Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

O societate fara bariere sociale, conventii si distantare

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Viata noastra e in intreg sir de conventii sociale, norme de conduita, prejudecati si alte lucruri care nu fac decat sa ridice bariere sociale intre oameni, distantare, "raceala". Credeti ca daca s-ar renunta la toate astea, pastrandu-se totusi un set de norme de comportament (cat sa functioneze societatea la un nivel acceptabil), societatea s-ar schimba in bine, ar fi o lume mult mai buna, cu oameni mult mai apropiati si mai solidari intre ei, mai plini de compasiune fata de aproapele lor?
De pilda, o problema "marunta": pronumele de politete. Suntem invatati de mici ca respectul fata de necunoscuti si de cei mai in varsta consta in folosirea pronumelui de politete. In alte tari acesta nu exista si oamenii se tutuiesc, isi spun pe numele mic, subordonatii sefului si vice-versa etc.
Pana la urma e o conventie sociala, in asta consta respectul fata de cineva, daca il tutuiesc sau nu? Pe bune? Cata vreme nu vorbesc urat cu interlocutorul, nu dracui, nu persiflez, nu-l iau peste picior, consider ca il respect si daca nu l-as mai tutui. De ce sa ridic bariera asta sociala intre noi, de ce sa impun o distanta? De ce sa nu fiu apropiat fata de toata lumea, comunicativ, cald, binevoitor? Rautatea, distantarea, raceala foloseste la ceva?
Si totusi, foarte multe persoane traiesc in cercul asta stramt, al conventiilor sociale, al ideii ca respectul si aprecierea fata de cineva consta in faptul daca il "dumneavostresti" sau nu. Pana la urma, tine cuiva de cald noaptea cand se pune pe perna, faptul ca i-ai vorbit cu dumneavoastra? Doctorului, profesorului, colegului de compartiment din tren cu care te intalnesti doar o data in viata?
Legile si pdepsele s-au inventat pentru a baga frica in oameni si a-i tine la respect sub amenintarea de pedepse, ca forma punitiva, dar chestiile astea de politete, niste norme care nu fac decat sa complice lucrurile...Am ajuns sa fim tot timpul cu frica-n san din cauza parerii pe care si-o fac ceilalti despre noi: "vai, nu cumva l-am suparat pe cutarescu pentru ca am insistat pe un anumit subiec, vai, dar daca nu dau bine pe sticla, ca n-am cravata asortata cu costumul etc". Ne ducem si ne caciulim cu capul plecat la un functionaras din primarie pentru un act administrativ, umili, ca sa ne rezolve acum si sa nu ne mai puna pe drumuri, eventual mergem si cu o cutie de bomboane sau un cartus de tigari.
Niste prostii incetatenite de "n" generatii sa fie bine ca sa nu fie rau, ca "asa trebuie". De ce? De ce nu am putea schimba toate astea si sa simplificam relatiile inter-umane?

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
Ai dreptate, tovarase!

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
asa deraiaza si trenurile...

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pierdut creier
Il declar nul

Adica - sa vina un puțoi manelist care abia a "terminat" 10 clase fara diploma si sa ma ia la per tu;
- Bă inginerule

Never !

#5
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ia, mai plimba-te un pic pe Internet si sa ne spui dupa, daca mai vrei sa fii apropiat de TOTI oamenii....

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Ai scris mult si n-ai spus nimic.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttoto_riina, on 10 iulie 2021 - 15:03, said:

Pana la urma e o conventie sociala, in asta consta respectul fata de cineva, daca il tutuiesc sau nu? Pe bune? Cata vreme nu vorbesc urat cu interlocutorul, nu dracui, nu persiflez, nu-l iau peste picior, consider ca il respect si daca nu l-as mai tutui. De ce sa ridic bariera asta sociala intre noi, de ce sa impun o distanta? De ce sa nu fiu apropiat fata de toata lumea, comunicativ, cald, binevoitor? Rautatea, distantarea, raceala foloseste la ceva?

Doar prin simplul fapt ca nu-l dracui, nu-l iei peste picior, nu-l scuipi, vorbesti frumos, etc, nu inseamna ca-l respecti.

Aceste conventii vin dintr-o vreme in care purtarea civilizata era un lucru normal, nu neaparat semn de respect.

Acum cateva zeci de ani, oamenii vorbeau cu totul altfel decat azi, pana si certurile erau mult mai politicoase si mai sarace in injuraturi si blesteme fata de prezent. Ajunge sa vezi filme vechi si vei vedea diferenta.

Pe vremuri, capii imparatiei, domnitorii, regii, imparatii, aveau cu totul alt statut decat oamenii de rand, lor li te adresai cu deosebit respect, cu apelative specifice.

"Dumneavoastra" vine de la "domnia voastra", deci e un semn de respect pentru persoana cu care discuti, semn care denota respectul, pentru ca, asa cum spuneam, simpla lipsa a mistocarelii sau a jignirilor sau a luarii peste picior a interlocutorului, nu era semn de respect ci doar de buna purtare, purtare considerata normala.

Edited by Phobos, 10 July 2021 - 16:14.


#8
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Posttoto_riina, on 10 iulie 2021 - 15:03, said:

Niste prostii incetatenite de "n" generatii sa fie bine ca sa nu fie rau, ca "asa trebuie". De ce? De ce nu am putea schimba toate astea si sa simplificam relatiile inter-umane?

e bine asa - si nu-i pentru ca s-a incetatenit ceva, e pentru ca cei mai multi oameni nu au curaj sa faca si sa fie ce vor ei.  
altfel, esti liber.
daca pozezi pentru impresie si nu rupi hamul inseamna ca nu esti vrednic de libertate si o sa tot vorbesti despre ea.

View PostNaijax, on 10 iulie 2021 - 15:22, said:

Adica - sa vina un puțoi manelist care abia a "terminat" 10 clase fara diploma si sa ma ia la per tu;
- Bă inginerule

Never !

inginerule, pentru unii tu esti un putoi oarecare cu un numar de clase, intelegi? sa te vad cum te descurci cu excelenta in sus si excelenta in jos.

Edited by morenno, 10 July 2021 - 16:20.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmorenno, on 10 iulie 2021 - 16:16, said:

inginerule, pentru unii tu esti un putoi cu un numar oarecare de clase.

Cunoastem, cunoastem ...
La cata invidie nascuta din constiinta marginalitatii exista ...
Le-ar place lor sa fie la fel de putoi ca mine doar ca, nu prea au cum
De aici si frustrarea

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmorenno, on 10 iulie 2021 - 16:16, said:

.... sa te vad cum te descurci cu excelenta in sus si excelenta in jos.

Ma descurc exceptional
Excelenta se adreseaza cu Domnul Inginer
Eu ma adresez cu Excelenta
Putoiul ramane tot putoi

#11
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Posttoto_riina, on 10 iulie 2021 - 15:03, said:

sa functioneze societatea la un nivel acceptabil

Acceptabil, pt cine? Cine este masura tuturor lucrurilor? Cine este acest minunea minunilor, mafalda, de e in masura sa emita niveluri si nivele ?

#12
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
@Naijax: eu consider ca nici haina si nici functia nu ma fac pe mine, ci felul meu de a ma comporta si a relationa cu cei din jur. Nu ma incalzeste cu nimic si nici nu-mi ridica ego-ul social ca vezi Doamne ce mare "profesor doctor" sau inginer sunt eu, adica nu am nevoie de confirmarea celorlati. Eu stiu foarte bine cine sunt si ce pot. Te incalzeste cu ceva ca-i spui unui doctor "domnule profesor (ca sunt multi care tin la formula asta, aia gen sefi de sectie sau manageri de spital)", daca in realitate ala e o jigodie de om, un spagar care te lasa sa mori pe masa de operatie daca nu-i umpli teschereaua? Ii mai folosesc la ceva titlurile astea daca il inhata politia si-l baga la puscarie? Acolo nu mai e "profesor doctor", ci "posta" altora.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostPhobos, on 10 iulie 2021 - 16:12, said:

"Dumneavoastra" vine de la "domnia voastra", deci e un semn de respect pentru persoana cu care discuti, semn care denota respectul, pentru ca, asa cum spuneam, simpla lipsa a mistocarelii sau a jignirilor sau a luarii peste picior a interlocutorului, nu era semn de respect ci doar de buna purtare, purtare considerata normala.

Dar este o convenție pe care o adopți fără să vrei neapărat. Eu rareori folosesc formule de politețe, o fac în general în conversațiile cu anumite persoane despre care simt eu că ar fi deranjate dacă aș vorbi normal. Deci nu e o chestie pe care o găsesc naturală, ba din contră.

Când eram copil, eram deosebit de politicos. Acum mi-a ajuns. Deja când aud pe câte unul cu "stimabile", îmi dau seama că am de-a face cu o persoană abjectă. Iar cuvintele alea nu înseamnă absolut nimic, nici pentru mine, nici pentru el.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Toata viata noastra e o insiruire de norme si conventii cu care suntem dadaciti de mici "nu ai voie aia si ailalta, sa faci asa si pe dincolo, sa dai saru' mana la femei si buna ziua la barbati etc.". Sunt niste vorbe goale dar mieroase si magice, care iti deschid anumite usi in viata, in special in locuri unde e greu de patruns, sau ca sa nu mai stai la cozi, sa nu te tina cu dosarul enspe ani, sa nu te plimbe de la Ana la Caiafa etc. Vorba dulce mult aduce. Cand de fapt aceste lucruri ar fi trebuit sa vina de la sine, din forul interior al fiecaruia, din bunatate si nu din obligatie. Suntem obligati sa lustruim cu limba sefii sau colegii de birou, "ca asa e bine". "Sa nu suparam pe celalalt".
Tot timpul altcineva ne va modela personalitatea si viata, ne va obliga sa ne pliem dupa aceste norme si sa inghitim in sec chiar daca nu ne convine, si sa mergem mai departe "sa fie bine ca sa nu fie rau". Problema e ca aceste lucruri ne fac rau pe termen lung, fiindca ne strivesc personalitatea si libera initiativa, incorsetandu-ne in cerintele societatii de langa noi (si al rudelor, prietenilor, colegilor etc.). De ce? de ce trebuie sa fie asa si nu altfel?

#15
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Si nemtii au pronume de politete. Cred ca pe ei i-am imitat si noi.

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Posttoto_riina, on 10 iulie 2021 - 18:00, said:

Problema e ca aceste lucruri ne fac rau pe termen lung, fiindca ne strivesc personalitatea si libera initiativa, incorsetandu-ne in cerintele societatii de langa noi (si al rudelor, prietenilor, colegilor etc.). De ce? de ce trebuie sa fie asa si nu altfel?

Fasptul ca esti politicos cu cei din jur iti striveste personalitatea? Asta e ceva nou. Din cate inteleg tu vrei un fel de egalitate comunistoida in care nu mai exista ierarhie si in care desigur dispare si necesitatea abordarii cu respect a celui care e ceva mai sus pe scara sociala decat tine, chestie pe care o urasti, ia zi ca nu-i asa? Ia imagineaza-te intr-un scenariu in care tu esti ceva gen "Prof. Univ. Dr. etc" si vine un student la tine si zice "coae, facem azi ora? Ca m-as duce la un fotbal!" Tot asa de incantat ai fi de disparitia formularilor de politete din limbaj?

#17
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Acuma mai depinde; ca unii au pretentia sa li te adresezi cu dvs, in timp ce ei iti spun tie " cumetre, boss, măh, ăsta".

Edited by Cristi_E, 10 July 2021 - 18:48.


#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Aș spune că-i invers. O urmare a disparitiei/ inversării valorilor e și utilizarea apelativelor fals magulitoare in apelarea superiorului (profesional sau ierarhic). Particularizare: Când într-o instituție militară cu pretenții șefii (colonei) sunt strigați constant "boss" de către subalterni... s-a dus totul pe p.la.

Edited by __Dan__, 10 July 2021 - 19:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate