Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Europenilor nu le mai plac sedanurile?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Fiind in cautare de masina de peste un an, am observat niste lucruri, iar principalul lucru este ca sedanurile nu mai sunt preferate de europeni, cei din vest mai ales. De ce?
1. Noua Hyundai Elantra nu se vinde in vest, doar in cateva tari din est. Si modelele vechi la fel, nu gasesc nicio Elantra la mana a doua de vanzare.
2. Renault Megane Sedan 3 a fost numit Fluence si s-a vandut in putine exemplare incat au revenit la Megane Sedan 4, care nici el nu se vinde in tarile din vest, nici in Franta macar.
3. Dacia Logan nu se vinde in tarile din vest, doar la noi si in alte cateva tari.
4. VW Passat nu va mai fi produs in urmatorii ani decat in varianta hatchback, fara sedan.
5. Din cateva sute de masini Mazda 3 de vanzare la mana a doua, am gasit doar cateva sedanuri, sub 5 parca, din care una era import Canada.

Daca dau pe google street view in America, vezi numai sedanuri si Truckuri...

#2
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
In vest nu le plac de foarte mult timp sedan urile. Acum mulți ai preferau hatcbackurile, acum prefera suv-urile care sunt tot niște hatchuri mai proaste :D

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostKiloW, on 10 iulie 2021 - 20:33, said:

acum prefera suv-urile care sunt tot niște hatchuri mai proaste Posted Image

De ce Posted Image

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Ai aflat cam târziu. Break/hatchback se poartă la ei de multă vreme. Sunt în general mai practice, in special break-urile.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
in Europa oamenii stau in orase. chiar daca e trendu cu suvuri, vezi si multe masini mici si hatch. cele mai bine vandute masini din Europa au fost mereu golf si Clio.

la noi e faza cu ”ba sa am comfort” sau sa am spatiu de valize. chiar daca omul ala in 90% din timp conduce in oras si de obicei e singur in masina. iar americanii sunt mari si merg mult cu masina. plus ca ei inca sunt cu ”am masina cea mai mare si casa cea mai tare”.

eu am avut Ford focus hatch si acum am Logan. era mai ok cu hatch-ul.

Edited by bobitad, 10 July 2021 - 20:55.


#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
cand e vorba de masini ieftine da, sedanul nu are sens, nu e destul de practic, cand vorbim de premium sedanurile si coupe-urile in 4 usi sunt grosul.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,748
  • Înscris: 30.08.2006
Au deschiderea hayonului mare si spatarele se pot bascula. Sunt foarte practice in orase. O asemenea masina se parcheaza mai usor chiar si fara senzori.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Pentru că n-au voie să-ncingă grătare pe spațiul public.

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
gresit, au voie.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sedan = S , A8 , LS, Seria 7, Bentley si Rolls + inca, cateva care imi scapa acuma. In rest nu vad rostul unui sedan, e nepractic. Una combi e mult mai ok sau chiar hatch!

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In vest hatchback-urile sunt la moda din anii 80.
Sunt mai practice decat sedan-urile - mai mici - mai usor de parcat si mai configurabile - daca ai nevoie de spatiu. Pe ei asta ii interesaza - o masina practica.

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Vesticii sunt fani hatch/combi si SUV/Crossover, inainte fiind nebunia cu monovolumele.

Intradevar sedanurile sunt elegante, multe masini premium au varianta Sedan, precum aproape toata gama de turisme Lexus, varfurile de gama de la nemti si tot asa. Dar practicalitatea este cea mai importanta pentru omul de rand.

#13
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
poate ca europenii s-au obisnuit doar cu bagajul de avion, o valiza si atat. nu cara saci de cartofi, porcul, varza de murat, oile de la stana etc nu se duc la hotel cu berea si apa in porkbagaj..

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,748
  • Înscris: 30.08.2006
Skoda Rapid a fost o masina excelenta pentru orice scop. Un sedan cu hayon. Parca era un Antonov AN-225 cand deschideai portbagajul.

Edited by Leo2006, 10 July 2021 - 21:55.


#15
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Sunt mai usor de parcat

#16
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View Postvldsnz97, on 10 iulie 2021 - 20:32, said:

sedanurile nu mai sunt preferate de europeni, cei din vest mai ales. De ce?

Pana nu te chinui 5 minute sa bagi un birouas mic de copil in portbagajul unui Passat 2019, nu iti dai seama.
E ditai masina. Nu intra nicicum. Cu greu, a intrat pe bancheta din spate. Si n-as paria ca n-am zgariat vreun plastic de pe usa.

Acelasi birou, il puneam intr-un Tico cu ochii inchisi si o mana la spate.


Cumva cred ca face parte din strategia producatorilor. Adaugi inconveniente, precum masina joasa, acces dificil la bagaje, etc. Ca sa alegi suv. Unde marjele de profit sunt mai mari.

Edited by bvygKLM, 10 July 2021 - 22:55.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sunt mult mai practice hatchback-urile. Au intrat doua saltele de 80/200 cm intr-un C4. Intr-un sedan chiar foarte mare, nu ar fi incaput. Si in concedii e mai practic un hatch si cred ca acesta e motivul pentru care sunt preferate.

#18
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
am bagat un pat dublu, un dulap si 2 noptiere intr-un Volvo s40 din prima generatie, nu cred ca ar fi schimbat cu nimic lucrurile daca era break :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate