Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Tokai 1.76 BI-AS vs. Essilor 1.74 Crizal Prevencia

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
bulin3l

bulin3l

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2021
Salutare,

De curand am ajuns in una dintre cele mai cunoscute optici din tara in vederea achizitionarii unei noi perechi de ochelari insa am ajuns sa am mai multe intrebari decat inainte sa le trec pragul. Dupa o scurta consultatie am stabilit de comun acord cu opticianul ca dioptriile au ramas aceleasi si ca nu are rost sa le modificam, deoarece nu imi vor putea imbunatati vederea in niciun fel.

Desi am discutat cu mai multi angajati ai clinicii respective, pare ca fiecare dintre ei a avut o parere diferita despre tipul de lentile potrivit pentru mine. In momentul de fata am lentile Essilor, subtiate la 1.74, cu toate filtrele de protectie + foto cromatic(heliomat) achizitionate acum cca. 4 ani. De cca. 1 an au inceput sa se exfolieze si acum arata groaznic, cel putin de pe exterior, insa de curand au inceput sa fie vizibile si de catre mine, fapt ce duce la un disconfort destul de mare ce imi oboseste ochii.

Toate persoanele cu care am discutat mi-au recomandat Hoya, insa Hoya nu face heliomat la 1.74, deci din start a trebuit sa ii descalific. O sa vedeti in attach de ce este important 1.74, dioptriile sunt foarte mari si nu sunt pregatit sa fac acest compromis. Am purtat lentile normale mai bine de 18 ani si mi-a ajuns.

Din moment ce Hoya nu sunt o optiune valabila, tabara s-a impartit intre Essilor si Tokay, unde, de fiecare data, persoana cu care am discutat imi recomanda doar una dintre cele doua, niciodata nu era o cale de mijloc sau o comparatie cu argumente.. si de aici au plecat si toate intrebarile mele. Parea ca persoanele respective voiau sa isi faca targetul pe lentila lor de suflet iar eu eram acolo un pion care sa ii ajute sa faca acest lucru.

Tokay - 1.76 - BI-AS(dublu asferic); TBC - Protectie; Transitions - Foto Cromatic ~ 1300 lei/lentila
Essilor - 1.74 - AS; Crizal Prevencia; Transitions ~ 1200 lei/lentila

Mi-au spus ca este treaba cu dublu asferic si ca as vedea mai bine, dar sunt foarte conditionat la rame, trebuie neaparat o rama dreapta - mi-au aratat un exemplu dar pare ca sunt destul de rare si imi va fi greu sa imi gasesc una.

Care merita mai mult si de ce? Nu este un domeniu la care ma pricep insa functionez cu argumente fie, ele pro sau contra. Utilizati una dintre cele doua lentile? Vi s-a intamplat ca dupa aproximativ 3 ani sa inceapa sa se exfolieze? I-am spalat doar cu apa si sapun de vase + laveta pentru ochelari.

Va rog sa ma ajutati, deja mi-e mult prea greu cu actuala pereche.
Va multumesc si ma inclin!
Saptamana frumoasa!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Adica 1.300 + 1.300 + 1.500 (rama) = 4.100 lei
Banuiesc ca 99% din utilizatorii acestui forum care poarta ochelari au platit aceasta suma pentru ochelarii personali.
Ca altfel nu vad cum ar putea cineva sa-ti recomnade "pe viu" care lentila trebuie cumparata si care nu.

#3
bulin3l

bulin3l

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2021
Salutare,

Perechea actuala de ochelari, comandata acum 4 ani cu lentile Essilor, subtiate la 1.74, cu toate filtrele de protectie + fotocromatic(heliomat) + Rama RayBan a costat 2500 lei(1k/lentila si 0.5k rama) si am negociat la 2100 lei. Cu recomandarile de mai sus si cu o rama potrivita, nu intentionez sa depasesc un buget de 3000 lei pentru noua pereche pe care intentionez sa o achizitionez.

Daca aveti impresia ca lentilele sunt scumpe dar vi se pare in regula 1500 lei o rama, ceva nu este ok. Zic asta deoarece o rama normala, fie ea Prada sau Versace, ar costa un maxim 700 lei. Sigur, gasesti si rame de 1k Eur, dar nu despre asta era topicul.

Sunt nou in comunitate dar tind sa cred ca exista printre noi si oameni mai putin norocosi (cu o problema de vedere) care prefera sa dea o suma de bani mai mare pentru o pereche de lentile subtiate, care sa aiba un look mai decent. Am avut timp de 18 ani lentile normale, care aratau fix ca fulndul borcanului. Nu stiam de minunile acestea cu subtiatul lentilei atat de mult, insa, asa cum ziceam mai sus, nu o sa fac din nou un compromis. Nu iese din discutie ca lentilele sa fie subtiate cat mai mult posibil.

Sunt persoane care scot din buzunat 8k Ron daca maine apare noul iPhone, cu siguranta sunt si persoane care au achizitionat una dintre cele doua tipuri de lentile prezentate anterior sau persoane care lucreaza in domeniu, cunosc produsele si ar putea sa ma ajute cu o parere sincera. Catre aceste doua categorii de persoane este adresat acest topic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate