Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Prostatita acuta care nu doare la palpare ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mi s-a pus un diagnostic de prostatita acuta dar la tuseu rectal nu a durut nimic, nu se contrazice cu criteriile de diagnotic ? De asemenea prescris Augmentin care eu stiu ca nu patrunde la fel de bine ca si fluorchinolonele.

#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Augmentin sau alte ab au spectru limitat, dar pot dezvolta și rezistență. Un mix de uleiuri esențiale cum este cel din Biomicin,
are o compoziție cu mult mai complexă, deci risc minim pentru rezistența.
În altă ordine de idei, aș avea în vedere megadozele de vitamina C - preferabil lipozomală, extractul din frunze de măslin, acidul lipoic și enzimele.
Cu efect specific Quercitina, asociată cu bromelaină e chiar și mai eficientă.
Foarte posibil ca toate acestea să facă inutil orice antibiotic, inclusiv uleiurile esențiale.

Quote

Un trial dublu-orb controlat, contra unui placebo timp de o lună asupra a 30 de oameni suferind de prostatită, a testat eficienţa potenţială a quercitinei14. Participanţii au primit un placebo sau 500 mg de quercitină de două ori pe zi. Rezultatele au demonstrat că subiecţii care au administrat quercitină, au experimentat o îmbunătăţire statistică semnificativă a simptomelor lor, pe când cei placebo nu au constatat nicio ameliorare....
Shoskes D.A. et al. Quercetin in men with category III chronic prostatitis : a preliminary prospective double-blind, placebo-controlled trial. Urology. 1999; 54: 960-963....

Edited by NelsonMandela, 08 July 2021 - 09:03.


#3
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View PostRemicade, on 08 iulie 2021 - 08:32, said:

Mi s-a pus un diagnostic de prostatita acuta dar la tuseu rectal nu a durut nimic, nu se contrazice cu criteriile de diagnotic ? De asemenea prescris Augmentin care eu stiu ca nu patrunde la fel de bine ca si fluorchinolonele.
Bacteriana sau nebacteriana ?
Ce alte simptome mai ai ?
Eco transrectala, PSA, sumar   urina  plus urocultura ?

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostNelsonMandela, on 08 iulie 2021 - 08:51, said:

Augmentin sau alte ab au spectru limitat, dar pot dezvolta și rezistență. Un mix de uleiuri esențiale cum este cel din Biomicin,
Foarte posibil ca toate acestea să facă inutil orice antibiotic, inclusiv uleiurile esențiale.
Luat si Biomicin urinar...din pacate fara efectul scontat.

Prezentat acum 2 saptamani in urgenta, febra 38 de ani, disurie, polakiurie, tot tacamul, in sange leucocite 16.000, Proteina C reactiva 184 (normal 0-10), sumar de urina leucocite 500, nitriti negativi, hematii eumorfe 3-5, 35-40 leucocite izolate. Externat cu dg Prostatita acuta, se continua Augmentin 1. La o zi dupa ce am terminat Augmentin am mers la un internist cunostinta, eco OK, sumar de urina care arata ca ceva probleme mai sunt, in sediment prezente leucocite, hematii colorate si decolorate, flora microbiana saraca, urocultura nu s-au dezvoltat germeni, mi se indica Zinnat 5 zile, am luat 4 zile.

Simptomele s-au remis pana ieri noaptea, la 4 senzatie de golire incompleta vezica, m-am tot fortat vreo 10 minute si la sfarsit sange de culoare aprinsa pe vasul de toaleta, hematurie macrocitara clar.  Mers la ora 5 la urgenta, acolo la proba de urina nu au fost probleme, fara tulburari la mictiune, eco facut inainte si dupa golirea vezicii OK, calculi nu s-au vazut (am facut practic vreo 4 eco in 2 saptamani). Leucocite normale in sange DAR in urina avem nitriti, esteraza leucocitara 500L/ul, hematii eumorfe 1900 p/camp, leucocite 396 p/camp, bacterii 72 p/camp. Externat cu dg Infectie tract urinar, hematurie marcoscopica. levofloxacina 500 mg 7 zile, Urisan GR (eu am mai asociat Utipro) si Sunvert.

Tin sa precizez ca tatal meu a avut litiaza urinara, mult s-a luptat cu probleme astea, sa nu fie ceva calcul mic care vrea sa iasa afara ma gandesc. In tot acest timp ZERO dureri.

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Oricum ar fi, și eu am istoric de infecții uro/prostatită și cred că viața sexuală contează. Excesele favorizează infecțiile sau întârzie vindecarea.

#6
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostRemicade, on 08 iulie 2021 - 08:32, said:

Mi s-a pus un diagnostic de prostatita acuta dar la tuseu rectal nu a durut nimic, nu se contrazice cu criteriile de diagnotic ? De asemenea prescris Augmentin care eu stiu ca nu patrunde la fel de bine ca si fluorchinolonele.

Ba da, se contrazice. Si intr-adevar Augmentin e slab, ar fi mai bun un Zanocin. Am sotia medic si am intrebat-o.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu l-am intrebat pe medic daca e prostatita nu schimbam pe fluorchinolone ? El a zis Augmentin si am zis sa fiu cuminte si sa ascult.

#8
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Chinolonele sunt antibiotice de rezerva. Ia Augmentin, nu a facut ala facultatea degeaba.

NelsonMandela are probleme psihice.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Problema e ca acuma oricine poate face facultatea si oricum, Ghidul NICE pentru prostatita acuta indica fluorchinolonele, nu avem indicatie de peniciline.
Pe de alta parte la barbati ghidul European Association of Urology spune ca la barbat se indica cotrimoxazol/fluorchinolone din cauza ca ar putea implica prostata. Nu exista nicaieri Augmentin.

Attached Files



#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Io la prostatita/infectie urinara am dat direct cu ciprofloxacin.

Alta data cand am avut o infectie de alta natura concomitent cu infectia urinara am ales cotrimoxazol, ca merea pe amandoua.

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Antibioticele din seria fluoroquinolonelor au hibele lor. Un medic a tras lozul necâștigător și a fost invalid o perioadă de timp. Doar fiindcă a fost curios a reușit să revină pe linia de plutire.
Cei spălați pe creier precum @devanu o ard cu tupeu, însă de fapt doar înșiră vorbe goale.

Fluoroquinolone Toxicity: 11 Stories Sharing Disability, Pain, Recovery

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cunosc ca sunt antibiotice de rezerva si ca au reactii adverse unele redutabile dar uite in cazul meu am folosit Augmentin, Zinnat si apoi tot la chinolone am ajuns, avea Creanga o poveste cu drobul de sare. Acol in link avem cateva cazuri de reactii adverse aparute dupa milioane de prescriptii, paracetamolul omoara mai multi oameni decat chinolonele.

#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Tot ce am scris a fost din experiența proprie, am probleme renale cronice și infecție recurentă de ani întregi.
Când a revenit de ex prostatita, știam exact de ce s-a întâmplat. Prea mult sex având și hipoaciditate gastrică,
flora intestinală alterată, tranzit intestinal lent. Adică dacă digestia nu era bună, de unde să am apărare imună?

Doar acum 11 ani am folosit la început antibiotice clasice, la un moment dat Biomicin, dar în ultimii 5 ani când a mai fost nevoie doar suplimentele acelea.
Betaina HCL de ex crește acidul gastric, probioticele dezumflă burta samd.
Atentie si la biofilmurile intestinale, niste doze mari de serrapeptase pot dizolva reziduurile de pe intestin și nu numai.
Adica răspunsul imun este modulat la nivelul mucoasei intestinale, este crucial ce se intampla la acest nivel.
Nu pot decât să ridic din umeri.

Edited by NelsonMandela, 09 July 2021 - 07:40.


#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sunt casatorit de 20 de ani deci pica din start aia cu "prea mult sex".

#15
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View PostRemicade, on 08 iulie 2021 - 09:48, said:

Luat si Biomicin urinar...din pacate fara efectul scontat.

Prezentat acum 2 saptamani in urgenta, febra 38 de ani, disurie, polakiurie, tot tacamul, in sange leucocite 16.000, Proteina C reactiva 184 (normal 0-10), sumar de urina leucocite 500, nitriti negativi, hematii eumorfe 3-5, 35-40 leucocite izolate. Externat cu dg Prostatita acuta, se continua Augmentin 1. La o zi dupa ce am terminat Augmentin am mers la un internist cunostinta, eco OK, sumar de urina care arata ca ceva probleme mai sunt, in sediment prezente leucocite, hematii colorate si decolorate, flora microbiana saraca, urocultura nu s-au dezvoltat germeni, mi se indica Zinnat 5 zile, am luat 4 zile.

Simptomele s-au remis pana ieri noaptea, la 4 senzatie de golire incompleta vezica, m-am tot fortat vreo 10 minute si la sfarsit sange de culoare aprinsa pe vasul de toaleta, hematurie macrocitara clar.  Mers la ora 5 la urgenta, acolo la proba de urina nu au fost probleme, fara tulburari la mictiune, eco facut inainte si dupa golirea vezicii OK, calculi nu s-au vazut (am facut practic vreo 4 eco in 2 saptamani). Leucocite normale in sange DAR in urina avem nitriti, esteraza leucocitara 500L/ul, hematii eumorfe 1900 p/camp, leucocite 396 p/camp, bacterii 72 p/camp. Externat cu dg Infectie tract urinar, hematurie marcoscopica. levofloxacina 500 mg 7 zile, Urisan GR (eu am mai asociat Utipro) si Sunvert.

Tin sa precizez ca tatal meu a avut litiaza urinara, mult s-a luptat cu probleme astea, sa nu fie ceva calcul mic care vrea sa iasa afara ma gandesc. In tot acest timp ZERO dureri.
Du-te  la  un urolog care face si ecografie, renala, vezica  urinara, prostata. Si ecografie  transrectala. Eventual si recoltare secretie  prostatica  / analiza  dupa  masaj prostatic.
Sumar urina, urocultura, PSA.
De pilda  la  Medic  primar  Dr. Glück, Glückmed Bucuresti.  Dr. Glück Marinela. Foarte bun medic.
Diagnosticul de  prostatica  acuta  bacteriana sau nebacteriana nu se pune doar pe baza unor analize.
Prostatita  este  cam o ''groapa neagra''  a urologiei....greu de  diagnosticat, greu de tratat.
Hidratare suficienta, fara  bauturi acidulate, fara alcool tare, fara piper, condimente, ardei iute.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Azi voi face un CT , ma gandesc si la ecografie transrectala. Eco am facut si nu s-a depistat nimic in sfera uro. O sa fac si PSA.

#17
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View PostRemicade, on 09 iulie 2021 - 07:55, said:

Azi voi face un CT , ma gandesc si la ecografie transrectala. Eco am facut si nu s-a depistat nimic in sfera uro. O sa fac si PSA.
Depinde si cine interpreteaza rezultatul.
Este mai bine ca urologul care te consulta sa  faca  cu mana lui ecografia. La un ecograf performant, sa vada orice detaliu, eventuale depuneri, calcifieri, pietre  etc.
Neaparat  sumar de urina, Eventual si analiza secretie  uretrala si sau  /spermocultura.
Nu mai da banii pe  CT  etc, asta tine de urolog.
Fara set de analize  complete si consult la  urolog  nu poti merge mai departe.
Posibil sa ai nevoie si de  masaj prostatic, daca nu este prostatita  bacteriana.
Evetual si de  terapie cuantica.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Făcut CT, nici o piatra, prostată mărită cu 47 mm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate