Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Parinte overcontrolling

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Firește că "de la mă-sa", că doar de-aia s-a încurcat ta-su ăla inteligent cu ea.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIoanaMiau, on 06 iulie 2021 - 14:30, said:

....
intr-un mediu neutru, public, cu persoane prin apropiere, incearca sa-i explici problema fara sa-i spui ca ai vb cu fata.
e cazul sa o lase usor usor sa iasa in lume sa se echilibreze sa se ridice pe picioarele ei. nu e cazul sa-i franga aripile.
vezi cu reactioneaza, daca isi da seama ca a gresit si incepe sa o lase si o ajuta sa se dezvolte, ff bine e totul ok, a fost o scapare la repararea careia ai contribuit.
dar tare imi este teama ca nu va realiza ca greseste, si ca va avea o reactie naspa (si din cauza asta ai nevoie de un mediu pe care nu-l poate controla)

#39
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Parintii fetei sint divortati sau doar separati ?

Daca mama nu contribuie financiar la intretinerea copilului, e posibil ca tatal sa nu-si permita luxul de a-i cumpara fiicei un telefon si de a-i plati un abonament lunar pentru ca ea sa stea cu nasul pe Facebook, in loc sa-si faca lectiile sa termine macar 8 clase.

Si serios, la virsta de 13 ani nu vad rostul bijuteriilor la un copil si ce rol au in educatia lui ? :habarnam:
O pereche de cercei nu sint suficienti ? Cu ce siraguri de margaritare si bratari batute in Swarovski trebuie sa defileze pe la scoala ?

Singurele fetite inzorzonate ca pomul de Craciun cu salbe de haur la git, la miini, la picioare si imbracate in rochite pestrite sint alea bune de maritat. Bine, dar astea sint din familii de caldarari, care le vind pe citeva galeti de galbeni.
Asa-i traditia la ei, nu-i musai s-o urmam ! :)




#40
IoanaMiau

IoanaMiau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.07.2021

View PostMihai_3, on 06 iulie 2021 - 15:09, said:


Eu am decis să pun capăt. Eram decisă aproape în totalitate, dar voiam să aflu cum vede și alta lume situația. Din fericire, cu partea financiara mă descurc destul de bine, deci oricum nu avea nicio legătură cu banii lui.

View Postsmoke, on 06 iulie 2021 - 14:52, said:

Într-adevăr, nu am nici energie, nici chef, nici timp și niciun fel de disponibilitate să incerc sa mai educ pe cineva de aproape 40 ani.

View PostJayanti, on 06 iulie 2021 - 15:38, said:


El spune că înclinațiile sunt moștenite de la mama. Cel puțin așa spune, probabil că mama ar spune altceva, iar adevărul e la mijloc, și tot așa.....

View Postglassofwine, on 06 iulie 2021 - 15:58, said:


Perfect de acord. Nu este deloc religios. Am incercat sa ii explic, dar m-am lovit de un zid, e foarte clar că vedem lucrurile total diferit, iar el e atât de convins că procedează corect, încât e evident că nu are niciun rost sa continui. Îmi pare rau pentru celelalte calități pe care în mod clar le are, dar problema asta le anulează pe toate!!!


View Postarg, on 06 iulie 2021 - 18:29, said:


Mulțumesc pentru sfat. Am mai avut o tentativa cu multa diplomație, dar rezultata într-un eșec.

Edited by Dany_Darke, 06 July 2021 - 23:02.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
unele la 13 ani deja se marita.
pisici e un om nu o sluga. lasati tampeniile si ideile preconcepute.
ce naiba o sa faca la 18 cand i se da liber la barbati, alege primul "neducat" iesit in cale si-si face viata praf cu el.
bine e sa cunoasca subiectul si sa se autoechilibreze.

#42
IoanaMiau

IoanaMiau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.07.2021

View Posthoneybee, on 06 iulie 2021 - 18:52, said:


Sunt divorțați, dar nu se pune problema de lipsa mijloacelor financiare. Sunt de acord cu tine în privința "zorzoanele", intrucat nici eu nu le vad rostul, probabil nu m-am exprimat eu clar, mă refeream de fapt la niste banali cercei.

Edited by Dany_Darke, 06 July 2021 - 23:21.
nu mai cita ziduri de text


#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Posthoneybee, on 06 iulie 2021 - 18:52, said:

Daca mama nu contribuie financiar la intretinerea copilului, e posibil ca tatal sa nu-si permita luxul de a-i cumpara fiicei un telefon si de a-i plati un abonament lunar pentru ca ea sa stea cu nasul pe Facebook, in loc sa-si faca lectiile sa termine macar 8 clase.

Si serios, la virsta de 13 ani nu vad rostul bijuteriilor la un copil si ce rol au in educatia lui ? Posted Image
O pereche de cercei nu sint suficienti ? Cu ce siraguri de margaritare si bratari batute in Swarovski trebuie sa defileze pe la scoala ?

Singurele fetite inzorzonate ca pomul de Craciun cu salbe de haur la git, la miini, la picioare si imbracate in rochite pestrite sint alea bune de maritat. Bine, dar astea sint din familii de caldarari, care le vind pe citeva galeti de galbeni.
Asa-i traditia la ei, nu-i musai s-o urmam ! Posted Image

Cate judecati fara nicio baza...
De unde si pana unde ai dedus ca si-ar pierde toata ziua pe telefon? De unde si pana unde ai dedus ca s-ar inzorzona ca pomul de Craciun si ca vrea cristale?
Ti se pare normal ca o persoana de 13 ani sa nu aiba niciun fel de intimitate? Ti se pare normal sa nu poata vorbi cu mama sa decat pe speaker si cand ii da voie tatal? Ti se pare normal sa nu poata avea prieteni, sa nu poata iesi din casa?

Sa fim seriosi, exista telefoane pentru toate buzunarele, exista cartele care pot fi reincarcate lunar cu 5 euro (vreo 25-30 de lei). E clar ca omul are niste traume pe care si le proiecteaza asupra fetei.

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAnn0nyym0us, on 06 iulie 2021 - 13:37, said:

E perfect normal. Pentru anii 1800.

Dincolo de asta, imi pare sincer rau ca unii copii trebuie sa suporte abuzurile unor animale ca respectivul.

Te intreb altceva. Daca asa se comporta cu fiica lui, tu te vezi bine langa el, pe termen lung?

View Postreventon, on 06 iulie 2021 - 13:42, said:

Red flag sa pleci cat mai repede de langa el si sa incerci sa o ajuti pe fata. Mai mult de atat si o sa ai de suferit.

View PostFreddy12, on 06 iulie 2021 - 13:49, said:

Ai mare grija, daca te casatoresti cu el, e in stare sa-ti puna cearsaful pe cap ca in tarile arabe. Are dreptate reventron: fugi cat vezi cu ochii.


Io zic ca totusi ar trebui sa fim ponderati in sfaturi si caracterizari.
Audiatur et altera pars se impune de urgenta in cazul asta.Sincer sa fiu,nu cred nici 30% din relatarea aia.

#45
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 08.01.2021

View PostIoanaMiau, on 06 iulie 2021 - 12:21, said:

acest comportament este deviant??? Multumesc.

Da! :-)

#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postadisz, on 07 iulie 2021 - 08:24, said:

Sincer sa fiu,nu cred nici 30% din relatarea aia.

Cum este relevant asta?
Sau nu crezi ca exista asemenea cazuri?

#47
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Foarte multi ii fac pe alti mincinosi, perversi, ca si cum in lumea lor n-ar exista perversi. :lol:

#48
IoanaMiau

IoanaMiau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.07.2021

View Postadisz, on 07 iulie 2021 - 08:24, said:

Io zic ca totusi ar trebui sa fim ponderati in sfaturi si caracterizari.
Audiatur et altera pars se impune de urgenta in cazul asta.Sincer sa fiu,nu cred nici 30% din relatarea aia.

Dar oare cum te poți gândi că nu este adevărat? Doar pentru că nu ai mai auzit așa ceva, presupui că este o minciună sau o exagerare? Mi-ar fi plăcut și mie sa nu fie așa.

Edited by althea, 07 July 2021 - 11:29.
mutare răspuns din citat


#49
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
@IoanaMiau, eu sunt curios, ce dracu cauti cu omul ala intr o relatie...s au terminat barbatii din lume? e unicul si singurul care....ce iti face? ce te atrage asa de mult la el daca insusi tu il conisderi un ciudat si un deviat?

#50
IoanaMiau

IoanaMiau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.07.2021

View Postcuculea, on 07 iulie 2021 - 12:31, said:

@IoanaMiau, eu sunt curios, ce dracu cauti cu omul ala intr o relatie...s au terminat barbatii din lume? e unicul si singurul care....ce iti face? ce te atrage asa de mult la el daca insusi tu il conisderi un ciudat si un deviat?
Pai tocmai, când m-am convins că e așa, am decis sa închei relația.

#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcuculea, on 07 iulie 2021 - 12:31, said:

@IoanaMiau, eu sunt curios, ce dracu cauti cu omul ala intr o relatie...s au terminat barbatii din lume? e unicul si singurul care....ce iti face? ce te atrage asa de mult la el daca insusi tu il conisderi un ciudat si un deviat?

Ai citit primul post din topic? Explica acolo ce si cum.

Edited by AlexEn, 07 July 2021 - 13:16.


#52
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View PostAlexEn, on 07 iulie 2021 - 08:04, said:



Cate judecati fara nicio baza...


Ti se pare normal ce s-a intimplat recent la o scoala si la ce anume descopera parintii ca si-au folosit copiii lor telefoanele ?

https://stirileprotv...a-de-sport.html

Ti se pare normal ca o mama sa plece din tara fara sa lupte pe cai legale pentru custodia fetei ?

Mie nu ! :)

Mi se pare anormal ca dupa nenumarate situatii tragice ale unor fetite minore, care au nascut un copil dupa un viol, si in urma cazului de la Caracal sa aruncam cu pietre in capul unui parinte protector. Te asigur ca nu-i usor pentru o femeie singura sa fie mama si tata pentru un baiat, daramite pentru un barbat, care vrea sa nu-si vada fata batjocorita de golanii din cartier.

In general, cam toti tatii sint autoritari cu fetele si mai permisivi cu baietii.
N-am auzit de copile la 13 ani care alearga sa se confeseze tatalui, cind baietii incep sa le dea tircoale. Unele se tem chiar si de mame, pentru ca nici acestea n-ar fi incintate sa ajunga bunici inainte de majoratul fetelor. Am avut doua cazuri la gimnaziu. O fata a fost exmatriculata si alungata de acasa de catre parinti, fiindca ramasese insarcinata in clasa a VIII-a, iar o alta s-a aruncat peste fereastra de la etajul 1, cind a prins-o maica-sa in camera impreuna cu un baiat. Fata a murit pe loc, iar baiatul, care fusese dat pe usa afara, a ramas s-o aiba pe constiinta pentru tot restul vietii.

In privinta restrictiilor de-a iesi in fata blocului si de-a se vedea cu prietenele, ar exista o explicatie. Pe motiv de pandemie. Cam toti am stat mai mult prin casa, constrinsi fiind de imprejurari.  

Stii ce mi se pare curios ?

Daca fata e tinuta din scurt de catre un tata-zbir, cum de s-a putut destanui nestingherita unei alte femei, in timp ce conversatiile telefonice cu mama sa ii sint supravegheate ?
Traumatizat fiind dupa o casnicie esuata, barbatul asta ar fi trebuit sa nu mai aiba incredere in nici o alta femeie. Si contrar asteptarilor, Ioana spune ca se poarta ca un domn, atit cu ea, cit si cu baiatul ei.

Ori fata isi doreste cu orice pret sa plece din tara si comploteaza la telefon cu maica-sa, ori a inflorit "confesiile" legate de taica-sau pentru a convinge-o pe Ioana sa se desparta de el. :)













#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Ce legatura au cele relatate de tine cu cazul de fata? Sau generalizezi orbeste si aia e?

Cum a putut sa vorbeasca cu ea? E destul de evident ca prezenta fizica a ajutat. S-o fi dus si omul ala la baie si au apucat sa vorbeasca, nu?
Daca nu o crezi pe initiatoare, treci mai departe. Nu e util sa iti proiectezi prejudecatile aici.

Edited by AlexEn, 07 July 2021 - 13:49.


#54
IoanaMiau

IoanaMiau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.07.2021

View Posthoneybee, on 07 iulie 2021 - 13:35, said:

Ea își dorește să plece din țară fără îndoiala. Nu a avut ce sa înflorească, eu tot ce am spus am constatat singura, iar unele lucruri mi le-a spus el, nu fata. Ea mi s-a confesat cu privire la ce vorbește cu fetele la școala, de ce coleg ii place, niciun cuvânt despre tatăl ei. Faptul că el are încredere în mine nu mi se pare deloc curios. Toți am fost la un moment dat dezamăgiti de cineva, asta nu înseamnă că trebuie să generalizam.

Edited by althea, 07 July 2021 - 13:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate