Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Tranzactii imobiliare cu criptomonede

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
prin prisma legii, nu exista o modalitate pentru a face ce vrei tu

#20
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postbenis, on 08 iulie 2021 - 08:02, said:

Păio nu are, însă ar ajuta în cazul de față. Notari care fac aceste acte se găsesc. Faptul că se face tranzacția în euro, gogoși, cărămizi, crypto, ar trebui să fie irelevant.

Corect !

#21
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postquantico2708, on 07 iulie 2021 - 14:18, said:

Dar ce se intampla cand vanzatorul primeste crypto in portofel dupa care declara ca nu a primit . Mergi in instanta cu portofelul crypto si parola ? Poate zice ca a uitat parola.
Accepta instanta ca dovada a plătii faptul ca banii au plecat din portofelul cumpărătorului ?

De ce nu ar accepta? Se poate dispune întocmirea unui raport de expertiză, dacă judecătorul nu știe cum să verifice direct. Tocmai acesta este scopul blockchain-ului, să producă trasabilitate...

Cât despre contractul de schimb și dovedirea că ești deținătorul respectivelor cryptomonede, nu există niciun serviciu de escrow care să facă aceasta? Sau, eventual, un notar mai destupat la minte care să primească el în escrow respectivele cryptomonede?

Dar, oricum, nulitatea relativă a contractului de schimb este o problemă ulterioară întocmirii acestuia, nu anterioară. Nu poate fi nul înainte să se încheie.

#22
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Mda, pare bataie de cap... Am si eu o garsoniera de vanzare si am zis sa caut daca se poate, dar cred ca o sa o vand pentru lei/euro si cumpar eu crypto dupa Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate