Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Teologie - întrebări

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 jimi91, on 05 iulie 2021 - 16:29, said:


A existat un timp cand nu exista timpul ?

Exista doar El

A existat si continua sa existe. Pentru ca perioada inflationista a Universului a fost una limitata. Ceea ce inseamna ca si calatoria in trecut a materiei a fost una finita.

#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 odastramosilor, on 05 iulie 2021 - 16:27, said:

pai cum poate ceva sa existe inainte de a fi creat?



Pai, nu poate, nu ?

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 05 iulie 2021 - 16:30, said:

Hai, mai Dorel, ca ai inceput bine dar ai dat-o in abstracte din astea!


In fizica abstracta vrei sa spui. La care eu nu ma pricep, dar am preluat ideea: ”calatoresti superluminic, ajungi in trecut”. Dar daca calatoresti cu viteza destul de mare incat sa depasesti varsta Universului? Atunci ajungi intr-un trecut inca netrait. Dar daca calatoresti cu viteza superluminica din momentul zero al Universului? Atunci, tot la fel, ajungi intr-un trecut inca neintamplat.

 odastramosilor, on 05 iulie 2021 - 16:27, said:


daca ar fi si altele, atunci inseamna ca Dumnezeu nu e perfect sau ca are reprosuri.. deci una singura tre sa fie pt ca Dumnezeu e perfect si nu greseste...
mai multe implica eroare


Teoretic, se spune ca daca vei calatori in trecut si schimbi ceva, atunci schimbi si viitorul. Daca iar schimbi ceva, iar schimbi viitorul. De fiecare data, viitorul devine unul si numai unul, chiar daca faci schimbari simultan. Niciodata viitorul nu se bifurca in doua sau mai multe ramuri. Teoretic din ce am auzit, nu din ce am studiat.

 jimi91, on 05 iulie 2021 - 16:31, said:

Pai, nu poate, nu ?

Pai, paradoxul calatoriei in trecut spune ca se poate.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 odastramosilor, on 05 iulie 2021 - 16:27, said:

daca ar fi si altele, atunci inseamna ca Dumnezeu nu e perfect sau ca are reprosuri.. deci una singura tre sa fie pt ca Dumnezeu e perfect si nu greseste...
mai multe implica eroare

Extraterestrii exista...as fi surpris sa aflu ca nu exista. Poate nu ca omul, dar, ceva bacterii, microorganisme, sigur exista. De ce nu poate sa fie perfect si sa exista mai multe civilizatii ? Dumnezeu e fara eroare.Poate sa faca mai multe si sa fie perfecte. Il limitezi pe Dumnezeu.

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 16:36, said:

In fizica abstracta vrei sa spui. La care eu nu ma pricep, dar am preluat ideea: ”calatoresti superluminic, ajungi in trecut”. Dar daca calatoresti cu viteza destul de mare incat sa depasesti varsta Universului? Atunci ajungi intr-un trecut inca netrait. Dar daca calatoresti cu viteza superluminica din momentul zero al Universului? Atunci, tot la fel, ajungi intr-un trecut inca neintamplat.



Teoretic, se spune ca daca vei calatori in trecut si schimbi ceva, atunci schimbi si viitorul. Daca iar schimbi ceva, iar schimbi viitorul. De fiecare data, viitorul devine unul si numai unul, chiar daca faci schimbari simultan. Niciodata viitorul nu se bifurca in doua sau mai multe ramuri. Teoretic din ce am auzit, nu din ce am studiat.



Pai, paradoxul calatoriei in trecut spune ca se poate.

Eu cred ca n-ai inteles ce am vrut eu sa spun.

Inainte de a fi creat timpul, nu exista decat Dumnezeu. Cum poate el sa fie Creatorul , fara o Creatie.

Edited by jimi91, 05 July 2021 - 16:45.


#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 16:36, said:

Dar daca calatoresti cu viteza superluminica din momentul zero al Universului? Atunci, tot la fel, ajungi intr-un trecut inca neintamplat.

Sau poate te lovesti de momentul zero continuu, si n-ai cum sa mergi mai inapoi. Poate asta iar e alt paradox. :)

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 16:29, said:

Or fi multe locasuri, dar este o singura Casa! Asa ca eu zic ca exagerezi intentionat sau ti-a scapat cuvantul ”casa”, care-i una singura.
Casă e Multiversul multidimensional și etern care cuprinde totul.
Încăperile sunt universuri create, având un început și un sfârșit. Împreună formează Multiversul. Ele având un sfârșit, e oarecum logic să presupunem că noi universuri sunt create, pt a nu se ajunge la un Multivers gol.
Zic și io, nu dați cu pietre :)

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Karhu, on 05 iulie 2021 - 16:52, said:

Casă e Multiversul multidimensional și etern care cuprinde totul.
Încăperile sunt universuri create, având un început și un sfârșit. Împreună formează Multiversul. Ele având un sfârșit, e oarecum logic să presupunem că noi universuri sunt create, pt a nu se ajunge la un Multivers gol.
Zic și io, nu dați cu pietre Posted Image
E tare . . . . am ras de am cazut pe spate . . .  da nu te supara, io rar gasesc glume cu adevarat amuzante . Posted Image

Ar fi valabila o astfel de teorie doar daca universul nostru e de fapt o simulare pe un mega-supercomputer  al unuia din entitati caruia ii spunem "Dumnezeu".

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Phobos, on 05 iulie 2021 - 16:46, said:

Sau poate te lovesti de momentul zero continuu, si n-ai cum sa mergi mai inapoi. Poate asta iar e alt paradox. Posted Image

Te contrazice matematica. Sau imi vorbesti din experienta?! Glumesc, desigur, ca stii ca vorbesti doar teoretic. Deci, teoretic, axa timpului are zero, plus infinit si minus infinit. Daca pleci, din momentul zero, cu viteza superluminica, vei merge spre minus infinit. Punct.

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ideea e in felul urmator.

Dumnezeu, Creatorul, este etern ? Fara inceput si sfarsit ? Dumnezeu da, dar, este si Creator ?

Ne folosim de conceptul timpului, ceea ce inseamna ca atributul lui de Creator, este conditionat de timp. Cum poate Dumnezeu sa fie un Creator etern, daca atributul lui de Creator, este conditionat de timp ?

#28
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Karhu, on 05 iulie 2021 - 16:27, said:

Ba zice:
“În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri”
Ioan 14:2
aia-i altceva, nu fac parte din creatia vazuta
se refera la rasplata dupa fapte, unii care au facut mai mult bine si au urcat mai mult duhovniceste sunt intr-un loc mai luminos, mai aproape de Dumnezeu.
dar sunt primiti si cei mai putin sarguinciosi, e o incurajare pt acestia
nu inseamna universuri paralele sau chestii de astea

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 16:29, said:

Poate, daca dupa ce creezi acel ceva il arunci, cu viteza superluminica, in trecut. Astfel el incepe sa existe inca dinainte de a fi creat.
si de ce ai face asta?

 jimi91, on 05 iulie 2021 - 16:29, said:


A existat un timp cand nu exista timpul ?
da

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 17:04, said:

Te contrazice matematica. Sau imi vorbesti din experienta?! Glumesc, desigur, ca stii ca vorbesti doar teoretic. Deci, teoretic, axa timpului are zero, plus infinit si minus infinit. Daca pleci, din momentul zero, cu viteza superluminica, vei merge spre minus infinit. Punct.

Universul are un inceput. Si daca timpul e un atribut al Universului, inseamna si ca timpul are un inceput. Dumnezeu e mai presus de timp.

Edited by jimi91, 05 July 2021 - 17:07.


#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Karhu, on 05 iulie 2021 - 16:52, said:

Casă e Multiversul multidimensional și etern care cuprinde totul.
Încăperile sunt universuri create, având un început și un sfârșit. Împreună formează Multiversul. Ele având un sfârșit, e oarecum logic să presupunem că noi universuri sunt create, pt a nu se ajunge la un Multivers gol.
Zic și io, nu dați cu pietre Posted Image

O dai in balaceala de dragul contrazicerii. Pai, daca le zice ”Multiversuri”, atunci sigur este vorba de mai multe case. Ca nu se pot intersecta! Cred ca esti praf cu fizica. Eu sunt pe zero virgula unu, dumneata esti pe minus infinit.

#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 16:36, said:


In fizica abstracta vrei sa spui. La care eu nu ma pricep, dar am preluat ideea: ”calatoresti superluminic, ajungi in trecut”. Dar daca calatoresti cu viteza destul de mare incat sa depasesti varsta Universului? Atunci ajungi intr-un trecut inca netrait. Dar daca calatoresti cu viteza superluminica din momentul zero al Universului? Atunci, tot la fel, ajungi intr-un trecut inca neintamplat.



Teoretic, se spune ca daca vei calatori in trecut si schimbi ceva, atunci schimbi si viitorul. Daca iar schimbi ceva, iar schimbi viitorul. De fiecare data, viitorul devine unul si numai unul, chiar daca faci schimbari simultan. Niciodata viitorul nu se bifurca in doua sau mai multe ramuri. Teoretic din ce am auzit, nu din ce am studiat.



Pai, paradoxul calatoriei in trecut spune ca se poate.
poti avea orice parere vrei, dar initiatorul cred ca e interesat de aspectul duhovnicesc si crestin, ma gandesc ca altfel incepea discutia in alta parte
problema poate fi privita din mai multe unghiuri si fiecare e liber s-o priveasca asa cum crede de cuviinta, dar ma si gandesc ca ar fi offtopic pe tarlaua asta, vb Dudului.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 jimi91, on 05 iulie 2021 - 16:41, said:

Extraterestrii exista...as fi surpris sa aflu ca nu exista. Poate nu ca omul, dar, ceva bacterii, microorganisme, sigur exista. De ce nu poate sa fie perfect si sa exista mai multe civilizatii ? Dumnezeu e fara eroare.Poate sa faca mai multe si sa fie perfecte. Il limitezi pe Dumnezeu.



Eu cred ca n-ai inteles ce am vrut eu sa spun.

Inainte de a fi creat timpul, nu exista decat Dumnezeu. Cum poate el sa fie Creatorul , fara o Creatie.

Eu cred ca dumneata nu asculti ce spun. Inainte de a fi creat timpul, era momentul zero. Cand a fost creat spatiul impreuna cu timpul, a fost aruncat, cu viteza superluminica, spre minus infinit. Pana oriunde ar fi ajuns, in spatio-timp, acel  moment este inainte de momentul zero. Dar noi stim ca momentul minus X s-a intamplat dupa momentul zero, desi acum este inainte de momentul zero.
Hai, fa un efort si gandeste!

 jimi91, on 05 iulie 2021 - 17:05, said:

Universul are un inceput. Si daca timpul e un atribut al Universului, inseamna si ca timpul are un inceput. Dumnezeu e mai presus de timp.

Da, doar ca dupa inceput s-a dus spre minus infinit, nu spre plus infinit.

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 17:05, said:


O dai in balaceala de dragul contrazicerii. Pai, daca le zice ”Multiversuri”, atunci sigur este vorba de mai multe case. Ca nu se pot intersecta! Cred ca esti praf cu fizica. Eu sunt pe zero virgula unu, dumneata esti pe minus infinit.

superb :))

#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 odastramosilor, on 05 iulie 2021 - 17:08, said:

poti avea orice parere vrei, dar initiatorul cred ca e interesat de aspectul duhovnicesc si crestin, ma gandesc ca altfel incepea discutia in alta parte
problema poate fi privita din mai multe unghiuri si fiecare e liber s-o priveasca asa cum crede de cuviinta, dar ma si gandesc ca ar fi offtopic pe tarlaua asta, vb Dudului.

Initiatorul ma tot preseaza cu intrebarea cum poate fi numit cineva Creator, inainte de a crea ceva. Si eu i-am spus, foarte simplu, ca daca eu creez acum un obiect si il arunc in trecutul meu, atunci eu sunt creator inainte de a fi creator. Ce-i asa de complicat?!

#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 17:09, said:

Eu cred ca dumneata nu asculti ce spun. Inainte de a fi creat timpul, era momentul zero. Cand a fost creat spatiul impreuna cu timpul, a fost aruncat, cu viteza superluminica, spre minus infinit. Pana oriunde ar fi ajuns, in spatio-timp, acel  moment este inainte de momentul zero. Dar noi stim ca momentul minus X s-a intamplat dupa momentul zero, desi acum este inainte de momentul zero.
Hai, fa un efort si gandeste!



Da, doar ca dupa inceput s-a dus spre minus infinit, nu spre plus infinit.

Pai, timpul n-are un inceput...Big-Bangul ?

 Dorel666, on 05 iulie 2021 - 17:10, said:

Initiatorul ma tot preseaza cu intrebarea cum poate fi numit cineva Creator, inainte de a crea ceva. Si eu i-am spus, foarte simplu, ca daca eu creez acum un obiect si il arunc in trecutul meu, atunci eu sunt creator inainte de a fi creator. Ce-i asa de complicat?!

Am inteles ce ai spus...dar, tot trebuia sa existe un inceput, inainte de a arunca Creatia cu viteaza luminii in trecut.

Altfel, argumentezi ceva ciudat, Creatia n-are inceput.

Edited by jimi91, 05 July 2021 - 17:13.


#36
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 jimi91, on 05 iulie 2021 - 16:41, said:

Extraterestrii exista...as fi surpris sa aflu ca nu exista. Poate nu ca omul, dar, ceva bacterii, microorganisme, sigur exista. De ce nu poate sa fie perfect si sa exista mai multe civilizatii ? Dumnezeu e fara eroare.Poate sa faca mai multe si sa fie perfecte. Il limitezi pe Dumnezeu.



Eu cred ca n-ai inteles ce am vrut eu sa spun.

Inainte de a fi creat timpul, nu exista decat Dumnezeu. Cum poate el sa fie Creatorul , fara o Creatie.
extraterestrii exista dar sunt demoni
sunt fiinte interdimensionale nu intergalactice
Sfintii Parintii spun ca universul e plin de demoni
deci depinde ce vrei sa intelegi prin extraterestri :)

afirmatia mea ramane in picioare
e vorba de principiul unicitatii enuntat de Platon.
l-am mai pomenit pe forumul asta
poti gugali pt detalii

un creator nu poate fi numit asa fara creatie.
timpul a aparut odata cu moartea
timpul inseamna de cand te nasti si pana mori
si presupune un SFARSIT

deci in comparatie cu noi care suntem creatie, Dumnezeu e creator.
dar El este si creatorul lumii nevazute, care exista inainte de timp si dainuie si in afara timpului, la infinit.
infinitul adica irelevanta timpului e numai in lumea de dincolo..

si pana la urma nu inteleg ce nu intelegi?
de ce e Dumnezeu creator sau ce?
pt ca are putere de a crea.
cine l-a creat pe Dumnezeu sau de unde a aparut?
Nu stim.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate