Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Marmaris

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
La greci pranzul pe vapor tot asa de "elaborat" . Inseamna ca e o reteta internationala :).

#56
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Dupa ce timpul alocat plajei a expirat, ne-am îmbarcat  și am plecat pe râu in sus, spre Dalyan. Prima parte a cãlãtoriei nu este foarte impresionantã, se navigheaza pe niște canale destul de largi, mãrginite de stuf, alaturi de multe alte barci similare, ce circula in ambele sensuri. Pe unele rage muzica la maxim. Cu excepția stufului, aproape nu existã alte plante (nuferi, salcii sau mai stiu eu ce). Aproape nu exista pasari acvatice. N-am vazut o rata zapacita, ce sa mai vorbesc de pelicani, egrete sau alte oratanii. Am vazut un batlan trecand in zbor si vreo doi pescarusi. Atat. Stereotip, plictisitor.  Treptat, pe mãsurã ce te apropii de Dalyan, peisajul se invioreaza, devine mai interesant, chiar frumos. Case, restaurante cu terasã și o mulțime de bãrci colorate. Cea mai frumoasã parte a cãlãtoriei!

Attached Files



#57
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Pe traseul catre Dalyan se face o oprire de 10-15 minute in dreptul mormintelor sapate în stânca, din Kaunos.

Attached Files


Edited by zuv, 22 July 2021 - 19:30.


#58
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
In Dalyan se face ultima oprire a excursiei, la niste bai de namol (exista cel putin doua). Astea la care ne-au dus pe noi, mai mici. Te puteai mazgali cu namolul respectiv sau/si face o baie intr-un bazin cu apa termala, de vreo 4x2m. Apa, cu o culoare nedefinita, probabil din cauza faptului ca distinsii clienti omiteau sa foloseasca mai temeinic dusurile cand trebuia sa se curate de namol. Exista si un magazin de cosmetice pe baza de namol si un mic chiosc (.inghetata, sucuri, cafea, bere). Personal, n-am incercat namolul, nu cred ca o singura sedinta aduce vreun beneficiu, altul decat (eventualul) amuzament. Am baut o bere si am plecat sa explorez zona.

Attached Files



#59
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
İçmeler
Din Marmaris, se ajunge in 10-15 minute, cu microbuz. Microbuzele circula des, cam din 15 in 15 minute. Un bilet este vreo 5TL.

Attached Files



#60
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Turunç
Din Marmaris, se ajunge in 35-40 minute, cu microbuz. Microbuzele circula din ora in ora. Un bilet este 9TL (sau 6,75TL din İçmeler). Cu biletele am avut o experienta ciudata. La dus, am urcat din İçmeler, am platit la sofer, nici o problema. La intoarcere, surpriza, nu se poate plati la sofer, trebuie card de transport. Nu eram singurii nedumeriti, cam jumatate din calatori erau in aceeasi situatie, toti turisti. Restul erau turci. Fiind cap de linie, soferul a asteptat sa ne luam carduri cu totii. Cardurile se gasesc pe la magazinele din oras.
O alternativa la microbuz este taxi-boat (are oprire si in İçmeler). Nu am folosit, deci nu pot spune nimic despre ele. Merita facut insa macar un drum cu microbuzul. Intre İçmeler si Turunç soseaua traverseaza muntele, urca pana la vreo 400m altitudine, trecand prin padurile de pin. Peisajele sunt foarte frumoase.

Attached Files


Edited by zuv, 24 July 2021 - 11:18.


#61
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Cateva link-uri (posibil) utile:
https://marmaris.info/
https://www.marmaris....tr/canli-yayin
https://www.marmariswaterpark.com/
http://aquadreammarmaris.com/

#62
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Bye-bye, Marmaris!

Attached Files



#63
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Surprinzator, in Turcia sunt la vedere sapunuri sub forma de penis!

#64
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvalentinag, on 06 septembrie 2021 - 11:08, said:

Surprinzator, in Turcia sunt la vedere sapunuri sub forma de penis!
Da, destul de ciudat. Nu-mi aduc aminte sa fi vazut genul asta de suvenir prin alta parte, in Turcia. O fi vreun obicei local...Posted Image
Erau, din belsug, in Santorini. Din lemn, nu din sapun.
Pe de alta parte, afrodisiacul (sau ce naiba o fi...) din poza alaturata, mi se pare ca l-am mai vazut printr-un bazar.

Edited by zuv, 06 September 2021 - 16:01.


#65
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
@Zuv ... si la intrarea in Efes sunt aceste suveniruri.

#66
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmarian.bazavan, on 12 septembrie 2021 - 19:28, said:

@Zuv ... si la intrarea in Efes sunt aceste suveniruri.
Posibil, insa nu mi-au sarit in ochiPosted Image . La intrare n-am dat atentie magazinelor cu suveniruri iar la iesire, dupa toata plimbarea prin soare, tot ce imi doream era o bere rece. Asadar, le-am ratat.

#67
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Te uita cum troneaza ... AICI  :) :) :) E ceva legat de cultul fertilitatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate