Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare
 Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...

Acumulator 3.7v
 Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta
 Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Locații ale sediilor, studiourilor, emițătoarelor de radio din București și Prahova în 1990-2000 + încă o întrebare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

djl

djl

A mai rămas o zi până la erecții

• Grup: Senior Members
No, deschid subiectul din curiozitate personală.
Deci

B.B.C. România pe unde a fost?

Radio Contact a avut iniţial sediul prin zona Universitate (sau chiar în Universitate), apoi s-a mutat înspre Regie, pe la Inst. de Cercetări Chimice, Spl. Independenţei nr. 202a

Radio Delta/Delta R.F.I. avea prin 1998-1999 seiud pe Bd. Iuliu Maniu nr. 1-3, adică la Fac. de Electronică şi Jurnalism (oare făceau practică studenţii pe acolo), apoi prin 2000 în Bd. Mărăşti nr. 65-67, adică pe undeva în ROM.EXPO.

Radio 21 (XXI) a funcţionat întotdeauna pe Cal. Victoriei nr. 224, adică pe la P-ţa Victoriei sau a avut şi alt sediu?

Europa F.M. era pe Cal. Dorobanţi (lor)?

Europa Liberă a funcţionat pe Bd. G-ral Gh. Magheru nr. 24 iniţial, apoi s-a mutat pe Str. Mihai Eminescu nr. 124, adică aici: https://www.google.r...221!4d26.107715
De câte ori am trecut pe acolo fără să ştiu că e post de radio în clădire.

Radio Europa Nova era pe Cal. Rahovei nr. 147, adică la Palatul Bragadiru (probabil)

Fun, UniFun, UniPlus: https://ro.wikipedia...i/Uni-Fun_Radio
Când au dispărut posturile astea?

Pro F.M. a avut iniţial sediul pe Cal. Victoriei nr. 133 sau 135 (Min. Industriei Constucţiei de Maşini), după care s-a mutat în Bd. Pache (Carol I pe atunci). Mă întreb cât de mare era studioul din Cal. Victoriei.

Cică a existat şi un Radio Molda Chişinău pe Şos. Nicolae Titulescu nr. 1

Radio Romantic (Romantic F.M.) cred că a avut dintotdeuna sediul în Bd. Aerogării  - de fapt adresa e pe Bd. Ficusului, chiar dacă clădirea "Rom.aero." Băneasa e pe Bd. Aerogării

Radio Tinerama unde a funcţionat şi cât a existat? În 1999 era pe Bd. Carol I nr. 16, adică pe la sediul P.N.Ţ.C.D.

Radio Total văd că în 1998 avea sediul în Bd. Iuliu Maniu nr. 1-3, adică la Fac. de Electronică şi Jurnalism (oare făceau practică studenţii pe acolo)

Vocea Evangheliei unde funcţiona?

Posturile de radio de stat au avut din 195x încoace sediul în Str. G-ral Berthelor nr. 62-64, adică la Sala Radio. În 1990-2000 erau Radio România Actualităţi (fostul program 1), Radio Antena Bucureştilor (Radio Bucureşti) (fostul program 2), Radio 3 România Tineret, Radio România Cultural. Antena Satelor şi Radio România Muzical existau în perioada 1990-2000?

Sediile ca sediile, dar în afară de emiţătorul de Unde Medii (U.M.) (M.W.) de la Tâncăbeşti, posturile private şi de stat aveau emiţătorul acolo unde le era şi sediul? Adică Radio Contact, Pro F.M. şi Radio 21 le puteau avea la sediu, dar UniFan în Delea Veche/Orzari avea acolo emiţătorul spre exemplu?

Nah, că nu mai ştiu pe unde am pus Lista abonaţilor din Jud. Prahova 1995 să văd care erau sediile pe acolo atunci. Măcar cele din Ploieşti. Dar vreun post din Prahova se recepţiona în Bucureşti în 199x-2000?

Întrebarea finală: în Jud. Tulcea a existat un emiţător Pro F.M. pe unde medii. A fost singurul caz din România sau a mai existat vreun post privat cu emisie regională în U.M.?

Edited by djl, 09 July 2021 - 11:51.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Dar de ce doar radio? De ce nu si ale televiziunilor?

Vrei si Prahova pentru ca ti-ai petrecut verile in Provita de Sus in anii 90.

In vara 1999 fratele a incercat sa prinda Radio Contact Pitesti 91,2 la Spineni, legand o sarma de aluminiu de antena casetofonului cu CD Panasonic, nicio sansa.

waterman

waterman

Guru Member

Locații ale sau locațiile sediilor...

laffin

laffin

Senior Member

View PostNeaceasca85, on 09 iulie 2021 - 11:57, said:

Vrei si Prahova pentru ca ti-ai petrecut verile in Provita de Sus in anii 90.

zic sa ma uit si eu pe gmaps unde si-a petrecut verile in tinerete DJI, apas la nimereala si pac. am nimenit fix inaintea impactului camerei cu un bondar :lol:

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

routerboard70

routerboard70

Member

• Grup: Members
Radio Prahova a avut mai multe locatii in care a functionat in trecut.
Prima locatie a fost Cartierul Nord din Ploiesti, Blocul Nr.1 la parter, antena de emisie fiind chiar pe acel bloc.
In 1997, s-au mutat in centrul orasului, nu mai stiu strada momentan, cert este ca erau aproape de o sinagoga evreiasca, intr-un sediu de cladire la etajul 3, cu studiourile de emisie.
In aprilie 2002 s-au mutat pe strada Mihai Bravu 85 la o casa inchiriata si acolo au functionat pana in 2019 cand s-au mutat la sediul actual pe strada Democratiei, Nr. 28A, in sediul Casei Presei Prahova, de unde emite pe cablu si Prahova TV.
De la mutarea in centrul Ploiestiului in 1997, indiferent de sediile schimbate de atunci, antena de emisie este pe aceeasi locatie - Hotel Prahova (Plazza) Ploiesti.

djl

djl

Se poate şi de televiziune. Fac listă şi cu aia.
Acum uitându-mă pe lista din "Pagini Aurii" Bucureşti 1999-2000 (aveam şi 1998-1999, prima ediţie adică, dar nu mai dau de ea) am văzut că exista şi un post E.L.F. Nostagie la P-ţa Romană nr. 6. De ăsta nu am auzit vreodată.
Aia cu Prahova nu e din cauză de Proviţa. Oricum, acolo din păcate în casă prindeam doar posturile de stat. E din cauza asta: https://forum.softpe...athi-i-vedethi/

@ ruterbroad70 : şi există un mic releu sediu - antena de emisie sau cum fac conexiunea la antena de pe Hotel "Prahova" (care e în centrul Ploieştiului).

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Radio Link. Radioreleu. Precum Kiss FM 99,2 emitator pe Cozia si studioul de retransmisie si reclame locale in RM Valcea. Radio Link intre ele.

Intre Bucuresti si provincie era satelit. Si acum inca este la radio FM, dar cu back up de internet cand pica satelitul (furtuna Bucuresti sau furtuna locala).

Operatorii de cablu iau posturile prin fibra incepand cu 2012, am scapat de No Signal pe ecrane cand se strica vremea de afara.

djl

djl

Pro F.M. a avut şi terestru relee. Bucureşti - Ploieşti.
În 1999 Dacia R.TV. Bucureşti S.A. - Atomic Tv se găsea pe Str. Armindenului nr. 16, adică în Cart. Primăverii. Acolo era şi studio sau doar sediul?
Mai exista Dacia R.TV. Europa Nova S.R.L. - SuperNova ("Dacia" SuperNova???) pe Str. Dr. Lister nr. 6

Edited by djl, 09 July 2021 - 12:43.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Stiam de RRA pe strada General Berthelot, tot auzeam la Spineni la difuzor, TVR era cu Pangreati apoi cu Dorobantilor, PRO TV celebrul Pache, Antena 1 Baneasa, Prima TV la inceput era pe Delea Veche.

routerboard70

routerboard70

Member

Presimt ca acest topic se va "stinge" repede.
Atat de dese au fost schimbarile sediilor posturilor de radio, sunt multe posturi de radio la care sa se faca referire (numai eu stiu 10 posturi de radio cu sedii schimbate, emitatoare ce le-au avut in diverse orase), cine sta sa scrie cu lux de amanunte unde era radioul, ce sedii au schimbat, ce sir de emitatoare au avut...
Eu stiu de Radio Prahova (am si scris in rezumat), Pro FM Ploiesti, Contact Ploiesti pana sa fie Kiss FM, Best FM Ploiesti, Will FM (actual Smart FM), National FM...
Daca ma apuc sa scriu astea... imi ia cel putin 2 ore sa-ti spun ce sedii au, ce emitatoare si prin ce transformari au trecut.Am si poze dar cine dracu' sa aiba timp de asa ceva.Eu stiu fiindca am intrat in respectivele radiouri, am montat antene, am reparat cate ceva, m-am imprietenit cu oamenii de acolo.Mai stiu si din Brasov vreo 3 posturi cu care am interactionat direct.
Dar... iti stiu pasiunile si curiozitatea dar din pacate NU AM TIMP sa scriu cate stiu si la cate am fost.
Asta este...

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Cablul TV din Slatina, NOVEL CATV septembrie 1993-aprilie 2000, RCS & RDS aprilie 2000-prezent.

Casa Tineretului pana in 1997, apoi actualul sediu din strada Basarabilor, nr.24. Au facut stire cu mutarea aparaturii.

Pe vremea aia nasol cu demontat, remontat si reglat din nou antenele de satelit in noua locatie.

Kiss FM Slatina si-a mutat in 2006 antena de satelit de pe cladirea fostului centru teritorial de calcul, unde o avea din 2002, pe blocul de 10 etaje T2 langa antenele de emisie FM.

PRO TV & PRO FM Slatina au avut antena de satelit langa antenele de emisie, pe blocul T1 (str Independentei) intre 1997 si 2002, din toamna 2002 pana in 2012 au avut antena de satelit pe Casa Sindicatelor, unde mereu au avut studioul local. In 2002 cand au mutat-o, au schimbat antena.

Ce era funny era ca de obicei curentul se oprea separat la Casa Sindicatelor versus blocul T1 cu emitatoarele de vis a vis, ca sa functioneze, trebuia curent in ambele locatii. Casa Sindicatelor, centrul de calcul si cu Magazinul Oltul sunt alimentate din cartier Progresul.

Antenele de satelit de la RCS & RDS au fost cam aceleasi intre 1993 si 2012, unele noi aduse dupa 2002. In 2012 s-a renuntat la folosirea lor si in 2020 au fost demontate definitiv.

Kiss FM a schimbat antena de satelit prin 2013 cu una mai urata decat cea din 2002 care imi era simpatica, culoare bej asa. Si la PRO TV era una de o culoare faina turcoaz.

Europa FM are aceleasi antene din 2006. Pro FM Slatina are aceleasi 2 antene de emisie din 1997.

National FM si el de prin 2006.

Kiss FM a mutat in 2006 statia locala din centrul de calcul in blocul cu emitatorul pentru ca aveau un cablu audio intre ele care traversa 3 blocuri si din mai 2005 se auzea "intr-o boxa" postul de radio, il stresam non stop cu telefoane pe Mihai Stanciu cel ce se ocupa de 94,6 FM Slatina inca din 2002.

Pe vremea aia Kiss FM dadea muzica buna, dar se auzea intr-un canal, doar pe dreapta, acum degeaba se aude perfect ca muzica este...Posted Image

In afara de sediul cablului TV, toate radiourile din Slatina emit din acelasi loc din care au emis la inceput.

Pro si Kiss strada Independentei, zona Esplanada, National FM zona CAM-uri/CEC Bank, fostul Cinema Alutus, Europa FM blocul de 10 etaje de langa OMV strada Cornisei.

Ma intereseaza de unde emit radiourile FM pentru ca lipsa emisiei inseamna pana de curent si cum acest aspect mereu m-a obsedat...Posted Image

Vocea Sperantei Adventiste pe 96,7 FM emite din 2010 de prin zona Cireasov/Pitesti, din curtea unui afacerist adventist care probabil nu le percepe chirie pentru statie.

Edited by Neaceasca85, 09 July 2021 - 14:14.

c4n1b4lul

c4n1b4lul

Expert în procrastinare

Pot zice și eu niște locații ale unor televiziuni și posturi de radio din Târgu-Mureș:

Studioul teritorial al TVR are sediul lângă Sala Polivalentă, o clădire modernă aflată în stânga sălii, deși inițial știam că emit dintr-o casă aflată lângă sediul Evidenței Populației, aproape de centrul orașului. (https://www.google.r...!7i13312!8i6656)

Antena 1 (actualmente Antena 3) Târgu-Mureș are sediul în cadrul Complexului „Mureșul” („Vichend), inițial emiteau parcă din Hotel Grand.

PRO TV Târgu-Mureș avea sediul pe strada Călărașilor, aproape de Catedrala Mare.

Realitatea TV avea sediul tot pe Călărașilor, dar mai înspre podul peste râul Mureș: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Prima TV nu știu unde avea studiourile, iar cei de la Erdely TV au sediul pe strada Predeal, între cartierele Dâmbul Pietros și Budai Nagy Antal. Mai era Știi TV, care avea sediul în Hotel President, la ieșirea din oraș spre Azomureș și Cluj. De asemenea, fostul TTM emitea de pe strada Arany Janos, aproape de Polivalentă și piața Cuza.

Actualmente, au mai apărut două televiziuni locale, City TV și M9, dar nu cunosc locația acestora.

Radio Târgu-Mureș are sediul pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, nu departe de cartierul Tudor, lângă pensiunea Europa. Radio Contact ar fi avut sediul în cartierul Dâmbu, Uniplus lângă Penitenciar, aproape de strada Bolyai (deci, în centru), iar Radio GaGa (în limba maghiară) are sediul pe Călărașilor, colț cu Piața Trandafirilor, exact vis-a-vis de Catedrala Mare.

Edited by c4n1b4lul, 09 July 2021 - 16:07.

liviu121314

liviu121314

Member

Exista si in prezent radio Iasi pe unde medii 1350khz daca nu ma insel, citisem o stire acum mai multi ani ca ar fi fost receptionat in Egipt de un japonez cu un aparat portabil

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

View Postrouterboard70, on 09 iulie 2021 - 12:13, said:

Radio Prahova a avut mai multe locatii in care a functionat in trecut.
Prima locatie a fost Cartierul Nord din Ploiesti, Blocul Nr.1 la parter, antena de emisie fiind chiar pe acel bloc.
In 1997, s-au mutat in centrul orasului, nu mai stiu strada momentan, cert este ca erau aproape de o sinagoga evreiasca, intr-un sediu de cladire la etajul 3, cu studiourile de emisie.
Era pe str. Traian Mosoiu, pe langa Palatul telefoanelor (da, exista si in Ploiesti :P) Am castigat un premiu la ei, 6 sticle de bere, prin anul 2000. Dar era sa raman fara el, ca aveau niste scari foarte intortocheate :)

Tot in Ploiesti: Pro FM era in cladirea Consproiect pe str. Maramures, mi se pare ca in aceeasi cladire era si Antena 1 Ploiesti. Radio Contact era printr-un bloc in cartierul Vest. Altele nu mai stiu.

djl

djl

Sediul UniPlus (nu ştiu dacă acolo avea şi emiţătorul) se afla pe Str. Delea Veche cu Str. Orzari, într-un bloc recent terminat. Pe wikipedia este menţionată Str. Delea Veche, dar nu şi numărul.

Alexis

Alexis

Senior Member

PRO FM: studioul din Calea Victoriei era acolo fiindca cladirea era in pericol de prabusire si nimeni din cei care aveau sediul acolo nu plateau chirie (erau doar utilitatile + o suma modica). Au stat acolo pana a fost evacuata cladirea si demolata.

Cladirea in sine frumoasa, impunatoare, etaje inalte, spatii largi, dar se vedea ca nu era intretinuta. Nu mai tin minte la ce etaj era PRO FM dar sigur la unul din etajele superioare (ultimul sau penultimul). Erau cateva birouri, intr-unul din ele redactia de stiri, si studioul de emisie: o camera mare, antifonata, probabil pentru situatia cand aveau invitati, din care se intra in cabina de emisie, mica, cu mixerul de sunet si microfon. Mai era o camaruta care era arhiva de muzica, cu rafturi pline de cd-uri, pe atunci nu era nimic digital. Atmosfera placuta, dar cand stateam la fereastra sa fumez si tineam mana pe pervaz, simteam cum trepida cladirea puternic de la masinile care treceau pe Calea Victoriei. Ma gandeam oare cum e pentru angajati sa se duca in fiecare zi acolo si sa stie ca in caz de cutremur puternic nu mai scapa. Mi-a fost aiurea sa pun intrebarea asta.

Dupa care s-a mutat in cladirea din Pache, la ultimul etaj, acolo aveau tot etajul al lor. Acolo am impresia ca au avut mai multe studiouri, nu unul singur ca in Calea Victoriei, adica mai multe cabine de inregistrari si emisie. Antena se afla pe cladire, langa cea de emisie TV (pe vremea cand PRO TV transmitea analogic, local in Bucuresti).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate