Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cu masina in Ungaria la Hajduszoboszlo

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Drumul e bun si circulatia e ca in orice tara din Europa, nu-ti trebuie nimic in mod special.
Iti trebuie vignenta de Ungaria, desi intactionezi destul de putin cu autostrada.
Oraselul e cochet, locuri de parcare putine (blocurile noi au toate masinile parcate in subteran).
Politia e amabila, dar necrutatoare in caz de ceva (Au venit cu girofarurile aprinse si au tras pe dreapta o biciclista care a calcat linia continua Posted Image )

#20
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,745
  • Înscris: 01.10.2002

View PostKokoshmare, on 04 iulie 2021 - 20:14, said:

Veste adică mai multe?!

View Postgiuliani, on 05 iulie 2021 - 00:54, said:


Eu n-am trecut niciodata prin Ungaria cu mai mult de o vesta.
In principiu trebuie cate o vesta pentru fiecare ocupant, in momentul in care iesi in afara masinii imobilizate vesta trebuie sa fie pe tine. In Ungaria nu m-a controlat insa nimeni de asa ceva. Am fost controlat insa de triunghiuri si stingator.

#21
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014

View Postbazucker2009, on 04 iulie 2021 - 13:29, said:

2) Cu ce trebuie sa fie masina dotata? ( trusa, triunghiuri....)
3) Ce anume taxe trebuie sa platesc?
4) Limitele de viteza sunt la fel ca la noi?

2. Trusa medicala, triungh (una e ok) si cam atat
3. Daca nu folosesti autostrazile, nu trebuie sa platest nimic
4. Sunt la fel

Bonus: folosesc radare mobile, cand-in-cand ascunse in boscheti. Daca te prind cu 65 in localitate, deja vine o amenda de 30.000Ft (430 lei) - se trimite prin posta.

View PostWotan, on 04 iulie 2021 - 14:08, said:

Trebuie neaparat veste pentru ocupantii masinii si triunghiuri, cred ca si extinctor.

In Ungaria nu e obligatoriu sa ai stingator in masina.

View Postbazucker2009, on 04 iulie 2021 - 15:00, said:

PTF Sacuieni este doar pentru muncitori transfrontalieri care locuiesc in apropierea granitei.

De cand? Acum 2 ani am trecut pe acolo, fara nicio problema. Din cauza pandemiei?

View PostKean, on 04 iulie 2021 - 17:53, said:

Hai nu zau.M4 inca nu e gata de la granita numai pe o portiune de 30-40km,dupa cum se vede pe harta cel cu albastru inchis.Albastru deschis in constructie si gri in proiect.

Really? Posted Image  Singura autostrada in conctructie in Ungaria. Restul e gata, de vreo 20 ani...
Ha sa arat ceva: Cluj - Calais, de la granita numai pe austrada...nu stius, despre ce vorbesti

Edited by gzbotii, 06 July 2021 - 10:36.


#22
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu ai de ce să ieși din țară pe la Bors II, te complici și mai trebuie și vigneta.
Vii pe drumul clasic E60, iar din Bors mai ai vreo 60 de kilometri, folosești google maps.
Oricum, felicitări pentru alegerea făcută!

#23
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View Postbazucker2009, on 04 iulie 2021 - 13:29, said:

Buna ziua,

Peste 2 saptamani am un bilet la Hajduszoboszlo, o sa merg cu masina, cu iesire di8n tara pe la vama Bors II ( eu fiind din Ploiesti). Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1) Cum e drumul pana acolo? Ma refer la portiunea de la vama pana in statiune;
2) Cu ce trebuie sa fie masina dotata? ( trusa, triunghiuri....)
3) Ce anume taxe trebuie sa platesc?
4) Limitele de viteza sunt la fel ca la noi?
Am fost in urma cu două săptămani la Hajduszoboszlo cu intrare  prin vama Bors, apoi am urmat drumul national  prin Ungaria fără a folosi autostrada, deci nu am platit taxa de autostrada, nici nu este nevoie că toată lumea care merge spre statiune merge pe drumul național care este bunicel. Limite de viteza ca la noi, in strand vă lasă doar dacă aveți dovada vaccinării. Noi am fost de Rusalii și a fost foarte aglomerat, chiar prea aglomerat in strand dar se poate ca acum să fie mai liber. Vacanță frumoasă să aveți!

#24
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

View PostAlinaFulg, on 07 iulie 2021 - 18:39, said:

Am fost in urma cu două săptămani la Hajduszoboszlo cu intrare  prin vama Bors, apoi am urmat drumul national  prin Ungaria fără a folosi autostrada, deci nu am platit taxa de autostrada, nici nu este nevoie că toată lumea care merge spre statiune merge pe drumul național care este bunicel. Limite de viteza ca la noi, in strand vă lasă doar dacă aveți dovada vaccinării. Noi am fost de Rusalii și a fost foarte aglomerat, chiar prea aglomerat in strand dar se poate ca acum să fie mai liber. Vacanță frumoasă să aveți!
Multumesc mult, suntem vaccinati, nu vom avea probleme!

Edited by bazucker2009, 08 July 2021 - 17:59.


#25
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Incepand cu data de 23 iunie 2021 nu mai este nevoie de vaccin la intrarea in Ungaria pe cale rutiera sau feroviara, ...doar pe cale aeriana exista nevoia vaccinarii.

"Autorităţile ungare au anunţat că, începând cu data de 23 iunie 2021, pot călători în Ungaria fără restricții persoanele care intră pe teritoriul statului ungar din România, Croația, Austria, Slovacia, Slovenia şi Serbia. Această măsură nu se aplică însă persoanelor care intră pe cale aeriană, folosind zboruri comerciale." http://www.mae.ro/node/51934#null

Attached Files


Edited by w140, 12 July 2021 - 20:19.


#26
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
este nevoie de PLF pentru ungaria atunci cand vin si plec cu masina ?
(din moment ce nu am gasit nimic banuiesc ca nu)

#27
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View PostMihai_3, on 18 iulie 2021 - 11:25, said:

este nevoie de PLF pentru ungaria atunci cand vin si plec cu masina ?
(din moment ce nu am gasit nimic banuiesc ca nu)
Nu este nevoie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate