Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

BGvigneta electronica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Am luat chiar acum o vigneta pentru saptamana viitoare, confirmarea cu id-ul vignetei a fost produsa pe loc (pentru descarcare) apoi trimisa automat si pe email.

#20
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Repet, vigneta este inregistrata dupa ce banii ajung in contul bulgarilor. Doar ca au fost cazuri cand incasarea a durat mai mult. Am un prieten, caruia anul trecut, dupa 12 ore de la plata pe site, nu i se generase vigneta. Banii erau plecati din contul lui, dar in banca bulgareasca nu au ajuns.

Verificarea vignetei se face in baza numarului de inmatriculare.

Edited by cristiany, 07 July 2021 - 11:33.


#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Pe document apare E-Vignette ID...adica id-ul vignetei. Asta inseamna ca a fost generata o vigneta.

Si vorbim de plata cu cardul, nu transfer bancar. Aceasta este de obicei confirmata imediat, nu mai astepti. La fel ca la POS, nu astepti la ghiseu "sa intre banii in cont".

Edited by george_alexandru, 07 July 2021 - 11:35.


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
Chiar si un coleg daca am ajutat eu ma simt multumit :)

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Pe mine chiar m-ai ajutat, uitasem ca exista si optiunea online. Multumesc.

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postadisz, on 07 iulie 2021 - 09:41, said:

Fara suparare,da' sa stii ca intr-adevar multi nu stiau chestia asta.Bagau frane la greu cand zareau masinile astea (se intampla anu' trecut,da' nu sunt sigur ca s-au desteptat asa de multi de atunci).







Si dupa ce dati click pe cumpara....apare pagina in limba bulgara.Va uitati apoi in coltul dreapta sus,dati click pe iconita cu globu' pamantesc si selectati limba care va place.

Apreciez comentariul! Deja am 5 vignette cumparate de pe bgtoll si nu mai am nevoie de traduceri (cel putin stiu de unde sa schimb limba).

View Postcristiany, on 07 iulie 2021 - 11:32, said:

Repet, vigneta este inregistrata dupa ce banii ajung in contul bulgarilor. Doar ca au fost cazuri cand incasarea a durat mai mult. Am un prieten, caruia anul trecut, dupa 12 ore de la plata pe site, nu i se generase vigneta. Banii erau plecati din contul lui, dar in banca bulgareasca nu au ajuns.

Verificarea vignetei se face in baza numarului de inmatriculare.

Doar la plata cu OP spun ca vigneta este validate in 3 zile din cauza termenelor de plata internationale. La plata cu cardul (online), in cateva minute am avut confirmarea (vigneta) pe mail.

#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
Cu transfer bancar se cam dubleaza costurile din cauza de comisione bancare si rate de schimb inter-tari monezi non Euro

Edited by GlCA_Contras, 07 July 2021 - 12:10.


#26
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
Aici puteti verifica daca apareti inregistrati cu amenzi.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Si sa aveti grija cei care o cumparati pe cea de 7 zile.Uitati-va bine la data de inceput si sfarsit,sa va incadrati in perioada de timp.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Am incercat sa cumparam vigneta online, ni s-au intors banii in cont.
Am trecut prin Ruse, dupa control pasapoarte, la 30 de m se gaseste un ghiseu de unde o poti cumpara, destul de rapid, nu era nimeni in fata noastra. (caz concret, 28 iunie a.c. cca h 10 a.m)
Ca sa o iei online, iti trebuie cateva zile avans la achizitie, sa le intre banii in cont si sa nu te trezesti cu amenzi. Grupul de FB cu vacante in BG e plin de astfel de cazuri.
Trebuie atentie maxima, sa nu te trezesti ca vrei sa o platesti online, sa nu le intre banii, sa ajungi deja la ei si sa iti iei amenda pentru ca nu ai vigneta valabila.

Edited by -Diana-, 07 July 2021 - 13:15.


#29
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View PostPololica, on 07 iulie 2021 - 11:58, said:

Doar la plata cu OP spun ca vigneta este validate in 3 zile din cauza termenelor de plata internationale. La plata cu cardul (online), in cateva minute am avut confirmarea (vigneta) pe mail.
Stiu foarte bine ce scrie pe site referitor la plata cu OP.
Eu am facut referire la o plata on-line, cu cardul.
Nici eu nu am avut pana acum probleme, am primit confirmarea in cateva minute, dar uite ca mai exista si cazuri cand dureaza foarte mult sau chiar nu ajung banii la destinatie.

Fiecare face cum doreste, eu doar am atras atentia ca e bine sa faci plata din timp, nu in ultima clipa.

#30
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De fiecare data cand am platit cu cardul, am prmit confirmarea in mai putin de 5 minute (cam 2-3 maxim). Banii nu ajung in 2 zile, deci nu are cum sa fie confirmati in contul bulgarilor. Doar se asteapta confirmarea procesatorului de plati ca a blocat banii (precesatorul de plati este intermediar intre cardul care face plata si contul curent aferent POS-ului/site-ului). Nu vad cum ai putea sa astepti jumatate de zi (cele 12 ore cat a asteptat prietenul tau). Chiar nu-mi dau seama. Banii sunt blocati (de fiecare data am vazut ca sunt blocati de site) si dura minim 2 zile lucratoare (plateam vineri seara, banii plecau marti sau miercuri).

#31
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Banii erau trasi din cont, dar vigneta nu se emisese nici dupa 12 ore.
A doua zi, a facut o noua plata, pentru o noua vigneta ( care s-a emis in cateva minute ), dupa care a sunat la banca, a explicat ce s-a intamplat, iar banca i-a pus banii inapoi in cont.
Nu spun ca e o situatie frecventa, probabil ca e rarissima, dar e bine sa ne luam niste masuri de precautie.

#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca doriti sa vedeti exact ce viniete aveti valabile si cumparate puteti descarca aplicatia BGTOLL, din ea puteti face si plata. Ultima oara am facut plata pe site (am zis sa nu fac direct din aplicatia de android) si am verificat apoi in aplicatie, imediat s-a vazut vinieta. Eu am vnieta pe un an, din aceea de 97 leva.

#33
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
de țșpe mii de ori am luat vinieta la iesirea din BG sau la intoarcere in RO, dupa caz... (cand m-am intors in aceeasi zi in care am intrat)  pana acum nu am platit nicio amenda (vinieta incepandu-si valabilitatea din ziua respectiva.)
la ruse si la negru voda, sunt "ATMuri" pentru vinieta, la vama veche tre sa achizitionezi de la chioșc
am incercat odata online si am avut probleme, inclusiv la comisioane si la cursul de schimb (asta daca n-ai card/cont in BGN)

Edited by apocalipsul, 07 July 2021 - 15:46.


#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
Plata cu card se face la curs de schimb interbancar fara alte comisioane, curs apropiat de BNR adica. Daca nu stii cu cardul mai bine nu posta prostii pe aici....

#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020

View PostPololica, on 07 iulie 2021 - 08:49, said:

Daca ai vignetta platita, te intereseaza cum arata masinile de control?

PS: cam asa arata masinile de control, pentru cine nu stie cum arata.

In zona Ruse am tot vazut patrule pe DN-urile lor.
Ma intereseaza popolica ca vreau sa merg relaxat - daca e masina de politie trecuta acolo toti bolovanii incetinesc si merg mai incet decat viteza legala si se aduna coloana :)

Daca nu te-ai prins - ideea e sa nu trecem politie in fals daca nu e acolo!

Cum ar veni invatati sa folositi rahatu de Waze ca daca nu mai trecem corect evenimentele din trafic mai bine trecem la google maps!

#36
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Plata cu card se face la curs de schimb interbancar fara alte comisioane
asa crezi tu... fiecare banca are curs de schimb propriu si comisioane proprii... la plata cu cardul din cont de RON in alte valute
nici nu e prea indicat sa iei vinieta cu cateva zile inainte... poate interveni ceva si nu mai poti pleca...

Edited by apocalipsul, 08 July 2021 - 05:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate