Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi Triumph / Moto Guzzi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Salutari, detine cineva Triumph de generatie mai noua? Vreau sa imi achizitionez un Street Twin sau Bonneville T100 nou si am inteles ca au ceva probleme cu aprovizionarea de piese de schimb chiar si chestii de baza gen filtre, placute etc. Este adevarat? E ok service-ul lor?

Alternativ ma mai uit la un Moto Guzzi V7 tot 2021, am fost sa fac un test ride azi, e misto modelul asta nou dar sincer Triumph-ul mi se pare peste dpdv calitativ. Cum sunt ca fiabilitate? E ok service-ul importatorului? The Bike Hub se cheama firma ce le comercializeaza. Singurul plus la Guzzi ar fi ca are far/drl cu led, pe cand Triumph pe modelele de baza nu, doar pe cele mai scumpe cu motor mai mare.

Alte sfaturi generale sau experiente cu vreunul din aceste branduri? Multumesc.

Edited by emil_sv, 08 July 2021 - 18:06.


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Am eu un Triumph Street Triple R 765cc din 2018, mie imi place mult. Nu am avut probleme pana acum cu piese.. Service-ul in perioda de garantie l-am facut la Motoboom Sebes. Ultimul schimb de ulei si filtru l-am facut chiar eu. Nu cred sa fie probleme sa gasesti piese.

Edited by Argv, 08 July 2021 - 18:19.


#3
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Nu stiu cat e de adevarata treaba, ca asta mi-au zis-o cei de la Bike Hub, cand le-am spus ca intre Street Twin si V7 oscilez.

Alt avantaj la Guzzi ar fi ca are cardan nu lant precum Triumph, e mai putin intensiva mentenanta.

Edited by emil_sv, 08 July 2021 - 18:59.


#4
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Ar mai fi Ducati Scrambler ... ducatiromania

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Eu zic sa o cumperi pe cea pe care iti place cel mai mult din punct de vedere estetic, dar sa nu neglijezi nici sistemele de securitate. Daca e model recent, nu prea cred ca vei avea probleme de fiabilitate.

Dar neaparat sa te urci pe ele de proba inainte, sa vezi cum te simti.

Eu ma tot gandesc sa trec la un Tiger desi parca n-as da-o nici pe asta, ca nu m-am saturat de ea.

Problema la modelele recente este ca nu prea gasesti piese after-market, dar originale se gasesc, chiar daca sunt mai scumpe.

Edited by Argv, 08 July 2021 - 20:44.


#6
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 Argv, on 08 iulie 2021 - 20:41, said:

Eu zic sa o cumperi pe cea pe care iti place cel mai mult din punct de vedere estetic, dar sa nu neglijezi nici sistemele de securitate. Daca e model recent, nu prea cred ca vei avea probleme de fiabilitate.

Dar neaparat sa te urci pe ele de proba inainte, sa vezi cum te simti.

Eu ma tot gandesc sa trec la un Tiger desi parca n-as da-o nici pe asta, ca nu m-am saturat de ea.

Problema la modelele recente este ca nu prea gasesti piese after-market, dar originale se gasesc, chiar daca sunt mai scumpe.

M-am urcat pe Guzzi, stau bine e ok pt mine. Street twin nu aveau in showroom dar primesc una saptamana viitoare si ma duc sa vad cum stau pe ea. Treaba e ca mi s-a parut ca Triumph-ul are materiale de calitate mai buna pe el si e si finisat mai bine. Iarasi Triumph pot sa o iau in 2-3 saptamani ca au stocuri in afara, pt Guzzi astept minim 2 luni ca vreau editia asta centenario pt 2021 si au una pe stoc dar e rezervata de cineva deja. De ex, manerele, prima chestie cu care interactionezi mi s-au parut dintr-un cauciuc ieftin, la triumph nu simti ca pui mana pe nimic de genul asta.

Ca design ambele imi plac, totul se va reduce la cum stau pe street twin. Ambele au traction control, chestii moderne etc. Triumph-ul are cuplu la turatie mai joasa in schimb, cred ca trage ceva mai liniar decat Guzzi. Guzzi se aude ceva mai bine in schimb fiind in V.

Edited by emil_sv, 08 July 2021 - 22:21.


#7
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Pentru Triumph ai doua variante: Triumph Pipera si Motoboom Sebes. Cei din Pipera sunt noi in piata, dar Motoboom e foarte apreciat de posesorii de Triumph-uri. Ma indoiesc sa nu tina pe stoc piese uzuale!

#8
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Ai ales ceva ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate