Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Recomandare boxe 2.0 birou

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Stiu ca nu pare a fi, pe site la qualcomm intr-adevar este SoC dar daca ei asa l-au trecut pe site, am zis ca cine sunt eu sa ii corectez? Posted Image) Marketing ...

Attached Files



#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai au pus corect - "With DAC Built-In"
Adica e inclus si un DAC in el - e un Sistem On a Chip.
Arei si ADC, si altele. Mai pe scurt - un All in One.

#39
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006

View Postvinciun, on 09 iulie 2021 - 14:39, said:

Denon heos amp nu te coafeaza? E micut, are overseas de vanzare.

:)))) nu mi-ar strica, dar e overkill

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se compara nici pe departe cu un DAC dedicat, dar e decent.

#41
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Dac-ul din A2+ e unul de calitate: AK 4396.
PS: A2+ au bass reflex-ul pe fata. Ajuta la birouasul ala...

Edited by pedros_2005, 09 July 2021 - 15:41.


#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Denon Heos amp are chipul Dac comun cu AS701 si la mine chiar s-a auzit ca 701. In rest e micut fata de un amp clasic, inclusiv la pret e micut fata de pretul oficial, desi practic e nou. Gata cu vanzarea, facusem si un review.

#43
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Nu stiu pe cine intereseaza, dar pana la urma am gasit noua si nefolosita pe olx, o jucarie antica de la denon pe care o astept sa ajunga. Este vorba despre Ceol Carino. Boxele sunt mai mici decat Audioengine dar ma gandesc ca avand amplificatorul separat imi pot face eu o pereche de boxe putin mai mari daca chiar simt nevoia. In rest are usb, apt-x, telecomanda, iesire subwoofer si arata frumos. As fi vrut totusi urmatorul model, dar nu se mai gaseste. Cele cu care au fost inlocuite sunt prea mari.

Attached Files



#44
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postarkhangel, on 09 iulie 2021 - 14:12, said:

Daca nu era problema de spatiu luam ceva mai mare
Doamne, la ce mărime are biroul ăla credeam că încă citesc topicul ăsta: https://forum.softpe.../#entry28045796

#45
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Am avut si eu o problema asemanatoare: Birou mic si doream un sunet cat de cat de calitate.
Am rezolvat-o cu Audio Engine A2+ si un subwoofer activ sub birou.
Este o combinatie foarte reusita.
Intr-adevar A+ stau f slab la capitolul bass, insa impreuna cu un subwoofer sunt superbe.

Edited by mmmgigi, 02 August 2021 - 08:01.


#46
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Salutare, readuc putin in atentie subiectul asta, toate bune si frumoase cu jucaria aleasa, este foarte ok, bass decent, doar ca am ceva curiozitati. Are rost sa schimb boxele cu unele putin mai mari?
Mai concret, de cand am luat sistemul ma gandeam sa inlocuiesc boxele originale cu Monitor Audio Radius 45, singurele atat de mici pe care le stiu (ma rog, nu sunt ele chiar boxe ci sateliti) iar acum ca s-au mai ieftinit un pic, parca ma roade si mai tare.

Intrebarile mele sunt:
1. Este posibil sa imi omoare amp-ul boxele noi? (el poate 25w @ 6 ohmi, boxele noi au minim 25w @ 8 ohmi, daca nu din prima, in timp daca il voi folosi la nivel de volum ridicat)
2. Vor fi ceva imbunatatiri sesizabile? (ma gandesc ca sunt driver-e separate si driver-ul de mid-bass este mai mare decat cel din boxele actuale)
3. Tot legat de imbunatatiri, cei 120 hz de pe MA sunt mai buni decat cei 70 pana la care pot cobori boxele actuale, adica teoretic ar trebui sa am ceva mai mult bass?

Specificatiile sunt urmatoarele:
AMP: PMA-N2 Rated output power - 25 W + 25 W (1 kHz, 6 ohms, 0.7% THD)

Boxe actuale: SC-N2
Type / Full range speaker + passive radiator for more bass
Drivers / 6 cm full range, General 7.5 cm passive bass radiator
Frequency response / 70 Hz - 20 kHz
Impedance / 6 ohms
Dimensions (W x H x D) / 98 x 105 x 98 mm

Boxe noi: Monitor Audio Radius 45
Difuzoare inalte: 1 x 2 cm
Difuzoare medii-bas: 1 x 7.5 cm
Raspuns in frecventa: 120 Hz - 20 kHz
Sensibilitate (2,83V/1 m): 87
Putere recomandata: 25 - 50 W
Putere RMS: 50 W
Impedanta nominala: 8 ohm
Dimensiuni: 100 x 100 x 124 mm

Edited by arkhangel, 16 November 2021 - 17:56.


#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Tot dracu e. Eu zic sa rami cu boxele actuale.

#48
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Decat sa dai 700 Ron pe ceva cu bass de 7.5cm, mai bine dai 950 Ron pe monitoare active de studio cu bass de 13cm gen Tannoy Reveal https://www.muziker....1IaAuA-EALw_wcB

Parerea mea.

Desi eu n-am de niciunele, mi-am pus amplificator tzeapan 2x80W in 8ohmi pe PC si boxe standfloor pe 2.5 cai stanga dreapta biroului. Luate SH dar cu stiinta, m-a costat 900 Ron distractia.

LE: Dar nu te lua dupa mine cu standfloor-urile.

Edited by Tzur, 16 November 2021 - 20:29.


#49
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Discutia e veche, eu vreau ceva foarte mic :)

#50
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Pai daca boxele sunt mici vei avea si sunet mic.

Eu in momentul asta ascult de pe niste noptiere de boxe Wharfedale vintage din anii 70, si cand zic noptiere nu exagerez, sunt cat niste noptiere mari :D Stau cu picioarele incrucisate pe una din ele in timp ce-ti scriu. Si nu ascult tare, amplificatorul e la ~15% iar boxele nu sunt sensibile.

Si am pe acelasi sistem puse pe B si niste B&W 601 S3 care dupa standardele tale sunt niste monstruozitati cu difuzor de 16cm dar dupa standardele mele sunt mici.

Desi B&W sunt mai precise si mai sensibile si aparent stiu si bass bine, prefer Wharfedale vintage, pur si simplu nu se forteaza sa cante, redau cu lejeritate muzica si mediile in general si asculti pe relax, fara sa iti aduci aminte ca ai boxe in camera.

Daca nu vrei ceva macar cu mid-bass >10cm sa incepi sa auzi ceva, si eu zic sa ramai pe cele pe care le ai.

#51
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 21.02.2022
Audioengine HD3 are careva?!

#52
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 21.02.2022
LE
Mi-am comandat pentru PC Bose Companion 2 Serie III mai mult din ratiuni de spatiu si de design si pentru ca are butonul de volum in fata. 583 lei cu TVA si transport.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate