Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Universitatea din Bucuresti, Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
kerbecs_eduard

kerbecs_eduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2021
Salut!Sunt din Republica Moldova si as vrea sa vin sa studiez la Universitatea din Bucuresti,la Informatica.Problema este ca noi,la scoala, nu am facut de loc C++,pentru ca asa ceva nu exista la noi in programul scolar.As dori sa stiu daca la unviersitate vom invata de la 0 acest limbaj,sau trebuie sa incep sa il invat singur de acum?

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Si daca va trebui sa il inveti de la 0 din octombrie, daca te stresezi 2-3 luni ajungi la un nivel bun, ii ajungi pe ceilalti din urma pt ca din pacate in Romania nu invata nimeni pana la sesiune.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eram la liceu la  uman si am dat la facultate la protectie de mediu.  Nici un profesor niciodata nu ne-a explicat ca la clasele de liceu sau generala ce era de invatat.  Arunca tot pe tabla cu viteza, nu repeta nimic, scriam toti la  foc automat , si orice nu invatasem era necesar sa  reluam  singuri  de la manualele de clasele de liceu sau generala
La prima sesiune nu prea invatasem noi ca na , am zis "cat de greu poate sa fie?".  Cand  ne-am pomenit ca avem 10 examene toate grele ca bacul , am bagat la foc automat invatatul.  La a doua sesiune  am invatat pana la examene , ca sa nu se aglomereze.  Iti zic  si tie , nu te lua  dupa cei ce zic ca las domne ca recuperezi, se aglomereaza  de invatat o groaza si o sa iti fie greu de tot.  Cel putin asa era cand am dat eu
La informatica nu stiu cum e , dar crede-ma ca am  auzit ca general vorbind profesorii de facultate nu pierd timpul sa vada ce inveti la liceu si ce nu si ce retii, ei doar iti scriu pe tabla cu viteza si atat.  Asa era cel putin acum vreo 15 ani cand am dat eu, profesorii de facultate is exigenti general vorbind
Acum cu noile generatii poate nu e asa

Si ca sa iei de la 0, la facultate nu  inveti ca pe codecademy cursuri usurele cu 2-3 exemple puerile.  Alea is bune la liceu sau generala

Edited by karax, 09 July 2021 - 06:58.


#4
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postkerbecs_eduard, on 08 iulie 2021 - 22:42, said:

Salut!Sunt din Republica Moldova si as vrea sa vin sa studiez la Universitatea din Bucuresti,la Informatica.Problema este ca noi,la scoala, nu am facut de loc C++,pentru ca asa ceva nu exista la noi in programul scolar.As dori sa stiu daca la unviersitate vom invata de la 0 acest limbaj,sau trebuie sa incep sa il invat singur de acum?

Păi în ultimul ceas măcar n-ar trebui să începi să înveți ce o să faci la facultate? Sigur, te ia de la 0, dar într-un ritm foarte alert.
Cum crezi că o să-ți fie mai ușor, dacă începi de pe acum să studiezi și o să ai habar despre ce o să fie predat în toamnă sau.. Aștepți să înceapă semestrul și mai vezi tu?
Cu matematica cum stai? Că faci și așa ceva la unibuc.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Zic sa  incepi cu cursuri online gratuite, sololearn, codecademy , is o groaza , vezi ce poti si de acolo poate poti sa fii de nivel de liceu
Oricum  la facultate o sa iti ceara proiecte de mii de  linii de cod

#6
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postkarax, on 09 iulie 2021 - 07:00, said:



Acum cu noile generatii poate nu e asa


Așa e și acum, profesorul vine și înșira ce crede el ca-i important, dar nu stă să te dadaceasca.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkerbecs_eduard, on 08 iulie 2021 - 22:42, said:

sau trebuie sa incep sa il invat singur de acum?
Stii care-i marea surpriza? Ca va trebui de acum pana mori sa inveti tot singur. Daca vrei in bransa asta. Scoala e doar introducere.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2021 - 08:12.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu ma uitasem sa invat 1 an acasa sa recuperez ce era de invatat.  Dar am zis "lasa , decat sa pierd 1 an ,  merg de acum si vad eu , poate invat".  Mare greseala, cand s-a acumulat o groaza de invatat atat de  la liceu si generala plus facultate , n-am  reusit sa invat.  Si profii la facultate nu iti scriu asa 1  pagina si gata.  La facultate nu e ca la liceu, juma de ora preda si juma da note.  La facultate ti se preda la fiecare materie cate 2 ore la foc continuu si te verifica la note cu examene scrise.  Asa  era la facultate la care eram eu
Poate 1 an inveti acasa , dar serios,  sa te tii de invatat, lucrezi si pe codecademy si etc , si lucrezi si dupa manuale , si dupa te duci si vezi ce poti

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postkerbecs_eduard, on 08 iulie 2021 - 22:42, said:

Salut!Sunt din Republica Moldova si as vrea sa vin sa studiez la Universitatea din Bucuresti,la Informatica.Problema este ca noi,la scoala, nu am facut de loc C++,pentru ca asa ceva nu exista la noi in programul scolar.As dori sa stiu daca la unviersitate vom invata de la 0 acest limbaj,sau trebuie sa incep sa il invat singur de acum?
Pe vremea când am făcut eu respectiva facultate era un curs în primul semestru. Acum nu știu dacă mai există. Oricum, nu contează, vi se predau niște concepte de programare, concepte teoretice de informatică și orice limbaj ar folosi, nu va fi nevoie de concepte extrem de avansate ale limbajului. Vei putea învăța foarte ușor si singur un limbaj la nivel mediu.

La un moment dat, parcă se folosea destul de mult Java. Oricum, depinde de curs, la programare de sistem sub Linux nu avea sens să se folosească altceva decât C. La programare Web, pentru partea de frontend, e clar că trebuie să folosești Javascript.

Când am făcut masterul, la ceva ani după terminarea facultății, am putut folosi orice limbaj de programare voiam, atâta timp cât se puteau obține rezultatele scontate cu el. La cursuri de AI, ML, Text Mining, Data Mining, profesorii foloseau Java, majoritatea colegilor foloseau Java, un coleg folosea Python eu și alt coleg foloseam C#. La un curs de testare predarea se făcea folosind Java, eu am făcut proiectul în C#. La un curs combinat de AI + grafica, la fel, se folosea Java dar eu am făcut proiectul în C#. Un singur proiect l-am făcut folosind Java și aia nu pentru ca mi-a cerut profesorul, dar nu aveam o bibliotecă decentă în .NET pentru ce aveam nevoie. Cred că practica asta s-a extins și la ciclul de licentă.

Oricum, dacă știi altceva, orice, îți va fi extrem de usor să înveți bazele C++ (zic bazele, pentru că nimeni nu știe C++ absolut complet, limbajul e evoluta extrem de mult). Am învățat să programez  C++ singur, la liceu, în timp ce se preda Pascal, deoarece Pascal nu prea ma atrăgea. Evident, după ce au început anul următor să predea C++ un an nici nu am mai avut ce face. Enervam profesoara, o întrerupeam cu întrebări, mă ofeream să rezolv la tabla fiecare problemă.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Userul care a deschis topicul a  uitat sa precizeze : a facut liceu la real sau ceva ?  Ca daca da sansele is mari.  Si daca a facut alt limbaj de programare.  Dar nu a zis clar ce clasa e , ce profil etc etc.  Si n-a zis nici cate ore de limbaj de  programare aveau la scoala
Si da , din cate am vazut si eu limbajele is asemanatoare , dar oricum e necesar sa vezi diferentele
Dar da , daca a facut programare la liceu is sanse mari sa invete , c++ e doar un limbaj de programare

Oricum cineva ce e pe profil n-are nici o problema.  Eu desi eram la uman la 2005 , acum vreo 2-3 ani ma uitam si pe C++ si pe Java si nu era asa de greu sa pricep conceptele , si colo si colo erau chestii asemanatoare.  Si daca eu , care is null absolut la programare am priceput ceva concepte, userul care a  deschis topicul , care a facut programare la liceu, sigur sigur poate Posted Image

#11
kerbecs_eduard

kerbecs_eduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2021
Am absolvit anul acesta la profil real.Tot ce am făcut la info era Pascal,si il intelegeam foarte bine,dar îmi e frica ca nu o sa pot studia C++ singur la facultate și sa nu fiu cu restante.

#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
pui mana si inveti mai ai 2 luni nu le pierde aiurea

#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View Postkerbecs_eduard, on 09 iulie 2021 - 10:29, said:

Am absolvit anul acesta la profil real.Tot ce am făcut la info era Pascal,si il intelegeam foarte bine,dar îmi e frica ca nu o sa pot studia C++ singur la facultate și sa nu fiu cu restante.

Si eu am facut Pascal la liceu, si apoi cand am intrat la facultate am intrat pe C. La politehnica, pur si simplu ne-a luat de la zero cu C, dar cam cata materie faci in 4 ani de liceu, am facut intr-un semestru la facultate.

La inceput, primele 2-3 sapt a fost putin mai greu, dar apoi m-am obisnuit. Smecheria e ca limbajul e doar o unealta, dar modul de gandire este peste 90% asemanator intre limbaje. Daca te descurci in pascal, dupa primul semestru de facultate nu o sa mai ai probleme nici cu C++.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkerbecs_eduard, on 09 iulie 2021 - 10:29, said:

Pascal,si il intelegeam foarte bine,dar îmi e frica ca nu o sa pot studia C++
Daca ai astfel de temeri de ce vrei in bransa? Cat timp ai inteles Pascal in mod logic nu ai cum sa nu intelegi si altceva.

#15
kerbecs_eduard

kerbecs_eduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2021
Dar totuși,la universitate se invata de la 0 C++,sau se trece direct la un nivel mai avansat?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ti s-a spus mai sus, de la zero dar in ritm alert.

#17
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postkerbecs_eduard, on 09 iulie 2021 - 22:37, said:

Dar totuși,la universitate se invata de la 0 C++,sau se trece direct la un nivel mai avansat?

Dacă te referi de la 0 prin: mai un progrămel "hello word", mai vedem ce e un if și pierdem 2 laboratoare pe asta ca să înțeleagă toți .. Nu, nu merge așa 🙂

Edited by BucsaMobilul, 10 July 2021 - 08:21.


#18
kerbecs_eduard

kerbecs_eduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2021
Stiu ca va trebui sa invat si singur si sa depun mult efort individual,dar sunt gata sa ma atarn serios fata de facultate,sa urmez tutoriale de pe internet si sa muncesc de sine statator,pentru a putea deveni un bun expert in domeniu.Mie imi era frica ca voi veni la facultate si profii vor incepe sa ne predea ceva in c++ avansat,si toti vor fi pro,dar eu nu voi intelege nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate