Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Greseala cerere atribuire cod EORI

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Prince_ of _Persia

Prince_ of _Persia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.04.2007
Buna ziua,

Am facut o greseala cand am completat cererea de atribuire cod EORI de pe customs.ro, eu fiind din Arges trebuia sa adresez cererea directiei regionala vamale Ploiesti dar am selectat Bucuresti, acum nu mai pot sa modific, se poate sterge cererea din sistem sau sa o trimit asa cum este celor de la Ploiesti?
Mentionez ca sunt persoana fizica si am nevoie de cod EORI pentru ca am cumparat ceva online din afara EU si mi-au cerut cei de la Fedex.

Attached Files



#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Platesti comision la fedex si fac ei formalitatile vamale pentru tine. Ca sa stergi cererea din sistem o poti face telefonic, dupa care faci alta

#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pentru persoane fizice stabilite in Romania codul EORI are structura: RO+CNP
poti furniza acest numar linistit.

#4
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
Și eu am selectat aiurea prima dată, am sunat, mi-a șters cererea și am făcut din nou. Sună la Ploiești și întreabă mai bine.

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Prince_ of _Persia, on 05 iulie 2021 - 19:17, said:

Am facut o greseala cand am completat cererea de atribuire cod EORI de pe customs.ro, eu fiind din Arges trebuia sa adresez cererea directiei regionala vamale Ploiesti dar am selectat Bucuresti, acum nu mai pot sa modific, se poate sterge cererea din sistem sau sa o trimit asa cum este celor de la Ploiesti?
Mentionez ca sunt persoana fizica si am nevoie de cod EORI pentru ca am cumparat ceva online din afara EU si mi-au cerut cei de la Fedex.
Ceva asemanator s-a intamplat unui prieten care a cumparat ceva de pe amazon si s-a trezit apoi prins intr-un cosmar birocratic. A facut o cerere catre Constanta, dar de fapt vama din Constanta e in Galati, a trebuit sa faca cerere ptr. anularea primei cereri, si apoi alta cerere catre directia vamala corespunzatoare.

#6
Prince_ of _Persia

Prince_ of _Persia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.04.2007

 OwlDoom, on 05 iulie 2021 - 19:46, said:

Și eu am selectat aiurea prima dată, am sunat, mi-a șters cererea și am făcut din nou. Sună la Ploiești și întreabă mai bine.
Unde ai sunat ca sa iti stearga cererea?La directia generala vamala spre care ai facut prima data cererea?

 apocalipsul, on 05 iulie 2021 - 19:32, said:

pentru persoane fizice stabilite in Romania codul EORI are structura: RO+CNP
poti furniza acest numar linistit.
Banuiesc ca cei de la Fedex o sa il verifice si o sa vada ca nu este valid.

Asta spun cei de la Fedex , poate mai intereseaza pe cineva care vrea sa cumpere din afara EU:

Ca urmare a noilor modificari legislative la nivelul U.E., incepand cu data de 01.07.2021 va fi eliminat pragul de 10 EURO pentru scutirea de TVA la import si totodata, pentru a putea derula operatiuni de import, va fi obligatoriu ca orice persoana fizica sau juridica sa detina numar EORI ( detalii pe www.customs.ro )

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ducem discutia in alta directie.
nu stiu fedex dar dhl iti cer factura tradusa, extras de cont, etc
sa te vad cum le dovedesti care e valoarea produsului si ca ai platit TVAul la sursa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate