Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Intrebare frana bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
Am luat o bicicleta 'Velors' asa scrie pe ea. Proasta marfa. Toate cedeaza pe ea. 1000 si ceva de lei...

Nu prinde frana de mana fata. Am intors-o cu rotile in sus ca sa vad ce si cum pot rezolva eu personal, si am observat ca discul de frana, cel fixat in pe axul rotii merge ovalizat printre tamburii de frana. Nu ca ar fi neaparat asta problema cu franarea dar exista vreo posibilitatea sa o reglez ca sa mearga uniform ?

#2
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Ai aici un link cum il poti indrepta https://freerider.ro...-bicicleta-8315 dar neaparat, dupa ce-l indrepti, trebuie sa verifici ( dupa o tura putin mai lunga ) daca acesta se incalzeste foarte tare, posibil sa nu fie chiar ok.

Incearca tu sa-l indrepti, si daca nu poti, il schimbi, nu au preturi asa mari

Preturile pentru un disc de frana incep de la 15-16 lei, depinde de marca si de diametru.

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
trebuie indreptat discul, treaba destul de migaloasa mai ales daca n-ai experienta, cel mai bine dai o fuga la un atelier de reparat biciclete si le spui si sa-ti regleze frana cum trebuie.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
^ il costa cat un disc nou sau mai mult... te doare capul cand auzi preturile la reparatii de acum.
In acest caz e de inteles, sa reglezi bine o frana kk e FOARTE greu... fiindca nimic nu e drept/ cum trebuie
Pana la urma nu strica sa intrebe la ateliere... poate gaseste unii ce n-au actualizat preturile Posted Image


Pt a rezolva singur s-a dat link cu indreptat discurile, sunt si clipuri fara numar pe youtube.

Va trage cu velors, isi face mana pe reparat Posted Image , data viitoare stie sa nu mai cumpere gunoaie.

Edited by sirgoofy, 07 July 2021 - 13:58.


#5
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

 sirgoofy, on 07 iulie 2021 - 13:49, said:

^ il costa cat un disc nou sau mai mult... te doare capul cand auzi preturile la reparatii de acum.
In acest caz e de inteles, sa reglezi bine o frana kk e FOARTE greu, cele mai dificil de reglat au fost frane + disc ieftine...
Acum nu strica sa intrebe la ateliere... poate gaseste unii ce nu si-a actualizat preturile Posted Image


Pt a rezolva singur s-a dat link cu indreptat discurile, gasesti si clipuri fara numar pe youtube..

Va trage cu velors, isi face mana pe reparat Posted Image , data viitoare stie sa nu mai cumpere gunoaie.
Mi-a venit bicicleta gata montata prin curierat. Aflu de la un cunoscator ca marca e produsa in sectorul Ilfov, eu sunt din jud. Cluj. Produs romanesc, nici macar chinezesc.
Nu recomand, repet, toate cedeaza pe ea, frane, suruburi, cabluri, scartie din toate incheieturile, rezistenta materialelor e foarte slaba, se dezintegreaza in mers.
Nu inteleg cum se poate permite comercializarea unui asemenea produs. Nici o protectie sociala pt banul ce il dai...asta e tara in care traim la 31 de ani de la *revolutie...
Cu 300 de lei puteam sa iau bicicleta SH made in Vest pe viata, bineinteles nu produs romanesc...teapa made in Romania....

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
cel mai probabil trebuie reglata cap-coada, sau facuta bucati si reasamblata cum trebuie, indiferent cat de ieftina ar fi tot ar trebui sa reziste cat de cat, asta daca e folosita pt domeniul care a fost gandita, ca daca dai atata pe ea si te astepti sa reziste la coborari de vf omu e clar ca nu tine.

#7
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 Gherlean, on 07 iulie 2021 - 14:01, said:

Nu inteleg cum se poate permite comercializarea unui asemenea produs.
Daca e achizitionata la distanta, ai 14 zile in care o poti returna fara costuri si fara a justifica decizia. Parca la eMag sunt chiar 30 de zile. De ce nu folosesti acesti drept, daca produsul e asa de slab? Sa ramai cu ea pe cap nu e o solutie.

Edited by Inginerul_, 07 July 2021 - 17:36.


#8
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

 Inginerul_, on 07 iulie 2021 - 17:36, said:

Daca e achizitionata la distanta, ai 14 zile in care o poti returna fara costuri si fara a justifica decizia. Parca la eMag sunt chiar 30 de zile. De ce nu folosesti acesti drept, daca produsul e asa de slab? Sa ramai cu ea pe cap nu e o solutie.
Prima saptamana nu am scos-o din cutia de carton, in a doua am facut vreo doua ture scurte fara nimic suspect. Pe urma au inceput problemele. Perioada de garantie daca zici ca e de 14 zile s-a dus. Parerea mea ca e prea scurta...nu realizezi in timpul ala niste chestii.

#9
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 Gherlean, on 07 iulie 2021 - 12:06, said:

Am luat o bicicleta 'Velors' asa scrie pe ea. Proasta marfa. Toate cedeaza pe ea. 1000 si ceva de lei...

Nu prinde frana de mana fata. Am intors-o cu rotile in sus ca sa vad ce si cum pot rezolva eu personal, si am observat ca discul de frana, cel fixat in pe axul rotii merge ovalizat printre tamburii de frana. Nu ca ar fi neaparat asta problema cu franarea dar exista vreo posibilitatea sa o reglez ca sa mearga uniform ?
uite aici garantia....24 luni:  https://www.google.c...fo1SBiulmmq9U4V

din pacate discurile de frana nu intra in garantie

 Gherlean, on 07 iulie 2021 - 17:52, said:

Perioada de garantie daca zici ca e de 14 zile s-a dus. Parerea mea ca e prea scurta...nu realizezi in timpul ala niste chestii.

Posted Image ...garantia e de 24 luni, cu conditia sa faci reviizie la 6 luni...wtf man? tu chiar nu citesti nimic inainte de a cumpara ceva? nu te docuumentezi, nu intrebi?

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 Gherlean, on 07 iulie 2021 - 17:52, said:

Prima saptamana nu am scos-o din cutia de carton, in a doua am facut vreo doua ture scurte fara nimic suspect. Pe urma au inceput problemele. Perioada de garantie daca zici ca e de 14 zile s-a dus. Parerea mea ca e prea scurta...nu realizezi in timpul ala niste chestii.
in mod normal dupa primele ture (50-100km) trebuie sa mergi la prima revizie (in mod normal gratuita) pt ca toate piesele se "aseaza" si te trezesti cu suruburi slabite, cabluri intinse samd, treaba asta ar trebui sa se regaseasca in manual.
deci oricum ai da-o trebuie sa ajungi cu ea la service daca nu te pricepi sa o faci tu.

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Faptul ca discurile de frana sunt deformate nu este un motiv sa nu tina frana, dimpotriva ar trebui sa se auda cum freaca. Nu exista disc de frana perfect, toate au o bataie laterala, insa daca e accentuata discul trebuie indreptat. Poti face asta si ca amator, si fara levierul de indreptat discuri, cu grija, tragi de disc cu mana in care tii o carpa curata, iti trebuie putina rabdare.

In cazul tau probabil ca ai frane pe disc mecanice, iar placutele de frana din etrier stau prea departate. Se poate regla cu o cheie inbus din etrier sau din tensiunea cablului de frana, iti dai seama usor cum se face. Reglajul final si asezarea etrierului se face din suruburile acestuia, o tehnica e slabirea lor, strangerea levierului de frana si apoi strangerea suruburilor cu frana tinuta trasa - tehnica nu functioneaza mereu deoarece etrierul se mai deplaseaza la strangere si atunci recurgi la metoda "din ochi".

#12
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

 VipeR85, on 07 iulie 2021 - 19:47, said:

uite aici garantia....24 luni:  https://www.google.c...fo1SBiulmmq9U4V

din pacate discurile de frana nu intra in garantie



Posted Image ...garantia e de 24 luni, cu conditia sa faci reviizie la 6 luni...wtf man? tu chiar nu citesti nimic inainte de a cumpara ceva? nu te docuumentezi, nu intrebi?
Multumesc man. E mai complicata situatia :). E bicicleta nepotului meu. Cutia cu garantia e probabil la el acasa. O s-o caut..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate