Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Marmaris

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Plaja publica

Se intinde de-a lungul Attaturk Caddesi, vreo 500m. Destul de lata, pietris marunt, amestecat cu nisip, destul de batut. Nu exista sezlonguri, baldachine si alte fițe. Dusuri din loc in loc. Parca am vazut si toalete.
Aglomerata pana tarziu in noapte, pe inserat se aduna localnicii(cred) cu mese de si scaune aduse de acasa si stau la taclale.

Attached Files



#20
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Delfinariul

E la iesirea dinspre Icmeler a Marmarisului. Nu am fost, imaginile sunt luate de pe vapor. Firma organizatoare e excursiei (Yagna tourism) avea probabil un parteneriat cu delfinariul pentru ca ghidul a anuntat prin statia de amplificare ca vom trece pe langa ei, moment in care delfinii au inceput show-ul.

Attached Files



#21
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Vedere de pe mare

Attached Files



#22
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Marmaris in plandemie:

o combinatie de aprox 60% turci, 35% rusi si alte popoare din fost uniune sovietica, restul de 5% fiind romani, moldoveni de peste Prut, etc. Pur si simplu cocktail Molotov Posted Image

La plecare: test antigen rapid si cod HES pe net.

Masca(rada) vietii aproape deloc, exceptie in magazine, dolmus si cetatea veche. In rest deloc, nici macar in bus-urile turistice, vapor, transfer aeroport-hotel-aeroport. O colcaiala peste tot. "Distantare sociala" inexistenta, la mese aproape ca-i luam in carca pe cei din spatele meu Posted Image

Dupa 16 ani, in care nu am mai fost pe litoralul turcesc, datorita plandemiei am ajuns anul trecut in Bodrum si acum in Marmaris.
Mi-a placut mai mult in Bodrum, colcaiala fiind redusa.
Asa cum bine am inteles, dupa prima mea experienta in Antalya, Lara si Kemer, Turcia nu este chiar pe gustul meu, ca si destinatie de vara.
Insa acum nu mai plec unde vreau eu ci unde ma lasa maimutoii...Pentru neinoculati, probabil este ultimul an in care se mai poate calatorii.

Am facut doar doua excursii: Pamukkale si Insula Sedir (Cleopatra).
In autocarul pentru Pamukkale, erau aprox 34 vorbitori de rusa si 6 de engleza (toti insa est-europeni). Ghidul de limba engleza era cu nervii la pamant...
Zona per total este foarte frumoasa, vegetatie multa, insa aglomeratia mi-a lasat senzatia de litoral romanesc in week-end, cu diferentele de rigoare.

La modul general, rotunjit: 1 EUR = 10 TRY si 1 LEU = 2 TRY.
Evident ca accepta si $USD si combinatii de valute, poti sa platesti excursiile in doua valute diferite, primesti retul in a treia, neam de negustori Posted Image
Preturile aprox. ca in Romania, in supermarket MMM Migros. In micile magazine, pretul se face dupa mecla turistului, unele avand si preturi afisate.

Partea buna este ca in Turcia poti invata o limba straina: rusa!

Charterul Tarom: grad de umplere 25%. Nu am vazut niciodata un grad de umplere asa de mic, pe un charter cu plecare din Romania. Aeroport Otopeni, la intoarcere, aproape pustiu!
Aeroport: Dalaman. Are doua terminale, T2 de pe care s-a operat are aprox 40 porti => aproape pustiu.
Interesant: aparea un zbor de la/catre Munchen, insa nu am auzit absolut deloc germana in 7 zile. Am vazut o singura familie de olandezi, singurii vestici cu care am "interactionat" intr-o saptamana.
Timp transfer aeroport Dalaman - hotel in Marmaris / retur = 1h30m - 1h40m.

Cald spre foarte cald in aer, intre 13:00-15:00 era sufocant, apa marii calda insa as fi vrut mai calda, chestie subiectiva.

Concluzie: o destinatie pentru cei care isi doresc harmalaie, soare mult + apa linistita pentru inotat si care nu sunt deranjati de aglomeratie (plajele sunt inguste, datorita geografiei specifice zonei). A fost interesant/dragutel, apa, plaja, palmieri, paduri de pin, locuri istorice, gastronomie, insa nu relaxant pentru noi. Am fost in concediu, insa odihna o vom avea acasa  Posted Image

Calatoriti oriunde se mai poate, cat inca se mai poate!

Pentru poze si alte detalii, va las pe mana lui @zuv, care chiar ne incanta cu pozele lui Posted Image

Attached Files



#23
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Marmarisul este PLIN de englezi, nemti, olandezi.
Dar nu o sa-i gasesti la hotelurile cu AI. Ei prefera asa numitele aparthoteluri. Cred ca e singurul loc in care nu am dat de est europeni.

#24
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostRR_SK, on 12 iulie 2021 - 14:12, said:

Marmarisul este PLIN de englezi, nemti, olandezi.
Or iesi doar seara, la baut, ca prin oras n-am prea dat de ei. In hotel, cred ca erau vreo 3 roastbeefs, in rest, aceleasi proportii mentionate de metalactual.

View Postmetalactual, on 12 iulie 2021 - 13:57, said:

Charterul Tarom: grad de umplere 25%. Nu am vazut niciodata un grad de umplere asa de mic, pe un charter cu plecare din Romania. Aeroport Otopeni, la intoarcere, aproape pustiu!
Aeroport: Dalaman. Are doua terminale, T2 de pe care s-a operat are aprox 40 porti => aproape pustiu.
Timp transfer aeroport Dalaman - hotel in Marmaris / retur = 1h30m - 1h40m.
Spre comparatie: cu o saptamana inainte, charter Animawings (dar operat de Aegean), grad de ocupare de peste 90%. Aterizare pe Milas-Bodrum, la fel de pustiu si la dus si la intors. Marea majoritate a clientilor au tulit-o spre Bodrum si (poate) alte destinatii. Catre Marmaris, doar 3 familii, in total 7 insi.Timp transfer ~2 ore.

Attached Files


Edited by zuv, 12 July 2021 - 14:39.


#25
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View PostRR_SK, on 12 iulie 2021 - 14:12, said:

Marmarisul este PLIN de englezi, nemti, olandezi.
Dar nu o sa-i gasesti la hotelurile cu AI. Ei prefera asa numitele aparthoteluri. Cred ca e singurul loc in care nu am dat de est europeni.

Marmaris-ul ERA plin de xxx => acum nu exista!!!

Toti vesticii sunt la cotet, daca nu ma crezi verifica aici - sunt afisate toate plecarile, de astazi, de pe Dalaman:

https://airport-depa...ive-departures/

si

http://yda.aero/flig...ational-arrival

O sa constati o "invazie" a zborurilor din/spre vest: 6 din toata Germania, 1 din Viena, 0 din Olanda, 0 din UK, Italia, Franta, Spania, Finlanda, Suedia, Danemarca, Elvetia, Belgia, samd => aproape zero!

Poti verifica sosirile zilei si pe aeroportul din Milas (Bodrum), aceeasi situatie:

https://www.bodrumai.../international/

Nada!

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
turcaletii sunt multumiti ca vin 16000 de rusi pe zi. grecii si turcii au spus ca rusnacii sunt cei mai cheltuitori.

stiu la Didim. din 52k populatie, 12K sunt englezi, care nu stau in hoteluri ci si-au cumparat apartamentushe si vilutze cu ani in urma.
toate clinicile de dinti din asta traiesc, turism medical.

dar cred ca mai trece ceva vreme pana ajung la cei 51 milioane de vizitatori din 2019.
in schimb bubuie turismul medical; romanii veniti la tratament spun ca sunt practic fortati in pandemie deoarece sunt probleme cu spitalele in RO.

#27
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View Postavenirv, on 12 iulie 2021 - 15:16, said:

stiu la Didim. din 52k populatie, 12K sunt englezi, care nu stau in hoteluri ci si-au cumparat apartamentushe si vilutze cu ani in urma.

De acord cu tine, englezii si multi nordici au obiceiul sa cumpere case in zone calde, inclusiv Turcia. Fenomenul este vizibil si in Spania, insulara sau continentala, Portugalia, Grecia, etc.
Insa acestia sunt majoritari oameni la o anumita varsta, multi fiind pensionari. Nu vorbesc despre expati.

Eu ma refer strict la cei care vin din tarile de origine, in concediu, cu zboruri charter sau de linie, strict pentru o saptamana sau doua de vacanta, cu copii, apoi se intorc la treaba lor. Despre acestia spun ca nu exista in acest moment, in afara de cateva zboruri ratacite din Germania. Toti vesticii sunt deocamdata in cotet.

#28
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmetalactual, on 12 iulie 2021 - 15:57, said:


De acord cu tine, englezii si multi nordici au obiceiul sa cumpere case in zone calde, inclusiv Turcia. Fenomenul este vizibil si in Spania, insulara sau continentala, Portugalia, Grecia, etc.
Insa acestia sunt majoritari oameni la o anumita varsta, multi fiind pensionari. Nu vorbesc despre expati.

Eu ma refer strict la cei care vin din tarile de origine, in concediu, cu zboruri charter sau de linie, strict pentru o saptamana sau doua de vacanta, cu copii, apoi se intorc la treaba lor. Despre acestia spun ca nu exista in acest moment, in afara de cateva zboruri ratacite din Germania. Toti vesticii sunt deocamdata in cotet.
corect, pensionari.
expatul unde sa lucreze pe acolo ?
la didim pana si restaurantul indian este tinut de englezi.

#29
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View Postzuv, on 12 iulie 2021 - 14:37, said:

...charter Animawings (dar operat de Aegean)...

Da, pentru ca acţionarii operatorului aerian Animawings sunt companiile Memento Group, din care face parte şi tur­ope­ratorul român Christian Tour, precum şi operatorul aerian Aegean Airlines, cea mai mare companie aeriană din Grecia.

Au fost ok zborurile cu Animawings? Plecat la timp, etc?
Au avut serviciu la bord sau "becoz of the covrig"  =>  "serviciile la bord au fost limitate"?
Asta este mesajul pe care l-am auzit pe cele 6 zboruri Tarom, in ultimul an si jumatate.

Edited by metalactual, 12 July 2021 - 16:40.


#30
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmetalactual, on 12 iulie 2021 - 16:33, said:

Au fost ok zborurile cu Animawings? Plecat la timp, etc?
Au avut serviciu la bord sau "becoz of the covrig"  =>  "serviciile la bord au fost limitate"?
Da, au fost OK, nimic de obiectat. Plecat la timp, ajuns la timp. Serviciul la bord s-a limitat la un pahar de suc/apa si, contra cost, supe instant (in care multi tovarasi de calatorie au dat iama, de parca nu tocmai venisera de la all-inclusive), ceai si cafea. Apoi au inceput cu bazarul ambulant, parfumuri&other shits. La dus, vreo trei stewardese nu erau romance (grecoaice, probabil) si au fost mult mai stricte cu purtatul mastii si cu distantarea sociala. La intoarcere, zbor Animawings pur, relaxare totala, mici sezatori pe culoar, mai lipsea un foc de tabara. Aeronava, un Airbus A320-232, pare noua, curata, fara guma de mestecat lipita te miri pe unde. Ma rog, la plecare...la sosire nu mai sunt atat de sigur. Am vazut mizerie pe jos lasata de unii de n-am vazut niciodata pana acum.

View Postmetalactual, on 12 iulie 2021 - 16:33, said:

Da, pentru ca acţionarii operatorului aerian Animawings sunt companiile Memento Group, din care face parte şi tur­ope­ratorul român Christian Tour, precum şi operatorul aerian Aegean Airlines, cea mai mare companie aeriană din Grecia.
Nu stiam. Anul trecut, cu sejur luat de la Karpaten, tot cu ei am zburat.

Edited by zuv, 12 July 2021 - 17:34.


#31
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 06 iulie 2021 - 11:37, said:

Statiunea e mica si nu foarte spectaculoasa, cel putin din punctul meu de vedere. Ca dispunere geografica, e cam la fel cu Bodrumul, orasul s-a dezvoltat in jurul unui golf ...

Toate bune şi frumoase Zuvule, dar din păcate mai există şi acest topic.
Era bine dacă ai fi săpat puţin înainte de a deschide un nou topic.
Sper ca un moderator să rezolve până la urmă comasarea ...


Sănătate şi toate cele bune !

#32
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 12 iulie 2021 - 17:47, said:

Toate bune şi frumoase Zuvule, dar din păcate mai există şi acest topic.
Era bine dacă ai fi săpat puţin înainte de a deschide un nou topic.
Sper ca un moderator să rezolve până la urmă comasarea ...
Pai am sapat, insa la o cautare cu cuvant-cheie "Marmaris", pe prima pagina nu aparea. Abia acum, ca ai spus tu, l-am gasit pe la mijlocul celei de a doua pagini, mort de cativa ani buni. Rugam un moderator sa le lipeasca, asta e.

#33
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris Marina

Attached Files



#34
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Attaturk Caddesi

Attached Files



#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
sa fii fericit.

#36
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 14 iulie 2021 - 19:19, said:

Marmaris - Attaturk Caddesi

Mie-mi aduce aminte de faleza din Izmir. Doar că acolo nu era plajă, ci ţărm stâncos, iar faleza avea şi o parte carosabilă.
Oricum, o promenadă frumoasă în ambele cazuri.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 14 July 2021 - 20:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate