Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Upgrade dupa 10 ani :)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Salutare!

Am decis ca in 2021 rup pisica si baga mana mai adanc in buzunar pentru un upgrade esential al computerului de acasa. PC-ul, as it stands, a fost configurat pentru a functiona super silentios, fiind insa capabil de performanta, when needed. Investitia a fost una corecta, putini din cei ce intra in living isi dau seama ca undeva se afla un computer, care mai si merge. Configuratia actuala este:
  • Intel Core 2 Quad 6600 2.4GHz (da, e ala bunu' :) )
  • 8 GB DDR
  • 1x sata primary 120gb (are vreo 4 ani vechime) Kingston
  • 2x512 GB sata 7200rpm WD
  • Placa de baza = MSI P35 Platinum (MS-7345) , desigur, lga 775
  • Placa video = nVidia GTX 1050
  • Placa audio PCI = Auzentech Xplosion (o mentionez ca ideal ar fi sa o pastrez, deci mi-ar trebui un slot PCi pentru ea - pentru iesirea optica - daca mobo imi poate oferi flexibilitatea asta, nu mai devine un must have).
  • Sursa = Enermax Modu82+
  • Carcasa = Antec Fusion Remote Max
  • Rulez Windows 7 Ultimate, care a mers prea bine si stabil in ultimii X ani ca sa ii fac ceva

PC-ul va fi folosit (si la) gaming, vreau sa pastrez racire pasiva pe CPU (Scythe Ninja 2 are acum) , dar si pe video .

Vizez upgrade de: mobo, CPU si memorii. Banuiesc ca sursa nu trebuie schimbata (sau sper). Buget disponibil: 3000 lei . Main reason: anumite jocuri deja cer CPU mai noi. HDD mai rapid si alta video , la anul.

M-am documentat un pic si inteleg porcaria pe care o fac astia cu schimbarea platformelor f des, astfel incat sa NU POTI upgrada doar CPU-ul, dar , it is what it is. Pana la urma, Quad-ul a ramas acolo infipt bine si a livrat multi ani.

Pe shortlist am un I7 (no need for newer, inteleg), 32 GB RAM iar placa de baza...nu m-am decis.

Multumesc in avans pentru sfaturi!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Daca sursa aia are 10 ani ar trebui schimbata si ea.
Practic cam tot in afar de carcasa...

Poti pastra provizoriu SSD-ul si HDD-urile pana le schimbi si pe-astea. HDD-urile sunt prea vechi, SSD-ul ceva imi spune ca e serie slaba - si orcum acum se poarta M2.

Placa video... Posibil ca integrata sa fie peste.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie schimbat mai mult (cam tot) daca vrei ceva eficient si modern... nu as merge pe upgrade. Iar racirea pasiva la un cpu modern nu cred ca e posibila... sunt coolere twin tower imense care abia fac fata la load maxim. Cu pasive trebuie sa tai din nucleele cpu sa tina, vorbim totusi de proace ce pot trece de 150-200W in load extrem.

Trebuie inteles ca daca ai stat 10 ani cu sistemul ala care la vremea lui era cat de cat top, acu daca iei ceva banui ca vrei sa te tina marcar 5-8 ani... deci nu merge cu jumatati de masura. Win7 o sa uiti de el, nu stie functii noi la cpu-urile si chipseturile curente. w10 sau w11 e solutia.

Edited by andreic, 11 July 2021 - 12:17.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Codecurile audio au si iesire optica in ziua de azi, iar sloturi PCI nu prea se mai folosesc.

Pentru ce vrei i7 ?   Chiar si cel mai ieftin i3 e mult, mult mai performant decat ce ai in prezent ( bine, gen 11 de la intel NU are inca i3 in oferta, doar de la i5-11400 in sus )

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Un I5 cred ca l-ar multumi dar dinasta nou, gen 10 sau 11 macar cu 6 nuclee fizice, asta daca e intelist... altfel daca vrea sa stoarca performanta multitasking ryzen 5xxx-urile sau threadripperele fac treaba.

In rest memoria e foarte scumpa de la o vreme... un 32GB dualch de 3200 bun ajunge si la 1000 lei sau mai mult.

Edited by andreic, 11 July 2021 - 12:20.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
E 900-1000 doar 16 GB de RAM bun 3600 CL14.

Insa 32 GB la un PC ( care prin definitie nu e workstation high end) nu prea ajuta decat pt. putine lucruri, de ex procesare video 4K si peste.

Legat de upgrade in general, de 3 generatii deja, si la intel si la AMD, noile procesoare nu au suport decat de la win 10 in sus din pacate.
Sigur ca 7 era mai bun, dar era mai bun cu procesoare vechi, pana la gen 7 i-core si pana la prima generatie ryzen care e depasita. Iar 1600F e de fapt un 2600 castrat...

Apoi chiar daca un upgrade la CPU iti poate dubla performanta, unul la placa grafica o poate majora de tzaspe zeci de ori chiar si peste 1050 care nu e antic, iar peste una veche de 10 ani diferenta poate fi de sute si mii de ori.

Legat de ciclul de upgrade suportat de MBuri, la intel le schimba aproape anual asa cum era si acum 20 si peste 20 de ani.
La AMD e asemanator, AM4 teoretic a tinut 4 generatii de ryzen, dar in practica e vorba doar de socket pt ca la chipset au fost 4 generatii si a existat oarece compatibilitate in urma dar limitata si cu minusuri, plus modele de MB reconstruite cu hardware si bios nou dar aparute in paralel cu unele de generatie noua nu prea au sens.
Si urmeaza sa apara AM5 deci se termina cu AM4, si apare DDR5 in loc de 4, deci nu te astepta la upgrade de CPU fara sa schimbi si MB si memorie.

Intel are acum procesoare noi cu pret sub AMD-uri noi, s-a intors lumea cu fundul in sus, dar cele care sunt asa au performanta usor sub AMD deci nu e mare afacere.

Edited by loock, 11 July 2021 - 13:26.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La Ryzen de ce nu te uiti ?

#8
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Multam de feedback, iata si raspunsurile mele la ce ziceati:

Nu caut performanta cu orice pret, ci silentiozitate, stabilitate si posibilitati de upgrade peste 4 ani (fara a schimba totul pe-acolo). E cam trist din ce spuneti, ca nu pot raci pasiv procul Posted Image ..
Nu sunt fan INTEL, cred ca alegerea CPU e arbitrara, as ramane alaturi de ei pentru domnul Moore Posted Image
32 RAM pentru ca niciodata nu e suficient. Dar, daca ziceti ca e asa de scump, mai bine 16 performanti.
Socket-urile nu se schimbau asa rapid. LGA775 a stat in piata multi ani, puteai sa faci macar 2 upgrade-uri de CPU. Sau, poate sunt eu dezinformat.

Sursa a fost o palarie de bani la vremea ei si nu vreau sa o schimb decat daca nu e compatibila cu noile componente. O voi curata temeinic insa. Este extrem de silentioasa si bine facuta.

1050 ...nu mai stiu ranking-urile, dar nu e chiar cotoarba, din moment ce inca am putut juca against juniorul meu un MK 11.

Am uitat sa precizez ceva: monitorul este de fapt un televizor (*cel din living) care "stie" doar HD, nu e nevoie de mai mult. E un Sony Bravia fara mari pretentii, cu diagonala de 132 parca.

Bottom line: as vrea sa fac upgrade-ul in 2 etape: prima oara sa schimb " scheletul" , apoi restul de componente.

Cu grija la detaliile fiecarui joc, inca merg aproape toate. Sigur, unele mai la limita, de asta zic ...e fix cat poate configuratia actuala (SC2, Mortal Kombat 11, GTA 5, Farming Simulator, Project Cars, Eurotruck, Roblox, Fortnite).

Ma simt batran (computergames old...cati or mai fi pe aici) si nostalgic ca renunt la componentele astea... Posted Image INteleg ca placile voodoo au inceput sa fie collectables, la fel si procurile Pentium 2 , AMD DX2 66 (primul meu PC).

Edited by kegpr, 11 July 2021 - 14:54.


#9
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009

View Postandreic, on 11 iulie 2021 - 12:18, said:

Un I5 cred ca l-ar multumi dar dinasta nou, gen 10 sau 11 macar cu 6 nuclee fizice, asta daca e intelist... altfel daca vrea sa stoarca performanta multitasking ryzen 5xxx-urile sau threadripperele fac treaba.

In rest memoria e foarte scumpa de la o vreme... un 32GB dualch de 3200 bun ajunge si la 1000 lei sau mai mult.

Dap. M-am decis la i5, sa vad insa care.
Bune recomandarile, voi merge pe doar 16 GB RAM.
Ramane placa de baza de ales - neaparat sa aiba iesire optica din chipsetul de sunet. Nici nu stiu daca sa plusez la vreuna  mai desteapta sau arunc banii pe geam.

Cred ca ramane buget si de 1 HDD sanatos, sa le inlocuiesc pe astea 3.

#10
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
La o prima strigare ar fi asa:

Procesor Intel Comet Lake, Core i5 10400F 2.9GHz box
Memorie Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 2666MHz CL16 Dual Channel Kit
Placa de baza MSI MAG Z490 TOMAHAWK  (cam piperata)

Total ~2100 lei, deci mai e loc, daca mai sunt sugestii :) Un HDD si o sursa, 1050-ul ramane pe anul viitor.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
E buna treaba asta. La video la anu poate reusesti sa iei ceva din generatia 2 RTX adica 3xxx Posted Image Cum au zus si colegii, sursa veche poate ceda la un momdnt dat, cauta ceva 80 gold mai noua cand schimbi si video.

Edited by andreic, 11 July 2021 - 17:09.


#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Poti raci procul cu ceva similar acestui ventilator, eventual un Noctua, este foarte silentios, si il tin intr-o carcasa optimizata pentru racire, nu silentiozitate. Iar daca nu joci multe jocuri poti trage de acea 1050 pana se mai linistesc apele pe piata placilor video.

S-a anuntat ca Intel vor schimba socket-ul cand se va face trecerea la gen. 12, care inglobeaza si PCIe5 si DDR5, deci fie iei acum si te bucuri de el, fie stai si astepti ce misca in piata. La tabara AMD se aude ca Zen 4 va aduce DDR5, dar nu inteleg daca vor schimba actualul socket pe care l-au lungit mai ceva ca o zi de post.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Normal ca si amd vor schimba socketul, controllerul de memorie e in procesor. Chiar daca amd a oastrat numele "am4" nu poti pune ryzen 5000 pe chipset a320 ( sau care era primul aparut ) . Marketing jegos.

Macar la Intel stii dinainte la ce sa te astepti.

#14
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postkegpr, on 11 iulie 2021 - 15:50, said:

La o prima strigare ar fi asa:

Procesor Intel Comet Lake, Core i5 10400F 2.9GHz box
Memorie Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 2666MHz CL16 Dual Channel Kit
Placa de baza MSI MAG Z490 TOMAHAWK  (cam piperata)

Total ~2100 lei, deci mai e loc, daca mai sunt sugestii Posted Image Un HDD si o sursa, 1050-ul ramane pe anul viitor.
Aiurea ai ales cpu ieftin placa de baza foarte scumpa

#15
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Am lăsat loc de upgrade peste 2 ani la i9. E greșit?

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Peste 2 ani socketul 1200 va fi istorie.  De ce nu alegi de acum gen 11 ( ultima de la intel ) impreuna cu minim chipset b560 ( asta permite overclock si la memorii ) ?

Iar memoria aleasa la 2666 nu va mai avea nici o valoare la un viitor upgrade sau daca vrei sa o vinzi, alege ceva la minim 3200 Mhz.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
RAM decent e 3200 MTS cu CL 14, dar 3600 MTS cu CL14 e si mai bun.
3600 CL 14 costa insa peste 900 lei si la 16GB, dar e semnificativ mai performant si fata de 3200 CL 14.
Sub 3200 CL 14 nu are rost sa scazi, deoarece scade semnificativ performanta insa pretul nu scade semnificativ.

#18
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Eu as merge pe un Ryzen 5600x + 16gb ram la 3200 si un ssd de generatie mai noua, folosesti restul componentelor din pc-ul vechi, sursa duce fara probleme noul sistem.

Cand se mai linisteste treaba cu placile video, probabil prin 2022, faci upgrade si la 1050.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate