Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

The Tomorrow War(2021)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Scenaristul, in pana de idei, a copiat fara jena idei, personaje si monstri din nenumarate filme de gen.
Normal ca a iesit o varza.
Chris Pratt a jucat rolul eroului principal, usor idiot (poate pentru ca e alb).
Restul sunt deja-vu: nava extraterestra in gheata cu aliensii rai in pungi, regina nemuritoare, obligatoriu cuiburile sapate in pamant  - vezi Infanteria stelara (desi detin tehnologia de deplasare interstelara, se impuiaza in pamant ca marmotele), in viitor tragem in aliensi cu versiuni usor modificate de M-16, putem kilari aliensi in oras cu covoare de bombe dar nu pe insule (probabil pentru a pastra biodiversitatea), savanta de renume mondial lucreaza de una singura si fara halat si uita ca toanta sa-i faca somniferu' la timp lu' mama la monstrii, mama la monstrii isi cheama masculii prin racnete electromagnetice (vezi The Great Wall cu Matt Damon), au incropit o tehnica de salt in timp dar nu au fost in stare sa aleaga si locul unde sa cada aia - probabil aliensii au halit satelitti GPS dar si Starlinkul lui Musk, nu am inteles rolul afro-americanului gras care a reusit sa omoare un aliens cu flexul desi la cum se miscau aia l'ar fi halit in 3 secunde, etc., etc., etc.
Jenant.

 VipeR85, on 04 iulie 2021 - 20:33, said:

asa-i ca n-ai vazut finalul? animalele alea fioroase erau carate cu nava de altii....

Si aia altii unde erau? Daca presupunem ca nava s-a prabusit in gheata acum n-spe mii de ani si pilotii au murit, cum pisici a supravietuit incarcatura?
O rasa care se poate deplasa intre stele si cara arme biologice se presupune ca are destule resurse sa nu moara ca proasta la prima pana pe o planeta plina de resurse.
Si care ar fi scopul animalelor? Se impuiaza ca soarecii de camp, mananca tot ce-i viu , si dupa aia, ce?
Macar in Aliens, au dat-o la intors ca a innebunit androidu' si s-a jucat de-a geneticianu pâna au iesit orataniile. Ca n-au reusit sa scoata ceva mai inovator.
Dar aici?

#20
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 odastramosilor, on 04 iulie 2021 - 16:01, said:

....
era mai logic sa spuna ca au folosit un portal cumva sau ca au fost trimisi de o rasa superioara sa teraformeze...


pierzi vremea

Teraformarea o faci cu ingineri si cu muncitori specializati, nu cu oratanii care stiu sa faca un singur lucru: sa se impuieze in masa ca iepurii, sa alerge ca bezmeticii si sa haleasca tot ce misca.
In plus, teraformezi planete chele gen Marte, nu planete gen Pamant.

 Handicarpati, on 04 iulie 2021 - 15:56, said:

Daca la sfarsitul filmului au omorat ultimul monstru, atunci cum de s-a intamplat viitorul razboi care a dus la omorarea ultimului monstru?

Nu si-au mai batut capul cu rezolvarea paradoxurilor temporale, ca in Tenet.
Asta-i un film de serie B, cu aliensi cu dinti multi care trage cu oase din coada si alearga dementi de colo-colo ca un pitbull luat de turbare.
Un regizor ca Nolan ar face urticarie daca ar vedea o asemenea "superproductie".

#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,293
  • Înscris: 29.04.2008
Cu maaaaare bunavointa ii dau un 5,5. Ca sunt in dispozitie buna: a fost amuzant sa comentez scenariul si clieele din film. Dupa cum ziceam filmul straluceste prin clisee luate din alte SF-uri si lipite intre ele cu Scuipinol. Nu vreau sa dau spoilere ca sa-mi argumentez afirmatiile. Insa mi se pare slabut, fara coerenta si nici jocul actorilor nu convinge.

 Kean, on 04 iulie 2021 - 17:45, said:

Lasa ca pana in 2050 ne distrugem singuri,

Pai n-ai vazut ce tehnic au strecurat soparla ecologica cu topirea gheturilor?

 FatCat33, on 04 iulie 2021 - 20:42, said:

cum pisici a supravietuit incarcatura?

Fiind o nava de transport gaini intergalactice le tineau in containere de hibernare. Culmea ghinionului, desi echipajul a murit la impact, podurile de hibernare au rezistat bine-mersi. Ca si nava, de altfel (apropos, ce bun e flexul la casa omului, nu se stie niciodata)

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 FatCat33, on 04 iulie 2021 - 21:09, said:

Teraformarea o faci cu ingineri si cu muncitori specializati, nu cu oratanii care stiu sa faca un singur lucru: sa se impuieze in masa ca iepurii, sa alerge ca bezmeticii si sa haleasca tot ce misca.
In plus, teraformezi planete chele gen Marte, nu planete gen Pamant.
Teraformezi dupa cum ti-e specia. Noi am teraforma Marte, altii Pamantul :)
Cu ingineri sau AI sau altceva care poseda inteligenta. Nu cu oratanii care scuipa ace din coada si nu-s capabile sa iasa din gheata decat dupa ce isi da demisia Greta din Greenpeace :)

#23
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Hmm, Colonel Muri Forester/Yvonne Strahovski poate si parca ar putea aduce cu stimabila Rita Vrataski/Emily Blunt din Edge of Tommorow.Ambele sunt superbe dar Sergent Major (Rita) nu are egal.
Prapadeniile alea din Edge of Tommorow, mimmics aveau puterea si reuseau sa controleze si sa intoarca timpul ,,in timp,, ce in Tomorrow situatiunea/calatoria a fost descifrata si rezolvata de localnici.2h 20min dureaza toata povestea, povestea legata de familie este consistenta, echipa formata in jurul lui Dan Forester/Chris Pratt poate merita mai multa atentie/coerenta.
In multe din filmele aparute in ultima vreme (pandemie) apar pe parcursul desfasurari acestora rupturi/sarituri ... actiunea decurge minunat dar pa la mijloc ori pe final parca se grabesc sa il termine (filmul) ori au uitat de unde au plecat.
Fara legatura in  ele : The Tomorrow War / Edge of Tommorow, la mijlocul lui mai (anul acesta) Emily Blunt declara ca o continuare la Edge of Tommorow, Edge of Tomorrow 2 este prea scump pentru ca Warner Bros. să poată filma in aceasta perioada.

Edited by adisluc, 04 July 2021 - 21:35.


#24
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 iladi, on 04 iulie 2021 - 21:19, said:



Fiind o nava de transport gaini intergalactice le tineau in containere de hibernare. Culmea ghinionului, desi echipajul a murit la impact, podurile de hibernare au rezistat bine-mersi. Ca si nava, de altfel (apropos, ce bun e flexul la casa omului, nu se stie niciodata)
Corecta observatia, poate fi vorba de animale inmultite pentru consum.
Desi au cam multi dinti si se misca cam repede pentru niste vaci extraterestre. Iti dai seama cat o alergi pana ii iei gatu' s-o bagi la ciorba?
Pana si noi, pamantenii am reusit sa creem  prin incucisare gaini fara pene, sa economisim la jumulit.
Extraterestrii nu erau in stare sa faca gaini fara dinti?
https://owlcation.co...erless-Chickens

#25
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Toate filmele in care extraterestrii folosind doar forța fizica se bat cu success cu o armata moderna sunt prostie pura. Dacă maine apare Godzila va fi moartă în 1 ora. Si scenariul acestui film are doar ambiția de a furniza scene de lupta, dorite de un anume public. Nimic mai mult nu vrea și nici nu poate.

#26
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0
inrudit cumva, adica cu reptile antice in loc de testoase intergalactice

#27
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007
Acest film mi-a jignit inteligenta.

Un film atat de prost nu am mai vazut de mult. Nu merita nici macar nota 2. Iar cand aud ca unii "l-au apreciat", incerc sa-mi dau seama daca respectivii glumesc.

#28
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
E pe Netflix?

#29
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.03.2007
Ati uitat si de armele care, teoretic, aveau incarcatoare de 20 de cartuse, dar trageau cateva sute de focuri la rand Posted Image fara realimentare.

#30
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

 lex luthor, on 05 iulie 2021 - 19:49, said:

Ati uitat si de armele care, teoretic, aveau incarcatoare de 20 de cartuse, dar trageau cateva sute de focuri la rand Posted Image fara realimentare.

Alea sunt big plotholes. Dar sunt o gramada de erori minuscule, ceea ce-ti arata ca nimeni nu s-a obosit sa faca un script cat de cat realist sau logic. Uite exemplu: soldatii revin din viitor intr-o anumita locatie din prezent. Iar revenirea lor nu e lina, pica de la cativa metri din aer. Ei, suprafata pe care aterizeaza e facuta din ciment pentru ca, se pare, ca nimeni nu s-a gandit sa o acopere cu ceva saltele, bureti pentru ca supravietuitorii (multi dintre ei probabil raniti) sa nu-si sparga capul. Da, stiu, e nitpicking dar, in acelasi timp, e ceva extrem de practic ce s-ar fi putut rezolva imediat daca cineva s-ar fi sinchisit sa o faca.

Legat de arme - recrutii afla ca respectivii inamici trebuie impuscati in gat si in burta in momentul in care primul inamic e impuscat in gat si in burta. O asemenea informatie vitala a fost tinuta la secret - "ca sa nu va speriati". I mean, wtf? :D

Edited by Alexandru H., 05 July 2021 - 20:11.


#31
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016

 YOUR_GOD, on 04 iulie 2021 - 16:11, said:

Super filmul. Zici ca-i un SF de anii '90 cand le faceau bune. Cu stupoare, nu am vazut gay sau indivizi cu personalitate sexuala incertain acel film. IMi place ca filmul te tine in priza d ela inceput, pana la sfarsit. Imi palce ca mereu se intampla ceva imprevizibil, cum ar fi catre final, cand stii ca nu mai dureaza mult, dar vezi nava aia (acesta putea fi un serial interesant). Ce nu mi-a prea palcut a fost victoriai finala. Prea usoara dupa dovezile de superioritate fizica si nu numai ale femelei.
Animalele acestea era ceva in genul...as zice eu, Alien. Poate ca erau vaci pentru acei extraterestri, desi, noi nu mulgem leoaice, chiar daca au lapte.
Oricum, filmul este de vazut.

Deci o sa-l vad si eu daca e "gay free"...

#32
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 ioppo, on 05 iulie 2021 - 18:08, said:

E pe Netflix?

Io' l-am vazut pe Amazon Prime.

#33
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 lex luthor, on 05 iulie 2021 - 19:49, said:

Ati uitat si de armele care, teoretic, aveau incarcatoare de 20 de cartuse, dar trageau cateva sute de focuri la rand Posted Image fara realimentare.

Asta-i una; a doua, tevile armelor de foc suporta un anumit numar de lovituri, apoi se incalzesc si se decalibreaza.
La tunurile antiaeriene gen Vulcan Phalanx si tunurile automate de calibre mari se folosesc diverse metode pentru racirea tevilor (camasi exterioare prin care se pompeaza lichide de racire sub presiune sau chiar pulverizarea de apa distilata pe teava intre lovituri). La mitralierele pentru infanterie teava se poate schimba cu una de rezerva pentru a permite racirea.

O mica eroare, Vulcan Phalanx are tevile racite cu aer, alea rusesti de 30mm sunt racite cu lichid.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzdm_YWwEbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 Mizu, on 06 iulie 2021 - 12:11, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzdm_YWwEbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Superb!  Tipul merita aplauze, eu nu mi-as fi pierdut timpul cu asemenea analize...

#36
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Meh. Dacă nu ai absolut nimic de făcut/văzut poți pierde fo' două ore din viața decât să le dormi.
Dar cred că mai bine dormeam. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate