Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Photos only on device

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

De ceva timp ma citesc tutoriale cum sa-mi salvez pozele local nu pe iCloud.
Am un iPhone XR cu iOS14. E singurul device apple, deci nu am nevoie de sincronizare intre dispozitivele mele apple.
Am gasit pana la urma cum sa-i fac disable, SEttings > Apple ID > iCloud Manage Storage > Photos > Disable and Delete
Si din Setings > iCloud Photos i'am dat disable.
Aveam doar 2 poze, care erau facute de test, deci nu e nici o problema sa pierd toate pozele de pe iCloud in 30 de zile cum m-a avertizat.

Problema e ca dupa ce am facut disable cum am explicat mai sus, am mai facut doua poze si cand ma duc in aplicatia Files si caut fie pe My iPhone, nu gasesc nici o poza, si apoi cand ma duc in acelasi Files pe iCloud nu vad iar nici o poza, nici macar cele facute inaitne care vor fi sterse in 30 de zile si nici cele pe care le-am facut dupa ce am facut disable.

Eu fac multe filme copiilor, pe care le salvez regulat pe NAS-ul meu. Am 128GB pe iPhone, ok, nu e chiar asa de mult, dar e ok. cei 5GB de la iCloud oricum or sa se umple repede si din principiu nu vreau sa-mi pun pozele pe nici un cloud nici cel de la Apple, Google etc.

Presupun ca pozele sunt undeva pe iCloud-ul meu, dar nu sunt accessibilie cu aplicatia Files... ciudat, pe android mergea.
Deci cum sa fac sa-mi vad pozele in Files si sa nu fie salvate pe iCloud?

Va multumesc

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
pai pe iphone pozele sunt in photos. daca vrei neaparat sa le vezi si in files, intri in photos, tii apasat lung pe o poza, si apoi share - save to files. daca vrei sa faci asta pt mai multe poze, apesi intai pe select in dreapta sus, alegi pozele, apoi aceiasi pasi.

Edited by born2lose, 04 July 2021 - 16:50.


#3
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postborn2lose, on 04 iulie 2021 - 16:49, said:

pai pe iphone pozele sunt in photos. daca vrei neaparat sa le vezi si in files, intri in photos, tii apasat lung pe o poza, si apoi share - save to files. daca vrei sa faci asta pt mai multe poze, apesi intai pe select in dreapta sus, alegi pozele, apoi aceiasi pasi.

Pai intrebarea este; unde sunt salvate local sau pe iDrive?
Si a doua intrebare e cum sa le copiez pe NAS-ul meu din retea? Pe Files am crezut ca am access si la local adica fisierele de pe iPhone, si toate fisierele de pe iPhone, si acolo am access si la NAS. Am incercat deja sa copiez un document pe care il am pe iPhone prin Files pe NAS si a mers, dar pozele sunt tratate special...

Va multumesc

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
daca ai dezactivat icloud, atunci sunt cel mai probabil salvate local. dupa cum ziceam in postul anterior, in filesystem-ul photos, care presupun ca e izolat de restul sistemului.

poti salva pozele pe nas cu pasii pe care i-am scris mai sus - in loc de save to files alegi save to DS. asta presupune desigur sa ai aplicatia ds file instalata pe iphone. desigur, poti sincroniza automat pozele pe NAS folosind aplicatia ds photo, dar mie aplicatia asta mi se pare complicata si nu o folosesc. n-am mai studiat demult problema, dar sigur exista mai multe optiuni pt a transfera automat pozele din tel pe nas. daca vrei sa folosesti de ex ds photo, parca se facea cu optiunea de geofencing.

sau desigur varianta clasica - conectezi telefonul prin cablu la laptop si le transferi prin windows explorer (sau orice file explorer) cu copy paste.

Edited by born2lose, 04 July 2021 - 17:50.


#5
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postborn2lose, on 04 iulie 2021 - 17:49, said:

daca ai dezactivat icloud, atunci sunt cel mai probabil salvate local. dupa cum ziceam in postul anterior, in filesystem-ul photos, care presupun ca e izolat de restul sistemului.

poti salva pozele pe nas cu pasii pe care i-am scris mai sus - in loc de save to files alegi save to DS. asta presupune desigur sa ai aplicatia ds file instalata pe iphone. desigur, poti sincroniza automat pozele pe NAS folosind aplicatia ds photo, dar mie aplicatia asta mi se pare complicata si nu o folosesc. n-am mai studiat demult problema, dar sigur exista mai multe optiuni pt a transfera automat pozele din tel pe nas. daca vrei sa folosesti de ex ds photo, parca se facea cu optiunea de geofencing.

sau desigur varianta clasica - conectezi telefonul prin cablu la laptop si le transferi prin windows explorer (sau orice file explorer) cu copy paste.

Am înțeles trebuie să mă încalț cu fesul...

Am citit despre aplicația de la Synology, și dacă am înțeles eu bine transferul se face pe internet prin https și trebuie să "deschid" NAS-ul să fie accesat de pe internet.

Eu am nevoie de o soluție pe Wifi deci în LAN-ul local. Să mut pozele si filemele când consider eu, nu automat, când sunt pe plajă sau când fac filme la copiii de 5GB sâ-mi apară pe NAS...

Am mai înțeles că flesystemul Photos adică de fapt unde salvează iOS-ul pozele este ceva ciudat prin /user pe undeva.... habar n-am cum să ajung eu acolo, presupun că nu am cum că e o zonă protejată și că trebuie să ai jailbreak ca să poți să accesezi zona aia direct. Jailvreak-ul e un fel de rooting pe android.

It beats me de ce apple a luat decizia asta să ascundă pozele așa de adânc pe filesystem-ul lor, păi oricum eu ca utilizator am access la poze pentru că sunt ale mele, de ce trebuei să mai fac un pas suplimentar să downloadez din file-systemul separat/privat/securizat in cel pe care pot sa-l accesez și eu cu aplicația Files, poate cineva să-mi răspundă? de ce au luat ei decizia asta arhitectural? ca să nu poată accessa alte aplicații ușor pozele utilizatorului?

Revenind la ce am eu nevoie să transfer pozele și filemele făcute pe iPhone pe un NAS Synology prin Wifi-ul local fără să treacă prin internet, și să nu salvez pozele pe iCloud.

Am înțeles că ar merge conectat iPhone-ul la PC, nu am încercat dar totuși suntem in 2021 nu mă puneți să conectez cabluri ca în 1990.
Pentru mine e esenială partea asta cu pozele pentru că fac multe filme și le transfer regulat pe NAS prin wifi, dacă nu e nici o soluție cât de cât normală atunci prefer să-mi cumpăr un nou android... să stea Steve Jobs să bage coada/cablul în baltă să aștepte să vină poza/peștele...  mi-ar părea rău totuși că am reușit să rezolv alte dificultăți de la migrarea de pe Android pe iOS asta e ultima.

Vă mulțumesc
P.S. Dacă cumva nu am înțeles eu bine corectați-mă vă rog nu sunt expert în iOS

Edited by leny29, 21 July 2021 - 16:24.


#6
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
iCloud-ul e simplu și sigur. De ce sa ne complicăm singuri? De aceea nu cred că vei găsi soluția aici!

#7
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Nu vreau sa starnesc o polemica inutila dar nu era mai simplu pe un telefon cu Android?
Accesul dispozitivelor in retea e mai facil. Sunt multe aplicatii.

Cineva zicea "bagi cablul usb si vezi pozele in file explorer"
Pe bune? Chiar merge? Nu trebuie instalat iTunes ala de 1Gb (pe windows) ca sa poti accesa pe usb continutul telefonului?
(In 2007 am renuntat la un Iphone 3G nou deoarece nu stia "usb mass storage".
De atunci nu am mai incercat sa conectez vreunul pe cablu, dar nici nu am asa ceva prin casa)

Edited by radurus, 21 July 2021 - 17:19.


#8
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postr_ionescu, on 21 iulie 2021 - 16:56, said:

iCloud-ul e simplu și sigur. De ce sa ne complicăm singuri? De aceea nu cred că vei găsi soluția aici!

O data ca am un NAS, al doilea ca trebuie sa platesc pentru iCloud, din cate am vazut au 5GB gratis, eu fac vide-ouri de 2-4GB pe saptamana, uneori si mai mult... am un HDD extern pe care fac backup o data pe an, nu imi bat capul ca trebuie sa transfer 5GB prin reteaua GSM...merge repede prin Wifi-ul 5G de acasa...

Deci clar nu vreau. Respect totusi cei care folosesc, e simplu si integrat, nu blamez pe nimeni, e doar optiunea mea, si zic eu mai ieftina si destul de sigura.

View Postradurus, on 21 iulie 2021 - 17:14, said:

Nu vreau sa starnesc o polemica inutila dar nu era mai simplu pe un telefon cu Android?
Accesul dispozitivelor in retea e mai facil. Sunt multe aplicatii.

Cineva zicea "bagi cablul usb si vezi pozele in file explorer"
Pe bune? Chiar merge? Nu trebuie instalat iTunes ala de 1Gb (pe windows) ca sa poti accesa pe usb continutul telefonului?
(In 2007 am renuntat la un Iphone 3G nou deoarece nu stia "usb mass storage".
De atunci nu am mai incercat sa conectez vreunul pe cablu, dar nici nu am asa ceva prin casa)

Multumesc pentru tonul compromitator, eu sunt user de Android de multi ani, si m-am obisnuit, dar deja de cam 6 luni folosesc si iPhone-ul in paralel, si merge bine, sunt multumit, ok, sunt diferente dar e normal sa fie asa. Am trecut de socul ala initial in care nu gaseam butonul de Back si settings-urile sus Posted Image

La asta ma asteptam si eu ca nu merge cu cablul asa de usor, dar am zis sa raman politicos fata de forumistul care a propus solutia, pentru ca inca nu am incercat-o eu.

Totusi sper ca nu sunt eu primul care ma lovesc de problema asta... daca cineva are vre-un link il studiez cu placere, pana acum ce am cautat eu iOS filesystem photos am gasit mai mult despre cum sa scrii aplicatii care sa aiba access la photos, dar am inteles ca nu e simplu....

Deci daca are cineva vre-o idee cum sa transfer de pe iPhone pe NAS prin Wifi fara sa trec prin internet, va multumesc anticipat.

Edited by leny29, 21 July 2021 - 18:41.


#9
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View Postleny29, on 21 iulie 2021 - 18:39, said:

O data ca am un NAS, al doilea ....
.....
Deci daca are cineva vre-o idee cum sa transfer de pe iPhone pe NAS prin Wifi fara sa trec prin internet, va multumesc anticipat.

Si eu sunt dornic sa gasesc aceasta solutie (din aceleasi motive).

#10
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Și dacă se inundă/arde casa/ai o supratensiune și se strică NAS-ul, adio tot! Ca sa nu mai zic că trebuie ținut în priză 24/24. Cu un cost minim am 2TB de spațiu și nu am problemele astea artificiale! Alegerea îți aparține! ;)

#11
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Cand nu exista cloud tineam datele pe diskete si cduri, dar niciodata nu m-am gandit ce ma fac daca e o inundatie aau arde casa.

Cloud e altundeva. Datele alea nu mai sunt ale tale.
Reclama agresiva cu cloudul este ca sa platesti servicii.
Mai intai pimesti putin gratis apoi devii dependent si pe urma platesti ca sa il ai acolo.
Creem solutii la probleme inexistente ca sa.... bani.

My cloud local e nelimitat la 1Gb/s, instant, nu depinde de teava ISP.
Pentru situatii fail exista backup.
Fiecare cu nevoile si solutiile lui.


#12
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Ca să faci omleta, trebuie să spargi ouăle!
Dacă preferi ceva mai complicat și mai nesigur, e alegerea ta! Alții preferă simplitatea și siguranța datelor! ;)

#13
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
M-am logat prin browser si am verificat, noile poze nu sunt disponibile pe iCloud, si imi da un mesaj cum ca Photos a fost dezactivat pe iCloud.  Deci e bine, macar stiu ca pozele sunt salvate doar local.

Acum cum fac eu sa transfer pozele/video de pe iPhone pe NAS prin Wifi-ul intern.
1) Ma duc in Photos
2) selectez un video (nu pot mai multe, doar un video) si apoi dau click pe Share si selectez sa-l copieze pe My Iphone
3) Merg in aplicatia Files copiez de acolo video-ul pe NAS
4) Ma duc inapoi in Photos sterg video-ul respectiv
5) Ma duc inapoi in Files si sterg vide-ul respectiv

E vre-o solutie mai usoara/simplificata. Am inteles ca se poate si prin laptop, dar ar fi mai multi pasi acolo...
In special pentru ca o sa mut mai multe video-uri deci la fiecare video trebuie sa fac 5 pasi, la 8 vide-uri o sa fac 40 de pasi...
Alta potentiala problema, daca am inteles eu bine, este ca de fapt pasul 2) copieaza din zona privata a filesystem-ului iOS in zona publica, ceea ce inseamna ca trebuie sa am sptiu buffer sa pot sa copiez... adica daca fac intr-o saptamana 20GB de filme, apoi ca sa pot sa eliberez astia 20GB trebuie sa am alti 20GB liberi ca sa pot sa copiez filemele in zona publica si apoi de acolo pe NAS. Ok, apoi le sterg din ambele parti si din zona privata si din zona publica a Iphonului dar daca nu am buffer-ul asta de spatiu liber, trebuie sa sterg ceva inainte sa eliberez spatiu.
Intrebarea este daca pot sa fac direct move, nu cpoy si apoi delete, ar rezolva si problema asta cu spatiu suplimentar, si ar fi un pas in minus, nu mai trebuie sa fac delete explicit.

Din pacate iPhone XR nu are posibilitatea de card SD, deci sunt limitat la spatiul intern de stocare.

Daca cumva nu se poate, nu e nici o problema, asta e, nu e nici o critica, iPhone-ul are alte feature-uri care sunt interesante, dar as prefera sa stiu, daca puteti sa-mi raspundeti daca nu se poate ceea ce vreau eu.

Va multumesc,

P.S. Ii rog pe cei care insista cu iCloud sa se abtina, nu este o solutie pentru mine, pentru ca nu vreau sa transfer datele pe internet, nu am atata trafic si ar dura mult si imi place ca datele mele personale sa nu treaca prin internet daca nu e nevoie.  Pentru mine iCloud-ul e clar ca nu e o solutie.  Nu vreau sa incep un flare din topic-ul asta, respect pe cei care considera asta o solutie, dar nu e aplicabila in cazul meu

#14
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Doar o idee, n-am incercat sa vad daca chiar merge, dar parca aplicatia Files avea posibilitatea de a accesa direct un share NFS/SMB. In cazul in care aceasta e o posibilitate, nu vei mai avea nevoie de acel buffer disponibil.

#15
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postflegma, on 28 iulie 2021 - 13:12, said:

Doar o idee, n-am incercat sa vad daca chiar merge, dar parca aplicatia Files avea posibilitatea de a accesa direct un share NFS/SMB. In cazul in care aceasta e o posibilitate, nu vei mai avea nevoie de acel buffer disponibil.
Da, ai dreptate, din Files am access la NAS, dar trebuie mai intai sa am videos in Files si acolo le am doar cand fac pasul 2) sa merg in Photos si sa dau Share... altfel nu apar pozele/video in Files. Cand le am in Files deja e usor pentru ca atunci e ca pe android am access direct la NAS, problema e pana le aduc in Files.

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
am scris mai sus. foloseste ds files sau ds photos.

#17
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Nu ar merge cu un USB memory drive OnTheGo conectat direct la telefon?

#18
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.04.2015
La Apple nu merge. Doar cu adaptor dedicat la SD card.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate