Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Specificatii diferite pt acelasi produs?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Buna dimineata,
Pe langa alte prostii, ma bate gandul sa-mi fac cadou o jucarie electrica pt transport distante scurte. O consider o aroganta deci nu merita sa arunc prea multi bani. La mana a 2-a pe olx nu prea am curaj sau nu gasesc ce-mi place, cele noi depasesc pretul dorit de mine. Ma gandisem la 1000, maxim 1500 lei.
Initial prefeream o minibicicleta A-bike, am testat una in urma cu vreo 3 ani, nu mi-a placut decat ca era pliabila si de dimensiuni reduse. In rest, datorita rotilor mici, virajele sunt cam riscante, am si o operatie veche la coloana, discopatie, inca ma feresc. Am cautat una electrica dar cu pedale si roti de 12-14", exista oferta dar iar ma blocheaza pretul. Doream una cu pedale deoarece ma silea sa mai fac si miscare, oferea si alternativa in cazul descarcarii bateriei.
Azi am gasit ceva tentant, o bicicleta/trotinetaPosted Image. Nu are pedale, o consider un minus dar e mica, usoara si are roti de 14". Pretul desi depaseste cerintele mele, consider ca-i tentant. Dupa aplicare reduceri, pe geekbuying revine putin peste 1800. Transport gratis.
Ce ma nelamureste este ca specificatiile difera pe cele 2 site-uri unde am cautat. Pe aliexpress apare greutatea maxima 75kg, pe geekbuying apare 90kg. Eu cantaresc "doar"  83-85kg, fara haine groase, fara  bagaj.
Care o fi realitatea: 75kg sau 90kg?
Oare rezista?
Alte pareri privind fiabilitatea sunt binevenite.
Va multumesc, o saptamana buna din toate punctele de vedere!
Link 1:
geekbuying.com/item/Xiaomi-HIMO-H1-Portable-Folding-Two-Wheel-Electric-Bicycle-400297.html?id=400297
Link 2:
aliexpress.com/i/1005001890666024.html
L.E.
Linkurile sunt trunchiate, nu le pot scrie complet, lipseste "https://www."

Edited by altuser09, 05 July 2021 - 07:28.


#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tu ai coloana praf si vrei sa stai in pozitia asta pe o "bicicleta"?

https://i2.wp.com/ca.../90-1.png?ssl=1

Pai tii aproape toata greutatea corpului pe sa iar la denivelari nu te poti impinge deloc in picioare pt a amortiza socul.


Chestia aia e periculoasa pentru oricine are mai mult de 30 de kg.

Legat de intrebarea ta, gasesti specificatiile reale pe site-ul producatorului ca e Xiaomi totusi nu chiar ultimul noname.

Ia neaparat una cu pedale daca vrei ceva cu sa si, daca totusi iei fara pedale macar sa aiba "pegurile" sub tine nu in fata ta sa iti poti sprijini greutatea corpului in piciore nu doar sa iti sustina picioarele pegurile alea.

Edited by underb, 05 July 2021 - 07:54.


#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Inclin sa-ti dau dreptate in privinta recomandarilor. Am mai vazut niste trotinete cu sa dar nu se pliaza asa de bine ca modelul propus de mine. Mi se pare bine proiectat in privinta micsorarii prin pliere.
Acum am observat ca specificatiile sunt destul de diferite, rotile nu-s de 14" cum am vazut eu, sunt mai mici. Sau or fi variante si nu mi-am dat seama. Pe xiaomi global nu apare produsul, apare doar pe xiaomitoday.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Nici eu nu ti-as recomanda structura aia, daca zici ca sunt probleme la coloana.

Trotineta electrica iese din calcul?

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu iese dar....
As dori ceva care prin pliere sa se micsoreze f mult, sa ocupe un spatiu de depozitare cat mai mic. Ce mi-a placut la HIMO H1 e ca avea bateria detasabila, in clipul de prezentare se vede cum e pusa la incarcat pe masa, langa laptop. Ca nu e potrivita pentru mine, accept, deja sunt pe cale sa renunt la idee.
Daca nu ar fi cam mare, o bicla (electrica, pliabila, cu roti de 14") mi-ar place. Sunt pe olx la pret in jur de 1500. Dar exista uzura, nu mai vorbesc de pretul inlocuirii bateriei. M-am orientat spre ceva electric pt ca si genunchii au inceput sa scartate, nu stiu cat rezist la pedalat continuu.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai bine iei un Tico, un Cielo la banii ăștia dacă zici că ai probleme cu spatele și cu genunchii...

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sfatul e bun dar am in parcare ford fiesta din 2008 (la care am ramas in urma cu ITP-ul), are putini km, nu mai vreau sa fiu sofer (am permisul de conducere, inca e valabil).
Cand am nevoie de masina exista taxi, uber, etc.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta cum e atunci ?

https://altex.ro/bic...jwaAtj0EALw_wcB

Sau asta la 1999 ca prima e mai scumpă oleacă

https://altex.ro/bic...d/BCLRKSMX35RD/

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Numai bune amândouă dar eu vreau una care sa se plieze, sa se facă cat mai mică, roti de 12, max 16"(dac exista)

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ambele se pliază măi omule.

La roțile ălea mici ce le vrei tu, fără suspensii, curând ajungi la cuțit cu coloana, dar bagă mare.

Edited by waterman, 05 July 2021 - 13:17.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Dragilor, mi-ati distrus un vis umed.
Chiar din prima zi a saptamanii!
Dar prostiile trebuie sa fie sanctionate, era o prostie, cel putin in cazul meu.
Aveam niste mici retineri, de aceea am apelat la voi.
Va multumesc, aveti dreptate, renunt.
Asta nu inseamna ca nu o sa mai am idei ciudate, sunt gratis daca nu le aplic.

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
imo mai bine iei trotineta electrica, acele "biciclete" cantaresc ~ dublu vs trotineta electrica.

Quote

deoarece ma silea sa mai fac si miscare
offtopic dar crezi ca vei avea viata mai buna fara miscare ?

Edited by sirgoofy, 05 July 2021 - 18:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate