Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Probleme sticla "4 anotimpuri"

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
biglaur0505

biglaur0505

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2008
Salutare,

Mi-ar fi utile va rog cateva informatii de la persoane care utilizeaza sau au trecut prin aceeasi situatie. Am ales urmatoarea configuratie a sticlei pentru tamplaria PVC: Planitherm 4S Evolution+Planiclear+Planitherm XN. Orientarea este S-V/V,  geamurile sunt supuse contactului direct cu soarele in a doua jumatate a zilei. Geamul interior frige la propriu la atingere si in absenta unor rolete thermo suprafetele din interior(podea, mobilier) se supraincalzesc. Din exterior sticla este perfect transparenta in contact direct cu soarele. Din ce stiu ar fi trebuit sa aiba un efect estompat de oglinda si un comportament mult mai bun in controlul solar.
Am atasat si o poza in momentul in care soarele bate direct pe sticla. La geamul de dimensiuni mari din mijloc se poate poate vedea perfect persoana din spate, este perfect transparent. Restul geamurilor au roletele trase pentru protectie.

Multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ai uitat sa apesi pe butonul de atasare a pozei.

Sticla nu ar trebui sa aiba efect de oglinda. Pe de alta parte e foarte posibil sa-ti fi pus doar un Low-E simplu sau chiar float - n-ar trebui sa friga al doilea geam.

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Astea ''4 anotimpuri'' au putin efect de oglinda. Adica, nu ar trebui sa vezi in casa ziua. Cel putin la mine, asa e.

Edited by mariovrs, 10 July 2021 - 19:50.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Și la mine au un ușor efect de oglindă. La interior nu frig deloc, comparativ cu veluxurile care nu au 4 anotimpuri și se cam încing.

#5
biglaur0505

biglaur0505

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2008
Multumesc pentru raspunsuri! Am atasat si poza acum.

Attached Files



#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Despre ce firma este vorba?Posted Image

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea se vede mai nimic in poza aia...
Si in ungiul ales cam toate par oglinda...

Eu am 4 anotimpuri pe balcon - geam spre sud - de pe la 10 dimineata pana la 8 seara bate soarele.
Nu are niciun efect de oglinda. Geamul insa e rece.

#8
biglaur0505

biglaur0505

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2008

 xmanyacs77, on 10 iulie 2021 - 20:11, said:

Despre ce firma este vorba?Posted Image
Intentia mea este sa rezolv problema, nu as vrea sa le fac public numele inca. Permite-mi te rog sa vad cum decurge situatia si daca va fi cazul voi posta toata povestea cu detalii si dovezi. Multumesc tuturor pentru informatii!

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 biglaur0505, on 10 iulie 2021 - 20:28, said:

Intentia mea este sa rezolv problema, nu as vrea sa le fac public numele inca. Permite-mi te rog sa vad cum decurge situatia si daca va fi cazul voi posta toata povestea cu detalii si dovezi. Multumesc tuturor pentru informatii!
Problema o rezolvi contactand firma ce ti-a furnizat ferestrele, si le explici problema, ei vin si verifica , ca ce spui se confirma, si ceri rezolvare. Daca refuza, sau fac treaba de mantuiala, atunci sesizezi protectia consumatorului.

#10
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 biglaur0505, on 10 iulie 2021 - 19:10, said:

Salutare,

Mi-ar fi utile va rog cateva informatii de la persoane care utilizeaza sau au trecut prin aceeasi situatie. Am ales urmatoarea configuratie a sticlei pentru tamplaria PVC: Planitherm 4S Evolution+Planiclear+Planitherm XN. Orientarea este S-V/V,  geamurile sunt supuse contactului direct cu soarele in a doua jumatate a zilei. Geamul interior frige la propriu la atingere si in absenta unor rolete thermo suprafetele din interior(podea, mobilier) se supraincalzesc. Din exterior sticla este perfect transparenta in contact direct cu soarele. Din ce stiu ar fi trebuit sa aiba un efect estompat de oglinda si un comportament mult mai bun in controlul solar.
Am atasat si o poza in momentul in care soarele bate direct pe sticla. La geamul de dimensiuni mari din mijloc se poate poate vedea perfect persoana din spate, este perfect transparent. Restul geamurilor au roletele trase pentru protectie.

Multumesc.
posibil că sunt montate invers,sau nu au 4s,suna la firma și apoi mai vedem,4s are un efect de oglinda din poza pusa NU E 4S

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 Timplarualin, on 11 iulie 2021 - 08:20, said:

posibil că sunt montate invers
Aia e!

#12
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.01.2021
Au venit sa constate? Chiar au fost montate invers?

#13
biglaur0505

biglaur0505

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2008

 necko1976, on 06 august 2021 - 22:17, said:

Au venit sa constate? Chiar au fost montate invers?
Am contactat firma si evident sunt refractari, neaga orice responsabilitate.
Geamurile au fost schimbate in urma cu cateva luni dupa ce am inregistrat o reclamatie la ANPC. La momentul respectiv nu au putut pune la dispozitie declaratiile de conformitate si performanta. Acum au aceste documente dar in mod evident sticla nu este conforma. Pare un artificiu prietenesc cu providerul de sticla pentru a iesi din situatie si a plati cat mai putin. Imi doresc inainte de a face o reclamatie sa obtin o analiza intemeiata, a unei persoane avizate. Am observat ca ANPC functioneaza - cateodata - doar daca le sunt oferite toate elementele cat mai facil, orice detaliu tehnic inhiba. Saint-Gobain Romania nu ma poate ajuta, sunt in contact cu Saint-Gobain Franta. Daca imi puteti recomanda o persoana/ firma/institut avizat cu care pot colabora as aprecia. De asemenea orice alta informatie este bine-venita. Multumesc!

Edited by biglaur0505, 08 August 2021 - 10:59.


#14
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
INCERC parca facea analize de genul.Dar nu era ieftina deloc treaba.Undeva la 2000 de euro pe reper parca.Ca sa ii recuperezi e musai proces.ANPC-ul nu prea te mai poate ajuta in cazul asta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate