Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Parinte overcontrolling

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
IoanaMiau

IoanaMiau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.07.2021
Buna la toata lumea! Sunt pentru prima data pe un forum, dar ma confrunt cu o situatie vis-a-vis de care as avea nevoie de mai multa claritate si de ce nu? de alte puncte de vedere. Sunt mama singura (am un baiat de 10 ani pe care il cresc fara ajutorul tatalui biologic) si am inceput o relatie cu un domn care isi creste singur fata (aproape 13 ani). Toate bune si frumoase, pana cand am observat nu doar ca este foaaaarte autoritar cu fata lui, ei ii este foarte teama de el, nu ii spune nimic din viata ei (mie, in schimb, mi-a spus o gramada de lucruri fara ca macar sa o intreb ceva), nu are telefon, nu are voie sa poarte bijuterii, nu are voie sa poarte haine feminine, nu are prietene, nu coboara nici macar pana in fata blocului singura (pentru ca nu are voie), trebuie sa poarte o distanta considerabila fata de baiatul meu (pentru ca, citez: "nu are voie sa simta niciun fel de atingere de baiat pana la 18-20 ani") si mai nou, nu mai are voie sa vorbeasca cu mama ei la telefon (mama ei este in alta tara), decat cu telefonul pe speaker. Mi se pare mie sau acest comportament este deviant??? Multumesc.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
E perfect normal. Pentru anii 1800.

Dincolo de asta, imi pare sincer rau ca unii copii trebuie sa suporte abuzurile unor animale ca respectivul.

Te intreb altceva. Daca asa se comporta cu fiica lui, tu te vezi bine langa el, pe termen lung?

#3
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Red flag sa pleci cat mai repede de langa el si sa incerci sa o ajuti pe fata. Mai mult de atat si o sa ai de suferit.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ai mare grija, daca te casatoresti cu el, e in stare sa-ti puna cearsaful pe cap ca in tarile arabe. Are dreptate reventron: fugi cat vezi cu ochii.

#5
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am mai vazut si eu cazuri cand eram mai mic, fete, baieti care erau tinuti din scurt, ieseau din cand in cand cu noi, pana la ore fixe cu o vorba in cap: nu ai voie acolo si acolo, nu umblii cu ala si cu ala.... colegilor, cand au scapat aia de sub lesa ( ca altfel nu ii pot zice ).. pfui, tot au rupt, tot au incercat, iar fetele... ca si albinele din pacate, din floare in floare... Nu e o generalitate, dar in mare parte asta se intampla..

Cat despre tine initiator, pune-ti cateva semne de intrebare, asa o sa incerce sa te controleze si pe tine cand o sa poata, cand o sa treaca extazul acesta de inceput de relatie, cand o sa va lege ceva mai mult, cand o sa inceapa sa-si permita, asta bineinteles daca si tu permiti asta!

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
e cam autoritar, dar hai ca stiti cum e acum, fetele umbla cu tot felul de baietzashi... sa nu ne prefacem ca un copil face alegeri bune.

Cand eram eu mic era o fata in vecini, avea voie sa se joace strict in fata casei ei, si asta foarte  rar.
Fata aia e acum maritata la casa ei, altfel cine stie, poate era inca o mama singura cu copii... aviz initiatoarea Posted Image

Edited by sirgoofy, 06 July 2021 - 13:54.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Ioana, daca cu primul ai ratat-o, ai si tu mai mare grija la semnale, cand e vorba despre al doilea.
Pana la situatia cu fii-sa n-ai vazut nimic ciudat la el? Insamna ca n-ai simturi bune daca acum stai si te miri.
Trebuia pe parcurs sa-l respingi daca e dubios. Acuma... da-i jet ca-ti pierzi vremea cu el si-ti faci viata de rahat cu un asemenea specimen.
Ce dracu ti-a facut? Ti-a adus flori, te-a gadilat in talpi? Da-l in rahat de-aici, trage si tu alt loz.

#8
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View Postsirgoofy, on 06 iulie 2021 - 13:49, said:

sa nu ne prefacem ca un copil face alegeri bune.

Păi nici așa nu învață să facă alegeri bune.

Învață frica, ascunsul dacă e cazul, că ta-su o consideră incapabilă (el fiind la rândul lui incapabil să fie părinte, nu câine de pază), și altele...

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Da ce are omu mah ?
Ca n-am inteles care e problema cu el.

Nu a zis ca o bate, deci unde e abuzul ?
Daca nu-i cumpara telefon e abuz acum ? Posted Image

Edited by sirgoofy, 06 July 2021 - 14:01.


#10
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View Postsirgoofy, on 06 iulie 2021 - 13:58, said:

Nu a zis ca o bate, deci unde e abuzul ?

Doamne ferește!

#11
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Trebuie sa fii tare disperata sa stai cu un asemenea om, scuze

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostIoanaMiau, on 06 iulie 2021 - 12:21, said:

. Mi se pare mie sau acest comportament este deviant??? Multumesc.
Nu ți se pare.
E un "ciudat".

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
E un "ciudat" in ziua de azi, pe vremuri era un parinte absolut normal.

#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Of!

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
@intitatoare: ai discutat si cu el despre situatia asta? Fata este clar lipsita de interactiune sociala si de interactiunea cu un parinte adevarat, mai mult ca sigur ca a gasit in tine o supapa si acum trage guri mari de aer.

View Postsirgoofy, on 06 iulie 2021 - 13:49, said:

e cam autoritar, dar hai ca stiti cum e acum, fetele umbla cu tot felul de baietzashi...

Nu stim cum e cu fetele, invata-ne tu, ca pari sa ai experienta.

View Postsirgoofy, on 06 iulie 2021 - 13:58, said:

Nu a zis ca o bate, deci unde e abuzul ?

Sper din tot sufletul ca nu ai copii sau ca esti doar troll si nu crezi ce scrii...

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Comportament deviant
Cine stie ce probleme existentiale are si se "razbuna" pe biata fata
Stiu si eu vreo 2 exemplare din specia asta
Pentru ca "a dat-o-n bara" cu nevasta care l-a parasit, nu vrea sa se intample acelasi lucru si cu fata lui drept pentru care "are grija" si "vegheaza" sa nu ajunga ca maica-sa
Sa discuti cu astfel de indivizi este cam inutil pentru ca "STIU EI MAI BINE CE TREBUIE FACUT"
Mai trist este ca frustrarile parintilor se rasfrang asupra copiilor si rezulta 3 scenarii ;
-  cand "scapa din lesa" rup gardul
-  ajung depresivi
-  aplica acelasi tratament propriilor copii pentru ca asa "se educa" copii

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Situatia e cu dus si cu intors. Vorbeste deschis cu partenerul tau si spune-i ce te deranjeaza. In functie de ce-ti da de inteles, ori se schimba el, ori te schimbi tu, ori fiecare cu aia ma-sii.

Autoritatea este una, frica este alta.

Din ce inteleg, fetei ii este frica sa vorbeasca cu el si sa ia atitudine (in sensul ca are o jena in a-si expune argumentele contrare sau dorintele de copil). Mi se pare absurd dai anumite interdictii fara un motiv anume (sau ca tu sa nu intelegi/nu stii istoricul relatiei lor).

Edited by Pololica, 06 July 2021 - 14:29.


#18
IoanaMiau

IoanaMiau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.07.2021
Va mulțumesc tuturor pentru păreri. Nu mă așteptam la "înțepături", cu toate că probabil ar fi trebuit. Disperată nu sunt, cu mine și cu băiatul meu s-a purtat întotdeauna ireproșabil (ca situația e posibil sa se schimbe data fiind firea lui, desigur că e posibil și normal că m-am gândit la asta).Eu sunt oricum aproape în totalitate decisă să pun capăt, dar cred că mai aveam nevoie de niste confirmări.Mi-am dat seama că, din păcate, nu am cum sa reușesc să îl fac să realizeze cat de mult greșește. Mulțumesc încă o dată.

El are o motivație și anume că, in felul asta o împiedică să devină o femeie ușoară, pentru că a observat că are înclinații.Am vorbit deschis cu el, dar degeaba, iar eu nu am cum sa mă schimb la capitolul asta. Deci, se pare că rămâne ultima opțiune.

Edited by Dany_Darke, 06 July 2021 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate