbrizul masinii!

mu stiu daca chiar telekom in persoana a pus numarul mamwei tale la dispozitia terților... chiar daca ar fi asa, tu n-ai cum s-o dovedesti niciodata.
din nou, nu stiu ce contracte are telekom cu abonatii... e foarte posibil sa-si fi dat acordul abonatul telekom in aceasta privinta!

Edited by apocalipsul, 12 July 2021 - 18:38.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Dar nu ai dovezi, ce le scrii in mail?
Pleci de la operator, cel mai sanatos.

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Sef-chenko, on 12 iulie 2021 - 18:33, said:

Pleci de la operator, cel mai sanatos.
Mai exact? Ar trebui ca ruda mai in varsta, abonata Telekom, sa schimbe operatorul? Mama e abonata Vodafone, n-are cum sa plece de la Telekom. Asa cum spuneam, telefonul mamei, abonata Vodafone, a fost introdus intr-o baza de date de catre Telekom, pe care apoi (si rapid) au pus-o la dispozitia tertilor, si nu orice fel de entitate, ci niste escroci.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
repet ca poate nu s-a inteles
1 tu nu ai de unde sa stii cine a pus la dispozitie cui numarul de telefon. punct.
aaa... ca banuiesti ca ar fi telekom, asta e altceva...
2. aia cu excrocii... nici aia n-ai de unde s-o stii... e o preconceptie de-a ta.
daca mai ieseai din casa dion cand in cand, aflai ca exista si hackeri

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ma intreb daca acel call center e al Telekom sau al unei alte firme...
Care poate face si marketing...

Se practica externalizarea la greu,

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Michidoo, on 12 iulie 2021 - 18:37, said:

telefonul mamei, abonata Vodafone, a fost introdus intr-o baza de date de catre Telekom, pe care apoi (si rapid) au pus-o la dispozitia tertilor
Plot twist: a facut chestia asta angajata Telekom, pe persoana fizica. Ia, demonstreaza ca nu ea a facut-o, ci Telekomul - pe care il acuzi.

Edited by dexterash, 12 July 2021 - 18:48.


#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 apocalipsul, on 12 iulie 2021 - 18:43, said:

repet ca poate nu s-a inteles
1 tu nu ai de unde sa stii cine a pus la dispozitie cui numarul de telefon. punct.
aaa... ca banuiesti ca ar fi telekom, asta e altceva...
Nu prea e banuiala, de vreme ce stiu sigur ca nicaieri nu e inregistrat numarul mamei cu numele rudei. Nu s-a facut niciodata conexiunea asta. Afara de saptamana trecuta, in cadrul apelului la Telekom.

 apocalipsul, on 12 iulie 2021 - 18:32, said:

aia cu excrocii e putin exagerata...
oamenii ofera servicii... tu poti accepta sa stai de vorba cu ei sau, ai libertatea sa inchizi... nu mai raspundeti la numere necunoscute daca nu ati lasat nr de tel in parbrizul masinii!
mu stiu daca chiar telekom in persoana a pus numarul mamwei tale la dispozitia terților... chiar daca ar fi asa, tu n-ai cum s-o dovedesti niciodata.
nu ai idee cati batrani pun botul la astfel de "invitatii", "ca va facem analize gratuite, ca va dam o masa gratis, etc". Si sunt usurati de 3000-4000 lei, pana la 6000 lei, pe baza unor contracte tzapene, pe care nu le mai ataci nici cu o armata de avocati.
Da, ai dreptate, n-am cum sa dovedesc. Dar nici nu pot sa tac. De aceea am scris aici, pentru inceput.

 apocalipsul, on 12 iulie 2021 - 18:32, said:

din nou, nu stiu ce contracte are telekom cu abonatii... e foarte posibil sa-si fi dat acordul abonatul telekom in aceasta privinta!
aham. Deci ruda mai in varsta, abonata Telekom, le-a dat acordul sa inregistreze in baza de date telefonul mamei din alta retea, si sa-l si dea mai departe.

#9
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Concluzia este una singură: ferește-te de Telekom că necuratul de tămâie!

Sunt mari țepari!

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
eifell e cel mai aproape de adevar.

nu exista pe persoana fizica daca esti angajat la respectiva companie. aia e chestie grava de hr si de caz penal.
nu e vb de a avea dovezi...ca nu pe dovezi se fac acuzatii ci pe efecte. dovezile vin dupa aia si certifica sau nu acuzatiile...sunteti in eroare de logica.

pare destul de evident ca a fost un sharing de info undeva..si cum am zis cel mai probabil la CC.  eu as face reclamatie la ANSPDCP sa investigheze ...si asa freaca menta.

#11
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 03.05.2019
Problema cu GDPR e ca asa cum te-ai bagat, asa si iesi. Acordul dat poate fi luat inapoi, toate inregistrarile trebuie sterse, etc.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Poate chiar tehnicianul a dat numărul unei cunoștințe ce "vinde" alea.
Telekom nu o sa fie de acord cu nicio acuzație și o să le respingă din start.

#13
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

pare destul de evident ca a fost un sharing de info undeva..si cum am zis cel mai probabil la CC.
e o posibilitate, dar nu e nici pe departe singura, cu probabilitatea mai usor...
de ce te incapatanezi sa nu iei in considerare hackerii?!?

Quote

Nu prea e banuiala, de vreme ce stiu sigur ca nicaieri nu e inregistrat numarul mamei cu numele rudei. Nu s-a facut niciodata conexiunea asta.
dar te-ai gandit ca mama ta poate a mai romanțat putin lucrurile? sau ceva in directia asta? poate n-a fost atenta, poate era surescitata...
google te asculta non-stop continu, fara incerare, fara intrerupere... si cu telefonul inchis...
nu mai zic prin telefon cate chestii te spioneaza... ca doar le-ai permis accesul

Quote

Mama ta a semnat niste chestii fara sa citeasca, cazul clasic. Nu-i nimic ilegal.
sau a dat ok > skip > skip > ok

adica eu nu m-as grabi sa fac acuzatii in spatiul public vis a vis de telekom
ca s-ar putea sa se lase cu nasoale...

Edited by apocalipsul, 12 July 2021 - 19:21.


#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Mama ta a semnat niste chestii fara sa citeasca, cazul clasic. Nu-i nimic ilegal.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Cum dovedesti apelul catre mama ta? Este inregistrat apelul?
Ca doar cu lista de apeluri nu cred ca faci ceva. Poate sa spuna cel ce a initait apelul ca a format un numar gresit, mai ales ca s-a adresat destinatarului cu un alt nume decat cel normal.
Intreb si io, care am primit si primesc fel de fel de invitatii, mocangeli si oferte pentru produse pe care, in timp, le-am comandat pe internet.
Raspund simplu, multumesc, nu ma intereseaza, va rog nu ma mai deranjati.

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ia!
https://stirileprotv...de-atacuri.html
astea doae asa... la prima mana...
cu accent pe:

Quote

Nimeni nu știe când au fost extrase datele pentru că hackerii nu au lăsat urme. Dacă lista conturilor nu ar fi fost pusă la vânzare de Darkweb, piața neagră a Internetului, nimeni nu ar fi aflat despre atac. Nu se știe nici cine a cumpărat aceste informații.

barman, batman

Edited by apocalipsul, 12 July 2021 - 19:45.


#17
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 modoran, on 12 iulie 2021 - 19:16, said:

Mama ta a semnat niste chestii fara sa citeasca, cazul clasic. Nu-i nimic ilegal.
Mama nu a semnat nimic. Nu e abonata Telekom.

#18
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Ce e ala numele rudei?🙄

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate