Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Europenilor nu le mai plac sedanurile?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Femeile in general , nu toate , urasc sedanurile si cum barbatii sunt sub talpa lor .... intelegi logica!
Sedan vezi la aia holtei cu iz de Schumacher in ei...

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pentru cei trecuti de 45 de ani e mai dificil accesul intr-un sedan.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SHgCP_gHOuU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
tinea gluma daca ala nu era coupe...

#22
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Sedan-urile de buget au fost in general gandite pentru piata est - europeana, pana si Renault Symbol era facut in Turcia doar pentru cateva tari din est. De asemenea, cum ai enumerat si tu, Fluence-ul a fost un compromis, o versiune de Samsung SM3 remodelata pentru dorintele celor din estul europei - sa aiba portbagaj, motoare fiabile, sa fie ieftine in general.. si asta se vede la plastice. Megane 3 e peste Fluence.

#23
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
eu stiu ca hatch a aparut dupa sedan, pt tineri/oras si ceva mai economic/ieftin.

suv nu are nici o justifcare pt mine. e doar un 4x4 wannabe de dus pe camp la gratar maxim.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgeorge_alexandru, on 10 iulie 2021 - 20:38, said:

Ai aflat cam târziu. Break/hatchback se poartă la ei de multă vreme. Sunt în general mai practice, in special break-urile.

Si mai ales mai ieftine.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
De cand ma stiu doar break sau hatchbak am avut. Cum au zis colegii, datorita faptului ca sunt practice.

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvldsnz97, on 10 iulie 2021 - 20:32, said:

2. Renault Megane Sedan 3 a fost numit Fluence si s-a vandut in putine exemplare incat au revenit la Megane Sedan 4
Fals.
Fluence e fost un eșec, dar nu a avut treabă cu Megane, care se vinde și azi.

Referitor la Mazda 3 sedan, asta nu-ți place? https://www.mazda.ro...1-mazda3-sedan/

View Postvldsnz97, on 10 iulie 2021 - 20:32, said:

4. VW Passat nu va mai fi produs in urmatorii ani decat in varianta hatchback, fara sedan.

Ai văzut vreodată în viața ta un Passat hatchback?
Sau în mintea ta hatchback și combi e același lucru?


În rest ai dreptate, sedanurile pierd teren,
Mult mai practice sunt versiunile hatchback sau combi.
Ca să nu mai vorbim de cererea mare de SUV.

Edited by ericmario, 11 July 2021 - 08:25.


#27
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postericmario, on 11 iulie 2021 - 08:21, said:

Ai văzut vreodată în viața ta un Passat hatchback?




Da. B1 si B2 au fost hatchback-uri. Variantele ulterioare au fost sedan + combi, fara hatchback

https://en.wikipedia...lkswagen_Passat

Eu cred ca cele mai practice sunt monovolumele. Lodgy, Sharan, S-Max, Alhambra, Crysler Voyager, Renault Grand Espace, Peugeot 806, 807, Fiat Ulysse, Citroen C4 Grand Picasso etc.

Attached Files


Edited by cattavencu, 11 July 2021 - 10:42.


#28
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postvldsnz97, on 10 iulie 2021 - 20:32, said:

Fiind in cautare de masina de peste un an, am observat niste lucruri, iar principalul lucru este ca sedanurile nu mai sunt preferate de europeni, cei din vest mai ales. De ce?
1. Noua Hyundai Elantra nu se vinde in vest, doar in cateva tari din est. Si modelele vechi la fel, nu gasesc nicio Elantra la mana a doua de vanzare.
Probabil că europenii cumpără BMW, Mercedes, Skoda, Audi. Crezi că dacă era Elentra era break sau hatchback se vindea mai bine?

View PostTruculMagic, on 10 iulie 2021 - 21:02, said:

Sedan = S , A8 , LS, Seria 7, Bentley si Rolls + inca, cateva care imi scapa acuma. In rest nu vad rostul unui sedan, e nepractic. Una combi e mult mai ok sau chiar hatch!
O berlină cu haion, ca Octavia, nu e practică?

View Post207cc, on 10 iulie 2021 - 21:41, said:

poate ca europenii s-au obisnuit doar cu bagajul de avion, o valiza si atat. nu cara saci de cartofi, porcul, varza de murat, oile de la stana etc nu se duc la hotel cu berea si apa in porkbagaj..
Sau o fac dar rabatează bancheta din spate. E mai bun pentru cărat varză, cartofi, coceni de porumb un hatchback sau un break.

View Postcattavencu, on 11 iulie 2021 - 10:34, said:

Eu cred ca cele mai practice sunt monovolumele. Lodgy, Sharan, S-Max, Alhambra, Crysler Voyager, Renault Grand Espace, Peugeot 806, 807, Fiat Ulysse, Citroen C4 Grand Picasso etc.
Iar americanii cred că cele mai practice sunt furgonetele.

Edited by neur0, 12 July 2021 - 16:56.


#29
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008
Nimic nu este mai atragator decat un sedan premium (S Class). Hacthback-urile castiga teren ptr ca sunt mai practice ca masini de oras, si nu numai.
Combi este cea mai practica mai ales cand ai un copil mic, dar nu imi place aspectul lor absolut deloc…am incercat sa trec peste asta, dar nu pot.

sapt trecuta a venit un prieten la mine in vizita cu un E Class Combi, cand a deschis portbagajul am zis ca nu este adevarat…cel putin dublu fata de masinile noastre…
ce sa zic, noi suntem mai superficiali si am pus design-ul pe primul loc cand am ales masinile si acum suferim cand plecam cu copilul undeva si trebuie sa luam caruciorul.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postberia81, on 12 iulie 2021 - 21:27, said:

Nimic nu este mai atragator decat un sedan premium
E pur o chestiune de preferinte personale. Mie imi plac cross-overele de exemplu ... dar m-am ales cu un sedan pentru ca ... motive.

#31
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postberia81, on 12 iulie 2021 - 21:27, said:

Nimic nu este mai atragator decat un sedan premium (S Class). Hacthback-urile castiga teren ptr ca sunt mai practice ca masini de oras, si nu numai.
Combi este cea mai practica mai ales cand ai un copil mic, dar nu imi place aspectul lor absolut deloc…am incercat sa trec peste asta, dar nu pot.

sapt trecuta a venit un prieten la mine in vizita cu un E Class Combi, cand a deschis portbagajul am zis ca nu este adevarat…cel putin dublu fata de masinile noastre…
ce sa zic, noi suntem mai superficiali si am pus design-ul pe primul loc cand am ales masinile si acum suferim cand plecam cu copilul undeva si trebuie sa luam caruciorul.
Sa vezi portbagaj la E break, e printre foarte putinele masini non-suv ce au optiune de 7 locuri.

#32
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View Postro_explorer, on 12 iulie 2021 - 23:09, said:

E pur o chestiune de preferinte personale. Mie imi plac cross-overele de exemplu ... dar m-am ales cu un sedan pentru ca ... motive.

ah, clar tine de preferinte personale. Acum si eu am un asa zis crossover de care m-am indragostit inca de la lansare…dar portbagajul nu se compara in viata lui cu un break.
m-am mintit singur ca este spatios doar ptr ca mi-a placut design-ul. :)

#33
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Poți pune cutie deasupra.

#34
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View Postneur0, on 13 iulie 2021 - 08:50, said:

Poți pune cutie deasupra.

Da, asta este singura solutie.

#35
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postberia81, on 12 iulie 2021 - 21:27, said:


ce sa zic, noi suntem mai superficiali si am pus design-ul pe primul loc cand am ales masinile si acum suferim cand plecam cu copilul undeva si trebuie sa luam caruciorul.

Pai masina n-ar trebui sa fie in primul rand utila?

Combi-urile sunt de neegalat la practicalitate. Chiar si un combi mic, cum ar fi Clio sau Fabia, e mult mai util ca un crossover.

O foarte buna solutie de compromis este sedanul cu hayon. Cum e Octavia, de pilda. Daca mai are si garda la sol nitel marita (cum ar fi "pachet drumuri grele"), e super utila.

#36
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

cattavencu said:

1626171090[/url]' post='28029572']
Pai masina n-ar trebui sa fie in primul rand utila?

Combi-urile sunt de neegalat la practicalitate. Chiar si un combi mic, cum ar fi Clio sau Fabia, e mult mai util ca un crossover.

O foarte buna solutie de compromis este sedanul cu hayon. Cum e Octavia, de pilda. Daca mai are si garda la sol nitel marita (cum ar fi "pachet drumuri grele"), e super utila.

Eu stiu ca trebuie sa fie utila, dar dupa cum am spus, am ales in functie de design. Si ne am ales cu doua masini, nu foarte utile Posted Image
Bine, ne descurcam, cam la limita, dar ne descurcam.

Edited by beria81, 13 July 2021 - 15:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate