Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Satul de viata

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Si la puscarie se supravietuieste,chiar daca multi nu spun explicit cum au facut-o....Posted Image

#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 24.02.2017
Binenteles . Si in Gulag s-a putut supravietui. Unchiul unei prietene fusese luat prizonier de rusi si dus acolo. A stat ce a stat si apoi a evadat si a ajuns pe jos (atentie, pe jos) in Romania, in satul natal.

Dar pentru asta iti trebuie un anumit caracter. Nu oricine poate indura foamea, teroarea, mizeria umana, ani de-a randul. In cazul initiatorului vorbim despre certurile din familie. Bai nene , pana una alta, can dincepe showul iesi afara si te plimbi cateva ore. Te intorci tarziu, cand toti au adormit si gata. E o solutie temporara dar ... asta e.

#39
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Am facut doar generala si liceul. Imi ajung 12 clase. Deci astea doua la un loc, au durat din 2005 pana in 2017

Deci in medie , cand termini liceul ai cel putin 18 ani , iar in prezent ma gandesc ca ai undeva la 22...
Spui ca 12 clase iti ajung, cu facultatea nu ti-ai batut capul ... stii sa faci ceva  ? Adica ai vreun skill ?

Stiu ca se fac angajari si in contructii, iar salariile minime sunt 3000RON net . Sa iti iei undeva o garsoniera sau sa te muti cu cineva, ajung. Pana la urma nu ai nici vreo calificare. Va fi greu , dar pe plan psihic va fi mult mai bine si va compensa Posted Image  .
PS : ca ai zis de paleti si febra musculara... aia o faci odata , ca nu esti muncit. Dupa prima febra musculara, nici nu vei mai face decat daca te puturosesti iara

 florinpopa1, on 08 iulie 2021 - 21:56, said:

Voua va e usor sa vorbiti. Iar topicul nu se refera la munca, se refera la ce am postat. Greu mai e cu cititul asta, Dumnezeule mare....
NU se refera la munca, ci mai mult la zona ta confort din care trebuie sa iesi ...Greu mai e si cu responsabilitatile , Dumnezeule mare ...

Ca sa iti dau si o solutie pe placul tau , doar ca na, nu o sa mai fie mamica prin preajma sa iti faca de mancare si sa iti spele chilotii ... mergi pe sate , plm, sunt case goale cacalau. Te cazezi intr-una, poate gasesti si vreo duduie cu 2-3 copii (practic continui save game-ul altui tip) si stai acolo , ca iti platim noi ajutorul social :)

Edited by Andreysc7, 09 July 2021 - 09:00.


#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 florinpopa1, on 08 iulie 2021 - 19:11, said:

Pai nu am unde sa ma duc
Nu o sa se schimbe nimic acasa. Chiar daca nu-ti place, ti-e greu sa accepti, plecatul de acasa e singura solutie.
Ar mai fi sa te angajezi pe multi bani, dar se pare ca nu stii meserie.

Fratele tau si mama ta sunt frustati probabil din cauza lipsei banilor, viata e grea si de aici mult stres si nemultumiri. Nu stiu sa se exprime, nu stiu sa-si stapaneasca furia si si-o descarca pe unde pot, iar tu esti la indemana. Lucrurile astea nu se pot elimina usor, o faci mai greu cu ajutorul psihologului sau te apuci de ... yoga :D

#41
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Sfaturile trebuie adunate într-o listă. O voi schiţa eu.

1. Mers la muncă. Câştigat bani. 1an
2. Adunat experienţă în muncă. Mărit veniturile (dacă este posibil). 6luni
3. Adunat bani. 1an
4. Mers la o şcoală, făcute niste cursuri, obţinute calificări. 1an
5. Folosită şcoala pentru acces la un loc de muncă bine plătit.6luni
Deja poţi vorbi despre independenţă. Te poţi reloca inclusiv în străinatate.

Lista de mai sus se întinde pe parcursul a patru ani (etapele 3 şi 4 pot fi oarecum suprapuse). După aceste etape vei fi experimentat, cu vechime şi cu nişte bani.
Durează cât o facultate modernă dar vei avea avantajul muncii şi a schimbării mediului.
Vei deveni alt om. Nu vei mai fi deprimat, munca plătită te ve binedispune, îţi va deschide noi drumuri.

La şcoli vei interacţiona cu femei diverse. Cu siguranţă vei descoperi tipare compatibile cu tine. Dacă nu rezolvi din prima vei găsi pe parcurs.

Edited by terratec, 10 July 2021 - 10:51.


#42
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 12.03.2009

 florinpopa1, on 08 iulie 2021 - 23:46, said:

La ora actuala ma plimb, fac plimbari prin oras, daca e cald. Cand ploua nu ma plimb
Mai sunt locuri sa ma angajez si eu? E mai misto sa ne plimbam impreuna. Doar daca e cald, cand ploua nici mie nu-mi place sa ma plimb!

#43
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 florinpopa1, on 08 iulie 2021 - 23:46, said:

Am lucrat inainte, dar am plecat ca am avut o meserie foarte grea la o firma de paleti. M-am saturat de meseria asta, paleti foarte grei, faci febra musculara de la ei. Des se schimbau oamenii acolo, nimeni nu statea. La ora actuala ma plimb, fac plimbari prin oras, daca e cald. Cand ploua nu ma plimb
Dar ar trebui sa ne spui pentru care motiv se cearta ai tai cu tine. Tata nu ai ? Cere-i si lui indrumare, ajutor.
Si pana la urma ei latra si tu te faci ca ploua, sau zambesti indiferent, nu are rost sa te iei in gura cu ei.
Tot ce ai de facut e sa fii "surd" la amenintarile si vociferarile lor.
Bucura-te, esti tanar, ai viata frumoasa inainte, indiferent daca muncesti sau esti intretinut. Cauta o grasa bogata singura la parinti si stai cu ea. Posted Image

#44
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Cred ca sunt multe persoane care au necazul meu, nu sunt eu singurul. Incerc sa nu-i bag in seama.

 pacopaco1967, on 09 iulie 2021 - 16:26, said:

Dar ar trebui sa ne spui pentru care motiv se cearta ai tai cu tine. Tata nu ai ? Cere-i si lui indrumare, ajutor.
Si pana la urma ei latra si tu te faci ca ploua, sau zambesti indiferent, nu are rost sa te iei in gura cu ei.
Tot ce ai de facut e sa fii "surd" la amenintarile si vociferarile lor.
Bucura-te, esti tanar, ai viata frumoasa inainte, indiferent daca muncesti sau esti intretinut. Cauta o grasa bogata singura la parinti si stai cu ea. Posted Image
Am tata, dar nu mai sta cu mine, s-a mutat la parintii lui

#45
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 florinpopa1, on 09 iulie 2021 - 23:04, said:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor

Florinele vrei sa te simti mai bine?
Cum vrei tu, dar initial o sa te simti mai rau.
Problema e ca dupa perioada aia in care te simti rau nu o sa mai ai cum sa te simti rau.
Pentru ca singurul care te mai poate dezamagi esti doar tu.

Asculta la mine, om trait prin vieti, nu viata, vieti.

NIMANUI nu-i pasa de tine.
Fiecare isi fereste spatele si fiecare tinde sa fie fericit pe spinarea altora, daca trebuie. Indiferent daca e prieten, necunoscut sau chiar parinte.
Poate n-or fi toti parintii la fel, dar aia de-si iubesc copiii si-i incurajeaza sa faca ce le place lor, ii numeri pe degetele de la o mana ciunga!

Fugi in baie, plangi pe chestia asta 20 de minute, da-ti 2 palme si FA UN PLAN.
UN PLAN in care tu, esti SINGUR, naufragiat pe o insula numita VIATA.

Construieste insula aia a ta, NUMAI TU.
Pentru cine vrea sa vina acolo, nu dai permisiunea permanent.
Le dai VIZA Florine, VIZA temporara cu dreptul de a-i expulza oricand ti se scoala tie.

Construieste o viata fara ajutor.
Eu asta am aflat la 16 ani. Si mi-a fost al dracu de greu. Sentimental vorbind.
Apoi, am trecut la treaba.

NIMIC nu m-a mai lovit sufleteste, NIMIC.
Pe insula mea se sta temporar.

Am facut si prostii dar am ras cand le-am platit.
Am fost prost EU, am luat deciziile proaste EU, si am facut asa pentru ca am vrut EU.
Cand am fost fericiti nu am cerut altora voie sa fiu fericit.
MI S-A RUPT IN 14 DE ORICINE.

Si tot cand eram tinerutz, am descoperit formula fericirii:

FERICIRE = REALITATE - ASTEPTARI

Asa ca, eliminand toata populatia de pe insula mea, "ASTEPTARI"-le din formula sunt egale cu ZERO.

In orice construiesti, inlocuieste "NOI", cu "EU"

#47
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Da, asa e. La nimeni nu ii pasa de mine. Foarte adevarat.

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 florinpopa1, on 10 iulie 2021 - 10:41, said:

Da, asa e. La nimeni nu ii pasa de mine. Foarte adevarat.

Good!
Asta e primul pas, sa constientizezi asta

Pasul 2. Acum stii ca esti naufragiat
Si mai stii ca esti liber
Hai, la treaba!

#49
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Pasarea sanatoasa paraseste cuibul.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 maccip, on 10 iulie 2021 - 12:40, said:

Pasarea sanatoasa paraseste cuibul.
zise cucul
:lol:

#51
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Florinache, ce ai mai facut intre timp? Uite, mie imi pasa de tine, stiu cum e sa ai probleme multe si sa nu ii pese nimanui de tine, eu empatizez cu tine :)

#52
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 RangerBoy, on 07 octombrie 2021 - 19:13, said:

Florinache, ce ai mai facut intre timp? Uite, mie imi pasa de tine, stiu cum e sa ai probleme multe si sa nu ii pese nimanui de tine, eu empatizez cu tine Posted Image

De empatizat din tastatura e usor...
Sa iti dau un sfat (daca imi permiti): niciodata sa nu ai asteptari de la altii, in special sa te ajute cand ai probleme multe. Invata sa te descurci si sa iti rezolvi singur problemele ptr ca nimeni nu o va face in locul tau. Lumea are propriile probleme si e oarecum de inteles sa fuga de problemele altora.

#53
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Si ce vrei sa fac, sa ma duc la el in oras cu un buchet de flori?!

#54
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 RangerBoy, on 08 octombrie 2021 - 10:06, said:

Si ce vrei sa fac, sa ma duc la el in oras cu un buchet de flori?!

Cel puțin o șampanie scumpă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate