Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Spalatorie auto self

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dr33ams

dr33ams

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2021
Salut! Imi cer scuze daca a mai fost acest subiect pe forum, dar sunt nou.

M-ar interesa daca as putea face o spalatorie de tip self service(cu jetoane) pe fonduri europene neramburasbile. De curand am trecut pe la tara(un sat pe langa Piatra Neamt) si am observat ca nu este nici o spalatorie in zona si as dori sa fac una dar nu dispun de atatia bani. Ar merita sa incerc sa fac proiectul printr-o firma de consultanta si sa il depun in speranta ca voi primi fondurile sau nu se acorda pentru acest tip de afacere?

Multumesc frumos!

#2
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
99% din satele din Romania nu au spalatorie self-service.

Stii de ce?

Ca si le spala in curte.


Spalatoria self-service e o afacere de oras - pentru blocatari.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Mai toate localitatile (sate) din Ilfov au astfel de spălătorie ...si rar găsești loc liber ...

Edited by Tarzy, 05 July 2021 - 23:45.


#4
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Ilfov e Bucuresti toata ziua. Populat cu fosti blocatari.

Daca trec printr-o localitate din Ilfov nu zic ca am trecut pe la tara.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu ai atatia bani? adica cati?
pentru a primi fonduri europene trebuie sa contribui si tu cu ceva!

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
e cam 50 K Euro una din cate stiam eu. Plus ca iti trebuie terenul, Utilitati, etc.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
ce chestie, si eu tocmai am trecut prin sate din Neamt, nu am vazut nici spalatorii, nici malluri, nici reprezentante Bugatti. Sunt deci tot felul de oportunitati.

#8
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Problema e unde deversezi toate chestiile pe care le face spalatoria ta si ce sisteme de ecologizare prespunune instalatia. Pentru ca spuma ta care distruge jegul de pe masina in 3 minute nu trebuie sa ajunga in fantata vecinilor, sau in raul din apropiere.
Probabil sunt solutii la cheie care se ocupa si de asta si vine cisterna si goleste chestii.. dar toate astea costa.
Eu am in oras o fantana publica forata (automata cu verificare calitate apa) lipita de gardul unei spalatorii selfservice..  dar nu am incredere in fantana cu toate statisticile de calitate a apei si adancime forata..

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 solitaryman, on 06 iulie 2021 - 09:05, said:

Eu am in oras o fantana publica forata (automata cu verificare calitate apa) lipita de gardul unei spalatorii selfservice..  dar nu am incredere in fantana cu toate statisticile de calitate a apei si adancime forata..
Daca fantana publica e forata la peste 50m deja ai ajuns la al 2-lea strat de  apa fretica. Intre primul si al 2-lea strat de apa freatica in 99.99% din cazuri exista un strat de argila. Un strat de 60cm de argila ii ia unui lichid de ordinul zecilor sau chiar sutelor de ani sa il strapunga. Argila e aproape impermeabila. In cazul depozitelor de deseuri pe fundul gropii de gunoi se pune un strat de 30-60cm de argila si e garantat ca nu trece levigatul 200 ani.

Deci esti safe cu fantana ta publica.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
eu cred ca le lasa o ”pereoada” asa cum sunt si vor incepe sa le controleze,pt functionarea unei spalatorii sunt nevoie de multe filtre si scumpe,care sunt si consumabile

#11
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020

 dr33ams, on 05 iulie 2021 - 21:36, said:

Ar merita sa incerc sa fac proiectul printr-o firma de consultanta si sa il depun in speranta ca voi primi fondurile sau nu se acorda pentru acest tip de afacere?
Spălătoriile eco de tip self service au fost printre cele mai accesate și aprobate programe de finanțare, pe exercițiul financiar trecut. Și continuă să fie...
De meritat... de unde să știe comunitatea softpedia să-ți spună?! Este strict la aprecierea ta, standardele tale determină rentabilitatea unui proiect (trecând de profitul pur matematic). Mai simplu spus... tu decizi dacă ești ok cu câștigul generat de proiect.
În funcție de proiect și de consultantul la care apelezi... se poate aproba, sau se poate face să fie aprobat (diferența o face consultantul și comisionul plătit de tine).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate