Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Ubiquiti - rețea cu mai multe AP-uri și Wifi6

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
După vreo jumătate de oră a trecut.

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Iar acum nu a trecut nici după 8 ore. E clar, High perfomance mode scrie pe rețea.

Oricum am prea puține colțuri unde ar ajuta 2,4 ghz după o analiză amănunțită.

Pe dispozitivele Ubiquiti se poate pune OpenWRT.
https://www.reddit.c...enwrt_feasible/
Este o soluție pentru momentul acela în care dispozitivele nu vor mai poorimi suport.

Edited by benis, 08 July 2021 - 07:43.


#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Am observat o chestie interesantă: Am avut telefonul pe 2,4 Ghz și am activat High Performance și a făcut un roaming fără cădere în 5 Ghz. Deci Ubiquity ar putea face o opțiune nouă care să permita accesul la 2,4 ghz și ar "trimite" dispozitivele în 5ghz doar atunci când ar exista acoperire bună.

#40
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Am intrebat de Samsung & Apple pentru ca astea se deconecteaza complet de la WiFi si se reconecteaza dupa aprox. 10 secunde cand trebuie sa migreze la alt AP daca Fast Roaming este activat. Am rezolvat... dezactivand Fast Roaming, tranzitia intre AP-uri este seamless, nicio intrerupere.

Telefonul alege pe ce frecventa si AP se conecteaza, din UniFi poti cel mult sa-l influentezi cu "High Performance Devices" si cu "Band Steering" setat la "Prefer 5G" pe fiecare AP in parte.

Ca sa-l fortezi poti doar cu "Minimum RSSI" - dar pentru asta trebuie sa stai in fiecare coltisor sa masori semnalul ca sa stii ce valoare sa treci.

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Interesant. Eu am dezactivat fast roaming pentru că pe Huawei nu făcea nici o diferență.

#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru cine vrea să susțină ideea mea

 benis, on 08 iulie 2021 - 07:59, said:

Deci Ubiquity ar putea face o opțiune nouă care să permita accesul la 2,4 ghz și ar "trimite" dispozitivele în 5ghz doar atunci când ar exista acoperire bună.

Pentru cei ce vor să susțină ideea mea sau să o îmbunătățească, am deschis o cerere (feature request) pe forumul Ubiquity https://community.ui...5d-843f0b86fd0f

#43
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Cum ar putea UniFi sa stie ce semnal are un dispozitiv la retelele 2.4 GHz si 5 GHz, inainte de a se conecta? Cum am zis, depinde de telefon ce AP si frecventa alege. AP-ul poate cel mult sa refuze conectarea pe o frecventa in functie de intensitatea semnalului de la dispozitiv (fix asta face Minimum RSSI).

#44
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@mircea
bine-inteles ca stie.
CISCO wording:

Quote

Wireless devices use two kinds of scanning techniques: passive and active. In a passive scan the wireless client quickly sweeps each channel listening for beacon frames sent by APs advertising their wireless networks. In an active scan the wireless client sends probe requests on each channel to solicit a probe response from APs advertising their wireless network. The end user then sees the list of available wireless network connections. Learn more about 802.11 association ( https://documentatio...ocess_Explained ).
With Band Steering enabled the AP's beacon frames do not advertise the wireless network. Client devices performing a passive scan will qualify the SSID as hidden.
If the AP hears a probe request from a wireless client on the 2.4GHz band while band steering is enabled, it only responds if it has not heard anything on the 5GHz band from that same client in the last 60 seconds. The AP promiscuously listens for all probe requests, association requests and re-association requests sent by all clients. If a 2.4GHz probe is received, the AP will not respond if it has heard any of the aforementioned frame types on the 5GHz band in the last 60 seconds. If it has seen any of them, the AP will only send a probe response advertising the wireless network in response to a 5GHz probe once it gets one. This steers the client to the 5GHz band (see Figure 1 below). If the AP hears probes from a wireless client on 2.4GHz only, it will respond with a probe request advertising the network.
Band steering also functions completely irrespective of the strength of the signal. Even if the signal strength on the 5GHz band is much weaker than on the 2.4GHz band, the AP will only respond to probe requests on the 5GHz band (as long as the client has been seen on that band in the last 60 seconds).

LE
si poza aferenta

Attached File  band steering.png   72.24K   6 downloads

LLE: nu mai pot edita, dar:
Note: Some wireless devices use passive scanning instead of active scanning because it consumes less power. A single band 2.4GHz wireless client that employs passive scanning may not be able to detect the wireless network with Band Steering enabled because the beacon frames do not advertise the wireless network.

Edited by Ravy, 08 July 2021 - 11:06.


#45
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Exista deja optiunea de Band Steering la UniFi. Tocmai ca asta nu tine cont de semnal, spune chiar in citat la final. Ce doreste Benis este band steering catre 5G doar daca semnalul pe 5G este "bun"; asta o faci cu Minimum RSSI.

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Cu minimum RSSI doar faci roaming atunci când semnalul este slab pentru a nu rămâne agățat pe un AP din vecinătate. Ce vreau eu este să treacă de pe 2.4 GHz pe 5Ghz în cadrul aceluiași AP.

Mai degrabă s-ar implenta "maximum RSSI" deoarece peste un anumit nivel de semnal în 2.4 GHz e clar că vei avea (deja) semnal bun și în 5 GHz.

#47
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Band Steering pe Prefer 5 GHz face ce vrei tu.

#48
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Pai trece (face roaming in cadrul aceluiasi AP si din 2 in 5 si din 5 in 2)
proof :Attached File  roaming ap1-ap1.PNG   9.78K   17 downloads

Edited by ogo, 08 July 2021 - 14:09.


#49
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
@benis ti-a fost explicat modul in care se realizeaza tranzitia de pe o banda pe alta ( inclusiv cu poze ) ; atat minimum RSSI cat si asa propusul detine maximum RSSI reprezinta niste metode absolut rudimentare care nu au nimic de-a face cu roaming-ul din moment ce clientul este deconectat fortat de catre AP . Asta se intampla si la case mai mari ( Cisco/Meraki , Aruba) in situatii extreme cu scopul de a elibera unele AP-uri f. aglomerate de clienti foarte lipiciosi (si care oricum nu fac trafic activ in acel moment ) insa pe baza de incarcare AP .

La sfarsitul zilei tot clientul "decide" (in functie de cum e parametrat in firmware ) ce va face ; obisnuieste-te cu ideea ca Huawei-urile sunt parametrate sa nu schimbe AP-ul asa des precum ti-ai dori .
De asemenea in sine migrarea mai ales in perioadele de stand-by ( telefon blocat cu ecranul inchis de ex) nici nu prea are sens ; ar insemna declansarea unor procese / trezirea unor procesoare care ar contravine ideii de baza de conservare a bateriei fara un beneficiu real daca device-ul nu e activ in acel moment si nu face trafic (altul decat beacon-urile de keep alive a link-ului).

Daca la teste de continuitate link cu aplicatii sensibile la migrari ( gen aplicatii VOIP sau chiar VoWifi ) totul e ok in momentul in care te plimbi cu echipamentul prin casa atunci mission accomplished (pt seamless roaming ) ; la fel daca in mom in care incepi un speedtest trece in 5 GHz atunci totul e ok (daca aveai foarte multe IOT-uri pe 2,4 GHz si ramanea acolo atunci poate putea reprezenta o problema insa cand sunt doar cativa clienti concomitenti nu e asa mare problema  ).
De asemenea e de tinut minte ca wifi 6 / 802.11 AX functioneaza si in banda de 2,4 GHz ( daca e implementare full ) deci motivatia/presiunea de a trece din 2,4 GHz in 5 GHz e mai mica decat era in cazul Wifi 5 / AC cand aceasta din urma functiona exclusiv in 5 GHz ( la largimi similare canale si performatele vor fi in mar parte similare) .

Edited by me_iauras, 08 July 2021 - 14:15.


#50
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
U6-Lite & U6-LR nu aduc nicio imbunatatire pe 2.4 GHz din cate imi amintesc, doar pe 5 GHz. U6-Pro aduce imbunatatiri si pe 2.4 GHz.

#51
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Niciunul nu "stie" wifi6 pe 2.4 dar stiu wifi6 pe 5Ghz.
Unul e 2x2 (lite) altul 4x4 (lr) (atat pe 2.4 cat si pe 5ghz).

u6-pro e 2x2 pe 2.4 si 4x4 pe 5 Ghz si stie wifi6 pe ambele.

o sa apara si pro 6e (U6-Enterprise) ce stie 6 Ghz. https://fccid.io/SWX...2540754:6e.png]

Attached Files

  • Attached File  6e.png   101.71K   7 downloads

Edited by ogo, 08 July 2021 - 15:11.


#52
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
apropo de roaming.
singurii care zic ceva de clientii lor ce stiu roaming sunt cei de la apple (probabil si altii dar chiar n-am cautat).
uite mai multe detalii aici in care descrie ce si cum dpdv al clientului (apple):

https://support.appl...orf0c4eb390/web

https://support.appl.../ro-ro/HT202628

https://support.appl.../ro-ro/HT203068

#53
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
si
Samsung aici ; in principiu orice flagship (S/Note/Z)  sunt compatibile

Edited by me_iauras, 08 July 2021 - 15:40.


#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Până la urmă, probabil că și terminalele Huawei suportă roaming rapid pe o rețea wifi Huawei, însă Huawei face echipamente wifi pentru enterprise, mai puțin pentru IMM-uri. Asta e o problemă: lipsa standardizării.

 me_iauras, on 08 iulie 2021 - 15:39, said:

si
Samsung aici ; in principiu orice flagship (S/Note/Z)  sunt compatibile

Teoretic, în practică, uite ce zice colegul

 chirea_mircea, on 07 iulie 2021 - 08:09, said:

Drop la conexiune pe ce telefoane ai intalnit? Cumva Samsung si Apple? Daca da, dezactiveaza fast roaming. O sa faca roaming (fara intrerupere) telefonul cand are el chef, dar il poti forta cu Minimum RSSI. Eu am folosit doar pe 2G pentru a fi sigur ca centrala termica nu se conecteaza la un AP indepartat, in rest pentru alte dispozitive (pe 5G) nu a fost nevoie.
screenshot-unifi.lan-2021.07.07-09_08_30.png

 me_iauras, on 08 iulie 2021 - 14:12, said:

@benis ti-a fost explicat modul in care se realizeaza tranzitia de pe o banda pe alta ( inclusiv cu poze ) ; atat minimum RSSI cat si asa propusul detine maximum RSSI reprezinta niste metode absolut rudimentare care nu au nimic de-a face cu roaming-ul din moment ce clientul este deconectat fortat de catre AP .
Sunt deacord însă dacă altă soluție nu există..

Edited by benis, 08 July 2021 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate