Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Hyundai Tucson 2021 Luxury 265 CP, cutie automata 6AT, 4x4, plug-in hibrid culoare Dank Knight

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1320 replies to this topic

#1063
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 11.07.2006

 gushpi, on 20 ianuarie 2022 - 19:51, said:

URAAA!!!
a sosit mașina!

PS: am observat că n-are covorașe, la voi cum au sosit mașinile? cu sau fără?
Super multa bucurie,eu am negociat presuri si am primit de cauciuc cele de la rigum care are cauciuc si pentru loc de odihna picior.Cele originale nu au si murdaresti mocheta.In plus ca bonus am primit protectie tunel median si tavita potbagaj care l-am inlocuit fiind din material tare si slab calitativ cu altul de cauciuc tot de la rigum,asta .Recomand presuri de la rimi.ro de la ei au si dealerii.

#1064
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020

 Henri, on 20 ianuarie 2022 - 10:14, said:

Buna ziua. Din pacate maine expira cele doua voucere si chiar daca masina va veni pana la sfarsitul lunii sau cel mai probabil la inceputul lunii viitoare va trebui sa astept reinceperea programului si reluarea procedurilor pentru noi voucere... auzisem de o cerere de la dealeri pentru prelungirea de la 240 la 300 de zile a valabilitatii dar pana acum nu ar exista raspuns si s-ar putea sa nu se aplice retroactiv. Aveti alte date concrete de la dealerii de unde asteptati masinile? Multumesc.

De ce? Tie ar trebui sa ti se livreze masinile, iar HAR sa suporte contravaloarea voucherelor daca nu au fost in stare sa ti-o livreze pana acum.

#1065
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Pa aia de la HAR ii doare in coooor de tichetul rabla. I-am intrebat eu si au zis ca nu e competenta lor. Au zis sa vb cu dealerul ca el stie mai bine ce se intampla

#1066
Henri

Henri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2013
Acelasi raspuns mi l-au dat si mie cand le-am scris. DAB a spus ca rabla clasic o rezolva ei dar pentru PLUS trebuie reluate toate procedurile si asta inseamna timp. Ideal ar fi sa achit masina cand vine si ei sa isi recupereze diferenta in timp, dar nu stiu cum vor face avand in vedere ca sunt destui clienti in situatia mea.

#1067
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Pt Plus nu tre sa mai casezi masina, si la peste 7 luni de asteptare mai pot sta 2 sapt sa ma rezolve cu Rabla Plus. La rabla claasic e bine ca te rezolva ei fara sa mai dai bani pt tichet.

#1068
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020

 Kobra2602, on 21 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Pa aia de la HAR ii doare in coooor de tichetul rabla. I-am intrebat eu si au zis ca nu e competenta lor. Au zis sa vb cu dealerul ca el stie mai bine ce se intampla

Asta se bate cap în cap cu zvonurile privind prioritizarea (puțin probabila) a mașinilor legate de programul rabla.

#1069
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020
Chiar daca rezolva ei macar sa aibă bunul simt ca pentru timpul pierdut sa iti ofere ceva in plus (accesorii,  o revizie gratuita, orice).

#1070
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
...mi-au dat și mie covorașe..., la cerere!
cât despre mașină? acum încă este adrenalina Posted Image
fi-miu deja vorbește cu ea Posted Image (utilizează comenzile vocale)

Attached Files


Edited by gushpi, 22 January 2022 - 16:42.


#1071
setnicgabriel

setnicgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 13.02.2007

 officer_nats, on 15 ianuarie 2022 - 16:45, said:

Si mai acum catva timp in urma te suparai pe mine ca te intrebam de ce ai ales PHEV in loc de diesel. Oricum, apreciez sinceritatea. Numai bine!
Posted Image  Nu m-am suparat. Asa cum am spus am ales PHEV deoarece merg mult in oras si m-am gandit sa reduc si eu poluarea pe care o produc eu.
Problema este ca se pare ca nu prea gandeste nimeni asa. Adica guvernantii si primarii ne zic sa luam masini electrice sau hibride.
Insa constat ca cine si-a luat sa se spele pe cap cu ele.

Ca si consum masina consuma in oras iarna 12l/100Km in sistem hibrid cu drumurile pe care le fac eu.
In general scurte sub 10Km si multe chiar sub 5 Km rezulta un consum mediu maricel datorat sistemului de incalzire.
Cand bag si curent consumul de benzina scade la 6l/100Km iarna evident pe acelasi rute.

Poate dupa ce se mai banalizeaza pandemia asta poate face proba aia cu Grecia. Sa mancam o Posted Image acolo.
Numai bine!

 danyd83, on 20 ianuarie 2022 - 15:06, said:

Sunt o multime de masini care abia se taraie pe drumuri, scot fum ca marfarele din 1877, frane pauza si cauciucuri netede ca fundul de bebelus. Sunt convins ca o sa se uite daca ai jantele de 17, 18 sau 19.....hai sa fim seriosi.
Asta zic si eu insa ai le e frica ca le ia politia talonul!

 gushpi, on 20 ianuarie 2022 - 19:51, said:

URAAA!!!
a sosit mașina!

PS: am observat că n-are covorașe, la voi cum au sosit mașinile? cu sau fără?

Felicitari pentru masina sa o stapanesti sanatos!
Eu am vrut sa cumpar originale de la ei au spus ca sunt in jur de 300RON pana la urma le-am primit cadou.
Covorasele primite sunt originale pentru acest model insa nu mi-au placut cum vin, cele di spate par micute.
Am luat altele ce se potrivesc mult mai bine.

 Kobra2602, on 15 ianuarie 2022 - 18:42, said:

Nici eu nu am dat bani la ITP, dar am vb cu tipul de la ITP (a fost coleg de liceu cu mine) si el a zis ca daca e sa faca pe bune noxele la masinile din Romania nici macar 10% nu ar trece si asta nu din cauza defectiunilor (aici excludem cazanele care sunt oricum defecte) ci din cauza motorinei folosite.
Razboiul de care vorbesc e asta pe dimensiunea rotilor, dar daca ne vedem vreodata incalcam legea si bem o bere la 5L care nu e omologata in Romania ��

Hai sa il luam la bere si pe @roacheeu si pe @gabi ca i-am facut praf topicul lui.

Nu e problema. Asta mi-am si dorit un loc unde sa discutam despre aceasta masina cu bune si cu rele. Absolut oricine indiferent ca are aceasta masina, doar si-o doreste sau chiar o uraste.
E o masina buna insa lipsa dezvoltarii infrastructurii si crestearea pretului la energie cu 80% ma face sa cred ca am facut o alegere proasta!
Dar repet, nu masina ci realitatea Romaniei in care traiesc! Masina este avion!

 Kobra2602, on 15 ianuarie 2022 - 16:52, said:

@officer eu sunt chiar curios cum trece cineva ITP pe bune la noi in tara (exceptand masinile electrice si non euro) cand vine vorba de noxe. Sa nu imi zici ca tu nu sti pe nimeni care a trecut ITP cu tor felul de cazaturi ca nu te cred.
De ce am zis ca isi poate pune de 17 (astea fiind omologate de inginerii Hyundai): nu influenteaza cu nimic performantele masinii. Acum ca merge la risc si isi asuma amenda primita de nenea Garcea asta e alta discutie.

PS: sper sa ne intalnim vreodata sa bem o bere rece sa ingropam securea razboiului ��

Subscriu si eu la bere! Ma rog eu fara alcool ca nu am copilot!

Apropo eu am anvelopele all-season Nokian neconforme cu CIV.
Dimensiunea este corecta pe 19 insa indicele de incarcare este 99 fata de 103.
Asta e sunt infractor acum dati cu pietre!

Edited by setnicgabriel, 22 January 2022 - 20:12.


#1072
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 setnicgabriel, on 22 ianuarie 2022 - 20:19, said:

E o masina buna insa lipsa dezvoltarii infrastructurii si crestearea pretului la energie cu 80% ma face sa cred ca am facut o alegere proasta!
Dar repet, nu masina ci realitatea Romaniei in care traiesc! Masina este avion!

"Alegerea proasta" a fost in asteptarile tale...ca vei avea destul timp de pierdut sa stai la statiile publice.
Masinile plug-in sunt concepute sa fie incarcate acasa, la job sau in concedii la destinatie (hotel/pensiune daca e o priza disponibila)
Masinile plug-in nu depind de infrastructura pentru ca oamenii normali nu au timp sa stea 1-2 ore zilnic la incarcat la statiile publice  pentru 40-50 km autonomie electrica.
Chiar daca a crescut pretul la energie cu 80% daca faci un calcul tot vei iesi la un cost de sub 4-5l/100km echivalent energie electrica...si nu! nu vorbesc de statiile publice cu plata unde costa de 2 ori fata de pretul normal.

#1073
Raven494

Raven494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.04.2012
Perfect punctat!

#1074
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
nu vă mai uitați la prețurile energiei, de orice fel, că acum e zăpăceală...
în final, la stabilizarea piețelor, prețurile vor avea aceeași structură :(

să nu credeți că dacă gazul crește de 3x, benzina va rămâne la 6,5 lei...

cât despre dimensiuni jante, io le doream pe astea de iarnă să fie conforme, deoarece ITP-ul mă va prinde mereu iarna (nu de cei de pe drum mi-era mie frică - că n-am fost niciodată verificat tehnic pe șosea...)

#1075
oagamann

oagamann

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.06.2019

 raven75, on 23 ianuarie 2022 - 10:21, said:


"Alegerea proasta" a fost in asteptarile tale...ca vei avea destul timp de pierdut sa stai la statiile publice.
Masinile plug-in sunt concepute sa fie incarcate acasa, la job sau in concedii la destinatie (hotel/pensiune daca e o priza disponibila)
Masinile plug-in nu depind de infrastructura pentru ca oamenii normali nu au timp sa stea 1-2 ore zilnic la incarcat la statiile publice  pentru 40-50 km autonomie electrica.
Chiar daca a crescut pretul la energie cu 80% daca faci un calcul tot vei iesi la un cost de sub 4-5l/100km echivalent energie electrica...si nu! nu vorbesc de statiile publice cu plata unde costa de 2 ori fata de pretul normal.

Bine spus...in zona mea sunt 4 statii AC 22kw inca gratuite de la primarie...personal sunt uimit cand vad masini plug-in cum stau cel putin 2 ore la incarcat pentru cei 40-50 km, si vorbesc de masini care la pret sunt peste 50k euro (volvo, audi, mercedes), adevarat ca este un Lidl in zona dar nu cred ca stau 2 ore la cumparaturi Posted Image

#1076
Henri

Henri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2013
Masina a primit serie si e in drum spre Curtici! Sa vedem cand ajunge daca mai sunt valabile voucerele!!! Posted Image Nu stiu cum acum patru zile nu se stia nimic...

#1077
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

 Henri, on 25 ianuarie 2022 - 11:14, said:

Masina a primit serie si e in drum spre Curtici! Sa vedem cand ajunge daca mai sunt valabile voucerele!!! Posted Image Nu stiu cum acum patru zile nu se stia nimic...

Când ai comandat și ce ID ai?

#1078
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
io aș zice că-i lipsă de informare. ca să nu fiu rău...
păi, la mine ieri întreabă dealerul unde-i mașina, i se zice că-n depozit în curtici
iar după o zi mă sună să mă cheme să-mi dea proforma, că mașina-i în curte (...în galați... :( )
cum drakku a ajuns în mai puțin de 24 de ore, nu știu...

#1079
Henri

Henri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2013

 roacharu, on 25 ianuarie 2022 - 13:04, said:

Când ai comandat și ce ID ai?
B_6642 jumatatea lui aprilie

#1080
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

 Henri, on 25 ianuarie 2022 - 14:40, said:


B_6642 jumatatea lui aprilie

Bun. În sfârșit vin alea cu 06

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate