Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare boxe 2.0 birou

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
M-am uitat si la monitoare (Presonus Eris E3.5 BT) nu ma deranjeaza asimetria, e de inteles. Am mai gasit si Quadral Breeze Blue L, Tibo Plus1.1 (pentru care nu prea am gasit opinii pe net) dar si Micca PB42X (care pare decent cica dar nu are bluetooth). Mai caut, nu e graba. Daca nu, iau frumos un receiver si un sub Yamaha si cu boxele pe care le mai am imi fac damblaua ... :)

#20
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postarkhangel, on 07 iulie 2021 - 10:53, said:

Daca nu, iau frumos un receiver si un sub Yamaha si cu boxele pe care le mai am imi fac damblaua ... Posted Image

Corect judecat.

Un sistem clasic stereo adica 2 boxe pasive (boxe nu sateliti adica mid-bas de >=13cm) si un amplificator clasic stereo fac un super sistem audio pt PC/laptop.
Poti pune cu nesimtire chiar si standfloor-uri stanga/dreapta biroului.

Amplif-uri clasice stereo se gasesc pe alese second si costa infim pt ce ofera.

Alternativ cele 2 boxe mai sus mentionate, receiver AV sau stereo mai noutz + sub.

#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Fiti atenti, totusi, ca multe boxe de raft cer un minim de distanta intre ele si ascultator, de obicei de la 2m in sus.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Audioengine A5+ cu 1499 lei pe Emag doar azi, culoare bambus.

#23
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006

View PostTzur, on 08 iulie 2021 - 14:29, said:

Corect judecat.

Un sistem clasic stereo adica 2 boxe pasive (boxe nu sateliti adica mid-bas de >=13cm) si un amplificator clasic stereo fac un super sistem audio pt PC/laptop.
Poti pune cu nesimtire chiar si standfloor-uri stanga/dreapta biroului.

Amplif-uri clasice stereo se gasesc pe alese second si costa infim pt ce ofera.

Alternativ cele 2 boxe mai sus mentionate, receiver AV sau stereo mai noutz + sub.

Partea mai "hi-fi" Posted Image o planuiesc pentru living, in dormitor unde am un birou nu am foarte mult loc, abia incap doua laptop-uri, un hdd si un suport de casti... daca nu eram atat de mult constrans de spatiu faceam ceva cu boxele pe care le am deja.
Culmea, am cautat si sa fac ceva cu amplif dedicat si niste boxe Q Acoustics 3010i (care sunt mari si alea) si un amplif dedicat dar ajungeam la 1500 de lei si mi se pare ca e cam overkill pentru ce vreau eu ...

In alta ordine de idei, imi fac cu ochiul si niste Wharfedale DS-2 sau JAMO DS4.

View Postoverseas, on 08 iulie 2021 - 20:22, said:

Audioengine A5+ cu 1499 lei pe Emag doar azi, culoare bambus.

Le-am pus eu la favorite si d-aia :))))

Edited by arkhangel, 08 July 2021 - 20:58.


#24
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Cum sa dai 1500...

Gasesti amplif midi sau daca ai loc chiar full size slim si putin adanc second hand in stare impecabila cu front de aluminium etc pe la 300 Ron.

Ca idee pt midi-uri, vezi Denon, Onkyo, Technics. Iar pentru cele de 420mm slim, vezi Dual, Rotel.

Si boxele poti sa ti le iei noi sau vezi ca vinde un nenea pe O_X niste Q acoustics 1010 cu 350 Ron sau mai sunt niste Wharfedale Diamond 10.0 la 300 Ron. Asta in ideea in care esti decis pe boxe cu midbas de 10cm.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ia amp sh, nu ii trebuie intrare USB ? Adica se adauga un Topping E30 la buget.

#26
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Si la Audioengine A5+ simple, fara wireless, ii trebuie dac extern. Nu au intrare digitala.

#27
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Nu stiu daca are rost sa ma complic cu chestii separate, era o idee, dar pana la urma eu vreau sa scap de cateva cabluri, nu sa pun mai multe :)

Cred ca am de ales intre:
  • Audioengine A1 wireless - 799 lei
  • Wharfedale DS-2 - 749 lei
  • Audioengine A2+ wireless 999 lei
  • Jamo DS4 - 999 lei
Ma gandesc ca Jamo avand cele mai mari driver-e de medii dintre toate este posibil ca bass-ul sa fie mai potent putin decat la celelalte. Intre Audioengine nu sunt diferente fizice (A2 are usb dar cam atat, DAC-ul este acelasi, Qualcomm CSR8670) nu stiu mare lucru de Wharfedale dar nu cred sa fie diferente notabile fata de restul.

#28
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Daca te hotarasti la Audioengine ia-le pe cele A2+ wireless. Sint mai noi si mai bine lucrate fata de A1, au amplificare A/B, nu au DSP, plus ca au si intrare usb, doua intrari analogice (rca si jack) si iesire rca. Pina si mufele pt cablul dintre boxe sint mai bine lucrate, sint borne metalice care se string dar accepta si legaturi tip banana. Sint peste A1 din toate punctele de vedere.
Si inca ceva: neaparat sa iei si suportul pt ele, schimba mult in bine ce auzi.
https://www.avstore....engine-ds1-ds2/

Edited by pedros_2005, 09 July 2021 - 11:40.


#29
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Cu dif de medii de 7cm .... Fara iesire de subwoofer ....

Prefer oricand boxe cu dif de medii de >10cm preferabil 13cm sau 16cm chiar si sunet direct de pe placa audio a PC-ului dc nu e buget de DAC.

Faza cu evitatul firelor e adevarata, dar se rezolva daca iei de la Ikea o piesa de aia care tine firele stranse sub birou.

Sau daca ai capsator, prinzi niste arici cu capsatorul pe sub birou si prinzi firele stranse acolo. Sau cu scotch de ala armat care tzine bine.

Si daca ai amplif-ul dedesubt, pus pe PC sau pe console, nu se vede nimic, ies 2 fire la boxe si atat de la audio-uri.

LE: Am postat la "Ce sistem audio aveti" unul din sistemele mele pt PC: https://forum.softpe...tach_id=2541117

E un pic exagerat cu standfloor-urile dar am dat 850 Ron pe totul....

Edited by Tzur, 09 July 2021 - 13:46.


#30
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Biroul ala e mare, plus ca mai ai spatiu si langa el, la mine e altfel organizat.

A2+ au iesire de subwoofer, chiar ma gandeam sa le cumpar pe alea si sa imi fac eu un subwoofer dintr-unul de la un sistem audio 2.1 logitech mai vechi la care voi schimba woofer-ul (o sa pun ceva bunicel de vreo 15w) si un amplificator decent daca voi simti nevoia.

Daca nu era problema de spatiu luam ceva mai mare, ca se pare ca ma mananca ... Posted Image

LE: sa mai zic ca vreau sa mai aduc un monitor cu suport de prindere de birou?

Attached Files


Edited by arkhangel, 09 July 2021 - 14:15.


#31
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Aoleu, e micutz. Esti in full work from home de acolo ?

Ce poti face:

- Raft deasupra

- Monitor 2k dedesubt posibil cu montaj pe perete. Probabil de 27.

- Pus cel putin 1 laptop sus pe raft si cuplat la monitorul 2k. Tastatura si mouse wireless sa deserveasca laptopul.

- Posibil si suportul de casti tot sus pe raft.

Asta in ideea sa-ti mai eliberezi. E horror cu 2 laptopuri pe birou mic si fara monitor/tastatura/mouse dedicat. Audio-ul da cu virgula pana nu-ti rezolvi asta.

Si apoi fie amplif slim si putin adanc tot sus pe raft si 2 boxe mici gen q acoustics 3010, fie 2 boxe de-astea active.

Firele le vei trece pe toate prin spatele monitorului si printr-o gaura in raftul de sus.

Edited by Tzur, 09 July 2021 - 14:36.


#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Aia e o etajera 😀

Clar, aparatura audio are prioritate, munca pe covor in lotus.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

DAC-ul este acelasi, Qualcomm CSR8670
Ala se ocupa de Bluetooth - https://www.qualcomm...roducts/csr8670
Nu e DAC propriu zis ci un SoC.

#34
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Unul e personal, cel de munca ori il cuplez wireless la tv ori merg la un birou mai mare unde am si monitor daca am nevoie, nu au fost multe cazuri. M-am mai gandit si eu daca sa gauresc peretii pentru o polita de la ikea, eventual sa pun si un suport de monitor in perete. Oricum nu prea imi place sa stau la birou decat daca ma joc, de muncit mai stau si in pat, canapea etc.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Adica printre multe altele are si un DAC inclus in chip.

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Denon heos amp nu te coafeaza? E micut, are overseas de vanzare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate