Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pentru un astfel de zbor, mai e nevoie de test PCR ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Salutare,
Pentru un zbor OTP - IST - BOG mai e nevoie de test PCR in conditiile in care tara de destinatie nu necesita test PCR la intrarea in tara ?
Mai mult decat atat, vad postari pe mae.ro si pe pagina de FB a Ambasadei Romaniei in Turcia, informatia conform careia:

"Persoanele, indiferent de cetățenie, care vor efectua tranzit aeroportuar (pe cale aeriană) pe teritoriul Republicii Turcia sunt exceptate de la obligativitatea prezentării la îmbarcarea în aeronavă a unui test PCR cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maximum 72 de ore anterior sosirii, cu condiția rămânerii în zona liberă a aeroportului. Această derogare nu se aplică persoanelor care schimbă aeroportul (ex. aeroportul Sabiha Gökcen cu aeroportul Istanbul sau invers)."

Stiti pe cineva care a trecut prin Turcia spre o alta destinatie dupa 1 iulie 2021 ? Daca da, a mai avut nevoie de test PCR ? Intreb pentru ca nu e clar daca prin tranzit ei se refera atat la tranzit, cat si la transfer. Asta e definitia pe care o dau cei de la Turkish Airlines pentru diferenta dintre transit si transfer:
https://www.turkisha...sit-passengers/

Deci, un zbor ca acesta se considera transfer sau transit ? Si e scutit de prezentarea testului PCR + obtinerea codului HES de la turci ?
https://www.skyscann...ins_month&rtn=1

Multumesc anticipat pentru raspunsuri Posted Image

Edited by N1CKH0LAS, 12 July 2021 - 03:46.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Columbia e a doua tara din lume cea mai afectata de pandemie. Ma surprinde ca se mai fac zboruri catre Bogota. Nu stiu cum poti sa ajungi acolo fara test PCR. Codul HES e pentru circulatie cu mijloacele de transport in Turcia, eventual daca schimbi aeroportul in istanbul.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Am mai zis si in alt topic similar - intrebati la compania aeriana - poate avea conditii proprii.
Adica sa ceara compania testarea, chiar dac tara in care ajungi nu cere.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Exista regula ca daca stai mai mult de 72h (escala) intr-un aeroport, e necesar testul PCR.

https://www.turkisha...l-restrictions/

Quote

These requirements are not mandatory for international transfer passengers.

https://www.turkisha...sit-passengers/

Quote

Who is a transfer/transit passenger?
Passengers who have a transit stop of less than 24 hours at any point between the departure airport and the arrival airport, and who continue their travel with the same or different airline company are referred to as transfer passengers.

Passengers who land to a point between the departure airport and the arrival airport and continue their travel with the same flight number are referred to as transit passengers.

Transit = opreste avionul si nu te dai jos din el.
Transfer = schimbi avionul, dar intre timp nu intri in Turcia, ci esti in NO Mans Land.

Eu totusi nu as risca aventuri superbe si as face testul PCR chiar dis-de-dimineata la Synevo.
Avionul pleaca la 21.30 si pana atunci primesti rezultatul.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asta e TRANSFER in puii mei  NU TRANZIT
Deci - DA - ai nevoie de test

In plus, luna trecuta am facut transfer in Istanbul iar turcii mi-au cerut test PCR pentru Romania
Bine ca l-am avut pentru erau imuni la orice explicatie
De fapt, aia de la check-in sunt angajatii aeroportului NU ai liniei aeriene si stiu doar una si buna ;
- Da testu '

#6
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si detalii, mai putin celui care abereaza despre vaccin, desi eu n-am mentionat niciodata ca as avea nevoie de informatii in legatura cu subiectul respectiv.

Desi din informatii reiese ca nu ar fi nevoie de test PCR, dar companiile aeriene nu tin neaparat cont de asta, voi urma sfatul lui Ahasverus tocmai pentru ca are foarte multa experienta "Eu totusi nu as risca aventuri superbe si as face testul PCR". Asa ma gandeam si eu, dar speram ca cineva chiar a fost in perioada asta si poate confirma sau informa informatiile ( care, de multe ori, se bat cap in cap cu realitatea si culmea chiar pe site-ul mae se recunoaste ca exista astfel de practici ):
"Atenție! La îmbarcarea în avion din Turcia către România, se poate solicita prezentarea unui test PCR negativ. Vă recomandăm, pentru a evita situațiile neplăcute, să contactați compania aeriană cu care va deplasați în România."
Situatia in care se solicita teste PCR la care face referire Mae e in directia opusa ( Turcia - Romania, nu Romania - Turcia ), dar adevarul e ca m-a pus pe ganduri. Daca o autoritate oficiala recunoaste ca exista "situatii neplacute", va dati seama ca in realitate e chiar mai rau.

Edited by N1CKH0LAS, 12 July 2021 - 09:31.


#7
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Vezi aici info detaliate (daca zbori cu Turkish), am primit asta ieri pe email.

https://www.turkisha...jA0MjkyMTAwMQS2

Tu te incadrezi la international transfer passengers, deci nu se aplica cerintele pentru intrare in Turcia. HES code se aplica doar cetatenilor turci.

De cand a inceput pandemia am tranzitat de vreo zece ori Istanbul airport, nici o data n-am intalnit restrictii pentru cei in transfer, conteaza doar ce iti cere tara de destinatie si asta se verifica doar la poarta de imbarcare (vorbesc de zboruri in/out efectuate cu Turkish Airlines).

Din Istanbul spre Bucuresti si mie mi-au cerut testul PCR luna trecuta, le-am zis ca nu se cere persoanelor vaccinate si le-am aratat certificatul (si a fost OK).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate