Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Arhitect cu drept de semnatura in Germania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gigimarna22

gigimarna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2010
Buna ziua,
as dori daca ma poate cineva ajuta, caut un arhitect care are sau care e dispus sa dobandeasca  dreptul de semnatura in Germania (pot ajuta) pentru proiectarea mai multor case unifamiliale, insiruite, etc. Noi suntem un grup de persoane private, avem deja dobandite terenurile pentru proiectele noastre, nu suntem multumiti de comunicarea cu firmele(arhitectii) de arhitectura pe care i-am contactat deja si credem, fiind de origine romana ca poate in RO am gasi mai multa rezonanta la doleantele noastre. Suntem recunoscatori si celor care din intamplare citesc postul meu si ne pot recomanda mai departe. Multumim !

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Căutati pe cineva care să va ajute, voi, desigur, plătind același preț ca în Germania? Sau problemele de comunicare sunt legate de preț?

Edited by neur0, 08 July 2021 - 13:20.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Terenurile presupun că sînt în Germania. Recomandarea e să mai căutați arhitecți localnici. Pînă obține un arhitect din România drept de semnătură, pînă se obișnuiește cu legislația locului trece timp.
Arhitecți de origine română stabiliți acolo nu ați găsit?

#4
gigimarna22

gigimarna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2010

 neur0, on 08 iulie 2021 - 13:19, said:

Căutati pe cineva care să va ajute, voi, desigur, plătind același preț ca în Germania? Sau problemele de comunicare sunt legate de preț?
Direct la problema desigur :P ! Laudabil ca va ganditi la sarmanii colegi care ar putea fi exploatati de niste parveniti stabiliti aiurea nu? :))

 gigimarna22, on 08 iulie 2021 - 13:34, said:

Direct la problema desigur Posted Image ! Laudabil ca va ganditi la sarmanii colegi care ar putea fi exploatati de niste parveniti stabiliti aiurea nu? Posted Image)
Pretul e bineinteles negociabil cu persoana care e interesata.

 radunic, on 08 iulie 2021 - 13:23, said:

Terenurile presupun că sînt în Germania. Recomandarea e să mai căutați arhitecți localnici. Pînă obține un arhitect din România drept de semnătură, pînă se obișnuiește cu legislația locului trece timp.
Arhitecți de origine română stabiliți acolo nu ați găsit?
Am cautat, inca nu am gasit nimic care sa fie si aplicabil, lipsa de timp, disponibilitate, etc. Discutii deocamdata, arhitectii cu care am vb in RO deasemeni, ori sunt speriati de barierele administrative ori nu au timp. Comunicare nu se refera la  cunoasterea precara a limbii germane, ci de faptul (poate pana acum) ca cel putin dintre  cei cu care am discutat aici(germani)  au abordat problema cu putina superficialitate, daca nu cu aroganta.

#5
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Incearca la multinationale: WSP, AECOM etc

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mi-e greu să cred că nu există firme de arhitectură care să aibe timp. :)

#7
gigimarna22

gigimarna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2010

 neur0, on 08 iulie 2021 - 14:35, said:

Mi-e greu să cred că nu există firme de arhitectură care să aibe timp. Posted Image
Nu stiu despre ce vorbim aici, iti e greu sau nu..... ne bagam in seama fara sa vrem sa ne implicam.... Cale batuta... la fel si desteptului cu recomandarea catre multinationale. O fi  lovit de soare ....  Pe prea multi  se pare ca-i cheama Dabija...... NU tre sa te implici dragule, macar, nu ne deranja :P

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Colegii incearca sa te ajute. Diferentele legislative dintre noi si nemti, de fapt dintre orice tara europeana sunt semnificative, la care se mai adauga si contactul cu autoritatile locale de care depinde avizarea proiectului.
Pentru ca un arhitect roman sa obtina drept de semnatura in Germania trebuie sa stie pe de rost toata legislatia lor, sa profeseze cativa ani (in Romania ai nevoie de 2 ani de stagiu intr-o firma de arhitectura, sub un arhitect indrumator) si de-abia apoi se poate inscrie la examenul pentru dobandirea dreptului de semnatura.

Iti dai seama ca atunci cand tu esti dispus sa astepti atat timp, sau ai cunostintele necesare incat sa ocolesti toata procedura asta, colegii nu vor privi cu ochi buni problema ta.

Cauta pe forumuri/grupuri de Facebook contact de la arhitecti de acolo, sigur vei gasi pe cineva care deja e "in paine" si te poate ajuta mult mai bine.

Edited by Hider141, 08 July 2021 - 14:56.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred ca vei gasi pe cineva dispus sa ia o lucrare ca asta.
In Germania arhitectii sunt inregistrati de Camera de Stat a Arhitectilor
Odata inregistrat, arhitectul se supune regulilor disciplinare si profesionale ale Camerei.
Adica - daca aveti avioane (scuze de termen Posted Image ) in cap, nu va poate ajuta nici un arhitect daca avioanele respective zboara in afara regulilor.
Daca este o problema de comunicare, sfatul meu este ca cautati unul cu nume romanesc (sau aproape) la camera arhitectilor
Daca nu exista aceasta problema, atunci cautati unul care va poate ajuta cu proiectul

#10
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 neur0, on 08 iulie 2021 - 14:35, said:

Mi-e greu să cred că nu există firme de arhitectură care să aibe timp. Posted Image

Ei au tot timp daca tu ai bani

 gigimarna22, on 08 iulie 2021 - 13:08, said:

Buna ziua,
as dori daca ma poate cineva ajuta, caut un arhitect care are sau care e dispus sa dobandeasca  dreptul de semnatura in Germania (pot ajuta) pentru proiectarea mai multor case unifamiliale, insiruite, etc. Noi suntem un grup de persoane private, avem deja dobandite terenurile pentru proiectele noastre, nu suntem multumiti de comunicarea cu firmele(arhitectii) de arhitectura pe care i-am contactat deja si credem, fiind de origine romana ca poate in RO am gasi mai multa rezonanta la doleantele noastre. Suntem recunoscatori si celor care din intamplare citesc postul meu si ne pot recomanda mai departe. Multumim !

In ce zona locuiesti sau in ce zona te-ar  interesa sa contruiesti?

#11
gigimarna22

gigimarna22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2010

 Hider141, on 08 iulie 2021 - 14:54, said:

Colegii incearca sa te ajute. Diferentele legislative dintre noi si nemti, de fapt dintre orice tara europeana sunt semnificative, la care se mai adauga si contactul cu autoritatile locale de care depinde avizarea proiectului.
Pentru ca un arhitect roman sa obtina drept de semnatura in Germania trebuie sa stie pe de rost toata legislatia lor, sa profeseze cativa ani (in Romania ai nevoie de 2 ani de stagiu intr-o firma de arhitectura, sub un arhitect indrumator) si de-abia apoi se poate inscrie la examenul pentru dobandirea dreptului de semnatura.

Iti dai seama ca atunci cand tu esti dispus sa astepti atat timp, sau ai cunostintele necesare incat sa ocolesti toata procedura asta, colegii nu vor privi cu ochi buni problema ta.

Cauta pe forumuri/grupuri de Facebook contact de la arhitecti de acolo, sigur vei gasi pe cineva care deja e "in paine" si te poate ajuta mult mai bine.
Multumesc pentru raspuns, e clar ca diferentele sunt ( din pacate sub unele aspecte majore ) in ce priveste legislatia, eu am intalnit deja pe cineva (arh.) care are insa drept de semnatura acolo, dar, care din pacate mi-a spus ca are enorm de multa treaba( o fi pt . ca e mai accesibil, o fi mai bun, o fi... ) si ca sa nu ne incurce propunea discutii preliminare in ca. 3-4 luni, care -Murphy nu doarme- pot deveni 5, 6, etc. E greu dar nu e imposibil de obtinut dreptul de semnatura si bineinteles ca nu e simplu de gasit si persoana cu care sa putem interactiona. Nu in ultimul rand relatia cu arhitectul, ca si la avocati sau medici e una bazata pe incredere si empatie reciproca, de asta e si destul de dificil de gasit omul potrivit pentru...proiectul potrivit. Eu am numit-o "comunicare deficitara" in preambul.
Cei care merg la restaurant si citesc menu -ul din dreapta- adica incep a se uita mai intai la pret si dupa la ce obtin pentru acel pret......  de aici si problema evocata de primul comentariu .... Aah ´mneata vrei sa iei mai ieftin ceva. Nu ne vindem tara !!!  De ce sa iau eu poate dublu decat ceea ce pot factura in RO cand in D preturile......

 Bucifon, on 08 iulie 2021 - 15:12, said:


Ei au tot timp daca tu ai bani



In ce zona locuiesti sau in ce zona te-ar  interesa sa contruiesti?
Mda, e relativa chestia ca poti cumpara totdeauna cu bani ce vrei si la calitatea dorita. Posibil sa ai dreptate, poate nu am reusit noi sa gasim - asta e CLAR inca de la inceput- persoana potrivita. In plus si dupa o discutie preliminara- si noi am purtat vreo 3 sau 4 pana acum- si te intelegi chiar la pret, pot fi amanunte care iti arata ca poate e mai bine sa cauti in continuare.
Landul e Niedersachsen, Hannovra e capitala , terenul e la ca.  30  de km de Göttingen. Multumesc !

 Naijax, on 08 iulie 2021 - 14:55, said:

Nu cred ca vei gasi pe cineva dispus sa ia o lucrare ca asta.
In Germania arhitectii sunt inregistrati de Camera de Stat a Arhitectilor
Odata inregistrat, arhitectul se supune regulilor disciplinare si profesionale ale Camerei.
Adica - daca aveti avioane (scuze de termen Posted Image ) in cap, nu va poate ajuta nici un arhitect daca avioanele respective zboara in afara regulilor.
Daca este o problema de comunicare, sfatul meu este ca cautati unul cu nume romanesc (sau aproape) la camera arhitectilor
Daca nu exista aceasta problema, atunci cautati unul care va poate ajuta cu proiectul
Da, multumesc in primul rand, stim ca nu e usor, sper sa nu ne lungim prea mult cu cautarea, ramanem optimisti. :)
Nu sunt chestii iesite din comun, pe care le vrem, dimpotriva,  sau mai bine zis,  nu asta a fost pana acum motivul pentru care am zis sa mai cautam. Eu si inca 2 prieteni suntem la al doilea  proiect de constructie noua si dupa o renovare abordata prin ´96 si finalizata in total ca. 600 metri patrati. Cand mergi in oras sa iti iei sa zicem o masina oarecare, SIGUR gasesti. Daca ai o idee concreta de mai multe amanunte, calitati  pe care neaparat tre sa le aiba obectu´.... e mai greu :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate