Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Sfat achizitie trimmer lemn cainesc (ligustrum ovalifolium)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Am pus vreo 30 de metri liniari de lemn cainesc si in curand va trebuie sa trec la un trimmer.

Caut o scula buna, cu acumulator, cu care sa imi fac treaba usor si bine. Am vazut mai multi producatori , ce mi-ati recomanda concret ?

Bugetul este ~1500 lei.

Multumesc

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,006
  • Înscris: 28.10.2006
FOARFECA pentru gard viu. Pana la 55 cm lama de taiere.
ACUMULATOR pentru foarfeca.
Exista si de 5 Ah, dar este dublu la pret.
Cu lama mai scurta si cu acummulator sunt si mai ieftina, mai noname, mai...
Google is your friend!

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
"Bugetul este ~1500 lei."

Makita va scrie pe scula !
Piese de schimb, acumulatori de schimb foarte performanti, garantie .
As incepe cu duh523z5rc
Vine cu 1 acumulator 5Ah, incarcator rapid https://www.sculepri...h-si-incarcator

Nu lua trimmer gard viu care taie 15 mm grosime ! de la 20 mm in sus
Distanta dintre dinti nu este aceeasi treaba cu grosimea de taiere .
Nu lua petarzi ca au lama slaba, acumulatori slabi , scrie pe ei 4-5 Ah dar se descarca in 30 minute , cu makita 5Ah lucrei 1-1,5 ore fara probleme .
Lama la makita este foarte robusta iar aceasta piesa reprezinta 95% din satisfactia unui trimmer , restul sunt mecanisme biela manivela .
Un secret - la 10 minute taiere ungi lama cu ulei (de motor daca nu ai altceva) cu simt , nu torni cu litri pe el, cat sa fie unsa la patina de angrenare .

Eu am luat o duda ieftina pentru 3 merti de gard ca dai la foarfeca de-ti sar ochi si nu vezi mare realizare dupa 10 minute de pedalat, foarfeca e pentru retusuri sau daca ai stalpi in gard sa mergi contur dupa stalpi .Daca aveam 10-20 metri liniari de gard clar makita luam fara nici o retinere : fiabila, silentioasa, autonomie ...cam tot ce doresti de la o scula. Am taiat cu asa ceva si este o placere , in 20 minute am executat 15 metri de gard pe 3 parti , e joaca .

Edited by ldpe, 12 July 2021 - 13:17.


#4
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Daca tunzi doar de 2-3 ori pe an, nu recomand acumulatori ci retea. Acumulatorii  se vor degrada prin neutilizare. Daca o folosesti saptaminal ( zilnic , ia cu acumulatori ca sa nu ai grija prelungitorului ) . Eu am gard viu din ulm ( gardul viu minune) aprox 60 ml si il tund de 2-3 ori pe an si folosesc tot un skill cu alimentare la retea. il am de aproximativ 10 ani si este ok.

Edited by andu2006, 12 July 2021 - 13:11.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Am rotopercutor cu acumulator de 5Ah de la makita de 6 ani, il folosesc ocazional, poate la 2-3 luni odata si tine acumulatorul de numai zbarnaie - secretul este sa fie depozitat incarcat maxim 70% in casa nu in frig in garaj , atat , nimic mai mult .
Poate in timp isi mai cumpara electroscule de la ei si va fi super bine .

Firul incurca de numai iti vine sa-l tai...de multe ori intra in raza lamei , o placere.
Ori acumulator ori benzina.
Pe 230 trimmerele incep de la 7-900W sa fie ce trebuie , raportat 18volti la 5Ah ai undeva echivalentul unui motor de 900W

Edited by ldpe, 12 July 2021 - 13:25.


#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Dintre firmele "serioase" de pe piata as alege ceva de la una din firmele: Stihl, Makita, Husqvarna. Am inteles, trebuie sa caut ceva cu taiere minim 2cm. In afara de asta si greutatea aparatului, la ce sa ma uit cand voi face comparatie ?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Stihl, Husqvarna - sunt pentru scos bani cu ele , de taiat kilometri , nu te baga ca au preturi foarte mari
Makita - sfera hoby pro , ce am dat eu are 2,3 cm , makita echilibreaza foarte bine sculele , stau bine in mana , nu simti balans de la echilibrare aiurea .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate